V SAW 5 pokračuje Hoffman v práci Jigsawa. Jeho tajemství je však skoro prozrazeno a on se musí vydat na lov, aby zabránil svému prozrazení. (oficiální text distributora)

heyda

Po katastrofální trojce a příliš průměrné čtyřce konečně přichází alespoň něco. Není to teda žádný zázrak, ale přece jenom se dozvíme pár zajímavých informací, které kupodivu zapadají do celkového příběhu. Tentokrát se pohybujeme jak po smrti Jigsawa, tak i před jeho smrtí, tudíž v době před SAW 3. Tentokrát se ujal režie Hackl a snaha o dějovou nápravu je opravdu znát, bohužel naopak pokulhává linie s oběťmi, které jsou podrobeni opravdu hodně předimenzovaným pastím (podobně jako bylo ve trojce a čtyřce). Chtělo by to sehnat opravdu pořádnýho scénáristu, který by se toho zhostil co nejpřímočarejším způsobem, abych si dokázal celý příběh nějak poskládat jako skládačku a byl bych spokojený. S tímto dílem po hororové stránce nemám vlastně moc problém a proto si myslím, že si zaslouží lepší hodnocení než 2 předešlé díly. Takže moje hodnocení 60% za ´´příjemnou´´ hororovou podívanou. :-) ()

honajz

Ačkoliv je Skládačka mrtev, přesto se s ním alespoň v reminiscencích setkáme i zde - i s jeho novým následovníkem. Celý děj pátého filmového dílu se dělí na dva příběhy. Jak si Skládačka vybral kdysi dalšího nástupce a jak je mu další polda v patách, nu a mezitím v podzemí dalších pět lidí bojuje o život a svobodu. Plus reminiscence z minulých dílů, to je celek tohoto snímku. Mně nejsympatičtější postava zhebla ve 25. minutě filmu, takže už mě to nebavilo tolik, a druhá nejsympatičtější postava se taky nedožila konce, což mne taky tak nějak otrávilo. Ale jinak to má stále slušné napětí, víc se klade důraz na některé nezodpovězené otázky, než co nejhnusnější smrti (i když i ty zde jsou včetně pěkně hnusných záběrů). Na konci si sice člověk řekne, že vlastně ten děj byl strašně prostinký a předvídavý, žádné větší odhalení se nekonalo a vydalo by to spíš na televizní filmeček, ale to slouží režisérovi ke cti, že si to řekne až po skončení, a nikoliv během sledování filmu. Disk načíná protipirát, čtyři trailery, jedna reklama, v bonusech najdeme film o filmu (11:24), past Kyvadlo (5:33), past Krychle (5:00), natáčení pasti Krychle (4:49 - pan režisér zkoušel se svým 9letým synem tuhle morbiditu, zajímavé) a past Rakev (5:30), přičemž všechny bonusy mají CZ titulky. Pokud si hned nezvolíte - v počítači - nějakou položku v menu, disk se sám vypne. Obraz filmu je poměrně tmavý. ()

Kailo

Zápletka není zase tak špatná, ale žádný převratný zdělení v tom nehledejte... jen krev, rupající kosti a sajrajt 40% ()

eraserhead666

Říká se, že v nejlepším se má přestat. Série Saw podle mě měla skončit po třetím díle. První díl do země zarazil pevný silný kůl a ty další díly se kolem něj už jen pořád točí. Čtyřka pro mě byla velkým zklamáním, tenhle díl je trošku lepší, ale v mnoha směrech mi připadá hodně zbytečný a to hned z několika důvodů. 1) Nepřináší vůbec nic nového. 2) Naopak, odhaluje věci kolem předešlých dílů, které by měly zůstat utajeny. Jejich odhalování celkově snižuje kvality původního nápadu, schopností a záměru Jigsawa. 3) Z původního atmosférického a depresivního příběhu se tady stalo v podstatě moderní giallo, které by mi možná sedlo samostatně, ale ne jako součást série. 4) Z celého filmu doslova čiší, jak je cucaný z prstu. 5) Člověk Jigsawovo konání a záměry tak nějak chápal a svým způsobem k němu i cítil nějaké sympatie. Nabourala to už Amanda, která ale ještě byla dost váraznou postavou. Hoffman, kolem kterého se to točí teď není jak on sám, tak jeho konání sympatické ani trochu. 6) Naprosto suchý konec, žádná pointa, žádné vyvrcholení, žádné rozuzlení, jen široce rozevřená vrata do dalšího dílu. Proto prosím, už žádný netočte!!!! ()

SOLOM.

