Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

KraLuban

Nakonec 4*, asi spíše z nostalgie, než že by to byla taková pecka...a jako ocenění, že to je "klasický Indy". Což je příjemná změna po celkem příšerné "křišťálové lebce". Přesto, úplně mi tu chybí naléhavost předchozích kvalitních dílů a Helena mi jak Indyho parťák nesedí. Uznávám, je mu hodně podobná (i když mnohem více cynická a mnohem méně sympatická), ale i tak. Přesto, nebylo to špatné a díky bohu za to, že je tak, jak je. ()

Bednaa

Trvalo mi opravdu dlouho si ujasnit myšlenky o Indyho poslední výpravě. Výsledek je takový, že Ford sice pořád hýří charismatem a obrovským chtíčem naposledy se předvést v jedné ze svých největších rolí, ale že točit pokračování v této podobě skutečně nemělo smysl. Scénář i režie postrádá to vyjímečné Jonesovské DNA, a tak většninu snímku sledujeme tupou, natahovanou naháněčku z místa A do místa B a C, bez jakéhokoli nápadu, invence nebo pro značku typických trademarků. Nakonec to působí, že Ford byl jediný před i za kamerou, který věděl, jak má poslední film o nejslavněším filmovém archeologovi vypadat. Navíc fakt nerozumím, koho napadlo napsat finále kolem kmotřenky, které jsem měl celý film chuť dát pěstí. A konečně hezky fungující, emotivní finále ránou pěstí i ukončit. Nechci na ten film vyloženě plivat, a přiznám, že jsem se i přes to všechno tři čtvrtiny stopáže hezky nostalgicky bavil. Ale vědět, že se Indiana Jones rozloučil průměrným spotřebním blockbusterem, prostě bolí. ()

A.MacGyver

SPOILER!!! Tak z dobrodružného Indiana Jonese se nám stal akční James Bond. Tohle je nejlepší výtvor (scénář) za 15 let pěti scenáristů? Proč jsou stávky scenáristů? Studia by měla stávkovat proti neschopným scenáristům. Ne naopak!!!!   Úvodní sekvence - totální bída. Nevěřil jsem ničemu. Jen, že se to celé natáčelo před zeleným plátnem. Nejhorší otvírák série.   Dvě hodiny uprostřed - Jonesovi je 80, proč nebyl film více dobrodružný, vtipnější (jako poslední výprava)? Mělo to být více o hledání artefaktů než zbytečných akčních honiček. Jako tuk tuk ala James Moor Bond, to mělo motor z Porsche ne? Syn Jonese padl ve Vietnamu? Takže kdyby ho ve čtyřce hrál jiný herec, mohl hrát i zde a mohlo být dobrodružství na bázi otec / syn jen obráceně než ve výpravě? Škoda! Závěr - no, z toho šlo také vymáčknout více. Někdo tento artefakt hledal celý život, Jones necelé tři dny?  Celkově jsem zklamaný. Jak nemám rád Chrám zkázy, tak pětka jde určitě pod tento díl. Čtyřku jsem díky tomuto počinu také zvedl. Takže mé pořadí série od nejhoršího: Nástroj osudu, Chrám zkázy, Křišťálová lebka, Dobyvatelé a nejlepší Výprava :) ()

pencho

Pátému Indianovi Jonesovi se přihodilo něco horšího než tomu proslule špatnému čtvrtému dílu. Byl nezajímavý. Nevím jestli to bylo změnou režiséra, či věkem Harrisona Forda, nebo zkrátka špatným příběhem. Nicméně z protagonistů nebylo cítit to sympatické nadšení jako v předchozích dílech, spíše z nich byla cítit únava. Phoebe Waller-Bridge je naprosto úžasná, ale ani zde zcela nefungovala, ani Mads Mikkelsen, který byl kvůli svému přízvuku již obligátně snížen na jednodimenzionálního padoucha. Když jsem zjistila, že film bude o cestování časem, říkala jsem si, že skoro stoprocentně na tomto tématu ztroskotá jako skoro každý film či příběh o cestování časem. Nakonec ve chvíli, kdy se k němu konečně dostanete, zjistíte, že Vám je to v podstatě jedno, protože se díváte na něco, co Vás nevtáhlo natolik, aby ve Vás nesmyslnost cesty časem vyvolala jakoukoli reakci. Tento film je absolutně nerelevantní, nadbytečný a co je na tom nejhorší - neurážlivý. ()

slovan.mma odpad!

