Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1987, 119 min

Špičková gangsterka s vynikajícími herci. Kevin Costner mě dokonce až překvapil a myslím, že to byla jedna z jeho nejlepších rolí vůbec. De Palma si jako vždy pohrál s kamerou a některé scény (třeba sledování Maloneho v domě) tak dostávají zajímavější nádech. Opravdu výborná podivaná, která má skoro tolik let co já. :-)(23.3.2008)

Vynikajúca gangsterka. Skvelý príbeh, luxusný herci (hlavne Connery) a syrové akcie, kde nechýba napätie. Tak isto je aj dobre zvládnutá dobová atmosféra. Čo ale zas až tak zvládnuté nieje je podla mňa hudba legendárneho Morriconeho. Niektoré motívy sú fakt skvelé, ale inokedy zas napätie jeho hudba až moc ruší. Napriek tomu sa jedná o dobrý soundtrack a ešte o lepšiu gangsterku. Oblúbený soundtrack: Victorious. 85% - 4*(16.2.2015)

DePalmovi tento gangsterský štýl išiel vždy od ruky (Scarface, Carlitos way). Neviem čím to je, ale vždy keď sa snaží o niečo iné, už to nie je ono ( s výnimkou Mission impossible). Samozrejme, koho by bavilo točiť samé gangsterky. Podarilo sa mu dať dokopy skvelý herecký team na čele s DeNirom, ktorý ale nedostáva veľký priestor. Ale aj to málo mu stačilo na to, aby ste si ho dlho pamätali. Výborný a nepriehľadnuteľný Sean Connery je v každej scéne nezabudnuteľný. Pripočítajte si k tomu kvalitnú hudbu E.Morriconeho a výjde vám kultový snímok. 90%.(9.2.2009)

Je až s podivem, jak vysoké hodnocení tento film má. Rozhodně se nemůže rovnat těm nejlepším gangsterkám. Co působí vyloženě trapně je onen finanční úředníček, který by stále jen někoho stíhal pro drobné daňové podvody. Několik dalších scén snad autoři nemysleli vůbec vážně. Každý blbeček je mrtvý po první ráně, ale Connery je rozstřílenej jako řešeto, ale ještě vklidu počká, až přijde Costner, řekne poslední větu a zhebne. Další scéna s kočárkem na schodech je jak z béčkové tragikomedie. Jsem dost na rozpacích. Jediný dobrý dojem dělá jako vždy gangstersky uvěřitelný Robert De Niro. 70% Zajímavosti: Souprava pro Caponeho osobní holírnu v Lexington hotelu zahrnuje množství malých položek (kolínská voda, štětky na holení), které patřily skutečnému Al Caponemu. *** Brian De Palma se setkal nad drinkem v Los Angeles s Bobem Hoskinsem a diskutovali o roli Al Caponeho, kdyby Robert De Niro odřekl. Když De Niro roli přijal, poslal De Palma Hoskinsovi omluvný šek na 200000 dolarů. Hoskins mu pak zavolal, jestli nemá víc takových filmů, ve kterých ho nechtějí. *** Albert H. Wolff, poslední člověk, který přežil skutečné Nedotknutelné, pracoval u filmu jako konzultant a radil Costnerovi, jak pojmout Eliota Nesse. *** Roli Nesse odmítl Mel Gibson i Harrison Ford. *** Robert De Niro trval na tom, že bude nosit stejný styl hedvábného spodního prádla jako nosil skutečný Al Capone, přestože se na kameru nedostalo. *** De Niro nosil vycpávky a polštáře, aby vypadal mohutnější jako skutečný Al Capone. *** Navzdory závěrečné soudní scéně se Al Capone a Eliot Ness nikdy tváří v tvář nesetkali. *** Pro roli Eliota Nesse byli zvažováni Michael Douglas a Don Johnson. *** Robert De Niro vystopoval skutečného krejčího, který pro Al Caponeho šil a měl mu pro film dělat totožné oblečení. *** Brian De Palma našel ideu pro vlakovou stanici ve filmu Křižník Potěmkin z roku 1925. Námořníci, kteří naletěli do křížové palby v Nedotknutelných jsou ódou na Křižník Potěmkin. *** Scéna ve vlakové stanici byla parodována v Bláznivé střele 33 1/3. *** Scéna, kdy Al Capone náhle vytáhne basebalovou pálku a utluče k smrti dva ze svých mužů je založena na skutečné události, která se stala 7. května 1929. Dva Caponeho nejobávanější zabijáci Albert Anselmi a John Scalise zosnovali spiknutí za účelem zabít Caponeho a převzít jeho gang. Capone se to dozvěděl, všechny své muže pozval na banket, včetně dvou zrádců Alberta Anselmiho a Johna Scaliseho a uprostřed společnosti vytáhl pálku, oba ubil a pak každého střelil do hlavy. *** Každý policajt, který v tomto filmu pije alkohol, je zabit. *** Ve scéně, kdy je Malone zabit, Connery nevyprskoval tak, jak by se slušelo na tolik krvavého muže. Vzali jej do nemocnice s mrtvolou a podle ní mu zakrvavili oči. *** Skutečný Frank Nitti zemřel jinak, než je zobrazeno ve filmu. Když šel Capone do vězení, tak jeho říši převzal. V roce 1943 měl prudký spor s několika šéfy v Chicagu. Když pochopil, že si právě podepsal ortel smrti, šel domů a spáchal sebevraždu.(7.9.2007)

Výborná hudba, vymakaný stylový exteriéry a herecký obsazení (hlavně De Niro, kterej ovšem nedostal moc prostoru, tu předvádí další ze svých geniálních představení) nedovoluje zařadit tenhle film mezi průměr, taky spousta záběrů a části mnoha scén jsou parádní (pro to všechno taky tenhle film rozhodně stojí za vidění), ale celkově to nedrží pohromadě. Snaha o odlehčení ve formě komických scén se podle mě dost tvrdě tluče s pojetím vážných (a brutálních) scén a hodně jim ubírá na působivosti, navíc scénář je na některých místech až nechutně naivní a prvoplánovej... Kdyby byl film jinak sestříhanej a tvůrci líp promysleli, o co jim vlastně jde, mohla to bejt opravdu bomba.(28.6.2007)

• - Navzdory závěrečné soudní scéně se Al Capone a Eliot Ness nikdy tváří v tvář nesetkali. (Kulmon)

• - Podle původní verze scénáře došlo k závěrečné přestřelce Nesse (Kevin Costner) a Stonea (Andy Garcia) s Caponovy muži přímo na nástupišti při nasedání do vlaku. Režisér De Palma nakonec scénu přesunul na schodiště do hlavní budovy chicagského nádraží, jelikož studio Paramount usoudilo, že najít a pronajmout si autentickou vlakovou soupravu z třicátých let by příliš zatížilo filmový rozpočet. V přestřelce na schodech lze tak najít paralelu se starším De Palmovým snímkem Carlitova cesta (1993).  (Karlos80)

• - Spoiler: V scéne, kde zabijú agenta Oscara (Charles Martin Smith) vo výťahu, je vidieť ako mu strelec trafí guľku rovno do čela, no keď pribehne Ness (Kevin Costner), tak v Oscarovom čele žiaden vstup po guľke nevidno. (woolie)