A je tu zase pád. Myslel jsem si, že tvůrci konečně dostanou rozum, ale jak vidno tak ne. Kromě sledování osudu pětičlenné skupiny lidí jsem se celý film nudil. Jediné pozitivum vidím v tom, že se dozvíme něco o minulosti Hoffmana, ale jinak to byla docela bída. Tvůrci opět zcela změnili koloběh věcí, které se udály v předešlých dílech. Už mě to přestává pomalu bavit a sám sobě se divím, že se pořád dívám na další pokračování. Doufám, že 6 to končí... ()

ARI50

Další dávka drastického a nechutného vraždění, spojitost všech dílu je fascinující pořád nejsme kde by jsme měli být a pořád jsme o krok dozadu a proto i tento díl jenom chválím. ()

Bauer

Saw po paté, nejspíš ne naposledy a hlavně, což je důležité lépe než přechozí díl, čili Saw IV. Upřímně mně patý díl totoho kultovního thrilleru potěšil, jelikož jsem si myslel, že po událostech čtvrtého dílu není možné natočit další pokračování, jak tak koukám, tak možné je všechno. A dokonce jsem překonal i strach podívat se na pětku. Čtyřka byla hrozná a její idiotský scénář jsem hodně dlouho rozdýchával. Naopak patý díl má kupodivu i dobrý scénář. Sledujeme jak Jigsaw se svým partnerem chystají pasti z minulých dílů, což je hodně zajímavé. Ovšem je škoda, že se v tomto díle nedočkáme moc krvavých scén, jako třeba ve třetím díle, kde jsem prvních 10 minut koukal s pusou dokořán. Jako něco mále je zde krvavého, zejména tedy začátek s mega sekyrou, ale jinak jsem zaregistroval hodně výbuchů a jeden záběr na tělo, které bylo na cucky a rozřezanou ruku. Málo krve, ale zase dobrý scénář. Nikdy si člověk nemůže vybrat, aby měl všechno. Čtyřka byla krvavá a scénař byl příšerný. Radši volím lepší scénář. A docela Saw 5 je chytrým thrillerem s vynikajícím a šokujícím koncem. Jsem rád, že zůstal Tobin Bell, protože bez něj by to snad ani nebylo to pravé SAW. Scott Patterson hraje hodně dobře a hlavně je i na co se koukat díky Megan Good. Snad vznikne další díl a nebo snad radši ne? ()

MáŠa

Tak jsem celkem fanda, takže moje hodnocení je asi ovlivněné, ale jsem prostě celkem spokojený. Čekal jsem klesající tendenci, ale 5. díl mi přišel rozhodně lepší než ten 4., u kterého jsem navíc nevěděl, jestli jsem ho dobře pochopil, a zadruhé byl takový celkem už né moc uvěřitelný, co se týče rychlosti postupu policie apod. Pátý díl vlastně tohle všechno vysvětluje, a pak přidává příběh o tom, že někomu celá pravda došla. Líbí se mi, že všechno dává celkem smysl a nepopírá to předešlé díly. ()

becki_tu

Je čím dál tím víc lidí, kteří jen při zmínce o této řeznické sérii berou nohy na ramena, lamentují rukama a ještě u toho stíhají koulet očima. Já jsem asi pravý opak. Je pravda, že série upadá do určitého stereotypu. Tvůrci ale naštěstí nezapomínají na příběh, který opět doplnili o další užitečné střípky a díky zajímavému konci si tvůrci opět šikovně vydláždili cestičku k dalšímu pokračování. Saw mě pořád baví a sám za sebe říkám, že chci hrát dál. ()

JASON_X

Další skvělá jízda šílenými vizemi dekadentního scénáristy. S potěšením mohu konstatovat, že kvalita série díl od dílu neklesá, a také výměnou režiséra se nic nepokazilo. "Mulder" se ani po smrti "Scullyové" nepoučí, a dojede na to. Pí bývalá Jigsawová se neobjevuje tak často jak bych si přál, ale zato má opravdu krásně zlověstný výraz. Jigsawův řecký nástupce je zatraceně cool. Scéna s kyvadlem odkazuje na mého veleoblíbence E. A. Poea. Ale jednu hvězdu musím se slzou v oku ubrat - scéna s odběrem krve je sice řádně kruťácká, ale neměly by se ty ruce zaškrtit až PO? Zaškrtit ruku předtím, než z ní hodlám vyždímat co nejrychleji co nejvíc krve, mi přijde kontraproduktivní. Ale možná se pletu, nejsem felčar. Tu hvězdu dolů dávám ale hlavně za jednání té partičky hráčů. Že u takovýchto filmů je scénář nerealistický a musí být i v zájmu šíleného děje děravý, je jasné, je to dokonce žádoucí, ale jistě jsem nebyl sám, kdo už od první scény věděl, že umřít by býval nemusel nikdo, a v té místnosti s bočními otvory už to snad muselo trknout každého... No a kdyby si agent Strahm poslechl celý vzkaz až do konce, než se zavřely dveře, tak by se dělo co? No nic, jen malé vady na kráse. Spokojené čtyři. ()

