Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Ondr@932

Výhodou tohoto filmu je dojemná a velmi silná teenagerská atmosféra! Já jako žánr romantiky vůbec nemusím, ale toto musím potvrdit, že se to velmi povedlo. A dokázalo mě to zaujmout hned od začátku až do konce. Na 5ti * se to nevyšplhá, ale tešně pod vrcholem to jistě je! 80% ()

Desdemone

Další z řady filmů, jejichž účelem je povzbudit všechny puberťáky, kteří se cítí jiní, ale jen trošičku. Je to lepší než Oliver Tate, ale horší než 500 days of Summer. Všechno je ale v podstatě jedno, protože nejdůležitější je, že v tom hraje Emma Watson, která je dostatečně hezká a zbožňovaná na to, aby si nikdo nevšiml, že vlastně neumí hrát ani co by se za nehet vešlo. Uvěřitelnost filmu končí ve chvíli, kdy hlavní hrdinové, milovníci "staré hudby", neznají Heroes od Bowieho. ()

redwik

Mňa to nejakon nevzalo. Je síce pravda, že sa mi hrozne páčili vtipy (vďaka ním dostáva film takéto hodnotenie), ktoré boli iné ako v iných filmoch a dokonca ich tam bolo viac ako v iných komédiach, no celý ten príbeh mi prišiel dosť o ničom. Celú nejakú hlavnú zápletku sa tvorcovia akokeby snažili schovať pred divákom, no zabudli ju tam nakoniec dať. A preto film končí, a my nevieme čo, kde, prečo, načo, ako, začo. Nehovorím, že to bola strata času, veď vidieť Emmu Watson v inej roli ako Hermiony je super zážitok sám o sebe, no nemyslím, že mám chuť sa k tomuto ešte niekedy vrátiť. ()

darkreider

Myslím, že ešte nie som tak veľký cynik, aby som nedokázal oceniť dobrý romantický film, no toto ma teda nenadchlo. Nejaký zastrelený buddy, o ktorom viac nehovoríme, týpek s jasným problémom hneď od začiatku a s rozuzlením, ktoré sa dá čakať a hlavne nijak neuzavrie príbeh nejakou tou pointou. Proste hromada tragických informácií, z ktorých máme outsidera, ktorý sa lavískuje s hermionou,ale nemajú gule na to, niečo si začať. Ostáva nám ho len ľutovať a to celých 103 minút. Nebavilo ma to. ()

barcisz

Já si nemůžu pomoct,ale mě ten film nepřijde tak úžasnej na to, jak ho všichni vychvalujou. Asi jsem od něj čekala víc,když už tam hrála i Emma Watson. Nevim,pro mě trochu zklamání,ale špatný to taky nebylo. ()

pepa3rd

Příjemně a citlivě natočené studentské romantické drama, které ač v hojné míře sází na zažité stereotypy, dokáže místy překvapit svou originalitou. Film je díky tomu trochu nevyrovnaný a bohužel neprobouzí emoce, které bych očekával. Jeho trvanlivost tak bude velmi omezená, ale za jedno podívání určitě stojí. 70 % ()

kluzo

Ten film má prostě smysl... Pohlazení po duši. Díky. Nemyslel jsem si, že tohle někdy napíšu u Hollywoodského teen filmu. ()

jsemzuzu

Každý v sobě s něčím bojujeme, záleží, jak moc se tím necháme strhnout v reálném životě. Konečně inteligentní komedie a drama v jednom, žádné šablonovité postavy. Všichni tři herci hráli naprosto dokonale. Palec hore, tohle má u mě plný počet bodů. ()

sarkareifova

Příběh Charlieho by klidně mohly být příběhem každého z nás. Skvěle ukazuje jaký je život, když jste odlišní, byť jen maličkostí. Je to snad důvod k tomu, aby vás ostatní přehlíželi? Dává jim to právo k tomu vás šikanovat? Líbilo se mi, že ač Sam, Patrick, Charlie a ostatní jejich přátelé byli jiní, ale nestyděli se za to. Příběh je hodně emotivní a přiznávám, že i já, která jsem nebrečela ani u Titaniku, jsem brečela u několika scén jako malé dítě. Film rozhodně stojí za podívání a monolog na konci je nezapomenutelný. ()

