Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

• USA Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (více)
USA, 2011, 131 min

Během pátrání po Prameni věčného mládí přišel nechvalně proslulý kapitán Jack Sparrow o celou posádku i o svůj pirátský koráb, Černou perlu. Nyní se vydává do Londýna, aby osvobodil ze zajetí svého věrného přítele Gibbse a zachránil ho před šibenicí. Od Gibbse se dozví, že se v Londýně objevil falešný kapitán Sparrow, který na svou loď pořádá nábor nových členů posádky. Cestou od soudu je Jack zajat britským králem Jiřím II., který mu nařídí, aby pro něj získal Pramen věčného mládí. Do cesty se mu připlete tajemná Angelica, která ho přinutí vstoupit na palubu lodi Queen Anne's Revenge. Té velí slavný a obávaný pirát Černovous. Jack se tak ocitá na neočekávaném dobrodružství, během kterého nemá tak docela jasno v tom, kdo je pro něj větší hrozbou: zda Černovous, či Angelica, se kterou sdílí tajuplnou minulost. (TV Nova)

char_t

Začíná to být pěkná nuda. Příběhu už silně dochází šťáva, Sparrowovi hlášky a bez Keiry to už nějak není ono. ()

jirkis

Příjemné pokračování pirátů, ale pro mě zatím asi nejslabší díl této série. Žánr komedie je zde více znatelný, někdy tak trochu nuceně, a taky bych raději viděl staré osvědčené herce. I tak se člověk ale dobře zasměje. Film nenudí a baví stejně dobře, jako předchozí piráti. /65%/. ()

Ydrosten

Piráti z Karibiku je série, na kterou se jednoduše nedá zapomenout. Ať už kvalita souběžně s díly klesala nebo ne, pořád to byla série, kterou jsem si oblíbil ne kvůli její americké přímočarosti, ale kvůli skvělému nápadu postavenému na originálních postavách, působivě ztvárněném kontextu, námětech s nadpřirozenými silami a zábavných akčních scénách. Opakované pouštění oblíbených pasáží ne-li celého filmu se stalo samozřejmostí, ale nejsem si ještě jistý, zda-li tomu tak bude i u čtvrtého dílu „Na vlnách podivna“. Staré postavy z trilogie, byť méně důležité, které prostě tvůrci nedokázali ani nechat umřít, od Elizabeth po komické dvojky, k Pirátům neodmyslitelně patří, a nechtělo se mi věřit, že natočit další díl bez nich, je vůbec možné, respektive rozumné. Ovšem kupodivu jsem se dočkal příjemného překvapení. S vědomím, jak moc se toho dalo stranou, jsem se skrytě snažil neustále nacházet věci, které by podpořily totální strhání filmu, ale tvůrci opět našli způsob, jak diváky dobře zabavit a do jisté míry i obměkčit jejich srdce. Pravdou ale pořád zůstává, že nový film s příběhem, který navazuje na trilogii jen prostřednictvím poslední Jackovy scény ze třetího dílu, dává jasně najevo, že jde pouze o projekt, který využívá dobré pověsti svých předchůdců a představuje velmi hluboký pytel na dolary. Ovšem Piráti z Karibiku mají své osobité kouzlo, které se do jisté míry vrylo i do dalšího dílu, ačkoliv se motivy prakticky nezměnily. Opět se našel další mocný kapitán s nesmrtelnými služebníky, Jack neztratil nic ze své improvizace ruku v ruce s rozčilující snahou nás rozesmát většinou dost trapnými vtipy, a opět nebyla nouze o prakticky nezměněný průběh děje. I tak jde ale o celek, v němž tyto fakty vytvářejí podívanou, která sice nenadchne svou jednoduchostí, předvídatelností a přímočarostí díky pouze jedné hlavní postavě (z původních tří), ale nabídne ucházející nové postavy (v Cruz jsem vůbec nevěřil) a hlavně zábavné dobrodrůžo v podání vlastního stylu Pirátů z Karibiku. Dal bych sice, já nevím co, za více referencí na trilogii, ale i tak jsem docela spokojený. Na vlnách podivna neposkytuje mnoho potenciálu pro další díly, ale jestli nějaké přijdou, doufám, že vyžehlí ty nedostatky, které jsem právě popsal. ()

P.J.2

Na to že to stálo nekřesťanský prachy to vypadá hrozně lacině, už je to ohrané, nezábavné a nikdy bych neřekl že to napíšu ale ten Orlando tam prostě chybí. Johny sám takovou masu neutáhne a příjde mi že se ani moc nesnaží. Prachy na další zakoupenej ostrov už má tak proč se přemáhat že? Btw. co to bylo za záporáka? Kde je charisma? kde je nějaký strach? Černovous je tu jen pro legraci. Davey Jones a Bludný Holanďan byli minimálně o dvě třídy jinde. ()

