Vévodkyně

Vojvodkyňa

• Nizozemsko

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 2008, 110 min

Při sledování filmu mě napadla podobnost s životem Lady Diany. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem následně zjistila, že Georgiana byla ve skutečnosti Dianina praprateta taky z rodu Spencerů.. Obě dívky se zasnoubily s nejžádanějšími muži své doby, oběma manželství přineslo rozčarování, nebyly v něm šťastné, očekávaly od svých mužů lásku, ale ti jim ji nebyli schopni dát, obě musely trpět paralerní manželův vztah s "oficiální milenkou", oba muži se po jejich smrti se svými milenkami oženili. Každopádně díky za každý historický film, i když třeba není na 100% vydařený, nikdy jich stejně nebude dost na to, abychom si mohli sestavit filmové puzzle minulosti.(10.1.2009)

Keira v dalším kostýmním historickém spektáklu, tentokráte však s minimálním rozpočtem a herecky schopným protihráčem, který Keiru mnohdy i zastiňuje. Ralphova sterilita je pravým protikladem Keiřiny hyperaktivity i co se týče hereckého projevu, kde u mě tentokráte zvítězilo minimalistické herectví. Ralph v roce '08 potřetí a potřetí dokonale. S Keirou jsem viděl už jen jedno kostýmní představení (Pýcha a předsudek) a tady si mě získala více, její hrdinka to rozhodně neměla lehké (která žena také před dvacátým stoletím měla, že ano) a na to, co všechno ji osud nadělil to zvládla rozhodně s přehledem, ode mě tedy klobouk dolů. Zmínit bych měl i režiséra jménem Saul Dibb, kterého do budoucna určitě budu sledovat, na to, jaký měl rozpočet předvedl docela pěkné divadélko. Pochválit musím také Rachel Portmanovou za její hudební doprovod, který je v každém filmu velice příjemným pojítkem k vizuální stránce filmu. Vévodkyně se sice ze začátku zdála býti odměřenou sondou do života jedné (před zhlédnutím absolutně neznámé) postavy anglické historie, avšak už po deseti minutách jsem se do příběhu zakousl a vychutnával si toto výživné sousto po celých 110 minut.(11.2.2009)

Trochu jsem se bál, že půjde jen o další politicky korektní feministickej pohled na dějiny, ale nestalo se tak. Dobu to naopak vystihuje dle mého velmi dobře a i despotický manžel je jen člověk vychovaný ve své době, nikoli zlý člověk. Pro mě to byl i díky skvělému Ralphu Fiennesovi film spíš o něm a o podobě života vyšších tříd, na němž skutečně není mnoho co obdivovat.(24.4.2009)

Hoci aj s hviezdnym obsadením, "Vévodkyně" mi pripomínala skôr paperbackovú lovestorku ako poctivý historický fim, v ktorom ma zaujíma skôr riešenie iných vecí, ako kto koho dieťa nosí pod srdcom, komu sa narodil a nenarodil dedič, kto s kým oné, kedy a ako. Proste historická romantika so silným dôrazom na kostýmy a vlasový styling. Také účesy, ako som videl v tomto filme o 200 rokov neskôr už nosila snáď len Marge Simpsonová a moja teta Hildegard. Diváci, ktorí si labúžia v monumentálnych historických súbojoch, radšej ruky preč.(16.3.2010)

Sázka na jistotu, typické kostýmní drama, které do puntíku naplnilo mé očekávání co se týče výpravy, stylu i příběhu. Pro milovníky tohoto typu filmů je to to pravé. Ačkoli příběh Georgiany nepřináší nic převratného a i když jsem o ní nikdy předtím neslyšela, jsou její útrapy docela předvídatené, funguje všechno, jak má a Keiře to v téhle době hodně sluší.(4.3.2009)

• - Tvůrce kostýmů Michael O'Connor vytvořil modrý kostým ze scény mýtinku whigů na základě portrétů a politických komiksů Georgiany ze začátku 18. století. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Barvité životní osudy této na svou dobu výjimečné ženy, opředené mnoha milostnými skandály a společenskými výstřelky, popsala spisovatelka Amanda Foremanová ve svém biografickém románu Georgiana, vévodkyně z Devonshire. V roce 1997 za knihu získala cenu pro nejlepší biografii. (blackrain)

• - Vévodkyně z Devonshire Georgiana Cavendish (za svobodna Spencer) je přímou předkyní (praprapratetičkou) tragicky zemřelé princezny Diany, za svobodna Spencerové. (Lynette)