Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1987, 119 min

Povedená gangsterka, která je podepřena skvělým obsazením, hlavně Connery s Costnerem se mi líbili a samozřejmě, kdo jiný si mohl střihnout roli Al Caponeho než "největší mafián" mezi herci Robert De Niro. Určitě jeden z nejlepších filmů Briana De Palmy, který společně s Coppolou, Leonem a Scorsesem vytvořili ty nejlepší mafiánské snímky. Ve svém žánru se stoprocentně neztratí. Na závěr bych ještě vyzdvihl hudbu, která je přenádherná a pěkné dobové kostýmy. Ať už jste či nějste fanoušek mafiánských filmů, tak vřele doporučuji........(3.11.2007)

Další z řady výborných gangsterek. ,,Dostaneš se dál s vlídným slovem a zbraní, než jen s vlídným slovem".... . Nezapomenutelná scéna v hale vlakového nádraží, výborné herecké výkony, režie, scénář a hudba, dávají filmu punc vyjímečného komplexního balení, při jehož sledování je od počátku každému jasné, kdo za koho kope - vlastně střílí.(15.6.2007)

„Ja neschvaľujem vaše metódy.“ – „To preto, že nie ste z Chicaga.“ Brian De Palma je ďábel. Ostré tempo mu vydrží od začiatku po koniec. Na tom má rovnaký diel „viny“ vynikajúce herecké obsadenie (De Niro je „štandardný“, no Costner, Connery, Garcia a účtovník Smith nemajú chybu), výborne vystihnutá „dobová atmosféra“ (kostýmy, účesy, správanie postáv, autá, masky, výprava, rekvizity), rozkošne silácke hlášky, ktoré som filmárom žral z ruky („TAKÉTO kvičanie si mal na mysli?“; „A čo si TERAZ ochotný podstúpiť?“; „Tak toto je ale riadna fušerina.“) a kultové scény. Kvôli niektorým sa vo vás Michael Myers krvi nedoreže: ak by vám nestačila nezabudnuteľná scéna vo výťahu, potom vás akiste dostane majstrovská pasáž v Conneryho dome. Tento film odsýpa, ale je to taká „poriadne chlapská záležitosť“ (asi som úchylný, ale tak dobre a „včas a na správnom mieste“ použité krvavé detaily ma takmer dojali), že si skutočne nie som istý, nakoľko sa snímka (napriek prítomnosti dvoch mužských sex symbolov) môže páčiť ženám. Ak vás rozosmeje hrdinova odpoveď „V aute.“ na otázku „Kde je Nitti?“, päť minút po tom, čo ho zhodil na auto zo siedmeho poschodia, vpustite si toto vybíjacieho komando k sebe domov. P.S. Sranda je, že De Niro v tom čase mal na konte KRSTNÉHO OTCA II a Andy Garcia sa chystal na tretieho. P.S. 2 Nech to znie akokoľvek čudne a rozprávkovo, neslávne slávny mafiánsky boss Al Capone nakoniec skutočne išiel do basy za „obyčajné“ dane.(26.10.2004)

Nedotknutelné považuji za mírně přeceňovaný film. Ano, jedná se o velice vydařený kus filmařiny, ale přesto se tam nějaké mouchy najdou. Třeba hudba Ennia Morriconeho je sice krásná, ale řekl bych, že zcela nevhodně použitá. Při přestřelce na kanadsko americké hranici například jsou k slyšení velice sentimentální motivy, to mi však nepřijde moc na místě. A takových nepatřičných hudebních kulis je zde více. Nevím, jestli to měl být nějaký inovativní záměr režiséra, ale moc to nefunguje. Seana Conneryho skutenčně uznávám, ale že by zrovna zde zahrál takový výkon, aby získal Oscara? Vždyť role je napsaná tak, že ani nějaké velké hraní neumožňuje. Zde tedy byla akademi zase pořádně mimo mísu. Ale to není chyba filmu. Brian De Palma každopádně umí skvěle točit přestřelky. Ty v Nedotknutelných jsou stejně bravurně sestříhané a napínavé jako ty c Carlitově cestě. V tomto je tento režisér skutečný mistr.(22.7.2011)

Autorská licence je sice patrná a Eliot Ness chvílemi dost naivní, ale díky dynamické režii, výtečné hudbě Ennia Moriconneho a ukázkovému hereckému obsazení to vůbec nevadí. Kevinu Costnerovi jsem věřil úplně všechno a celý film jsem mu držel palce, stejně tak Seanu Connerymu a Robert De Niro tím Caponem prostě je! I herci malých rolí se vyřádili (za všechny superlizký Billy Drago). Akční scény jsou patřičně drsné a krvavé, ale nikoli na efekt. Spolu s Obětmi války nejlepší film Briana De Palmy. 95%.(18.6.2006)

• - Bowtie Driver (Vito D'Ambrosio) má ve filmu zbraň Star Model B ráže 9x19mm. (dc125)

• - Sean Connery dostal Oscara za vedlejší roli. (cariada)

• - Kritici se shodli, že šlo o jednu z nejlepších De Nirových rolí. V zákulisí mezi lidmi z profese a studenty herectví byla De Nirova příprava označena za obsesi. Dokonce padla otázka: „Kdyby hrál žháře, podpaloval by budovy jen proto, aby poznal, jak žhář uvažuje?" Podobné otázky padaly na filmových školách i hereckých katedrách. (Rocky62)