Páči sa mi ako všetky woke sračky horia ako fall tento rok a väčšinou sú brutálne stratové. Našťastie to čaká aj túto woke sračky,kde zredukovali Indyho na nekompetentného a nechopneho muža... Neviem ako dokázal prežiť a byť legendou,keď si nevie ani rit sám utrieť. ()

ajaxx

Já si to užil. Fakt moc. Nechápu proč to kritika naprosto zazdila. Je to klasický Jones. Perfektní, akční, komediální a dobrodružná jízda po mnoha koutech světa. Možná některé scény šlo klidně o něco zkrátit, protože byly příliš roztahané. Navíc, hlavní představitelka byla...no, prostě je to děsnej gsycht na kterej se mi tak dlouho moc dívat nechtělo a její uzený parťák byl snad ještě dřevěnější než její upocené physky. Nicméně, odcházel jsem se skvělým pocitem a trochou lítosti, že tahle etapa už prostě jednou pro vždy končí... ()

Rikku

Je to důstojné rozloučení s ikonickou postavou, žádný průšvih. Na druhou stranu jsem se nemohla zbavit pocitu, že se jedná o tak trochu zbytečný film. Chybí tu lehkost Spielbergovy režie, ač se Mangold snaží. ()

babuška

pokud to má být skutečně poslední a vypadá to že joo, pak dávám tu čtvrtou navrch, délka tentokrát trochu vadí, první hodina je nabitá akcí, potom to ale pomalu stagnuje, prodlužování scén až k únavnosti, fíbí je dobrá hérečka a vlastně to tak nějak tmelí spolu s madsem dohromady, takže ta třetí je za ně, jinak bych s klidem dal dvě, 4/65% ()

Oldass_

Celý film je jedna velká nostalgická vzpomínka na kultovní ságu o dobrodruhovi, kterým chtěl být v mládí každý z nás.  Mangold Jonese natočil rukopisem Spielberga, Williams podtrhl jeho snažení a divák tak dostane přesně to co filmy s Indianou Jonesem nabízely v minulosti. Pokud bych měl kritizovat, tak možná jen stopáž, která mohla být kratší a některé CGI triky béčkové kvality. Jinak jsem si film náramně užil!! Díky. ()

Grázl83

Po shlédnutí jsem nakonec rád, že i v pozdním věku Harrisona Forda vzniknul další Indiana Jones. Omlazený Ford nevypadal vůbec špatně a do děje filmu to dobře zapadlo. Kvalita scénáře na úrovni 4. dílu, ale režie byla o kousek slabší. Honičky v Tuk-tuku, na koni či na střeše vlaku mi připadají zbytečné, hodně nepřehledně natočené a nereálné. Chybí také humor, zasmál jsem se pouze jednou. Závěr dost přihouplej, takže celkově na pomezí 3-4*. Z nostalgie dávám 4*. ()

lucij68ee14

Poslední tažení Indiana Jonese na výbornou. Velká očekávání jsem raději neměla, nakonec jsem byla velmi mile překvapena. Skvělá akce, herecké návraty, zajímavé téma. Každý z dílů má něco do sebe a tento není výjimkou. Jsem ráda, že filmy o tomto hrdinovi se stále drží na dobré úrovni, což se o některých snímcích bohužel říci nedá. Zpočátku mě docela překvapilo hodně akce, málo dialogů, postupně jsem však hltala příběh čím dál více, Mikkelsen v roli záporáka opět nezklamal. Byla jsem také zvědavá, jak tvůrci vyřeší absenci LaBeoufa. Vše si myslím, že bylo zvládnuto dobře. Nic mi tam nechybělo. Zakončení pěkné. Harrison Ford opět za frajera i ve svém věku. ()

