Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Piráti z Karibiku: V neznámych vodách

Piráti z Karibiku 4: V neznámych vodách

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Příjemná plavba po karibských vlnách a naštěstí také návrat k ucelenosti prvního dílu Pirátské série. Potěšující zpráva je, že Zimmer nasadil další ostré tóny a nebojí se vládnout filmu více, než sám střihač (ve výsledku velmi smutné). Dějově i vizuálně se je na co dívat, i když se opakuje přeplácanost a až nadlidské schopnosti Jacka Sparrowa, který mě pobavil za celý film jednou (klášter? nevěstinec!). Příběh má své kouzlo, Černovous má charizma a vlny podivna překvapivě fungují, i když občas jako by se tvůrcům ztratila nitka, kterou diváka chtějí vodit... Lehce přes dvě hodiny fajn zábavy, na kterou rychle zapomenete. Což k této sérii patří, již až příliš často... PS: že Penélope bude mluvit anglicky s tím krásným přízvukem mi nevadí, ale ti Španělé?:( PPS: ten přídavek po titulcích tam vážně být neměl...(31.8.2011)

Na vlnách podivna je přiléhavej název, páč podivně působí skoro celej film. Putování postav je dost nudný a neucelený, fontána je podaná nezáživně a celou dobu mi byla šumák, postavy jsou neslaný nemastný - a to včetně Cruz a hlavně McShanea - ten to projel asi nejvíc. Depp se tak vyčerpal, že mě kolikrát už vyloženě sral a tak jediná postava, který se dá trochu fandit, je Rushův perfektní jednonohej kapitán. Ten to má prostě na háku. Jako nejnenucenější pak vyznívají právě scénky s Deppem a Rushem. Jinak se film skládá ze 70% pořád stejnejch, strašně dlouhejch a neuvěřitelně nudnejch šermovacích a jinejch bitek, kdy furt někdo vlaje po lanech, skáče po palmách, visí na lustrech a podobný hovadiny, z 15% keců o fontáně, z 10% z rádoby sexuálně napjatejch konfrontací Cruz a Deppa (přičemž jejich "vztah" nebyl za celej film vůbec nastíněnej a na konci vyšumí zcela do pryč) a zbytek připadá na příběh a Deppovu úmornou opilou chůzi. Pár zajímavejch scének tu je, jako například mořský panny, který pak zas pohřbí přímo idiotská linie se zamilovaným misionářem (která se naštěstí dá chápat i trochu ironicky). A nejlepší vtip zazní těsně před koncem (je to ten o třech kozlech), jedinej moment, kdy jsem se vážně zasmála. Takže abych to shrnula, nikdy se na to znovu nepodívám a vážně mě to vůbec nebavilo.(5.8.2013)

Piráti Karibiku po štvrtý krát a tentokrát navzdory názvu vo vodách známych. Preč je našťastie prekombinovanosť a násilne vytváraná mytológia predošlých dielov a znova zábavný Jack Sparrow sa stáva plnohodnotnou hlavnou postavou, ktorej nemám problém problém uveriť ani úlohu hrdinu príbehu. Prvý blockbusterový zárez Roba Marshalla aj kvôli zoškrtanému rozpočtu postráda Verbinskeho cit pre vizuál ale príbeh a postavy z ktorých cítiť návrat k neprekonanej jednotke sa mu aj zásluhou striedmejšieho scenára nerozpadávajú pod rukami. Krásna Penelope Cruz, stále charizmatický Hector Barbossa a kompletná línia s morskými pannami sú dostatočne pútavými prostriedkami k dosiahnutiu cieľa a vo výsledku nevadí ani menej využitý záporák. Dobrodružná výprava o hľadaní prameňa mladosti u mňa skrátka obstála a ďalší výpravný návrat do Karibiku privítam s chuťou.(24.5.2011)

Neslábnoucí Sparrow a výborný Barbossa vyzdvihují jinak nikterak originální, ani nikterak svěží film minimálně o dvě třídy. Postava Penelope pak sice nemohla nahradit skvělou Keiru, no narozdíl od mnoha naprosto zdrcených fandů mi nijak nevadila a byla i docela sympatická. Černovous je ale tragéd, nevýrazný, nudný, pryč jsou asi časy právě Barbossy nebo Jonese, chybí podklad, chybí charisma. Akce je slušná, hlavně scéna s útokem panen je velká paráda, částečně skrytý element, který se nakonec vyjeví jako nejdůležitější byla zajimavá klička, no nejde nepoznat, že se to docela podobá prvnímu dílu a čerpá to ze všech dílů dalších. A Marshall neumí tak epic look jako Verbinski. Raději at zůstane propříště u muzikálů, ty mu jakžtakž jdou. Jako jednohubka to ale zasytí můj nenasytný chřtán pořádně a trpká pachuť toho, že všechny vzpomínky na film vyprchají do jednoho dne, mi nikterak nevadí. Vždy si můžu pustit Černou perlu a pokochat se prvotřídním dobrodružstvím a nejlepší lodičkou, jaká kdy byla vymyšlena. Hans Zimmer těžce ownuje svým hispaniolským, ale stále pirátským soundtrackem(15.9.2011)

• Gilmour93

Napsal bych, že mi chyběl Orlando, ale lhal bych, tak jsem místo toho napsal telegram studiím Walta Disneyho: „Přestaňte dojit tu pirátskou krávu, vždyť už má vemeno úplně vytahané. Stop. Peníze nejsou všechno. Stop. Nebo jsou? Za kolik míčů by si nechal Johnny narůst dredy i dole? Stop. Páté pokračování. Stop. Šesté. Stop. Celá tato infantilní karibská série, nekonečná nuda a fikaná továrna na prachy. Prosím Stop!“ Omluvte mou neznalost mytologie, potažmo gynekologie, ale mořské panny jsou panny, protože nemohou roztáhnout nohy..?(16.4.2012)

• Johnny Depp

• - Jedná se o první film pirátské série natáčený technikou v systému Disney Digital 3DTM a také první kompletně hraným výpravným dobrodružným snímkem natáčeným kamerami Red 3D. (Čiban)

• - I ve skutečnosti se tvrdí, že po zabití bylo vyhozeno tělo piráta Černovouse přes palubu a to obeplulo několikrát loď. Jeho hlava byla předtím sťata a pověšena na stěžeň. (smeejay)

• - Při natáčení v hustém kokosovém háji slavného a nyní uzavřeného hotelu Coco Palms v oblasti Wailua, kde Elvis Presley kdysi ve stejnojmenném filmu zpíval skladbu „Blue Hawaii“, byly sklizeny kokosové ořechy z celkem 773 palem, aby se předešlo nebezpečí, že by některý z nich spadl hercům nebo štábu na hlavy. Sklizené ořechy plně zužitkovali místní obyvatelé. (Čiban)