Lucasion

"If you're good at anticipating the human mind, it leaves nothing to chance." Vsadím se, že Wan netušil, co rozpoutá za sérii, když v roce 2004 spolu s Whannellem natočili první Saw. Teď jsme už tady ve čtvrtém pokračování a páté krvavé jízdě. Jelikož mě po konci čtyřky málem bouchla hlava z překvapivých zvratů, tak jsem se na pátý díl hodně těšil. Ten závěr u Johnova (Tobin Bell) těla je prostě famózní. Začínáme hezkou inspirací na Jámu a kyvadlo, kdy nám lítají střeva skrz místnost. A pokračujeme tím, že se postupně vrátíme ke čtvrtému i třetímu dílu. U čtvrtého dílu jsem byl absolutně nadšený z mrazivého začátku a ještě mrazivějšího konce. U pětky jsem nadšený skoro ze všeho. Násilí a brutálnosti jsou omezeny téměř na minimum. Alespoň tak to vnímám já. Jelikož jsem celý film zvládl bez problému. Líbí se mi, že tentokrát se Hra vrací k několika účastníkům. Po vzoru dvojky máme tedy pět nebohých lidi zavřených v pěti místnostech a jejich úkol je dostat se ven. Že by tady vznikaly inspirace na dnes tak oblíbené Únikové hry? Na druhé straně příběhu hraje detektiv Hoffman (Costas Mandylor) nebezpečnou hru s časem. Tady se mi líbí, jak tahle krvavá sága ukazuje, že funguje dobře jako thriller s děsivou atmosférou. Napětí se stupňuje a vrcholí ve starém známém bludišti. Poslední věc, co se mi moc zamlouvá je, že pátý díl skvěle pracuje s předchozími díly. Protože překrucovat jednou viděnou pravdu je úžasné. Dvakrát to je zajímavé, třikrát nevídané a počtvrté je to už prostě wow. Pátý díl se vrací nejen do čtyřky a trojky. Ale taky zavítá do dvojky i do jedničky. A to je prostě pecka. Vždy mám rád easter eggy a flashbacky. A to je tu zpracováno na výbornou. Hra a otázky se nám zase více rozmotaly. Jediné, co mi celkový dojem kazí, tak že poprvé u téhle ságy nemám na konci ten wow efekt. Jelikož konec je vždy náloží všeho, co se do diváka vejde… A i když lze nějakou část předvídat, tak celkově jste ohromeni. A tady u pětky ten wow efekt prostě chybí. Na celé sérii se mi líbí především to, že každý dialog a každý detail něco znamená. Kupříkladu, teď už vím, k čemu byla ta prosklená rakev s ledem ze čtvrtého dílu. Ale co je herdek v té bedně, co dostala exKramerová od právníka?! Nezbývá než pustit další díl. [Unrated] [Director's cut] (86 %) ()

ScarPoul

Nič nového pod slnkom. Scenáristi sa pekne vyšantili a opäť nám namiešali nemasný, neslaný odvar, ktorý neprináša nič nové - teda okrem premyslených pastí a pár nechutností - ale aj tie tu pôsobia až príliš samoúčelne a dokonca nudne. Režisér sa zmenil ale vyzuál zostal rovnaký. Žiadne novátorstvo. Skrátka ďalšia tlachanina, ktorá je pre celú sériu o Jigsawovi to isté čo pre piatok 13-5 diel. Inak sa tento film mohol tiež volať Peterson na stope, Luke s Gilmor girls sa skrátka predviedol v pekne trapnom svetle. Film nie je vyslovene zlý ale neustále opakovanie a snaha o minulosť a odôvodnenie Hoffmanových pohnútok je až príliš smiešne a rýchlo zbúchané. strata času, diel mal byť iba jeden. ()

maseer2

oproti čtverce daleko méně chaotické.. pasti sice už nejsou bohviečo, ale aspoň ten příběh tentokrát za něco stál - alespoň jsem měl takový pocit.. suma sumárum to byla docela dobrá (i když jako vždy nechutná) zábava - 3* ()

Martinibaby

Kdyby nebyl Tobin Bell takovej týpek, tak už to asi vzdám, ale takhle jsem pořád nucena nějakou zvrácenou zvědavostí zjistit, jak to vlastně dopadne. A kdyby nebylo Julie Benz, tak má tenhle díl ještě o hvězdičku míň. Vybrat do rolí dvou hlavních herců / (rádoby) vyšetřovatelů téměř identické typy postav? Chyba. Pletli se mi na začátku a pletli se mi až do konce. Takže asi jediné, co si ještě jakž takž užívám, jsou Jigsawovy hry a pasti, v tom jsou scénáristi stále ještě inovativní a vynalézaví. ()

JohnCZ

Série Saw je podivný úkaz, jak dokola neustále převracet již řečené a upřímně, už jsem asi línej se v té dějové linii nějak hlouběji orientovat. Jestli to vůbec jde. Jinak ale změna režie prospěla. Film není po stránce střihu tak protivný, ani není tak over-the-top krvavý, ale snaží se zase trochu něco vyprávět a provede diváka několika zajímavými pastmi. Ve finále do sebe zase všechno asi jakože zaklapne, ale nějaký větší zájem ve mně tohle točení se v kruhu prostě nevzbuzuje. ()

Výpravě v doubravě lidožravý grizzly ukáže se...

Výpravě v doubravě lidožravý grizzly ukáže se...

23.01.2012

Souboj civilizovaného člověka s divokou přírodou je vděčný námět. Je fajn, když se občas přehází pořadí v potravním řetězci. Byli jsme toho svědky v dnes už klasickém dobrodružství Na ostří nože, se… (více)