Vévodkyně

The Duchess

Vojvodkyňa

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Nejdříve musím podotknout, že tenhle typ filmu je doslova moje krevní skupina, plus Keira Knightley v hlavní roli, toť nádhera. Konečně jsem si také plně uvědomila upřímnost a přirozenost, která vyznívá v jejím hlasu. O to víc mě potěšilo, s jakou silou, ale přitom lehkostí dokáže zahrát tak silnou roli. A oproti něžné vévodkyni stojí Ralph Fiennes, který hraje vyloženě chladně a i když sem pochybovala o jeho schopnostech vcítit a vyjádřit zrovna tento úkol, tak jsem ráda, že film nenarušoval a celkem svůj výkon obhájil a zhostil se toho slušně. A stále nechápu, jak je možné, že všechny ty obrovské paruky a zdobné šaty Keiře neskonale sluší a činí ji velice elegantní. A nejen to, vypadá, tak jako by do té doby patřila, což jen utvrzuje autentičnost filmu, ale ještě k tomu vypadá jako křehká a mrkací panenka, která má porcelánovou pleť a je z ní každý unešen. Pořád se musím pozastavovat nad její osobitostí. Vévoda působí stále stejným dojmem a je hrozně zkoprnělý a mrzutý, což je ale plusem z diváckého pohledu. Nesmím opomenout romantiku, která byla do děje zapletena... přesně mi vyhovovala a byla vlastně takovou oddechovou částí z více dramatiky založených scén. Dojemné chvilky a vyvrcholené momenty jen podtrhly atmosféru a mě se chvělo v břiše, kdykoli se láska ozvala. Lásky nebylo ani málo, ani moc, jen tak akorát, proto jsem spokojená, že z toho neudělali laciný romanťák, ale že tento silný příběh si stojí spíše jako drama. Jsem velice potěšená, že mě Keira nezklamala, film splnil má očekávání a nenudila jsem se ani vteřinu. Vévodkyni mohu bez váhání vřele doporučit, asi hlavně příznivcům tohoto žánru a fanouškům Keiry. Opravdu jsem byla mile a příjemně zabavena i dojata.(27.4.2009)

Sázka na jistotu, typické kostýmní drama, které do puntíku naplnilo mé očekávání co se týče výpravy, stylu i příběhu. Pro milovníky tohoto typu filmů je to to pravé. Ačkoli příběh Georgiany nepřináší nic převratného a i když jsem o ní nikdy předtím neslyšela, jsou její útrapy docela předvídatené, funguje všechno, jak má a Keiře to v téhle době hodně sluší.(4.3.2009)

Usedlé, nevýrazné, ale na druhou stranu ani na chvíli nudící či urážející životopisné drámo o holce, co se narodila ve špatný čas na špatném místě, a co hůř, provdala se za špatného muže. Keira Knightley nasazuje jak svůj oblíbený kukuč uraženého štěněte, tak tvář naštvaného jezevčíka (viz. Domino), vcelku bez výkyvů proplouvá historickými reáliemi s parukami připomínajícími kedlubnu a zamilovává se do unylého maníka z Mamma Mia, aby se nakonec musela podřídit dobovým koncencím a historii a z nich vycházejícímu scénáři, který nezapomene v závěru vytasit stereotypní "jak to s nimi dopadlo" titulky. Slabších 7. Hlavně za skvělého necitu Fiennese.(9.3.2009)

Chladné, odtažité, naducané a pyšné jako účes Georgiany, bez emocí, citů a pocitů. Vévodkyně ve mně vyvolala jen velmi malé množství empatií a R. Fiennes mi znovu potvrdil mou narůstající domněnku, že jeho dřívější role mě prostě zaujaly víc (ostatně mu to ani nevyčítám, prostě musel hrát suchara). Teď zůstanu u britské produkce - a to i ve stejném historickém období (přelom 18. a 19. století), ale raději se přesunu na východ do carského Ruska a pustím si Oněgina.(20.12.2008)

Príbeh ma velmi zaujal. Ralph Fiennes sa na ulohu esympataka vojvodu hodil a taktiez ju skvelo zahral. Keira bola krasna, ale herecky sa mi nepacila. Chvilku som sa tesila, ze tomu svojmu pouzivatelovi (myslim samozrejme pana manzela) bude zahybat s ich spolocnou priatelkou Beth :-) ... vyvinulo sa to inak.. Osud hrdinky ma dojimal, aj ked konala hlupo. V tej dobe bola jej situacia asi naozaj bezvychodiskova. ( Tesim sa, ze som sa narodila o par sto rokov neskor. ) Keby to nebolo trocha rozvlacne, supla by som aj 5 hviezdiciek.(8.8.2009)

• - Filmová hudba od Rachel Portman byla svěřena Pražskému filharmonickému orchestru. (Parlay)

• - Modrý kostým Keiry Knightley je založen na dobovém portrétu skutečné vévodkyně. (Aknah)

• - Vévodkyně z Devonshire Georgiana Cavendish (za svobodna Spencer) je přímou předkyní (praprapratetičkou) tragicky zemřelé princezny Diany, za svobodna Spencerové. (Lynette)