Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

Fujin

Tiše trpící astronaut na pustém měsíci. Možná to bylo tiché až příliš. Rozhodně to má své kouzlo a lodního robota, který svoji misi bere odvážně "lidsky". Ten v paměti chvilku vydrží. Prozatím silné 3* (70%) ()

pan Spock

Zajímavá sci-fi, která se asi nesetkala s velkým diváckým ohlasem. I já jsem ji objevil náhodou. Film je velkým hereckým sólem pro Sama Rockwella, kterého se zhostil na výbornou. Zajímavý příběh, stísněná atmosféra a dobrá hudba delají z filmu netradiční filmový zážitek. Sci-fi mám rád a za každý podobný kousek díky. ()

kelley

Jednou takhle zaklepe Duncan Jones na skladiště kulis v Hollywoodu, pozdraví se se skladníkem a zeptá se: "Nemáte tu nějaké nepotřebné starší kulisy ze sci-fi" ? "Á ty seš ten Bowieho kluk, žejo ? Ale jo, mrkni se támhle vzadu, skoro čtyřicet let tam nikdo nebyl, jsou tam ňáký zbytky z Vesmírné Odyssey, Star Wars a Solaris, něco málo z Vetřelce a tak. Když si to oprášíš, tak to půjde ještě celkem použít. A ještě ti zaplatíme za uvolnění skladovacího prostoru, musíš nám pak dát potvrzení o ekologické likvidaci odpadu, OK ?" Návrat old school sci-fi. Zaplaťpánbu... ()

koboldek

Průměrné sci-fi s nemastným, neslaným scénářem, chyběla mi asi lepší minimálně hudba nebo propracovanější scénář pro navození autentičtější atmosféry osamocenosti na Měsíci. ()

Čáslav

Pro filmy z různých vesmírných či planetárních základen mám slabost od malička. Super, že se režisér rozhodl pro modely a miniatury a nepřecpal film digitálnímy triky, jen by mu to ubralo na působivosti. Celej film sem čekal, kdy ho ten robot svou rukou probodne nebo uškrtí:) To by ale Kevin přece nikdy neudělal!? ()

Lips Tullian

Kvalitní sci-fi se podle mě pozná podle nadčasovosti. V minulosti se to potvrdilo už mnohokrát, vzpomeňme na vetřelce...i po letech má svou atmosféru, a v podstatě neztratilo nic ze svého kouzla, či chcete li, srdce. Hlavním důvodem k tomu je podle mě to, že se autoři zaměří na požitek z příběhu a neudělají z toho dvouhodinový stupidní spot nejnovějších technologií! Už vidím, jak se z tohodle filmu bude za dvacet let dělat milník v sci-fi žánru. A ač jistě má své chyby, odvahu vykročit tímto směrem (směrem malého výdělku, mimochodem) mu nelze upřít! ()

P/\/EL

asi sem trošku s hodnocením přehnal, celkově to je vlastně spíš průměrnost......ale atmoška, určitý detajly.......jako jasně..je jasný...že Vesmírná odysea je Vesmírná odysea.....a Dokonalý trik.......hustší...ale......jasně....tyhle přehnanosti.....zdá se to chytré...ale.....ježiš..né..mě se to líbilo....ale nepřeceňovat.. ()

selia

Skvelý Sam Rockwell, dobre plynúci príbeh, veľmi pozerateľné. A konečne robot, ktorý je síce súčasťou celého procesu proti chudákovi Samovi, ale nevedie ho to k tomu, aby sa stal maniakálnym vraždiacim monštrom. Vlastne jediné, čo mi na tom vadilo, bolo akési jemné nedomyslenie zápletky: Ale (pozor SPOILER) celá zápletka sa po hlbšom zamyslení zdá dosť málo uveriteľná. Celé to Lunar industries urobili, aby ušetrili na čom? Na výcviku? Samova práca nevyzerá nijak zvlášť náročná - bežné kontroly, sem-tma oprava, keď je "zranený", resp. vo výmene, všetko beží samo, resp. pod Gertyho dohľadom, Sam to zvláda, aj keď mu už končí životnosť, a hlavne, keď príde tzv. záchranný tím, ktorý je podozrivo rýchlo po ruke, a teda asi po ruke vždy po podobné príhody, všetko na mieste nehody opraví tiež. Na lietaní? Raz za tri roky? Keď vyťaženú surovinu posielajú každú chvíľu dole, a keď záchranný tím bez problémov priletí? (Plus raz za nejaký čas na snáď predsa len je potrebné doručiť nejaké zásoby? aj keď budiž, možno za 15 rokov). Koľko presne by asi tak na tomto ušetrili, keď ešte treba zahrnúť náklady na klonovanie, chovanie klonov, postavenie udržiavanie rušiacich antén... (Aj keď predpokladáme, že je klonovanie v tejto dobe nepríliš nákladné, ale cestovanie na Mesiac by tiež malo byť lacnejšie, vzhľadom na tú super energiu). A jedna vec mi unikla - každý nový klon začína svoje tri roky "po nehode", ktorá vysvetľuje nedostatok spomienok tesne pred "nehodou", ale čo ten model domáceho mestečka? Ani jednému klonovi (zvlášť tým neskorším), nebude čudné, kde sa vzal? Keď on len teraz "priletel"? A ešte - ja viem, že ten pohľad na zem po telefonáte s Eve je dojemný, ale - sú na odvrátenej strane Mesiaca.... ach jo. Ale inak dobré, takmer za 4 hviezdicky. ()

