Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1987, 119 min

Dokonalý mix gangsterky a westernu, do kterého De Palma cpe nápady po kilech (kromě nádraží taky FPS vloupačka k Malonovi, zátah na mostě, honička na střeše) a u kterého po pěti minutách víte, že máte před sebou neotřesitelnou klasiku žánru. Boží scénář, boží režie (každá vražda člena týmu emocionálně bolí jako by to byl příbuzný, i zdánlivě obyčejná scéna je napínavá), naprosto fantastický "pan charisma" Connery a samozřejmě bezchybný Ennio, který je mi v téhle komornější rovině ještě sympatičtější, než když ze sebe vrhá špagetové melodie. Film, který jsem měl při startu závěrečných titulků chuť pustit okamžitě znovu.(28.9.2014)

• brit84

Čekal jsem hodně - perfektní režisér, hvězdné obsazení, zajímavý námět. Dostal jsem úlysné klaďáky Kevina a Seana, nedotažené filmové momenty (myslím filmové paradoxy) a hroznou hudbu. Jindy precizní Morricone si musel snad něco šlehnout. Jednoznačně nejvíc mě nasrala scéna s kočárem, to už jsem myslel, že to vypnu.(17.1.2010)

(1001) Tak se zdá, že si můžu užít i gangsterku, jenom prostě ti gangsteři nesmí být (hlavní) hrdinové. Zároveň je to asi první film Briana De Palmy, který mě opravdu bavil. Plné hodnocení nedávám z důvodu klasického moru životopisně-historických filmů: heroické patetizování, fiktivní příkladný rodinný život hlavního klaďáka, překrucování reálných událostí pro větší "drama". V závěru rozhodně chybí hořkost, která by film ukotvila v realitě oproti těm oblakům, kde se teď trochu bezvýznamně vznáší. Ale jinak krása nesmírná, hlavně kamera je jako další postava filmu. Ennio Morricone je bůh, Andy Garcia je větší bůh, Billy Drago je největší bůh. P.S.: Plusové body, že v každé druhé scéně je přítomna zeleň a kytky.(5.2.2019)

Nedotknutelné považuji za mírně přeceňovaný film. Ano, jedná se o velice vydařený kus filmařiny, ale přesto se tam nějaké mouchy najdou. Třeba hudba Ennia Morriconeho je sice krásná, ale řekl bych, že zcela nevhodně použitá. Při přestřelce na kanadsko americké hranici například jsou k slyšení velice sentimentální motivy, to mi však nepřijde moc na místě. A takových nepatřičných hudebních kulis je zde více. Nevím, jestli to měl být nějaký inovativní záměr režiséra, ale moc to nefunguje. Seana Conneryho skutenčně uznávám, ale že by zrovna zde zahrál takový výkon, aby získal Oscara? Vždyť role je napsaná tak, že ani nějaké velké hraní neumožňuje. Zde tedy byla akademi zase pořádně mimo mísu. Ale to není chyba filmu. Brian De Palma každopádně umí skvěle točit přestřelky. Ty v Nedotknutelných jsou stejně bravurně sestříhané a napínavé jako ty c Carlitově cestě. V tomto je tento režisér skutečný mistr.(22.7.2011)

Povedená gangsterka, která je podepřena skvělým obsazením, hlavně Connery s Costnerem se mi líbili a samozřejmě, kdo jiný si mohl střihnout roli Al Caponeho než "největší mafián" mezi herci Robert De Niro. Určitě jeden z nejlepších filmů Briana De Palmy, který společně s Coppolou, Leonem a Scorsesem vytvořili ty nejlepší mafiánské snímky. Ve svém žánru se stoprocentně neztratí. Na závěr bych ještě vyzdvihl hudbu, která je přenádherná a pěkné dobové kostýmy. Ať už jste či nějste fanoušek mafiánských filmů, tak vřele doporučuji........(3.11.2007)

• - Ve scéně, kdy je Malone zabit, Connery nevyprskoval tak, jak by se slušelo na tolik krvavého muže. Vzali jej do nemocnice s mrtvolou a podle ní mu zakrvavili oči. (Kulmon)

• - Když Eliot Ness (Kevin Costner) otevře deštník a je při tom vyfocen, na deštníku visí piliny. Ačkoli šlo o poslední fotku, v novinách je deštník bez pilin. (albytch)

• - Navzdory závěrečné soudní scéně se Al Capone a Eliot Ness nikdy tváří v tvář nesetkali. (Kulmon)