MJI

Narodil jsem v roce, kdy měl první díl premiéru. Čtvrtý díl měl premiéru v roce, kdy se narodila má první dcera. Tyhle příběhy se staly součástí mého života. Měl jsem skromná očekávání, ale tím spíš jsem dojat a nadšen. Chápu, že ne pro každého je to tak silný zážitek. Pro mě ano. Viděno v kině s mou první dcerou <3 ()

matej.perun

Doriti. Všetko fajn, nepotreboval som akciu, mladíka Jonesa, absolútne mi dávalo zmysel ako pojali tú postavu. Ale ten stredomorský záver !!!!!!???? Prišlo mi to ako totálne vycucané z prsta. Akoby fakt bola pravda to o testovacích projekciách,kde sa malo cestovať v čase po jednotlivých Indyho kľúčových momentoch a došlo k nejakému veľkému obratu. Fakt som čakal, že celú ideu s cestovaním v čase vyťažia a naservírujú dojemný a parádny koniec kde Indy bude mať možnosť konfrontovať sa s vlastnou minulosťou a dôjde k niečom čo ma posadí na zadok. Nehovorím, že úplný záver je zlý, baba ktorá sedela vedľa mňa v kine sa dokonca rozplakala. Ale, doriti ešte raz, veď aj ja som si chcel porevať !!! ()

pesbara

návrat hrdiny mého dětství v plné parádě. Naprostá bomba v rámci žánru, z kina jsem odcházel o 10 let mladší a trochu jsem se vznášel. Stará dobrá kinematografie, kde hrdina je hrdina a neřešíme jeho pochybnosti...rozhodne se, že v bezbadějné situaci udělá něco neuvěřitelného a ono to bez problémů vyjde, aby to v další scéně znásobil...a celé je to funkční a uvěřitelné...prostě krása, díky ()

Cardo

Film mi připadal spíš jako důchoďák (svým obsazením). Před premiérou jsem slyšel, že Spilberg, když film viděl, řekl o Mangoldovi, že umí natočit Indiana Jonese, kecal... U tohoto filmu jsem se jako u Indiana Jonese rozhodně necítil, působil na mě až béčkově. Hlavním problémem je absence původního soundtracku a zároveň absence jakéhokoliv nového dobrého soundtracku. Že nejde po pěti dílech udělat dobrej soundtrack? Zeptejte se na to třeba Pirátů z Karibiku, řeknou, že jo. Úvodní scény s omlazeným Jonesem byly fajn, ale ta sekvence na vlaku byla strašně dlouhá a moc nechápu, jak ten nácek přežil. Dál se film asi hodinu nikam nehnul, nic se v něm nedělo, zasloužilo by to tam tak o půlhodinu zkrátit. Vlastně si film vybavuji hlavně od Sirakus dál, protože tam to konečně začalo. Dionýsova jeskyně byla asi to nejlepší z filmu, to byla jediná část, u které jsem se cítil jako u Jonese. Následně mi vrtá hlavou, jak se mohli pomoci SOUŘADNIC seknout o víc než 2000 let, to je fakt hodně a trosky letadla ve starověku je dle mého odborného názoru celkem problematická věc z hlediska jejich dochování. Ale cením ránu pěstí, aby Jonese dostali zpátky do letadla. A pak je tu ten konec... Ten nechutně Spilbergovskej procítěnej konec tady vůbec nemusel být, měli to utnout ve chvíli, kdy se objeví Marion. Navíc stále jsou otevřená vrátka pro cestování časem, dyť Jones má stroj času doslova na nočním stolku! Postavy mi přišli dost neoblíbitelný, Salah byl do filmu vnucený a Jones byl senilnější než bylo nutný. Na závěr zacituji Cimrmany: „Že bych to musel vidět dvakrát...".Reálně by nevadilo, kdyby tohle nikdy nevzniklo, ale svou existencí mi ten film nevadí, ale až budu dělat maraton série Indiana Jones, asi pátý díl vynechám. Šlo to udělat mnohem líp, ale alespoň to nezabili. Průměrné až podprůměrné 3* ()

medvidek

Je to pořád Indy. Na pordruhé výrazně lepší. Jasně, neneí to takový jako před 40 lety, ale to já taky ne. Geniální monolog Salaha - chybí mi poušť, chybí mi moře.... ()

