Neúplatní

• slovenský

Nepodplatiteľní

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1987, 119 min

Kvalitní mafiánská kriminálka a zřejmě další důvod k tomu, abych si na tento žánr v budoucnu více posvítil. Parta kolem Costnera je plná sympaťáků (osobně mi ve své roli nejvíc sedl Garcia), takže jí člověk fandí, De Niro jako Capone taky není k zahození a příběh se celkem vyvedl (a třeba to zaměnění porot byl perfektní nápad). Po technické stránce též nemám námitek. K dokonalosti mi zde něco málo přebývá (kupříkladu asi budu patřit k té hrstce, která neocení nesmrtelného plazícího se Ira poté, co do něj vysolili celý zásobník Thompsona) a taky třeba ta scéna na schodech...v originále, tudíž v tomto filmu, mi přijde moc na efekt a docela nudná, zatímco začátek Bláznivé střely 3 pro mě dostal nový, ještě o dost vtipnější rozměr, který pro mě bez znalosti Neúplatných neměl dříve ty patřičné grády.(22.6.2012)

Nedotknutelné považuji za mírně přeceňovaný film. Ano, jedná se o velice vydařený kus filmařiny, ale přesto se tam nějaké mouchy najdou. Třeba hudba Ennia Morriconeho je sice krásná, ale řekl bych, že zcela nevhodně použitá. Při přestřelce na kanadsko americké hranici například jsou k slyšení velice sentimentální motivy, to mi však nepřijde moc na místě. A takových nepatřičných hudebních kulis je zde více. Nevím, jestli to měl být nějaký inovativní záměr režiséra, ale moc to nefunguje. Seana Conneryho skutenčně uznávám, ale že by zrovna zde zahrál takový výkon, aby získal Oscara? Vždyť role je napsaná tak, že ani nějaké velké hraní neumožňuje. Zde tedy byla akademi zase pořádně mimo mísu. Ale to není chyba filmu. Brian De Palma každopádně umí skvěle točit přestřelky. Ty v Nedotknutelných jsou stejně bravurně sestříhané a napínavé jako ty c Carlitově cestě. V tomto je tento režisér skutečný mistr.(22.7.2011)

Scénář: David Mamet .. Alfonso Capone * 17. ledna 1899 New York - 25.ledna 1947. Al Capone je v USA dodnes považován za symbol organizovaného zločinu. Obrovské bohatství získal hlavně pašováním alkoholu a jeho nelegálním prodejem. Kromě toho ovládl prostituci a hazard. Pověstná byla i jeho schopnost v uplácení kohokoli, zejména policie, politiků a právníků. ..(21.12.2005)

Skvěle natočená gangsterka s hutnou dobovou atmosférou, podpořenou skvělými hereckými výkony a zvlášť úžasnou proměnou Roberta De Nira. Líbil se také hodně zajímavý příběh podle skutečné události, který rozhodně stojí za to znát a každý filmový fanoušek by měl film vidět, už jen kvůli pár legendárním scénám...86%(29.4.2014)

Film je nabitý hereckými hviezdami od podlahy až pod strop a to je podľa mňa aj jeho najväčšia devíza (odhliadnuc od výbornej Morriconeho hudby). Je tu síce všetko čo by mala správna gangsterka mať (vydieranie, vraždy, korupcia, prestrelky, napätie...), ale od Scorseseho mi tento žáner chutí predsa len viac. Miestami mi to prišlo zbytočne rozvláčné a s kolísavou atmosférou. 80/100(27.7.2015)

• - Souprava pro Caponeho osobní holírnu v Lexington hotelu zahrnuje množství malých položek (kolínská voda, štětky na holení), které patřily skutečnému Al Caponemu. (Kulmon)

• - Spoiler: Zbraň, ktorou bol zabitý Malone, bol samopal Thomson, známy tiež ako Tommy Gun alebo Chopper. Bola to obľúbená zbraň gangov v dobách prohibície. (Dr.Linus)

• - Navzdory závěrečné soudní scéně se Al Capone a Eliot Ness nikdy tváří v tvář nesetkali. (Kulmon)