KaoS

Je zajímavé co lze dokázat pomalu s jedním hercem. Výborný film a konečně sci-fi, které není jen o válčení se zlými mimozemšťani. Je krásné že ještě v dnešní době někdo točí klasické scifi. Příběh měl navíc velice podmanivý emocionální prvek, když dva kloni procitají pomalu do reality. Myslím, že tento film by obecně zasloužil lepší hodnocení, protože ač neměl obrovskou reklamu a popularitu je to dle mého názoru nejlepší sci-fi za posledních x let. ()

floppy4

Po par minutach ked sa zacal pribeh rozvijat tak som cakal, ze nas budu trosku viac napinat a nechaju nas viac si namahat zavity a ze sa mozno dockame nejakeho scorseseovskeho zaveru. Nevadi, aj tak velmi dobre spravene. Dost tazky film toto, ale stoji za to. ()

killingminds

Minimalstický sci-fi s tíživou atmosférou dopadající na mysl osamělýho Sama Rockwella podbarvenou tóny geniálního Clinta Mansella který mi ukradlo srdce. Láska na první pohled pro mě. Skvěle natočenej skvělej nápad. ()

Fisik

Nepřekonatelný Sam a měsíční prostředí...skvělá kombinace s promyšleným scénářem a solidně budovanou atmosférou. ()

jana141

Na tohle jsem se hodně těšila, i pod dojmem zdejších komentářů. A při sledování jsem si říkala: díváme se opravdu na stejný film? Vlastně jsem celou dobu čekala, až se začne něco dít. Ano, Sam Rockwell byl skvělý, a "vesmírné" záběry krásné, ale stačí to na to, abych si po pár týdnech na tenhle film vzpomněla? Bohužel ne... ()

burg

Rockwell předvádí výkon jako Brno. Připomínalo mi to mix Solarisu a světe div se - i "střílečky" Portal. Akorát ten počítač tu nebyl takovej fešák. Fakt jsem zíral s otevřenou kušnou od začátku až do konce. ()

Zoltarek

Velice dobře zpracované téma, které bez pochyby zaujme mnoho lidí. Ovšem rozhodně bych od něj nečekal, že překvapí. Již po chvíli je jasná zápletka a konec filmu je v podstatě nepřekvapivý. Příběh se vyvíjí poměrně plynule, bohužel až moc přímočaře. Každopádně se jedná o skvělý nápad a rozhodně diváka zaujme co vše se dá udělat v podstatě 6 hercích. Neurazí, a možná i zaujme. ()

Mischak

Depka od začátku až do konce. Film vás ale vtáhne a děsně držíte palce Samu Bellovi, držíte palce všem .-) Duncan Jones mě překvapil (a ne jen proto, že je synem Davida Bowieho .-) Sam Rockwell skvělý jako vždy a hlas Kevina Spaceyho občas strašidelný. Těším se na další Jonesovy filmy. ()

atrofonic

potvrdilo sa mi opäť staré známe, že pred pozretím si filmu nemám mať veľké očakávania....spočiatku ma upútal dej aj prostredie no chýbala akási nadstavba ()

Jordan6D

Po vizuální stránce musím říct, že se film velice pěkně vyvedl. Ať už animace měsíční krajiny a měsíčních vozítek po do detailu řešené interiéry, kde nejvíce potěší ta špína kolem, která působí přirozeným dojmem. Herecky musím říct, že jsem byl mile překvapen. Jméno Sam Rockwell pro mě bylo docela neznámé, viděl jsem ho v jiných filmech a v menších rolích, takže se mi do paměti moc nevrylo, nicméně v tomto snímku se mi velice líbil, zahrál to velice dobře a nevzrušený hlas K. Spaceyho tomu dodal tu správnou atmosféru. Příběh měl zajímavou zápletku, která by se dala krapet vylepšit, ale i tak si myslím, že se celkově film podařil a stojí za to shlednout. ()

kulitschka

Jak to říct..kdyby ve filmu vynechali od třetiny dál ubíjející statiku, zkrátili by jej o polovinu. A pak by stál určitě za čtyři. Nicméně od třetí čtvrtiny jsem si hodně blaženě chrochtala. >>>>> SPOILER // Šíleně mě vytáčí, když charakter A něco ví, ví proč vypadá jak vypadá a když se ho charakter B zeptá, tak mu to prostě neřekne. Tohle fakt nenávidím, taková díra do dialogu. Stejně jako na začátku, diskuze typu "Ty jsi klon." "Ne, Ty jsi klon." se omrzí po třech minutách, o dvaceti ani nemluvě. <<<< ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)