Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Velmi zváštní film .. přišel mi natahovaný, místy velmi prázdný, sem tam nicotný, ale když jsem si uvědomila, že celý stojí a padá na výkonech Keiry a Ralpha, najednou byl výjimečný. Není to nikterak přelomový film, není to ani snímek, který vydělá obrovské peníze a bude trhákem roku .. je to ale snímek, který pohladí po duši ty, jenž si chtějí vychutnat herecký koncert. Keiru já osobně příliš nevyhledávám, ale tady mi i jen pohledy ukázala, že opravdu umí .. a Ralph už nebyl tím roztomilým hezounem, kterému bych neodolala, byl chladný jako led a to se mi na něm líbilo 100x víc ..(25.11.2008)

"Komorné" drama z prostredia anglickej šľachty, kde lož a pretvárka slúžili ako základ morálky. Žena diktujúca spoločenské dianie v svojej dobe, žena oddaná svojmu mužovi, žena, ktorá to rozhodne nemala ľahké... Vojvodkyňa s Devonshire. Dobová atmosféra, skvostné zachytenie rôznych okamihov a skvelé herecké výkony zúčastnených zaručujú kvalitu tohto diela... 8/10(29.11.2008)

Hezky natočený film s jalovým příběhem a krásnou Keirou Knightley. Fakt, že jde o "based on a true story", je v tomto případě spíš přitěžující... Postavit scénář pouze na synuchtivé posedlosti pana vévody (Ralph Fiennes) a cudném přístupu k promiskuitě dobové šlechty mi přišlo málo - vzhledem k tomu, jaký byl politický vliv hlavní hrdinky, jaká byla její vášeň pro hráčství apod. Těchto témat se scénář dotkl (pokud vůbec) jen letmo. Film končí obligátním výčtem dalších osudů hlavních hrdinů, kdo kdy umřel apod. a pak si divák může už jen povzdechnout: "A to bylo všechno?" Oscarově hezké kostýmy, krásná Keira, přesvědčivý Ralph, ale jinak (pro mě) nuda...(1.3.2009)

Freedom is absolute....Tradičněji, vážněji a s anglickým chladem portrétovaná souputnice Marie Antoinette- bez rockových riffů, fontán šampaňského a rozevlátě opulentnímu stylu. Ale dřeň zůstává stejná- hledání svobody v okovech manželství, povinnost předat genetickou informaci mužskému potomkovi v posteli dle metody: close your eyes and think of England, manžel, který projevuje city zásadně psům a dívka, která má navzdory sešněrovaným korzetům volnou duši. Příliš volnou na pozvolna probouzející se 18. století. Nádherně oduševnělá Keira Knightley vdechla své nešťastné Georgianě veselý dívčí půvab Elizabeth Bennet i tragický osud Celie z Atonement- a desítky podob mezi nimi. Je- li tenhle zručně, ale nikterak vynalézavě natočený historický memoár čtivý a oživlý, pak především díky ní. Trvalo ještě více než sto let, než první ženy získaly volební právo. 75%(26.1.2009)

Stejná vada na kráse kterou měla Alžběta Shekhara Kapura. Vysoce umělecky a okázale zpracovatelnou látku točí tvůrce, který není umělec. Nebo alespoň ne na takovém levelu aby výsledek intepretoval a vyobrazoval to oč se snaží. Zde to rovněž vynahrazují okázalé kostýmy a vynikající herci, v čele s Keirou Knightley z dob, kdy se jí celý Hollywood klaněl k nohám, tedy zhruba obdobná pozice fenomenálního talentu budoucnosti. jakou má dnes např. Alicia Vikander. Jestli to stačí na super biják, těžko říct.(18.12.2017)

• - Film byl často různě spojován s princeznou Dianou, která je přímým potomkem Cavendishů. Keira Knightley však veškeré spojitosti odmítla a řekla, že postava Georgiany je zajímavá sama o sobě bez jakýchkoliv přirovnání k Dianě. (Hejtmy)

• - Snímek byl oceněn cenou BAFTA za nejlepší kostýmy. (JARDAHONDA)

• - Filmová hudba od Rachel Portman byla svěřena Pražskému filharmonickému orchestru. (Parlay)