Trener83

Pro mě téměř nedokoukatelnej film, děkuju bohu, že jsem to v kině prošvihl. Unylý, nudný, mdle natočený, scénář na hovno...no prostě všechno špatně. Neříkám, že dvojka a trojka pirátů je kdovíjaký terno...ale tuhle nedomrlou srajdu to strčí do kapsy kdykoliv. Docela by mě zajímalo, jak by to samý natočil Verbinski. ()

MickeyStuma

Další eskapády Jacka Sparrowa ve čtvrtém volném pokračování, u kterého se viditelně ubral plyn. A je to dobře, neboť překonávat nabubřelost efektivnosti předchozích dílů nejde donekonečna. Vizuální stránka je sice očekávaně stejná, jen se ubralo na velkoleposti. Námět děje trochu připomíná starý známý příběh ´Ostrov pokladů´, jen tu nejde o poklad plného zlata a kamenů, ale o pramen mládí. A všichni putují, hledají, intrikují, zkrátka dělají vše, aby dosáhli svého. Trochu zamrzí absence s trilogií spjaté postavy Willa Turnera v podání Orlanda Blooma. Je tu však spousta postav nových, na které je z počátku potřeba si zvyknout. A byť snímek na trilogii navazuje, na druhou stránku jakoby se k ní vůbec nehlásil. Celkově je tedy značně rozporuplný, ale to může být i vlivem namlsanosti všeho předchozího. ()

CyriC

Jako dobrodružná pohádka to funguje překvapivě dobře. Tentokrát prakticky bez klasických Deppovských fórů, ale proč ne. ()

TostTom

Na vlnách podivna... Film, který spousta lidí už moc nemusí, ale já ho přesto vše mám rád a prostě nedokážu najít nějaký pokles na kvalitě. Tentokrát Keiru Knihgtley vystřídala Penelope Cruz a já si nemohu stěžovat, protože byla víc než sympatická a byla radost na ni koukat. Jediná věc, kterou bych si dovolil vytknout je, že se většina příběhu odehrála na souši a chyběla tomu nějaká ta honička nebo souboj na lodích, ale přesto vše mi to nezkazilo požitek z filmu a ždy se na něj rád znovu podívám. 9/10 ()

Naki

Oproti nudné a špatně vymyšlené 3jce, je tohle pohle "pokračování" lepší, ale na 1. díl to rozhodně nemá. Název 'Na vlnách podivna' tomu odpovídá neb místy byl film opravdu podivný a některé scény až přitažené za vlasy. Ovšem Johny Depp alias Jack Sparrow udržel kvalitu svým o5 perfektním hereckým výkonem a Jackovým typickým chováním. :) Ještě musím pochválit skvělou hudbu, která drží celý film pohromadě. Myslím, že obměna hereckého obsazení byl chytrý krok, protože po 4. sledovat romantické výlevy Orlanda a Keiry bych už asi nerozdýchala, takže přesunutí lovestory na Jacka & Angelicu bylo zpočátku sice trochu zaskakující, ale nakonec vyhrál humor. Nejlepší část filmu byl rozhodně konec a i přes překonání mých nízkých očekávání, pevně věřím, že už nebudou natáčet další pokračovaní!! :) ()

Kremik

Já tedy musím říct, že osobně jsem velmi spokojen. Nepřijde mi, že dialogy by byly nesmyslné, naopak si myslím, že vše má svoje místo a důvod. Stejně tak akční scény, konečně se tvůrci zbavili zmatečných scén na moři. Příběh je od začátku jasný, člověk ví, kdo je na čí straně (což se o předchůdcích opravdu říci nedá), používá schéma jedničky a myslím, že to není na škodu. Dalším kladem je vyrovnanost hereckých výkonů, film konečně nestojí jen na Jackovi, tvůrci se zbavili všech dřev a zbyli jen Ti nejlepší (Depp a Rush). Ian McShane jako Černovous perfektní a Penelope je prostě skvělá. Kam se a ně hrabe (ne)herec Bloom a anorektická labuť. Není to film, který by mě pořád dokola srážel na kolena, ale určitě je to velmi povedená dobrodružná pohádka a mnohem lepší než druhý či třetí díl a za sebe musím říct, že už se velmi těším na osudy Jacka a Angelicy v dalším díle :) ()