Sam_Hawkens

Spíš zklamání. Příběh dejme tomu ok, akce rutina bez nápadu, bitva u Syrakus vypadala jako když si na dvorku hrají děti na vojáčky 🤦‍♀️herci průměr a přestárlý Ford to sám neutáhne… nečekal jsem nic převratného ale můj dětský hrdina si zasloužil důstojnější loučení. ()

Heywood

Kdyby tento film byl na točen 1982, byl bych asi nadšen, že tohle je to, co jsem čekal. V roce 2023 je to sice "starý dobrý Indy", ale nic víc. Pozitivem je, že se neobjevil ožrala LaBeouf, negativem nově dodaná postava z království konzumu, co uznává jen peníze a je synonymem té nejodpornější feminizace (pak ale prozře, ukáže se téměř mateřská a oddaná-- bože tohle fakt někdo bere?) a nesympatičnost této postavy mi kazila celý film. K tomu "hodný hošík", co sice krade, ale pomáhá v "rozhodující chvíli" a brzy doroste a půjde obohatiti EU stejně jako miliony jemu podobných. Špatný vzor. Proč ho máme obdivovat? Nechceme být nelidé, ale nemůže se 5 miliard přestěhovat do EU nebo do USA, to umřeme všichni a velmi rychle. Ale k filmu zpět: Sci-fi už z posledního dílu je tu opět a tahle hra s časovou smyčkou je , sorry jako, ale úplně na nic. Milionkrát totéž? A k čemu? Že to těm náckům zase nevyšlo? Ale vyšlo.. stačí se podívat, jak funguje EU. Symboly chybí, politika je stejně arogantní a kořistnická. Indy si zase s nacisty pohrál, ale zatímco minule to bylo s Connereym vtipné, tady to bylo skoro až nudné. Tyhle náměty tu za 70 let byly už tolikrát..Dokoukal jsem to, ale na rozdíl od minulosti (už poslední díl mě moc nebavil) jsem nenadšen. Konce nemívají moc oslav, tady si Ford uznání zaslouží, ale tím to končí. Rozpačitě a tak trochu až zbytečně. 45% ()

bigmatko

nostalgia vyhrala a v prípade Indiho to bez debaty funguje výborne hlavne keď sa konečne dokázali trafiť do jeho podstaty. Akcia striedala akciu a pan Ford je aj ako dôchodca pomocou trikou v dobrej forme. Rušivým elementom bola tá jeho pseudo zverenkyňa, ktorá mal skutočne pochybné výstupy a jej motivácie k určitým konania sem tam nemala zmysel. ale aj to patrí k výstrednosti Idniana. Určite by bolo vhodné nechať už Indyho dôstojne odpočívať. ()

nudlis

I když Spielberg režii odmítl, myslím, že Mangold natočil důstojné zakončení celé ságy. Těšil jsem se zklamán rozhodně nejsem. A ač Fordovi v době natáčení už táhlo na 80, nepůsobí toporně nebo směšně a akční scény jsou tak akorát vzhledem k jeho věku. Parádní. A dál se v tom nebudu hnidopišsky ani pseudoinletektuálně šťourat. ()

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

Megalopolis staví kampaň na negativních recenzích

21.08.2024

Jak všichni jistě už víte, legendární režisér Francis Ford Coppola (Rozhovor, Vyvolávač deště) na letošním 77. ročníku Festivalu v Cannes uvedl svůj dlouho chystaný opus magnum pod názvem Megalopolis… (více)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí