Twilight sága: Zatmění

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2010, 119 min

• Isherwood

David Slade! Jasná výhra i velký problém, který tuhle ‚emo-vampire‘ sérii potkal. Vypozorovat kvanta scén, kdy si Slade z celé ságy dělá obrovskou prdel, není problém. Hlavně kohoutí zápolení o jednu obyčejnou Mařku bere s nadhledem, který by ustála i vážně mířená parodie. Pak dojde na dokonale ‚vystajlovanou‘ akci a plusové body poskakují vysoce nad obyčejným průměrem. Jenže když vám dojde, že to zabírá cca 10% stopáže, smete vás to nejtragičtější milostné tokání za poslední roky. Hlavně minule se tomu dalo díky Weitzově neumětelství chechtat na celé kolo. Tady Sladeova snaha o vážnou tvář jde těžce mimo, takže je to všechno hlavně trapná a smutná křeč, když tušíte režiséra spoutaného scénářem (potažmo předlohou) a trpíte společně s ním. Navíc to evidentně nesedlo ani těm patnáctkám naokolo, jelikož milostného hýkání a rozněžněných komentářů jsem kolem sebe v narvaném kině slyšel absolutní minimum. Přiznávám ale, že jsem tomu naivně věřil do poslední chvíle. 2 a ½. [Nejlepší – i když zároveň nejnudnější – díl. V kině pochopíte.](30.6.2010)

Obsah (?) pořád stejný (no asi bysme mohli říct, že v rámci jistých omezených možností ehm... děj graduje), ale forma je zatím ze všech TWIGI asi nejlepší. Sladeovi se podařilo propašovat do filmu akci a dokonce i atmosféru (na pár místech) a udělal tak třetí díl "ságy" o dost snesitelnější. Možná je škoda, že na něco takového mrhal svým talentem, ale aspoň vydělal prachy a studio možná pustí žilou víc u nějákého jeho příštího projektu. Všichni budou spokojení. Jsem teplejší než ty.(20.11.2010)

O moc lepší než tragický druhý díl. Nebylo to už tolik roztahané, konečně se tam něco začalo dít a dialogy už nebyly tak extrémně trapné (i když náznaky trapnosti byly i tady). Nicméně ústřední trojka pořád nic moc (no spíš nic), takže tři hvězdy jsou v porovnání s minulým dílem optimální hodnocení.(17.12.2012)

Někdy méně znamená více, ale když máte danou předlohu, která je plná zamilovaných štěků, neuděláte nic, ať jste sebe víc schopný režisér. Ale Slade dokázal nemožné, posunul Twilight na „lepší“ úroveň. Hýřil vtipem, akci vyšperkoval a herce donutil hrát :o) I když Lautnerovi to jde stejně více jako pejsánkovi (i moje Sárinka se umí zatvářit láskyplněji, rozzuřeněji a smutněji). A moc děkuji, že Jackson Rathbone zahodil svůj starý, strnulý obličej, změnil účes a dostal pořádný prostor, kterým upoutal moji pozornost (předtím jsem si nevšimla, že je to takový kus - http://pictureup.cz/picture/verejny/25722572jackson-rathbone1.jpg ) Ono není na škodu, když se ta romantika nebere tak vážně :o) Pak v situacích podobné rozhovoru: „Tebe miluji více!“, nemusím koulit oči v sloup a jen se usmívat. Škoda jen, že scén alá trénink nebylo více. Snad příště :o)(21.7.2010)

• J*A*S*M

OK, David Slade je poměrně dobrý režisér a technicky, atmosféricky a vizuálně táhne ságu nahoru, ale nad obsahem bohužel nemá šanci vyhrát. Bella je totiž totální antihrdinka. Lépe řečeno antihrdinka vydávající se za hrdinku. Nic nedělá, nic ani dělat nechce, všichni se kvůli ní můžou přetrhnout a ona jenom vytrvale tupě čumí. Skutečnost, že si ji některé mladé dívky mohou vzít za vzor, je stokrát smutnější a nebezpečnější, než že si nějaký kluk vezme za vzor Edwarda.(29.8.2010)

• - Kristen Stewart nosila počas natáčania parochňu. Vlasy si totiž ostrihala kvôli filmu The Runaways (2010). (dwdb)

• - Oblíbenou herečkou Jacksona Rathbona, který ztvárnil postavu Jaspera Hala, je Bryce Dallasová a velice jej potěšilo, že si může zahrát po boku své oblíbeňkyně, která nahradila v roli Victorie Rachelle Lefevrovou. (Pompaj)

• - Ve scéně, kdy Charlie (Billy Burke) sedí u kuchyňského stolu a dívá se na Rileyho (Xavier Samuel) leták, je uvedeno, že se Riley (Xavier Samuel) narodil 10. 4. 1990. O den dříve, tedy 9. 4. 1990, se narodila hlavní protagonistka série Kristen Stewart. (Verunka1995)