Raaavenek

Tento film ma podobny neduh jako trojka, je zbytecne dlouhy a plny hluchych a nudnych mist. Byt tak o 40 minut kratsi, je to dobroduzna akcni pecka, takhle se misty utapi v nude, ze ktere jej vytahuje akorat vyborny Depp. ()

darkreider

Myslím, že pirátov už hádam aj stačilo. Tak nejak už to stráca všetok zmysel a síce sa nájde pár zaujímavých scén, tak ako celok je to obalené nič. ()

vera27

Další díl pirátů je na světě. Můžu říci, že jsem se toho bála, jak to Marshall nakonec zvládne, ale byla jsem překvapená. Sice už to nebyla taková podívaná jako předchozí díly ,ale rozhodně ani taková hrůza. Jack klasika takže opět famózní výkon a moře srandy. Ostatní herci to také nekazili a 3D provedení stálo za to. A Hans Zimmer ani nemluvím. ()

Jakubik

No tak už to mám za sebou. Po dlouhém čekání na 4 díl této ságy jsem se konečně dočkal, ale nejsem ani zklamaný ani nějak zvlášť nadšený. Na vlnách podivna je důstojným pokračováním a nějak zvlášť nevybočuje z celé této řady. Je o chlup lepší než Na konci světa ale taky přesně o chlup horší než první a druhý díl. Výborný Depp který zde dostal až zbytečně příliš prostoru ve své roli jako vždy exceluje a naopak role Černovouse v podání McShanea zase hodně málo a to je škoda protože postava vypadá velice dobře. Sice tu nejsou nějaké bůhví jak dlouhé akční scény ale zase je jich tu po celý film dost. Většina z nich ale nekypí originalitou a nápadem jako tomu bylo v předchozích dílech ale v průběhu filmu neuráží ani nenadchnou. Hudba, výprava a kostýmy jsou na tom úplně stejně jako v předchozích dílech takže tady body dolu nejdou. Film se celkem rychle a svižně rozjíždí a tak tu první hodinku nenudí pak je pár mrtvých pasáží kde to zachraňuje výše zmiňovaný Depp a konec zase trochu nabere obrátky. Ve třetím díle otravný Orlando a Keira mi ve filmu ani na minutku nechyběli. No a na závěr jsem si nechal asi nejošemetnější záležitost poslední doby a tou je 3D (chcete-li stereoskopii). Pro 3D projekce vždy navštěvuji IMAX (vím většina z Vás to nemá tak blízko) ale musím říct, že jak tady někteří uvádějí tmavost tak pro mě naprosto v normě a nějak zvlášť jsem si toho nevšímal ale to je zrovna asi dost individuální. Jako celkově to 3D bylo tak někde v průměru. Celý film byl krásně plastický ale takových těch 3D animací tu bylo celkem asi 6 a musím říct, že byly povedené, ale to bohužel na dvouhodinový film je hodně málo. Sečteno podtrženo ¾ hvězdy. ()

Jeand´Boa

A já si myslel, že po třetím dílu už nic slabšího nepřijde, že se zkrátka tvůrci a celá série poučí, ale ne...Nějak se nemohu zbavit pocitu, že si z filmu nic nepamatuji, že mě pořádně nechytil a že to bylo všechno vlastně zbytečné...mnoho dějových linií, ale ani jedna pořádná...Depp sám mě také nezaujal, ale mohu se přiznat, že Rush mě ve své roli baví stále více - film od filmu... ()

chemicquei

Keiru Knightley opravdu rád nemam, proto jsem rád, že v tomhle díle už konečně neni. Na druhou stranu, kapitánu Jacku Sparrowovi už pomalu docházej vtípky, nicméně to nemění nic na tom, že byl moc dobrej. Co se týče filmu jako celku, oproti třetímu dílu to byla jenom taková procházečka a povídačka s levnýma trikama, kde první půlka filmu je jaksi zbytečná už při druhý projekci. Ať se dívám, jak se dívám, vychází z toho celkem pěknej průměr. ()

Wopat

No nebýt Jackova rozhazování rukama jako kdyby ztrácel rovnováhu, tak mě to ani nebaví. Výborná postava v podprůměrném filmu, který alespoň dobře vypadá pro oko, když už nic. ()

illy.cz

....a nejlepší byl opět kapitán Barbossa. Ta postava je prostě dokonalá (samozřejmě zásluhou Geoffreye Rushe). ()

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

18.11.2022

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

04.09.2017

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

25.01.2015

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, takže bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme pátého dílu. Jerry Bruckheimer jej sice dávno udal Joachimu Ronningovi a Espenu Sandbergovi (Kon-Tiki),… (více)

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku