Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

• Isherwood

Je to jakoby někdo počtvrté opravil vaši kdysi dávno oblíbenou atrakci v zábavním parku. Pobaví vás staří známí, chvilkami potěší ti noví, oko se nabaží efektů, ucho přetrpí momenty, kdy někdo promluví a tak nějak se tím zčásti prosmějete, zčásti protrpíte až do konce, přičemž nejvýraznějším pocitem, který to ve vás po vylezení ven zanechá, je to, že jste se docela nudili. PS: Půl dne od zhlédnutí si pamatuju akorát burácivou hudbu, věčně nalitého Deppa a výstřih Penelope. Elegantní zážitek za čtvrt miliardy dolarů.(20.9.2011)

Desať minút pred koncom som si spomenul, že mám nasadené 3D okuliare a že to (asi) bolo v 3D (išlo o IMAXovú projekciu). A jediná vec, ktorú si budem z filmu pamätať za mesiac, je scéna s morskými pannami. Zvyšok je iba vata, vezúca sa na značke, hercoch a Zimmerovej hudbe. Diplomatické tri hviezdy dávam, pretože je to film hravý a neškodný. Čo do zážitku je to ale za znudené dve. Tvorcovia kadejakých béčok vedia prísť s nápadmi a osviežením, a tu prítomná hollywoodská elita nie?!(19.5.2011)

Vzhledem k nenápadné auře nepovedených sequelů, která se na druhý a třetí díl nespravedlivě snesla, byla změna na více frontách asi jediným řešením. Pryč je stupňovaná komplexnost nejrůznějších intrik nebo tahání klíčových postav z klobouku za minutu dvanáct. A přestože mě právě tenhle postup vždycky bavil, musím uznat, že návrat ke klasické pirátské báchorce, ve které za dějové provázky v klíčových momentech tahá hlavně Jack Sparrow, je nápadem za všechny peníze. Doposud akademickému Marshallovi se na Verbinskiho odkaz povedlo navázat více než dobře.(21.9.2011)

Podle mě na to, že to je čtvtej díl, má to jinýho režiséra a bylo potřeba obměnit několik herců, který různě proplouvali přechozíma dílama, to je fakt skvěle zábavný. Samozřejmě bych taky mohl napsat hromadu kravin o tom, jak to má občas debilní scénář, což se týká zejména postavy toho panbíčkáře a jak je támhleto blbý a táhleto stupidní, ale nevim, proč to dělat, když tahle série měla především dopřát dobrodružnou zábavu a to dělá jak málokterej film v historii a tenhle díl na to pěkně navazuje, i když se spíš řadí ke slabšímu třetímu dílu než k prvním dvoum. Jinak co bych asi vytknul je to, že krapet chybí nějaká lodní bitva nebo pompézní scéna, která by tomu dodala grády, ale jinak jsem se bavil výborně a Depp jede pořád na stejný vlně.(28.8.2011)

Nejspíš nejslabší z Pirátů. Zběsilost a dobrodružnost předchozích dílů mi tu výrazně chyběla. S kapitánem Jackem Sparrowem jako s hlavní postavou nemám vůbec žádný problém. Už v předchozích dílech mi jeho postava přišla nejlepší a nejzábavnější a fakt, že se tvůrci rozhodli Jacka dostat do popředí a prakticky se věnovat jen jemu jsem kvitoval s povděkem. Rob Marshall však ukázal, že na velkolepé podívané nemá koule. Už jeho předchozí muzikál Nine naznačoval, že by snad Robovi časem mohla dojít šťáva, noví Piráti toto nepotvrdili, ba ani nevyvrátili. Škoda absence podobných scén jako byla krádež Perly či bitka s mlýnským kolem, škoda absence postav jako Davy Jones a Barbossa (ano, Barbossa sice v Pirátech je, postrádá však šmrnc z předchozích dílů), Ian McShane jako Blackbeard je určitě kvalitní náhrada, ale v Pirátech bylo herectví vždy až druhořadé. Pro příště by to chtělo alespoň jednu námořní bitvu a vyměnit režiséra. S kým jsem krom Johnnyho neměl vůbec žádný problém byl Hans Zimmer, ale toho zmiňovat je jako sypat sůl do moře.(8.12.2011)

• Johnny Depp

• - Johnny Depp souhlasil s rolí, ještě než vůbec viděl scénář. (hellstruck)

• - Johnny Depp a Penélope Cruz se setkali již během natáčení snímku Kokain (2001). (Claude Speed)

• - Snímek překonal v době svého uvedení hned několik rekordů. V mimoamerických tržbách dosáhl nejrychleji hranice vydělaných 500 milionů amerických dolarů, na které si přišel už po 14 dnech. Rekordní je i rychlost celosvětového výdělku 700 milionů dolarů, které si autoři na konto připsali po 16 dnech. Druhým nejrychlejším časem se může titul pyšnit mezi filmy, kterým se podařilo vydělat 800 milionů amerických dolarů. Snímek se stal rovněž finančně nejúspěšnějším filmem studia v Rusku a Číně. (J*A*M*A*L)