Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Hezky natočený film s jalovým příběhem a krásnou Keirou Knightley. Fakt, že jde o "based on a true story", je v tomto případě spíš přitěžující... Postavit scénář pouze na synuchtivé posedlosti pana vévody (Ralph Fiennes) a cudném přístupu k promiskuitě dobové šlechty mi přišlo málo - vzhledem k tomu, jaký byl politický vliv hlavní hrdinky, jaká byla její vášeň pro hráčství apod. Těchto témat se scénář dotkl (pokud vůbec) jen letmo. Film končí obligátním výčtem dalších osudů hlavních hrdinů, kdo kdy umřel apod. a pak si divák může už jen povzdechnout: "A to bylo všechno?" Oscarově hezké kostýmy, krásná Keira, přesvědčivý Ralph, ale jinak (pro mě) nuda...(1.3.2009)

Vévodkyně stojí někde v půli mezi seriózním historickým dramatem o fungování aristokratických rodin v 18. století a mezi zfilmovanou dobovou bulvární historkou o záletnictví v nejvyšších kruzích. I kdyby se filmař nakrásně chtěl maximálně držet reality a přesnosti v zobrazení společenských vztahů příslušné éry, narazí na zásadní problém. Taková realita a myšlení jsou totiž dnešnímu divákovi bytostně vzdálené, a proto je nepřijme. Máme zkrátka tendenci posuzovat svět minulosti dnešníma očima. Tvůrci stojí v manželském sporu na straně Vévodkyně ztvárněné půvabnou Keirou Knightleyovou, i když dobová morálka stála jednoznačně na straně jejího manžela, který se choval podle dobových zvyklostí. Manželství se zakládala z ekonomických, provozních a reprodukčních důvodů. Plést do toho city byla čistá pošetilost. Na sexuální povyražení a citové vazby sloužili jiní. Na tom, že manželství představovalo mnohem spíš než pohodovou záležitost firmu se sešněrovanými pravidly a nevlídnou atmosférou, měla podstatný podíl i absolutní absence sexuální výchovy a požadavek panenství. Při zachování určité diskrétnosti měly nicméně majetné vrstvy dostatek možností k rozptýlení, byť genderově byli coby živitelé zvýhodněni muži. Kdyby měli lidé oné doby možnost spatřit naši současnost, zhrozili by se, jak lehkovážně přistupujeme k instituci manželství, na které stála tehdejší společnost. Vévodkyně je kostýmní velkofilm, kde je na co koukat a co obdivovat, počínaje velmi solidní výpravou a hereckými výkony předních evropských herců konče. Z komentářů je cítit, že někteří by ocenili spíš styl Jane Austenové a víc romantického ducha, ale taková prostě byla doba. Já měl spíš problém se scénářem, na kterém se ještě dalo víc zapracovat a rozvinout charaktery. Celkový dojem: 65 %.(14.3.2016)

Scénář: Jeffrey Hatcher, Anders Thomas Jensen, Saul Dibb .. Musí to být krásné, být tak svobodný. ___ Spokojenost převládla. Pro mě absolutně neznámá Georgiana Cavendish, vévodkyně z Devonshire je představena, jako žena, která prošla mnohými útrapami a pokud se divák správně vloží do jejich pocitů, prožije si zajímavé seznámení. Prostupuje zde intimnost, intriky, okrajově politika, zamilovanost, vede nevěra a jiné aristokratické radovánky. Režisér Saul Dibb (ani jeho kameraman) sice není žádný Joe Wright, takže nepředvádí takové fantastické obrázky a montáže, ale atmosféru a poctivé dobové kouzlo si na úrovni drží. Hudba Rachel Portman je také příjemná, byť ke konci občas lehce Fontánovatí. Herecky je film sázkou na jistoty. Ralph Fiennes svého vévody drží ve strohé, vladařské přízemnosti, zato oslnivá Keira Knightley, to je obvyklá paleta emocí. 75%.(23.11.2008)

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +jednoznačně Keira, dobrá výprava, vhodná hudba, dobře napsané postavy -žádný epický velkofilm nečekejte, Ralph ani Dominic mě moc neokouzlili, český dabing (hlavně u Keiry)/// Vévodkyně je takové historické mikro drama vztahující se jen na pár osob a hlavně na události v manželství obou hlavních představitelů. Dokáže zaujmout, je to čitelné a nikterak překombinované, jen je to ve výsledku takový malý film./// Celkem 68%///(29.7.2009)

Usedlé, nevýrazné, ale na druhou stranu ani na chvíli nudící či urážející životopisné drámo o holce, co se narodila ve špatný čas na špatném místě, a co hůř, provdala se za špatného muže. Keira Knightley nasazuje jak svůj oblíbený kukuč uraženého štěněte, tak tvář naštvaného jezevčíka (viz. Domino), vcelku bez výkyvů proplouvá historickými reáliemi s parukami připomínajícími kedlubnu a zamilovává se do unylého maníka z Mamma Mia, aby se nakonec musela podřídit dobovým koncencím a historii a z nich vycházejícímu scénáři, který nezapomene v závěru vytasit stereotypní "jak to s nimi dopadlo" titulky. Slabších 7. Hlavně za skvělého necitu Fiennese.(9.3.2009)

• - Film se natáčel i na stejných místech jako Pýcha a předsudek, kde také hrála Keira Knightley. (Aknah)

• - Pro tři scény hostin v londýnském domě rodiny Devonshire použil Dibb monumentální Mramorovou síň v domě Clandon Park v Surrey. Dům z roku 1730 je přístupný veřejnosti. (blackrain)

• - Film byl často různě spojován s princeznou Dianou, která je přímým potomkem Cavendishů. Keira Knightley však veškeré spojitosti odmítla a řekla, že postava Georgiany je zajímavá sama o sobě bez jakýchkoliv přirovnání k Dianě. (Hejtmy)