Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller / Historický

USA, 1987, 119 min

No vida, on ten De Palma ty filmy fakt celkem točit umí. Po nudných Hadích očích, jedničce Mission Impossible a Zjizvené tváři přišla perfektní Carlitova cesta a teď doplnění vzdělání v podobě Neúplatných. Super oceňovaný De Niro jako Capone mi až tak nesedl, ale pozorovat při práci kvarteto Costner, Connery, Smith a Garcia byla radost. Perfektně vykreslená má oblíbená éra dvacátých / třicátých let... 90%(26.6.2016)

DePalmovi tento gangsterský štýl išiel vždy od ruky (Scarface, Carlitos way). Neviem čím to je, ale vždy keď sa snaží o niečo iné, už to nie je ono ( s výnimkou Mission impossible). Samozrejme, koho by bavilo točiť samé gangsterky. Podarilo sa mu dať dokopy skvelý herecký team na čele s DeNirom, ktorý ale nedostáva veľký priestor. Ale aj to málo mu stačilo na to, aby ste si ho dlho pamätali. Výborný a nepriehľadnuteľný Sean Connery je v každej scéne nezabudnuteľný. Pripočítajte si k tomu kvalitnú hudbu E.Morriconeho a výjde vám kultový snímok. 90%.(9.2.2009)

Vyčítat téhle akční týmovce genderovou nevyváženost (odklizení manželky, k níž se vyprávění už nevrací) by bylo nesmyslné, neboť jde o kompilát hned několika typicky "mužských" žánrů (procedurální krimi, gangsterka, western). Žánrově i stylisticky okázale rozmáchlý film (kromě legendární pocty Ejzenštejnovi se dočkáme i krátké slasherové vsuvky) sjednocuje nezlomné heterosexuální přátelství čtyř chlapů, především Costnera a Conneryho, kteří se k sobě mají jako učitel k žákovi (nebo otec k synovi). Idealismus Eliota a jeho skvadry De Palma navenek nijak neshazuje, nestydí se postavy heroizovat, zároveň ale nijak nekritizuje jejich nekompromisní vyšetřovací metody, čím navazuje na "převrácené" gangsterky z druhé poloviny 30. let, v nichž policajtům nezbývalo, než se chovat jako gangsteři. Stylistické přechody a dobře prokreslené postavy (jen De Niro si karikaturu Caponeho více vychutnává, než aby hrál s nějakou snahou o autenticitu) dělají z Neúplatných jednu z nejpožitkářštějších gangsterek, která nadčasovým způsobem kombinuje klasické a moderní postupy. 90% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Malarkey, Pacco, Vitason, Olivier(24.4.2005)

• brit84

Čekal jsem hodně - perfektní režisér, hvězdné obsazení, zajímavý námět. Dostal jsem úlysné klaďáky Kevina a Seana, nedotažené filmové momenty (myslím filmové paradoxy) a hroznou hudbu. Jindy precizní Morricone si musel snad něco šlehnout. Jednoznačně nejvíc mě nasrala scéna s kočárem, to už jsem myslel, že to vypnu.(17.1.2010)

Já mám ten film prostě ráda, má atmosféru, dobrý děj, hudba mi sedla hned napoprvé, takže nemám co vytknout ( když už vidím tolik negativních hodnocení ), sbírka skvělých herců a přestřelka na schodech, co dodat. Pokaždé, když Neúplatné vidím, sleduju je bez dechu ( a to nejsem na mafiánky, i když, Kmotr, Krycí jméno Donnie Brasco...možná to s mým vztahem k mafiánkám nebude tak zlé ).(8.10.2004)

• - Během rozhovoru, kdy Ness (Kevin Costner) žádá Maloneho (Sean Connery) o spolupráci, se Malonemu střídavě zapíná a rozepíná košile. (albytch)

• - Spoiler: Zbraň, ktorou bol zabitý Malone, bol samopal Thomson, známy tiež ako Tommy Gun alebo Chopper. Bola to obľúbená zbraň gangov v dobách prohibície. (Dr.Linus)

• - De Niro se na roli Al Caponeho pečlivě připravoval. Za 5 týdnů se změnil k nepoznání. V Itálii přibral 14 kilogramů. Obličej se mu zakulatil a tělo měl viditelně tlustší. Aby vypadal ještě silnější, půjčil si latexový oblek, který nosil na začátku filmování. Rovněž strávil 14 hodin u holiče, kde se nechal ostříhat, upravit a nagelovat vlasy. V Itálii rovněž oprášil neapolský přízvuk. Také studoval stovky Caponeho fotografií a všechny staré týdeníky, na které narazil. (Rocky62)