Zážitek z herecky dost nadstandardního filmu mi rušily odbočky z krváku do komedie a zpět. I když někdy se dalo -- nesmrtelná hláška "bring a knife to a gunfight" je dobrá, ale např. neskutečně stupidní žertování o J. Edgarovi (4 roky před vznikem FBI) bylo fakt moc. Celý film je v mile pozitivně Foglarovském (jakože Mirek Dušín) tónu, ale každou chvíli je do vší té milé legrace někdo v krvi hnusně vražděn... No nevím. A parodie s kočárkem na schodech s námořníky vše dokonala. Čímž jsem došel k závěrečnému silnému dojmu, že se jedná o studentský film s velkým rozpočtem a dobrými herci. Ani tímto filmem mi De Palma nepředvedl něco skvělého.(24.9.2012)

Po Mafiánech a Kmotrovi konečně další shlédnutý film z mafiánského prostředí a už rovnou mohu tvrdit, že tento se na ně prostě rovnat nemůžu, i když příběhové čerpá z velmi silného tématu a herecky je více než na úrovni. Kombinace vícero žánrů je příjemná, Al Capone a jeho skvadra dokáže zaujmout svým životem a ačkoliv je tento příběh dobra se zlem předem jasný, je stále se na co koukat. Ono koneckonců prakticky v každém filmu z mafiánského prostředí je na co se koukat, jde už jen o to dokázat šokovat, překvapit a tento zdá se mi nesplnoval ani jeden požadavek. Přesto patří do trojky nejlepších mafiánských filmů, které jsem měl možnost kdy vidět. Mimochodem, řekl bych, že film potápí nicneříkající hudba, kterou prostě přejede jakoby nic a druhý den už si na ní nikdo nevzpomene, což je zaručená škoda. --- Tým! Nedojdu nikam, jestli nevyhraje tým!(30.7.2007)

Scorsese měl svého Roberta De Nira a De Palma zase Al Pacina. S Nedotknutelnými De Palma vyměnil jednoho za druhého a De Niro si tak mohl zahrát proslulého Al Capona. Westernový Kevin Costner dostal na starost hlavní part a jak bude ještě níže uvedeno na pravou míru, svou účastí na Nedotknutelných se až tak moc nevzdálil od svého oblíbeného žánru. Dále se zde vyskytuje mentorský Sean Connery a taliánský ostrostřelec Andy Garcia. Opravdu zatraceně nabušené obsazení. ____ S Nedotknutelnými nastavil De Palma zrcadlo Scorseseho mafiánským eposům a částečně i své Zjizvené tváři, když svět, do kterého ve velké míře zasahuje organizovaný zločin, vykreslil nikoliv skrze optiku samotných „gangsterů“, nýbrž samotných policistů, kteří pro Scorseseho antihrdiny představovali maximálně tak terče na odstřel. Místo příběhu o vzestupu a pádu gangstera se tak dočkáme příběhu několika statečných, kteří mají odvahu se vzepřít gangsterskému mocnáři a vytrvale prosazovat spravedlnost a záběry na samotné „nedotknutelné“ stojící na koních v řadě na kopci silně evokují Sedm statečných. Ano, ač zasazen do doby prohibice a zpracovávající gangsterské téma, tento film silně koketuje s žánrem westernu, přebírá jeho postupy, odkazuje na žánrové klasiky a i samotné angažování legendárního westernového skladatele Ennia Morriconeho jasně naznačuje, kam De Palma s tímto filmem mířil – jsou Nedotknutelní gangsterským filmem užívajícím westernových postupů, anebo jsou přímo westernem zasazeným do 30. let 20. století? Nebo tento film funguje na oba způsoby? Nepochybně ano. _____ De Palma v tomto filmu piluje svůj režijní um, opět se dočkáme kamerových jízd prostřednictvím steadycamu, je zde užito objektivu s dvojím ohniskem (viz. scéna v opeře, užito i v Oblečen k zabíjení a ve Třech dnech Kondora) a záběry jsou komponovány ve prospěch širokoúhlého formátu. Třešničkou na pomyslném dortu je pak přestřelka na schodišti (a jí předcházející natahované napínání diváka), jejímž prostřednictvím De Palma vzdal hold otci montážní školy Sergeji Ejzenštejnovi, neboť tato scéna je přímým odkazem slavnou scénu s kočárem na schodišti v Křižníku Potěmkinovi. Nedotknutelní jsou pro mne majstrštykem v De Palmově filmografii. Žádná Zjizvená tvář, žádná Carlitova cesta, ale tohle.(15.3.2010)

Scénář: David Mamet .. Alfonso Capone * 17. ledna 1899 New York - 25.ledna 1947. Al Capone je v USA dodnes považován za symbol organizovaného zločinu. Obrovské bohatství získal hlavně pašováním alkoholu a jeho nelegálním prodejem. Kromě toho ovládl prostituci a hazard. Pověstná byla i jeho schopnost v uplácení kohokoli, zejména policie, politiků a právníků. ..(21.12.2005)

Povedená gangsterka, která je podepřena skvělým obsazením, hlavně Connery s Costnerem se mi líbili a samozřejmě, kdo jiný si mohl střihnout roli Al Caponeho než "největší mafián" mezi herci Robert De Niro. Určitě jeden z nejlepších filmů Briana De Palmy, který společně s Coppolou, Leonem a Scorsesem vytvořili ty nejlepší mafiánské snímky. Ve svém žánru se stoprocentně neztratí. Na závěr bych ještě vyzdvihl hudbu, která je přenádherná a pěkné dobové kostýmy. Ať už jste či nějste fanoušek mafiánských filmů, tak vřele doporučuji........(3.11.2007)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. června 1987 v New Yorku. (Varan)

• - Valentino Cimo, představitel Caponeho (Robert De Niro) bodyguarda Franka Ria, kterému Eliot Ness (Kevin Costner) přerazí nos a kterého později zastřelí během přestřelky na nádraží, si později svou roli zopakoval v seriálu Untouchables (od r. 1993). (Karlos80)

• - De Niro se na roli Al Caponeho pečlivě připravoval. Za 5 týdnů se změnil k nepoznání. V Itálii přibral 14 kilogramů. Obličej se mu zakulatil a tělo měl viditelně tlustší. Aby vypadal ještě silnější, půjčil si latexový oblek, který nosil na začátku filmování. Rovněž strávil 14 hodin u holiče, kde se nechal ostříhat, upravit a nagelovat vlasy. V Itálii rovněž oprášil neapolský přízvuk. Také studoval stovky Caponeho fotografií a všechny staré týdeníky, na které narazil. (Rocky62)