Vévodkyně

• Velká Británie The Duchess (více)
Trailer 2

Lady Spencerová domluvila své dceři Georgianě sňatek s vévodou z Devoshiru a Georgiana je ze sňatku s vévodou nadšená, i když je jí teprve sedmnáct let. Vévoda William je pátým vévodou z Devoshiru a Georgianu si vybral jen proto, aby mu porodila dědice. Georgiana je velmi inteligentní žena a snaží se být svému muži dobrou ženou, i když si život s manželem představovala láskyplnější. Když je Georgiana těhotná, přichází na panství Williamova nemanželská dcera Charlotte, protože její matka zemřela. Georgiana zakrátko porodí první dítě, dceru, což William nese těžce, ale Georgiana svou dceru miluje. Během dalších šesti let otěhotní Georgiana třikrát, ale narodí se zdravá jen další dcera, neboť Georgiana dvakrát potratila a v obou případech se jednalo o syny. Vévoda William jezdí se svou ženou Georgianou do Bathu, kde jsou léčivé prameny, a Georgianu doprovází i její dcery, včetně Charlotty, o níž se stará jako o vlastní. V Bathu se Georgiana seznamuje s Bess Fosterovou, kterou její manžel odvrhl, a navíc jí zakázal styk se syny. Bess už nemá mnoho prostředků, bydlí v pronajatém pokoji, a tak jí Georgiana nabídne bydlení v jejich sídle Devoshire v Londýně. Georgiana má konečně přítelkyni, je šťastnější a díky Bess si všimne, že je do ní zamilován přítel z mládí, Charles Grey. Netrvá dlouho a Georgiana přistihne svého muže Williama při nevěře s Bess. Georgiana vždy mlčela, když měl William pletky s jinými ženami, ale to, že v jeho posteli skončila právě Bess, ji velmi ranilo, i když se Bess stala vévodovou milenkou jen proto, aby jí pomohl získat její děti. Jediným světlým bodem v Georgianině životě se stal Charles Grey, kterého miluje a cítí lásku i z jeho strany... (TV Prima)

Trailer 2

Blizzard

Režisér Saul Dibb, o kterém jsem asi nejen já v životě neslyšel, zfilmoval jeden z těch zajímavých historických příběhů a to ten o vévodkyni Georgianě. Kostýmy rozkošné, lehká hudba Rachel Portman moc pěkná, ale celkově povrchní, chladné a bez citu stejně jako Ralph Fiennes, u kterého je to ale na rozdíl od filmu považováno za klad. The Duchess je sice o trochu lepší než The Other Boleyn Girl, ale film mě k sobě prostě nedokázal připoutat a to i přesto, že mám Keiru Knightley rád, ale zde se tváří jen jako porcelánová panenka než herečka. (6/10) ()

Malarkey

Zdá se mi to nebo se historické filmy dostávají do stádia, kdy je dobré natočit historický film o každé události, o každé historické postavě, která kdy vůbec žila. Za chvíli se tak dočkáme historického filmu o žebrácích z Paříže nebo o mrtvole, kterou v 10. Století vyplaval Dunaj. Na druhou stranu nemůžu této vévodkyni vytknout, že její život zrovna nic lehkého nebylo. Dokonce mě to donutilo se o ní dočíst více informací, než je jen ve filmu. Keira Knightley to každopádně zvládla a popravdě se přiznám, že jsem na historický film nekoukal s takovým zájmem jako právě na život této vévodkyně. Pro mě neznámý příběh z historie tak herci dokázali zfilmovat velice zajímavě se vším všudy. S dobovou atmosférou, hudbou, kostýmy, postavami, lidmi...se vším všudy. Zajímavý, že hazard ve filmu zase tolik neukazovali, prý doteď dluží zemi tři miliony liber. ()

Matty

„Když přijde, upírají se na ni všechny pohledy. Když nepřijde, je předmětem konverzace.“ Keira Knightley na sebe plným právem stahuje veškerou pozornost a vyniká-li toto veskrze obyčejné kostýmní drama něčím, pak jí. Ze stejné doby a o podobném osudu bych dal přednost formálně mnohem odvážnější Marii Antoinettě. 70% Zajímavé komentáře: Renton, Nathalie, Lavran, gejzuško ()

T2

Rozpočet £13,5miliónaTržby USA $13,848,978Tržby Celosvetovo $40,294,717Tržby za predaj DVD v USA $8,092,211 //počet predaných kusov 482,205║ Až moc jednotvárny intrigánsky dej, bez nejakej strhujúcejšej výstuže, proste dej, ktorý dohromady nemá čo ponúknuť. /40%/ ()

Cervenak

Výborná postava v podaní výbornej Keiry. Výkon oscarových parametrov. K tomu tradične presný Ralph, pozoruhodná hudba, úchvatné kostýmy. Réžia sa drží v úzadí, čo sa odráža hlavne na "televíznom" vizuáli a nedostatku dobovej atmosféry. Naopak poteší, ako výrazne je to neaustenovské, hoci dotýkajúce sa podobných tém. ()

• Filmová hudba od Rachel Portman byla svěřena Pražskému filharmonickému orchestru. (Parlay)
  • Barvité životní osudy této na svou dobu výjimečné ženy, opředené mnoha milostnými skandály a společenskými výstřelky, popsala spisovatelka Amanda Foremanová ve svém biografickém románu Georgiana, vévodkyně z Devonshire. V roce 1997 za knihu získala cenu pro nejlepší biografii. (blackrain)
  • Modrý kostým Keiry Knightley je založen na dobovém portrétu skutečné vévodkyně. (Aknah)