"Naneštěstí pro nás slepí netopýři volí demokraty." Patřím mezi vyhlášené milovníky spravedlivých "vítězství demokracie". Mezi jedno z mých nejoblíbenějších patří to, při kterém byl slavnostně zvolen do funkce 43. prezidenta USA zparchantělý synek 41. prezidenta USA a Bůh zase jednou nadšeně žehnal Americe. Pochybnosti o legálnosti zvolení G. W. Bushe v roce 2000 dorazily i k mým uším a protože Georgeův intrikánsky zabržděný úsudek byl později častokrát zdrojem neslušné zábavy, tak mne zajímaly podrobnosti jeho zvolení. A celkem jsem si to užil, protože se mi dostalo příběhu plného zastaralých technologií, najímání právnických expertů k podávání vypočítavých žalob, organizování "spontánních" stávek a politicky korektního boje vedeného železy ukrytými v boxerských rukavicích. Tato filmová rekonstrukce mi poskytla nejen nějaké ty zákulisní informace, ale jednoznačně mne utvrdila v přesvědčení, že debilní národ si zaslouží debilního prezidenta.(20.12.2012)

Co svět věděl hned pár minut po oznámení výsledků a co nám trochu naznačil Michael Moore, volby v roce 2000 vyhrál ten nesprávný kandidát. Toto drama, které rekapituluje události té osudné volby, je velice dobré (co jiného bychom čekali z dílny HBO). V záplavě všech hvězdných herců musím vyzdvihnout Toma Wilkinsona. Vynikající republikán.(2.11.2009)

Nesmírně strhující "kecací" film, který jsem si užil od první do poslední minuty. Že se autoři tu a tam přiklonili na stranu Ala Gora mi nevadilo ani v nejmenším, protože děj i přesto dokázali po většinu stopáže udržet v neutrální pozici mezi republikánským a demokratickým táborem a divákovi umožnili perfektní náhled pod pokličku oněch slavných voleb. Ano, ano, tomu říkám panečku demokracie. Zlatý náš zastaralý volební systém, napadá mě, když vidím, jak promakané lístky a jak skvělá počítadla hlasů používají v pokrokovém zámoří. Člověk jde volit, má na to jen pět minut, a když odchází od urny, ještě aby se modlil za to, že jeho hlas bude započítán tomu, komu započítán být má (pokud vůbec započítán bude). Docela děsivé. Co se filmu týče, napsán je opravdu velice vtahujícím způsobem a řekl bych, že bude srozumitelný i lidem, kteří o floridském přepočítávání nic nevědí. Zahrán je zrovna tak (Kevinem Spaceym, Tomem Wilkinson a Laurou Dern obzvlášť). Pravda je, že v poslední zhruba čtvrtině začnou neustálé soudní žaloby létající z obou stran trochu otravovat, ale říkám si, že ono to otravné doopravdy bylo, tak co bych rýpal. Čtyři a půl hvězdy. Po You Don´t Know Jack další velký bod pro HBO.(6.2.2012)

Tak tenhle film mě dostal. V roce 2000 mi bylo 13 let, když se konaly volby na prezidenta USA mezi Georgem Bushem a Alem Gorem, a díky svému věku jsem se tehdy o tyto volby nezajímal. A do zhlédnutí tohoto filmu jsem nevěděl, jak byla ta volba těsná a jak vlastně probíhala. Toto hrané dokumentární drama z filmové produkce HBO mne jenom přesvědčilo a utvrdilo v mém názoru na Spojené státy americké. Takhle debilní volební systém můžou mít opravdu jenom v USA. Zde je krásně odkryto pozadí volby prezidenta, kdy pravděpodobně zvítězil demokrat Al Gore, ale republikáni mají prostě své kontakty všude a díky jejim praktikám, díky zblbnutí lidí a možná i korupci jim pomohli ke jmenování George Bushe prezidentem různí státní činovníci. Al Gore měl být novým prezidentem USA a Spojené státy by možná směřovaly jinak, než jak je nasměroval George Bush. Upřímně tenhle film nevrhá na Bushe příliš dobré světlo a nepřekvapilo by mne, kdyby po zhlédnutí tohoto filmu se stal Bush v očích mnoha lidí člověkem, který nedostal od voličů mandát k zastávání tak vysoké funkce, ale díky prohnilému systému státních institucí na tu funkci dosáhl. Bush a republikáni museli vědět, že jednou někdo takový film natočí, že jednou lidé zjistí, jak to tehdy bylo. Ale to už teď Bushovi i republikánům může být jedno. Bush má za sebou 8 let v Bílém domě a jak k tomu přišel, to už teď nic nezmění. Každopádně tenhle film má velmi vysokou výpovědní a dokumentární hodnotu a je od začátku do konce zajímavý a napínavý. Ač divák dopředu ví, kdo se stal prezidentem, film dokáže diváka udržet v napětí po celou dobu filmu a mnohdy jsem jen kroutil hlavou nad tím, co vše jsou lidé ochotni udělat pro slávu a moc. Z tohoto filmu tak vychází jako hrdina Al Gore a vedoucí Goreova volebního týmu Ron Klain. Toho excelentně ztvárnil Kevin Spacey, který podává další ze svých bezchybných a kvalitních hereckých výkonů. Tenhle film mne prostě dostal, a proto dávám maximální hodnocení.(9.11.2008)

Musím pochválit přístup Roache za jím zvolenou cestu, že se nesnaží o povrchní ultrarealistické zdokumentování důležitých údálostí kolem přepočítávání, ale nebojí se předvádět stereotypy až karikatury (alespoň z pohledu Evropana) svých hrdinů. Republikání jsou do jednoho představeni jako naškrobení kravaťácký slizáci, kteří se nebojí jít do bojů natvrdo, zatímco "hodní" demokraté oblečeni v ležérních košilích se snaží bojovat s všudypřítomnou nespravedlností. V rámci filmu to působí naprosto přirozeně (nikdo nechce film bez správných záporáků a Tom Wilkinson si svého neskutečně užívá), úplně přehledně a pomáhá dramatizaci děje. Škoda, že ten je právě stále o tom samém, jedna strana něco vymyslí a druhá jim to nemilosrdně překazí - ovšem to nemůžeme dávat úplně za vinu filmu. Čistá práce nejen v rámci televizní tvorby. 80 %(15.3.2009)

• - Většina herců se setkala se svými reálnými předobrazy ještě před začátkem natáčení. Z hlavních postav setkání odmítla jen Katherine Harris a to i přesto, že ji o to herečka Laura Dern s režisérem Jayem Roachem a scénáristou Dannym Strongem několikrát prosili. (StarsFan)

• - Prezidentské volby v USA se zakládají na většinovém volebním systému, kdy prezidenta volí volitelé na základě toho, kterému kandidátovi dali občané v jejich státu nejvíce hlasů. Počet volitelů pro každý stát se pak odvíjí od počtu občanů žijících ve státě. Proto také o vítězi voleb v roce 2000 nakonec mělo rozhodnout několik stovek hlasů voličů na Floridě, ačkoliv Al Gore ve zbytku Spojených států Bushe porazil o půl milionu hlasů. (StarsFan)