• danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Laura Dern + nominace (4) - Nejlepší minisérie / TV film, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Kevin Spacey, Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Tom Wilkinson, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Denis Leary(26.3.2009)

„Jesus. The last great democracy…“ Pokud chcete vidět, jak artritida důchodců z Palm Beach ovlivnila neratifikování Kjótského protokolu, zneviditelnila zbraně hromadného ničení v Iráku a umožnila Usámovi a jeho partě dostat se do balíčků karet, máte pod důvtipným Roachovým vedením báječnou možnost. Málokdy se vám totiž stane, že je film zábavný a zároveň u něj chcete zvracet, jenže když se má moc předat bez tanků v ulicích, je ohýbání křehké demokracie prostřednictvím špinavých her s křišťálovými úmysly de facto nezbytností. Jediná kaňka na Recount je, že z něj až příliš stříká politické přesvědčení autorů, ale zase si říkám, mohlo být hůř.. Jen nechápu, proč to ti dva nevyřešili po staru? Když šlo o Floridu, guvernér i viceprezident si měli v mokřinách Everglades osedlat aligátory a utkat se v souboji na dlouhá dřevěná kopí bez možnosti podat na vítěze žalobu. To by byla sledovanost a těch ušetřených peněz daňových poplatníků.. No nic, dvě věci jsou jisté. Každý demokratický národ má takové politiky, jaké si zaslouží a Kim Jong-un takové problémy zcela určitě neřeší..(27.8.2015)

O politiku v jakékoli podobě a vše, co s ní souvisí, jsem se nikdy nijak výrazně nezajímal, nicméně Roachova exkurze do centra dění nejkontroverznějších voleb prezidenta v USA mě velice zaujala. V první řadě má film naprosto skvělé herecké obsazení, ze kterého nejvíce vyčnívá Kevin Spacey a zejména neuvěřitelná Laura Dern. Samotný příběh je pojat ve formě dokumentárního dramatu, které přesně popisuje průběh velice bouřlivých a vysoce konkurenčních voleb. Místy jsem jen zíral, čeho jsou někteří politicky zainteresovaní lidé schopní, ale je to prostě jejich práce, hledat špínu na protivníka. Zkrátka hodně dobře a přesvědčivě natočený TV film z produkce HBO, který ukazuje politiku a volby v tom horším světle - i když záleží na úhlu pohledu.(28.7.2013)

Tak tenhle film mě dostal. V roce 2000 mi bylo 13 let, když se konaly volby na prezidenta USA mezi Georgem Bushem a Alem Gorem, a díky svému věku jsem se tehdy o tyto volby nezajímal. A do zhlédnutí tohoto filmu jsem nevěděl, jak byla ta volba těsná a jak vlastně probíhala. Toto hrané dokumentární drama z filmové produkce HBO mne jenom přesvědčilo a utvrdilo v mém názoru na Spojené státy americké. Takhle debilní volební systém můžou mít opravdu jenom v USA. Zde je krásně odkryto pozadí volby prezidenta, kdy pravděpodobně zvítězil demokrat Al Gore, ale republikáni mají prostě své kontakty všude a díky jejim praktikám, díky zblbnutí lidí a možná i korupci jim pomohli ke jmenování George Bushe prezidentem různí státní činovníci. Al Gore měl být novým prezidentem USA a Spojené státy by možná směřovaly jinak, než jak je nasměroval George Bush. Upřímně tenhle film nevrhá na Bushe příliš dobré světlo a nepřekvapilo by mne, kdyby po zhlédnutí tohoto filmu se stal Bush v očích mnoha lidí člověkem, který nedostal od voličů mandát k zastávání tak vysoké funkce, ale díky prohnilému systému státních institucí na tu funkci dosáhl. Bush a republikáni museli vědět, že jednou někdo takový film natočí, že jednou lidé zjistí, jak to tehdy bylo. Ale to už teď Bushovi i republikánům může být jedno. Bush má za sebou 8 let v Bílém domě a jak k tomu přišel, to už teď nic nezmění. Každopádně tenhle film má velmi vysokou výpovědní a dokumentární hodnotu a je od začátku do konce zajímavý a napínavý. Ač divák dopředu ví, kdo se stal prezidentem, film dokáže diváka udržet v napětí po celou dobu filmu a mnohdy jsem jen kroutil hlavou nad tím, co vše jsou lidé ochotni udělat pro slávu a moc. Z tohoto filmu tak vychází jako hrdina Al Gore a vedoucí Goreova volebního týmu Ron Klain. Toho excelentně ztvárnil Kevin Spacey, který podává další ze svých bezchybných a kvalitních hereckých výkonů. Tenhle film mne prostě dostal, a proto dávám maximální hodnocení.(9.11.2008)

Ohromně povedený film. Takhle vkusně a citelně se povedene natočit film jen jednou za velmi dlouhou dobu a je jen pár režisérů a herců, kteří jsou tohle schopni dohromady vytvořit. Kevin Spacey je solidním hercem a je vidět, že je velmi klidný a vyrovnaný člověk a hrát jakési rozhořčení pro něho není úplně snadné. Film se povedlo natočit velmi nezaujatě a nemanipulativně, což si myslím, že je přesně to co bylo v daném případě žádoucí a nezbytné pro to aby takový snímek neztratil na serióznosti. Perfektní film a velmi zajímavý příběh...(25.3.2009)

• - Většina herců se setkala se svými reálnými předobrazy ještě před začátkem natáčení. Z hlavních postav setkání odmítla jen Katherine Harris a to i přesto, že ji o to herečka Laura Dern s režisérem Jayem Roachem a scénáristou Dannym Strongem několikrát prosili. (StarsFan)

• - Prezidentské volby v USA se zakládají na většinovém volebním systému, kdy prezidenta volí volitelé na základě toho, kterému kandidátovi dali občané v jejich státu nejvíce hlasů. Počet volitelů pro každý stát se pak odvíjí od počtu občanů žijících ve státě. Proto také o vítězi voleb v roce 2000 nakonec mělo rozhodnout několik stovek hlasů voličů na Floridě, ačkoliv Al Gore ve zbytku Spojených států Bushe porazil o půl milionu hlasů. (StarsFan)