Neúplatní

The Untouchables

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1987, 119 min

De Palma a gangsterský film je stejným spojením jako Rolls-Royce a osobní automobil. Přesto zůstává otázkou, jak by to dopadlo, kdyby se v Neúplatných tolik nemixovaly žánry (především omezení samoúčelných komických scén a průpovídek). Zkrátka temno někdy zazáří víc než stylizovaný jas. Je mi líto Briane, ale Scarface a Carlito´s Way jsou v tvé tvorbě o pupek Al Caponeho vpředu..(29.8.2008)

• Arachneuss

Je to všechno krásné, skvěle zahrané, hudebně podtržené a příběhově kvalitní. Bohužel oslavovat tohohle Mirka Dušína, jenž ve skutečnosti pomohl k zatčení a odsouzení Al Caponeho stejně jako místní prodavač párku, je opravdu na mne moc. Z několikačlenné skupiny Neúplatných se najednou stala tři lidi čítající parta, vystřižená jak z Rychlých šípů?! Eliot Ness začne válku kvůli náhodnému zabití malé holčičky a své spolubojovníky sbírá různě po ulici?! Říká vůbec tvůrcům něco výraz historická věrnost?! Kdyby se jednalo o smyšlený příběh, nebo alespoň o jiného gangstera, ale o Krále mafie? Ne, to opravdu nesnesu.(8.9.2007)

Stale jsem nevidel spoustu starsich a skvelych filmu, snazim se to dohnat a narazil l jsem na The Untouchables. Muzu rict, ze lepsi gangsterku z dob prohibice jsem nevidel! Dokonale herecke vykony v cele se Seanem Connerym a jeste ne tak slavnym Kevinem Costnerem, ktery ukazal, ze hrat doopravdy umi! Vynikajici rezie Briana De Palmy dostala tenhle film opravdu nahoru a vysperkovany scenar jeste "vejs" :)) 10/10(6.3.2008)

Rodák z Neapole Al Capone má nejen chicagské podsvětí v malíku. Kdo není s ním, toho podmázne nebo rovnou odkrouhne. Zákon o prohibici ho nezajímá. Proti organizovanému zločinu se postaví až čtveřice mužů zákona (agent ministerstva financí, ostrostřelec, expert na finance a zkušený polda s tváří Seana Conneryho), která pro ránu nebo vystřílení plného zásobníku nejde daleko. De Palma to neměl snadné, David Mamet (Vrtěti psem, Hoffa, Ronin) nepřišel s žádným zásadním scénářem a po už dost „starém“ Kmotrovi nikdo s pořádnou gangsterskou látkou nepřišel. De Palmovi přesto hraje do karet fakt, že jeho hrdinové jsou sice neúplatní, ale také lidé z masa a kostí, citliví, chybující, zranitelní, cítící zodpovědnost za své blízké. Moderní městský western vyjma slušné atmosféry výborně kombinuje klasické a moderní postupy a zvládá i dramatické (akční) sekvence. Třeba často citovaná scéna na schodišti vlakového nádraží á la legendární Křižník Potěmkin je skvostná. Oproti zmiňovanému Kmotrovi mi navíc tenhle kousek přišel kompaktnější a emočně jistější!!(29.5.2013)

Neúplatní = nesmrtelná klasika žánru, směsice hned několika filmových prvků jak z gangsterských filmů, tak z westernů, tak i z thrillerů, no, prostě moderní městský western, který dosáhl kýženého úspěchu především díky svým hlavním představitelům. Robert de Niro, ač se před kamerou objevil jen párkrát, ztělesnil gangsterského šéfa Al Caponeho skutečně přesvědčivě jak svou vizáží, tak i svým pojetím role, prostě jsem mu jeho herectví věřil od začátku až do konce. Pro Kevina Costnera (mladý agent Ness) to byla možná jeho "NEJ" role. Sean Connery však všechny předčil jako starý, zkušený a ostřílený policista Malone, byl vynikající (poprávu dostal Oscara), jen škoda toho jeho nečekaného konce:-( Andy Garcia (agent George Stone) nebyl pak skoro vůbec vidět, naopak malý Charles Martin Smith (trochu vlezlý, ale jinak odvážný agent Oscar Wallace) dostal mnohonásobně víc prostoru. Skvěle zpracovaný film, který si bere hodně z klasik a z důkladné znalosti gangsterských filmů 40. a 50. let, navíc opět s perfektní hudbou od italského génia Enrica Morriconeho, s velice dobrou výpravou a s vynikající kamerou (to střídání dlouhých a zpomalených záběrů - parafráze slavné scény na oděských schodech z Potěmkina je zde přímo ukázkové), co víc si přát...(29.1.2008)

• - Každý policajt, který v tomto filmu pije alkohol, je zabit. (Kulmon)

• - Ennio Morricone měl pro film zkomponovat výrazný policejní pochod. Nevěděl si však moc rady a připravil režisérovi devět verzí s tím, ať si nebere sedmou verzi. De Palma si ji samozřejmě vybral. [Zdroj: kniha Ennio Morricone a jeho filmový svět – Jan Šmíd] (major.warren)

• - Spoiler: Zbraň, ktorou bol zabitý Malone, bol samopal Thomson, známy tiež ako Tommy Gun alebo Chopper. Bola to obľúbená zbraň gangov v dobách prohibície. (Zdroj: ČSFD.cz)