Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku: V neznámych vodách

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Po čase stráveném nervózním okusováním Sparowova klobouku pořízeného z ebay, jsem se konečně dočkal dalšího pirátského dobrodružství. Sice nezačalo na moři, ale v ulicích už tenkrát dosti rušného Londýna, ale to bylo asi to nejmenší, co by mi na filmu vadilo. Ona ta výprava vůbec byla celou dobu dosti úchvatná a komické kousky kapitána Sparowa taky neubraly na intenzitě. Kam se ale poděla ta mystérie předchozích dílů? Že by restart celé známé trilogie a příprava na novou, lacinější? Nevím. Řekl bych, že tvůrci prostě vzali jednoduchý příběh a roztáhli ho na předlouhé vyprávění, navíc s absencí dvou hvězd, které táhly první trilogii, totiž Orlando Bloom a Kiera Knightly. Byla to jízda, to ano, ale je jasné, že mohla být daleko divočejší, temnější, vtipnější, akčnější a nakonec i záživnější.(30.8.2011)

Ale jo, po citelně přemaštěné dvojce (a trojce, kterou už jsem ani nenašel sílu shlédnout), se zase jedná o celkem svižný a poctivý kus dobrodružství. Bohužel těžko se zbavit dojmu, že Marshall spíš než akční film natočil takovou trochu holčičí historickou fetiš, ze které pro všechny volánky a hezkou výpravu zmizely zuby. Když je film vystrčí ve scéně lovu na mořské panny, je z toho hodně sympatická temná pohádka. Jinak je to spíš takový věšák na hezké scenérie, sympatické herce a ultrapitomé dialogy, které nespasí ani Deppovy klaunské škleby. Čím seriózněji ten film místy zkouší působit, tím méně se do něj závan staré pirátské frašky hodí (hlavně v úvodní londýnské scéně to vrže). Když to sečtu - pěkné kostýmy, oku lahodící výprava, stále jedlejší Penélope, velmi jedlá mořská panna a naproti tomu z dřevěné nohy vycucaný scénář, okoukané choreografie a kupa zbytečných scén. Ne, čtvrtí Piráti nemůžou urazit, bohužel ani nadchnout.(16.5.2011)

Opäť som si raz pozrel všetky časti Pirátov Karibiku a opäť to bol raz skvelý deň. No 4 diel ma trošku sklamal, aj napriek dobrodružstvu a opäť veľmi zábavnému a nenahraditeľnému Johnnymu Deppovi mi tu chýbalo viac akcie a vizuálnych efektov. ako to bolo napríklad v druhom aj tretom dieli. Ale aj tak si Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides zaslúži 80% .(24.8.2011)

Idea bola jasná, sústrediť sa na to, čo na tejto sérii fungovalo. Sparrow, hlášky a nejaké to dobrodružstvo však boli len frustrujúcou spomienkou. Aj keď zábavnou, musím podotknúť. Nové postavy dávajú filmu šmrnc, ale celý film je príbeh hlavne o triu Depp-Cruz-Rush. Marshall si dal zjavne záležať na tom, aby bol dej aktívny a diváka nenudil, zábava však končí, keď si uvedomíte, že to celé je len prefiltrovaný výcuc pôvodnej Gorbinskeho trilógie. Neodvážim si povedať, že by týmto filmom mala séria skončiť, pretože pirátske príbehy a ich mystickosť ponúka stále obrovský potenciál a postavy majú taktiež čo ponúknuť. A keď si vezmeme do úvahy fakt, že v tomto žánri sa dnes takmer nič podobné netočí, a pokiaľ sa budú mať filmy tejto série premiéru s odstupom aspoň troch rokov, tak im dám ešte šancu. Nakoniec si ale budú musieť scenáristi uvedomiť, že šabľové súboje, morské príšery a sparrowovský humor nestačia. Inak sa môžu s ďalšou miliardou rozlúčiť. 65%(17.5.2014)

Po megadrahom a megatupom druhom a treťom dieli ma štvorka celkom potešila. Z objektívneho pohľadu síce príliš nenadchne, ale páčilo sa mi, že podobne ako jednotka, má film taký klasický dobrodružný šmrnc, s väčším dôrazom na príbeh, atmosféru, postavy atď. Sparrow je znova ten šibalský pirát, ktorý má vśetko dopredu náplánované a nie iba šasko, ktorého eskapády v dvoch predchodzích dieloch už vôbec neboli zábavné. V rámci popkornovej zábavy spokojnosť. (6,5/10)(27.6.2011)

• - Výzdoba lode The Queen Anne’s Revenge bola inšpirovaná svetoznámou Kostnicou v Kutnej Hore. Produkčný dizajnér filmu John Myhre osobne kvôli tomu navštívil Českú republiku. (odvedle)

• - Natáčalo sa aj na havajských ostrovoch Kauai a Oahu, ktoré majú úchvatné džungle, hory a pobrežia. (ash99)

• - Původně se přemýšlelo, že roli Blackbearda bude hrát Alfred Molina. (jurama525)