Twilight sága: Zatmění

• Austrálie

• Belgie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 119 min

Od rezisera Davida Sladea, ktory ma na konte upirsky krvak s Joshom Hartnettom 30 DNI DLOUHA NOC (2007) som cakal trosku viac, aj ked som si bol samozrejme vedomy toho, ze toto je film pre teenagarov, teda hlavne pre dievcenske publikum a nemozu tu byt ziadne brutalne krvave sceny. Aby som mohol zhrnut doterajsie 3 casti, tak jednotka sa mi pacila zatial najviac, dvojka najmenej a tato tretia je nieco medzi tym, takze nastastie o trosicku lepsia, ako dvojka. Mozno sa dej filmu zda pre mnohych prilis jednoduchy a blby, ale mna to stale bavilo, len skoda ze akcie je tu stale prilis malo a dialogov prilis vela. _________ Kristen Stewart - (Bella Swan) +++ Robert Pattinson - (Edward Cullen) +++ Taylor Lautner - (Jacob Black) +++ Bryce Dallas Howard - (Victoria) +++ Dakota Fanning - (Jane) +++ Cameron Bright - (Alec) +++ Nikki Reed - (Rosalie Hale) +++ Anna Kendrick - (Jessica) +++ Michael Welch - (Mike) +++ Ashley Greene - (Alice Cullen) +++ Hudba: Howard Shore +++ (Videl v kine 15.07.2010) +++(16.7.2010)

• castor

Než se ve třetím díle téhle nepochopitelně populární série někdo políbí nebo zvedne třeba blbé obočí, tak to trvá setsakra dlouho. Ach ta dialogová vata a celkové pojetí, které se nikterak neliší od svých dvou předchůdců. Nudné bloumání po lesích a vysedávání na rozkvetlé louce jen nabízejí dokola omílané problémy, jestli upíra nebo vlkodlaka a tak je to prakticky pořád dokola. Boj o ní není nikterak vzrušivý, dialogy šustí a nedokáží zaujmout, atmosféru divák hledá marně, i když na druhou stranu beru vše, jen ne primitivní náplň sebedestruktivní dvojky. Přesto má řada scén nulový dopad, jen kolem projedou a je na divákovi, zda chce nastoupit. Já se bráním zuby nehty..(29.4.2012)

• Tom Hardy

Zatmění je sice nejlepším dílem série, ale stále to znamená výrazný podprůměr. Citlivým pasážím chybí méně papírem šustící dialogy i lepší herci a ději chybí… no, děj. David Slade se sice snaží, aby tuhle bitvu alespoň vyvážil, ale ani on sérii Twilight nedokáže patřičně pozvednout. Slabý základ se holt dá maskovat jen do určité míry. Více zde.(30.6.2010)

Krok dopředu a zároveň lehké přešlapování na místě. David Slade sice dokáže režisérsky nejlépe zkrotit problematický scénář a díky výtečným flashbackům nebo strhující akci umí gradovat očekávání finále, ale zároveň doplácí na to, kterému dílu se upsal. Z hlediska dějového pokroku totiž Zatmění trochu trpí. Nepadne tu žádné klíčové rozhodnutí ani nedojde na žádný čin, který by zásadně měnil situaci. Dojde jen k jedné velké bitvě, která má největší štěstí v tom, že atraktivní bojovníci stojí na obou stranách. Přestože tak třetí díl ztrácí tím, že nemá svou pevnou tvář (Stmívání je chladný úvod, Nový měsíc zase intimní melodrama) a v samém závěru vyznívá jako vzpomínkový díl s bitvami v horách, funguje právě v této podobě skvěle. A to i v situaci, kdy Bellino rozhodování a pochybování místy pije krev. Já ale na Twilight ságu nikdy neplival a vypadá to, že už ani nebudu. Proto se uvidíme za Rozbřesku.(30.11.2011)

• 2-Xtreme

Z Twilight Ságy by dobrý film nespravil asi ani David Fincher. Po veľmi nudnom druhom diely som prestal veriť, že aj tak schopný režisér akým je David Slade s touto sériou niečo dokáže. Moje očakávania sa stali skutočnosťou. Po technickej stránke je to najlepší diel, čo je vidno na zvládnutej réžií, no Sladeovi podráža nohy predloha. Opäť je to zbytočne naťahované, trištvrtinu filmu pozeráme ako sa upír háda s vlkom, zatiaľ čo Bella stále rozmýšľa komu nakoniec dá... svoje srdce. Finálny súboj sa odohrá behom desiatich minút a tak sa skončí dej z posledných dvoch filmov (?!) Ale rozoberať dej je zbytočné. Twilight je hit, ktorý určitá skupina ľudí miluje a my s tým nič nespravíme. Homo scéna v stane kde sa Edward háda s Jackobom o to, kto je teplejší stojí za to. Ale ak je aj štvrtá kniha rovnako o ničom, tak sa pri rozdelenom filme resp. pri jeho jednotlivých častiach môžeme tešiť na ukrutnú bolesť, pri ktorej budeme trpieť... a celé to bude samozrejme nudné. Ak to mám zhrnúť, ďalšia fáza mesiaca plná zlých hercov, blbých dialógov, zbytočností a iných chuťoviek je za nami. [pôvodný koment sa mi podaril vymazať a tak som sa snažil v tomto aspoň niečo zachrániť z mojich myšlienkových tokov... žiaľ už to nie je ono :/](8.12.2010)

• - Tento film je první z celé Twilight ságy, který se bude uvádět v IMAXu. (NGP)

• - Natáčení začalo 17. srpna 2009 v kanadském Vancouveru. (chelseaman22)

• - Kristen Stewart nosila počas natáčania parochňu. Vlasy si totiž ostrihala kvôli filmu The Runaways (2010). (dwdb)