Triezve a objektívne. Ďalší z filmov, ktorý by som ako povinný včlenil do školských osnov. O pár rokov by po konšpiračných hovadinách ani pes neštekol. Že sfalšované voľby! Obyčajný zápas "na život a na smrť". Dvaja šľachtici, každý s vlastnou armádou, tvorenou dvoranmi, veľkostatkármi, sudcami, cirkvami a v neposlednom rade dedinskými drbnami. Profesionáli, žoldnieri, radcovia aj prištipkári, čvarga na pohľadanie. Tých všetkých si treba kúpiť, udržať v chode, motivovať k stále lepším či ochotnejším výkonom. Každé štyri roky vytiahnu súperiace rody do boja, po ktorom víťaz zbiera vavríny a vládne, zatiaľ čo porazený, i keď musí vyprázdniť mnohé teritóriá, neprestáva striehnuť na každú príležitosť, ktorá mu o ďalšie štyri roky pomôže zvíťaziť. Popri občasných výpadoch lokálnejšieho charakteru hlavne mobilizuje. A potom je tu ešte prostý ľud ako divák v aréne, zapálene mávajúci palcom raz hore raz dole, lebo zase raz verí, že tentokrát ide o neho samotného. A možno ani neverí, často mu stačí, že môže svoje vlastné nenaplnené sny projektovať do z jeho pohľadu šťastnejších jedincov. Fandí im, cíti sa ako ich priaznivec dôležitejší. Rovnováha a pohodlie na pohľadanie. Tak čo vlastne chceme? Veď pekne sme si to zariadili.(29.9.2012)

Zajímavé, dobře natočené a solidně napsané drama. Doporučuju zejména těm, které zajímá americká politika. Právě z hlediska popisnosti a procesuality funguje film nejlépe. První polovina výborně frčí. Dozvíte se řadu věcí a film ve vás vytvoří dojem, že vlastně nejde o to, která strana zvítězí, ale o systém samotný a odhalování jeho skrytých chyb. Jenže ke konci začne příběh trochu řídnout. Místo aby se stupňoval, začne být nudný a repetitivní. Namísto suché deskripce se dostaví trochu neopodstatněný dramatický patos. Přitom absentuje finální velký soudní proces, který by se v žánru soudního dramatu ( ač film není čisté soudní drama) nejen nabízel, ale zároveň je nutný z hlediska gradace, výstavby napětí a závěrečné radosti z vítězství/ zklamání z prohry....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/nove-scitani-hlasu-recount-tv-film-r-j.html(28.2.2012)

O politiku se docela zajímám a politická dramata mám hodně rád, proto jsem šáhl i po tomhle dílku a podíval se na něj. Začnu tím, co se mi líbilo. Bez příkras je zde zobrazen volební bordel ve státech a je tu ukázáno, že nejlepší demokracie na světě má své problémy a to, co kritizuje u jiných zemí, má mnohdy ve stejném, ne - li horším stavu. Jsou tu výborní herci Spacey, Hurt, Wilkinson, Dern a i ti, které až tolik neznáme. Navíc nám to umožní nahlédnout pod pokličku hodně kontroverzní volby. A teď zápory. Bohužel je to i přes účast realtivně znnámých jmen hrozně dlouhý a chvílema nudný. Navíc se s přibývajícím časem a rostoucím počtem postav člověk ve všem tak nějak ztrácí a neví, kdo je kdo. Pak je tu hodně sporná Laura Dern, která přehrávala úplně neskutečně (nevím ale, do jaký míry to byl záměr) a opravdu se mi líbila ze všech nejmíň, i když byla zase nejvíc vtipná :) Suma sumárum se to opravdu tak nějak vyrovnává a všechno směřuje k poctivýmu průměru. Rozhodně to ale za vidění stojí, i když nevím, jak se na to bude dívat člověk, který o volebním systému v USA neví fakt vůbec nic. To bude asi problém. Je to ale určitě zajímavý, ale někdy to skřípe trochu moc a uprostřed je to takový mrtvý. 60%(2.10.2010)

Výborný rekonstrukční "dokument", který si drží velmi slušnou úroveň objektivity (obě strany se snaží vecpat svoji věc k tomu soudu, který je jim spíše nakloněn;)) - otázka je, jak je na tom s reálností, tu si opravdu netroufám posoudit. Jakožto neameričan jsem se docela ztrácel v tom, kdo byl kdo a jednotlivci v těch ne úplně hlavních rolích mi byli zcela lhostejní a vesele splývali. Ale to bude asi tím, že jsem tehdy nežil v největší světové demokracii a nevídal ty pány a dámy "s rukami nad bibliou" každý den ve zprávách i jinde. No, upřímně řečeno, nepoznal jsem ani Lauru Dern (mimochodem vynikající výkon - takovou sebetřednou blbku jsem neviděl od doby, co jsem naposled navštívil stránky Vandy Veškrnové), takže chyba asi bude někde jinde než v mojí národnosti. Každopádně tento film doporučuji jako výbornou výukovou pomůcku nejen pro hodiny dějepisu, ale především pro společenské vědy typu politologie - málokdy uvidíte tak přesnou a přitom filmařsky kvalitní ukázku toho, kde jsou meze demokracie, a také toho, jak velká je lidová tvořivost, když před sebou máte právní normu (pokud možno co nejvyšší právní síly) a za sebou motivaci typu ministerského křesla. Recount je úžasně napínavý film, i když od začátku víte, jak to celé dopadne, respektive dopadlo. No a je to i svým způsobem zábavné - ovšem nejsem si jist, jestli bych takhle (a takhle vysoko) hodnotil podobně kvalitně zpracovaný snímek o hysterické hrůze modrého ptactva z neúspěchu prezidentské Klausule v lednu 2008;) Ode mě přinejmenším 80%, devadesátku zvážím při repríze. PS: Ed Begley Jr. ve své ostrosympatické právnické roli "vládne";)(8.5.2009)

Platón raz povedal, že demokracia je zlá forma vlády. Churchill, že nie je dokonalá, ale ľudia ešte nič lepšie nevymysleli. Či je to tak alebo onak, posúďte každý sám. Tento film je o tom, že aj tam, kde demokracia relatívne dobre a dlho funguje, je a bude manipulovaná. Takže jediná otázka je, či sa (zvlášť v USA) vôbec oplatí voliť.(31.12.2008)

• - Většina herců se setkala se svými reálnými předobrazy ještě před začátkem natáčení. Z hlavních postav setkání odmítla jen Katherine Harris a to i přesto, že ji o to herečka Laura Dern s režisérem Jayem Roachem a scénáristou Dannym Strongem několikrát prosili. (StarsFan)

• - Prezidentské volby v USA se zakládají na většinovém volebním systému, kdy prezidenta volí volitelé na základě toho, kterému kandidátovi dali občané v jejich státu nejvíce hlasů. Počet volitelů pro každý stát se pak odvíjí od počtu občanů žijících ve státě. Proto také o vítězi voleb v roce 2000 nakonec mělo rozhodnout několik stovek hlasů voličů na Floridě, ačkoliv Al Gore ve zbytku Spojených států Bushe porazil o půl milionu hlasů. (StarsFan)