Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Velmi provokativní a sexy kostýmní historické drama s přesvědčivou Keirou Knightley. Stát se vévodkyní prostopášného vévody z Devonshiru (Ralph Fiennes) nebyl vůbec jednoduchý úkol. Námluvy sice dopadly nad očekávání dobře, ale počít syna se zdá být téměř nemožné a dvě dcery, které s ním má spolu s třetí dcerou z jeho předchozího vztahu jsou pro umanutého vévodu málo. Dědic jeho jmění musí být syn. Georgiana však, i přes nesmlouvavý postoj jejího chotě, zůstává silnou ženou zachovávající si noblesu a hledající útěchu v náručí jiného muže, stejně tak jako jejímu manželovi není cizí svádět jiné ženy. Vše na tomto filmu dokonale podkresluje perfektně zachycenou atmosféru 18. století. Nádherné kostýmy, dokonale tklivá hudba Rachel Portman, výprava, skvělá kamera a to vše završeno brilantním výkonem Keiry Knightley, která opět dokazuje, že její herecký rejstřík je velmi neomezený a lepší ženský herecký výkon jsem už dlouho neviděl. Pochvalu zaslouží i poměrně zajímavý Ralph Fiennes, který zahrál neméně perfektně, ale měl to proti Keire dost těžké, protože ta ho v každé společné scéně nemilosrdně přehrávala, až mně ho bylo líto. Saul Dibb, který se podílel i na scénáři, to celé perfektně zrežíroval a neopomněl dodat nesmírně provokativní sexuální podtext, který se ovšem nepohybuje na nějaké laciné explicitní vlně, ale celou dobu diváka intenzívně dráždí a znepokojuje. Působivé drama.(29.9.2010)

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +jednoznačně Keira, dobrá výprava, vhodná hudba, dobře napsané postavy -žádný epický velkofilm nečekejte, Ralph ani Dominic mě moc neokouzlili, český dabing (hlavně u Keiry)/// Vévodkyně je takové historické mikro drama vztahující se jen na pár osob a hlavně na události v manželství obou hlavních představitelů. Dokáže zaujmout, je to čitelné a nikterak překombinované, jen je to ve výsledku takový malý film./// Celkem 68%///(29.7.2009)

Další z plejády životopisných historických snímků má dvě výrazné plus – kostýmy a Keiru Knightley. Právě té korzet opět náramně padnul a holt se v historických látkách cítí jako doma (snad pozná chvíli, kdy je třeba nějaké té změny). Její Georgiana, vévodkyně z Devonshiru, je svobodomyslnou dospívající dívkou, která se ráda obklopuje společností, večírky a hazardem. Právě společnost ji miluje, na večírcích je středem pozornosti a hazardem se baví a zabíjí nudu. A ještě k tomu fušuje do politiky a dokáže polemizovat nad nejrůznějšími tématy. Jaká to troufalost.. V honosných šlechtických sídlech tak sledujeme její počáteční naivitu, slepě věřící tomu, že vévoda, za kterého se provdá, ji bude zahrnovat láskou, péčí a dlouhým povídáním při svíčkách. Jenže vévoda je uzavřený morous, který má Georgianu pouze jako robota na zplození syna-dědice. A ještě k tomu má být poslušná.. jenže to při vévodově povaze a záletnictví není moc reálné, tudíž se mileráda ocitne v náručí budoucího předsedy vlády, který je srdcem romantik a ještě k tomu fešák..V neuspokojivém manželství a svázaná dobovými konvencemi ji soustředěná Keira Knightley dodává pestrou škálu hereckých poloh. Předvádí plně dospělý výkon a je radost ji sledovat. I Ralph Fiennes dokázal s minimem dialogů vytřískat ze své vlastně zákeřné postavy maximum. Jen tvůrci někdy bohužel tápou, zda chtěli víc portrétovat, poukázat na problém žen ve společnosti, které chtěly být tolik samostatné nebo jen necelé dvě hodinky bavit lehce nadprůměrnou romantikou.. Režisér na to nejde zle, jen zvolil poměrně chladnou notu a jeho vypravěčství trochu chybí schopnost přitáhnout diváka. Nespletete si ji tak třeba s barevně dokonale přeslazenou Marií-Antoinettou, protože to byl v rámci historických dramat totálně odvážný projekt, odehrávající se ve versailleským řádem sužovaném prostředí. I tak má Vévodkyně, nejklasičtější z klasických, co nabídnout. Nenudí (třeba jako nedávná a hvězdně obsazená Králova přízeň), má spád, poplete hlavu vymazlenými kostýmy i ukázněným soundtrackem.(7.5.2010)

„Když přijde, upírají se na ni všechny pohledy. Když nepřijde, je předmětem konverzace.“ Keira Knightley na sebe plným právem stahuje veškerou pozornost a vyniká-li toto veskrze obyčejné kostýmní drama něčím, pak jí. Ze stejné doby a o podobném osudu bych dal přednost formálně mnohem odvážnější Marii Antoinettě. 70% Zajímavé komentáře: Renton, Nathalie, Lavran, gejzuško(21.2.2009)

Další z mnoha historických dramat. Ačkoliv nejsem vysloveně fanoušek těchto filmů, rád si čas od času nějaký takový pustím. A většinou mě uchvátí. Snímek The Duchess mě však uchvacoval spíše vizuálně (exteriéry, kostýmy), děj mi přišel málo plastický - spíše taková rovinka s několika málo zvratovými kopci.(1.2.2013)

• - Vévodkyně z Devonshire Georgiana Cavendish (za svobodna Spencer) je přímou předkyní (praprapratetičkou) tragicky zemřelé princezny Diany, za svobodna Spencerové. (Lynette)

• - Film byl často různě spojován s princeznou Dianou, která je přímým potomkem Cavendishů. Keira Knightley však veškeré spojitosti odmítla a řekla, že postava Georgiany je zajímavá sama o sobě bez jakýchkoliv přirovnání k Dianě. (Hejtmy)

• - Barvité životní osudy této na svou dobu výjimečné ženy, opředené mnoha milostnými skandály a společenskými výstřelky, popsala spisovatelka Amanda Foremanová ve svém biografickém románu Georgiana, vévodkyně z Devonshire. V roce 1997 za knihu získala cenu pro nejlepší biografii. (blackrain)