UniqueNett

82%? V tom případě si to pustím ještě jednou, protože jsem to očividně vůbec nepochopila. Jak moc jsem se těšila, tak moc jsem byla zklamaná. Emma Watson mi tu strašně lezla na nervy a jak mám ráda Ezru Millera, tak tady mi opravdu vadil. Ne jeho role, ale on sám a nedokážu vysvětlit proč. Zatím tedy nehodnotím a nechám to uzrát, ale.. 82 procent?! ()

Critic

Má to (pro mě) trochu hluchá místa, ale zas i své silné momenty. Na 5* to ve mně však zanechalo stopu každopádně. ()

Pekisan

Po prijemnom veceri naplneny pozitivnmi myslienkami znovu verim v americky film a dokonca v americku misfits teen dramo komediu. Ustrednym songom je David Bowie - Heroes. Holly shit. Moze to este nieco zlepsit? Gay kamos, z ktoreho mi nebolo na zvracanie alebo skvely scenar? Zajtra kupujem knihu, ludia. Vraj je zakazana v mnohych skolach. To je privela. Uz sa tesim, ked si to znovu pozriem. You can be heeeeeroes, just for one day. ()

gazogazo

Tak toto je zle samoucelne, znám asi tak milion lepších high school filmu který tak netlacej slzicku. Konec se to snažil zachránit ale bylo to nakonec ještě víc k breku, ale nebrecel jsem! A proto dávám jen 2 I když chápu že se to líbí, přeci jen je to 'retro' ()

Katcat

Byť jsou už filmy o ousiderech, ze kterých se stanou happy famous boys, ohrané, tak tento je natočený tak lidsky a důvěryhodně, až jsem čuměla. Snad poprvé jsem měla u filmu pocit, jak kdybych četla knížku a hltala každé písmeno.... Tady každou hlásku. Velmi citově založený film (což nemám moc ráda - dobře se v něm manipuluje s divákem), ale skutečně upřímný... ()

Biopler

Na tomto filme obdivujem formu vyprávania príbehu. Je to odklon od tradičných konceptov teen komédií či drám a v začiatku som pociťoval takú, nazvime to príjemnú neistotu ako sa dej bude vyvíjať. Dielko dýchne dojmom nenápadnosti a skrz hlavného hrdinu v začiatku introvertnosti, no písaním denníka anonymnému adresátovi dojem začína zextrovertnievať. Zaváži výber témy, že je to istým spôsobom nepríjemná sonda do dospievajúcej duše mladíka, ktorý je ináč vo všetkom chytrý + sympaťák. Ale stále niekde vzadu v makovici je niečo nespracované... z detstva či až teraz z dospievania? Toto je niečo nevypovedané, vlastne až do úplného záveru, a cielene sa k tomu blížime, i keď nepriamo. V náznakoch sa niečo dá tušiť keď spoznáva nových spolužiakov/kamošov a vedie s nimi rozhovory. Vo filme je krásne zachytené ako sa z možno navonok nie príliš obľúbeného mladého muža stane fajn parťák, ako zakúsi priateľstvo a povedzme, že aj prvú lásku. Emma Watson je prirodzená kráska a chalanov priťahuje ako magnet + perfektne sa hodí do príbehu, podobne aj jej bráško Patrick v podaní Ezru Millera. Veľmi zábavnou a trefnou je aj Mae Whitman, ktorá si strihne aj stíhačku v roli Mary Elizabeth a celkovo jej to seklo. Film sa vkusne neberie vážne, keď v scéne pred tunelom mládežníci nepoznajú song Heroes od Bowieho :) to ma podrž. Ale je pekné, že sa k tomu snímka v závere, opäť vkusne, vráti. Celkovo staré dobré eighties a začiatky nineties znejúce na plesoch či nostalgicky z magnetofónových pások pohladia dušu. Snímka je unikát, lebo zatiaľ som nevidel film, ktorý by si sfilmoval sám spisovateľ a musím uznať, že je to veľmi dobré, nakoľko duch knihy sa mohol kľudne vytratiť keby to mal v rukách niekto iný. Takto je to krásne melancholické, jemne nevinné, ale veľmi dobre popisujúce problémy teens, ktorým čelia, ako sú mnohokrát ponížení v detstve, ako to zatrasie ich sebavedomím na dlhé roky, ako sa cítia menejcenní. ()

Mira90

Pravda, prvotně mi šlo jen o Emmu :-) a zpočátku jsem byl hodně zaskočen jakousi nevýrazností celého filmu, ale minutu po minutě mě stále více vtahoval příběh, příběh s velkým P. A taky Ř, Í, B, Ě a H a na nějakou Watsonovic holku jsem skoro zapomněl... ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie