Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller / Historický

USA, 1987, 119 min

Prohibice. Mafie v čele s Al Caponem dodává do Chicaga alkohol a řídí celé podsvětí. Zákony jsou neúčinné a zločinnost roste. Mladý a ambiciózní policista Eliott Ness (Kevin Costner), jenž je plný ideálů se rozhodne učinit proti zločineckým gangům rázné kroky. Věděl jsem, že to bude velkolepá podívaná už při úvodních titulcích, které byly velice pěkně provedené a hlavně do nich hřměla skvělá hudba mistra Morriconeho. A film mě opravdu nadchl. Nápaditá, silná gangsterka plná vynikajících a napínavých scén s hvězdným obsazením v čele s De Nirem (ten však ve filmu nemá tolik prostoru jako obvykle), Connerym či již zmiňovaným Costnerem. K této sestavě není co dodávat. Snad jen to, že jim výborně sekundují Andy Garcia a Charles Martin Smith. Brian De Palma natočil výborný film a Morriconeho hudba byla opravdu fantastická (ostatně, jako vždy) - to musím vyzdvihnout ještě jednou. V mém osobním žebříčku jeden z nejlepších filmů o mafiánech a skvělá gangsterka ze staré školy.(18.11.2009)

„Ja neschvaľujem vaše metódy.“ – „To preto, že nie ste z Chicaga.“ Brian De Palma je ďábel. Ostré tempo mu vydrží od začiatku po koniec. Na tom má rovnaký diel „viny“ vynikajúce herecké obsadenie (De Niro je „štandardný“, no Costner, Connery, Garcia a účtovník Smith nemajú chybu), výborne vystihnutá „dobová atmosféra“ (kostýmy, účesy, správanie postáv, autá, masky, výprava, rekvizity), rozkošne silácke hlášky, ktoré som filmárom žral z ruky („TAKÉTO kvičanie si mal na mysli?“; „A čo si TERAZ ochotný podstúpiť?“; „Tak toto je ale riadna fušerina.“) a kultové scény. Kvôli niektorým sa vo vás Michael Myers krvi nedoreže: ak by vám nestačila nezabudnuteľná scéna vo výťahu, potom vás akiste dostane majstrovská pasáž v Conneryho dome. Tento film odsýpa, ale je to taká „poriadne chlapská záležitosť“ (asi som úchylný, ale tak dobre a „včas a na správnom mieste“ použité krvavé detaily ma takmer dojali), že si skutočne nie som istý, nakoľko sa snímka (napriek prítomnosti dvoch mužských sex symbolov) môže páčiť ženám. Ak vás rozosmeje hrdinova odpoveď „V aute.“ na otázku „Kde je Nitti?“, päť minút po tom, čo ho zhodil na auto zo siedmeho poschodia, vpustite si toto vybíjacieho komando k sebe domov. P.S. Sranda je, že De Niro v tom čase mal na konte KRSTNÉHO OTCA II a Andy Garcia sa chystal na tretieho. P.S. 2 Nech to znie akokoľvek čudne a rozprávkovo, neslávne slávny mafiánsky boss Al Capone nakoniec skutočne išiel do basy za „obyčajné“ dane.(26.10.2004)

Vyčítat téhle akční týmovce genderovou nevyváženost (odklizení manželky, k níž se vyprávění už nevrací) by bylo nesmyslné, neboť jde o kompilát hned několika typicky "mužských" žánrů (procedurální krimi, gangsterka, western). Žánrově i stylisticky okázale rozmáchlý film (kromě legendární pocty Ejzenštejnovi se dočkáme i krátké slasherové vsuvky) sjednocuje nezlomné heterosexuální přátelství čtyř chlapů, především Costnera a Conneryho, kteří se k sobě mají jako učitel k žákovi (nebo otec k synovi). Idealismus Eliota a jeho skvadry De Palma navenek nijak neshazuje, nestydí se postavy heroizovat, zároveň ale nijak nekritizuje jejich nekompromisní vyšetřovací metody, čím navazuje na "převrácené" gangsterky z druhé poloviny 30. let, v nichž policajtům nezbývalo, než se chovat jako gangsteři. Stylistické přechody a dobře prokreslené postavy (jen De Niro si karikaturu Caponeho více vychutnává, než aby hrál s nějakou snahou o autenticitu) dělají z Neúplatných jednu z nejpožitkářštějších gangsterek, která nadčasovým způsobem kombinuje klasické a moderní postupy. 90% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Malarkey, Pacco, Vitason, Olivier(24.4.2005)

• Arachneuss

Je to všechno krásné, skvěle zahrané, hudebně podtržené a příběhově kvalitní. Bohužel oslavovat tohohle Mirka Dušína, jenž ve skutečnosti pomohl k zatčení a odsouzení Al Caponeho stejně jako místní prodavač párku, je opravdu na mne moc. Z několikačlenné skupiny Neúplatných se najednou stala tři lidi čítající parta, vystřižená jak z Rychlých šípů?! Eliot Ness začne válku kvůli náhodnému zabití malé holčičky a své spolubojovníky sbírá různě po ulici?! Říká vůbec tvůrcům něco výraz historická věrnost?! Kdyby se jednalo o smyšlený příběh, nebo alespoň o jiného gangstera, ale o Krále mafie? Ne, to opravdu nesnesu.(8.9.2007)

Popravde čakal som viac... príbeh, ktorý sa točí okolo Al Caponea mi prišiel pomerne strohý... no a mladý Kevin Costner ma nepresvedčil, chýbalo mi tuna to jeho charizma, ktoré ukázal v neskorších snímkoch. Samozrejme odtečie tu pár hlášok, fajn scén... avšak chýbalo mi tu to čaro tohto štýlu... 7/10(9.12.2009)

• - Bowtie Driver (Vito D'Ambrosio) má ve filmu zbraň Star Model B ráže 9x19mm. (dc125)

• - Producent Art Linson byl z De Nirovy přeměny tak unesen, že nedovolil zveřejnit jeho fotografie a neukázal ho ani v upoutávkách. Chtěl, aby to celé hrálo ve prospěch propagace filmu. (Rocky62)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenného románu, který napsali Oscar Fraley, Eliot Ness a Paul Robsky. (Hans.)