Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku: V neznámych vodách

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Po megadrahom a megatupom druhom a treťom dieli ma štvorka celkom potešila. Z objektívneho pohľadu síce príliš nenadchne, ale páčilo sa mi, že podobne ako jednotka, má film taký klasický dobrodružný šmrnc, s väčším dôrazom na príbeh, atmosféru, postavy atď. Sparrow je znova ten šibalský pirát, ktorý má vśetko dopredu náplánované a nie iba šasko, ktorého eskapády v dvoch predchodzích dieloch už vôbec neboli zábavné. V rámci popkornovej zábavy spokojnosť. (6,5/10)(27.6.2011)

|| Scenár: Terry Rossio, Ted Elliott / On Stranger Tides by Tim Powers | Hudba: Hans Zimmer, Rodrigo y Gabriela | Produkcia: Jerry Bruckheimer | Distribúcia: Walt Disney Studios Motion Pictures | Štúdio: Walt Disney Pictures, Jerry Bruckheimer Films | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 963,605,976 $ || Film, ktorý má všetko, o čom môže tvorca a divák snívať: Hviezdne obsadenie, vysoký rozpočet, elitná garda remeselníkov, čarodeja frekvenčných eposov - Zimmera. Celý film má slušné tempo, nápadito vymyslené scény (Královská sieň s lustrom), pútavé elementy (Morské panny), najtemperamentnejšie hlavné herecké duo. A predsa tomu niečo chýba... ...Niet divu: Napoštvrtý krát je už každé téma do kosti ostrúhané, hlavne po takom silnom predchodcovi, ako bolo "At world's end". On Stranger Tides je ale možno len rozjazdovým introm k ďaľšej pirátskej trilógií, s trochu konzervatívnejším režisérským prístupom, a v konzumnejšiom obale. I tak samozrejme, nadpriemerná záležitosť - no ja som čakal viac... Ps: V kinách mi vadí vždy najviac to, že si hlasitosť človek nemôže nastaviť podľa vlastného gusta... :) | Videno v Palace Cinemas Praha, pólnočná premiéra 19.5.2011, 3D projekcia. |(17.5.2011)

Výměna lodivoda v dobře zajeté flotile nebyl právě ten nejšťastnější tah. Ukočírovat muzikálové kreace, není to samé, jako proplout bez úhony rozbouřenými vodami a neuvíznout přitom na zrádných mělčinách. Na první pohled všechno ještě sedí, ale po pár scénách je patrné, že tyto dekorace jsou poněkud nevyužité(jako tolik slibovaná 3D trachtace). Ze světa zaplněného neuvěřitelnými monstry, nemrtvými piráty a další fantastickou havětí zbyly zombie muskulatury a horda mořských sirén. Úvodní honička v centru Londýna ještě svou nápaditostí připomene staré časy, ale pak akce ztrací dech. Neokoukaná Penélope Cruz je sice žhavější, než umírněnější Keira Knightley, prázdné místo po Orlandu Bloomovi však jen tak někdo nenahradí. Kompars, který místo nich naskočil na palubu, to nezvládá, hlavní záporák nedosahuje tomu původnímu ani po kotníky a legendárního Jacka Sparrowa opustil šarm i vtipné hlášky. A sám příběh se z divoké a zábavně nepředvídatelné jízdy se silou hurikánu stal pouze tuctovým filmovým průměrem.(26.5.2011)

Mě to přišlo spíš jako Indiana Jones, jenže namísto dobrodruha s kloboukem na hlavě a bičem v ruce tady pobíhala parta připomínající spíš než piráty, zkouřený polotransvestity. Nevím proč Gore netočil čtyřku, ale Rob teda žádný novum po kterým by mě zvhlo v gatích nepředved. Ok pár záběrů mu neupřu, třeba mořský panny, to byla dobrota, ale jinak...lodě, náhaněčka na moři, pořádná námořní bitva, to prostě šmudla hledal, ale nenašel. Spousta věcí pojal scénarista jako hurvínek válku. Johnny a Geoffrey dobrý, ale jen pod podmínkou že se nebudu koukat na předchozí díly. Penelope, kráska na kterou bych nejradši přilepil svoje oči byla sice fajn, ale ona je vždycky v každým filmu tak výrazná a tady já nevím proč, ale kdyby jí v půlce filmu vyměnili za Angelinu tak bych si toho snad ani nevšimnul. Mám karibský piráty hrozně rád, ale měl jsem pocit, že právě na to se tvůrci filmu až příliš spoléhali. P.S: Barbosso naval tu nohu ! :-)(27.5.2011)

Idea bola jasná, sústrediť sa na to, čo na tejto sérii fungovalo. Sparrow, hlášky a nejaké to dobrodružstvo však boli len frustrujúcou spomienkou. Aj keď zábavnou, musím podotknúť. Nové postavy dávajú filmu šmrnc, ale celý film je príbeh hlavne o triu Depp-Cruz-Rush. Marshall si dal zjavne záležať na tom, aby bol dej aktívny a diváka nenudil, zábava však končí, keď si uvedomíte, že to celé je len prefiltrovaný výcuc pôvodnej Gorbinskeho trilógie. Neodvážim si povedať, že by týmto filmom mala séria skončiť, pretože pirátske príbehy a ich mystickosť ponúka stále obrovský potenciál a postavy majú taktiež čo ponúknuť. A keď si vezmeme do úvahy fakt, že v tomto žánri sa dnes takmer nič podobné netočí, a pokiaľ sa budú mať filmy tejto série premiéru s odstupom aspoň troch rokov, tak im dám ešte šancu. Nakoniec si ale budú musieť scenáristi uvedomiť, že šabľové súboje, morské príšery a sparrowovský humor nestačia. Inak sa môžu s ďalšou miliardou rozlúčiť. 65%(17.5.2014)

• - Natáčalo sa aj na havajských ostrovoch Kauai a Oahu, ktoré majú úchvatné džungle, hory a pobrežia. (ash99)

• - Režisér vzal všetky predstaviteľky morských panien na plávanie a požiadal ich, aby sa naučili pohybovať vo vode ako delfíny. (Greenpeacak)

• - První díl z celé série, kde se neobjeví Orlando Bloom ani Keira Knightley. (StrYke)