Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Ivoman odpad!

To jsem zvědavej kdy se odváží někdo natočit i kontroverznější pojetí. Vyrojily se totiž konspirační teorie, které poukazují na výpovědi spolužáků, jež byli postupem času vymazány nebo ztraceny ze spisu a ty pojednávaly o tom, že Palach byl jen obyčejný student zhrzený láskou a z jeho sebevraždy kvůli nešťastné lásce, udělaly tehdejší živly (charta 77 apod) jen záminku pro to, aby hromadu lidí nalákaly do svých osidel a pak s nimi manipulovaly. Spekulace se týkají samozřejmě i "nalezeného dopisu", který "prý" nebyl Palachovou rukou. Takových věcí je povícero ještě ... Dočkáme se filmu, který ukáže dva pohledy na tuto věc a ponechá na divákovi, aby si to přebral nebo se za chvíli dočkáme i filmu o "hrdinných" bratrech Mašínových, (kteří jsou pro půlku republiky hrdinové a pro druhou půlku vrazi) a bude jen záležet od koho plynou peníze na zfilmování ? ()

Benzinka

Hodnoceno po první části. V mých očích prozatím veledílo, scénář, herecké výkony (Vojto smekám před tebou...vyrostl z tebe konečně herec a né snowborďák :) ) a celkové pojetí a ztvárnění doby a atmosféry je jeden velký aplaus. Nelituji jediné vteřiny věnované tomuto projektu. I když všichni víme o čem to je, jsem velmi překvapen. Věřím, že hodnocení nebudu měnit ani po dalších dílech. Jednoznačně za 5* . EDIT: 24.3. Viděny všechny části. Hodnocení neměním.. Silný zážitek.. ()

kiros179

Tak dokoukáno! Hořící keř je velice seriózně natočená televizní minisérie, kde se dozvídáme o tom, co se dělo poté co se Jan Palach upálil, čím vším si musela jeho rodina projít a kam až byli komunisti ochotni zajít. Palachův příběh je sám o sobě něco tak silného a pro každého Čecha osobního, že se mi až nechce věřit, že první dílo které si na toto téma vybavuji se datuje k roku 2013. Tady patří HBO jedno velké díky a zároveň by se měla ČT začít drbat na kulichu kde soudruzi z NDR udělali chybu. Herecké obsazení je úžasné, nemá cenu tady někoho vyzdvihovat, ale přeci jen - Jaroslava Pokorná jako Palachova maminka byla až neuvěřitelně autentická. Nechtěl jsem se tady ani pouštět do nějaké politiky, ale nemůžu jinak. Je velice pravděpodobné, že v příští vládě zasedne současná KSČ, stejná strana, která se nikde nezřekla KSČM, stejné KSČM, která dělala takové prasárny (a mnoho jiných) o kterých vypráví Hořící keř. Každému normálně smýšlejícímu člověku se z toho musí zvedat žaludek. Doufejme, že odkaz Jana Palacha nezůstane zapomenut. Agnieszka Holland zvládla svou práci na jedničku a na Táňu se je radost dívat. 90% a palec nahoru pro HBO. ()

plo koon

Na televizní projekt vyrobený v Česku to vypadá bezpochyby báječně a je vidět, že HBO si rozhodně může dovolit více než ČT. Směle se dá v tomto ohledu Hořící keř srovnávat se zahraničními televizními projekty. Nevím však, jestli ta technická stránka stačí. Série neustále operuje s patosem a trochu na hranici kýče. Některé scény jsou sice působivé, ale všeho moc škodí. Vážně mě už štve jak u podobných projektů musí hrát neustále (!) hudba, která má divákovi sdělovat, jak se má zrovna cítit. Někteří herci jsou jako vždy skvělí (Trojan, Bareš, Novotný), jiní jim zdaleka nestačí. Pauhofová se snaží, ale často jí roli opravdu nelze věřit. Jako právníka mě pak maličko namíchly scény ze soudního jednání inscenovaného jako americký právnický seriál. Tak takhle to opravdu nefungovalo (fráze "námitka; zamítá se; připouští se" ať už scénaristé opravdu nechají za Atlantikem). Celkově jde jistě o nadprůměrný počin, k jeho oslavovatelům se ale přidat nemůžu. ()

MyrnaAlec

Velká škoda, že tohle téma nebyl schopný natočit žádný český režisér ! Naštěstí Agnieszka Holland k tématu přistoupila tak, jak by to asi žádný český režisér tak skvěle nenatočil. Vystihla atmosféru fízlování, zastrašování a udávání naprosto přesně. Byl to začátek normalizace, pak už to všem přišlo normální starat se jen o sebe a k ničemu se nevyjadřovat. Až na konci mi doklaplo, že Dagmar Burešová byla tou Dagmar Burešovou - první ministryní spravedlnosti po revoluci ´89. ()

morfeus.fs

První díl mě lehce zklamal, částečně svou nedostatečnou informativností pro někoho "nezasvěceného" (zahraniční diváci) a zároveň svou podobou lehce nudného zobrazení sledu již dobře známých událostí pro naopak "zasvěcené". Nepřinášel nic moc nového, šokujícího, originálního (až na technické zpracování). Po shlédnutí dalších dílů je ale jasné, že taková forma přesně zapadá do pojetí seriálu, kde se zásadnější motivy odhalují až postupně a seriál se tak dostává hlouběji a hlouběji pod povrch zobrazených událostí i divákovy kůže. Jako celek je pak seriál opravdu perfektní počin, který svým pomalejším, ale neustále dokonale gradujícím tempem dokáže vytěžit z tématu naprosté maximum sdělení, naléhavosti i emocí. Osudy všech postav mají co říct, žádná není zbytečná a mají skvěle a naprosto adekvátně rozdělen svůj čas na "plátně". Jedno z těch děl, které by mělo být zařazeno jako "povinná četba". ()

jirin_cz

Konečně jsem si našel čas a shlédl tuto minisérii. Moc jsem nevěřil okolní chvále, ale nakonec jí musím dát za pravdu. Je to opravdu povedené dílo. Příběh samotný je zajisté sám o sobě velmi poutavý a v těch správných rukách z něj bylo vytěženo maximum. Velmi se mi líbily i výkony herců (mj. David Novotný a Igor Bareš zahráli skvěle záporáky). Atmosféra filmu i hudba mě také vtáhla. Pěkných 90% ()

MarkHoppus

Sám jsem ještě pořádně neměl jasno, jak tato událost probíhala a konečně jsem se nad tím mohl zamyslet. Film je plný emocí (hlavně bezmoci) a to mu dodává skvělou jiskru. ()

Falstad

Hořící keř, pro mě 3 a půl hodiny neskutečného boje - podobně dlouhé filmy, už z pincipu odmítám, rozdělení na tři hlavní části pro mě proto bylo velice osvěžující a dokázal jsem si udělat komplexní názor na film. Komunisti byli zlo a mužeme být jenom rádi, že jsme se jich po 40 letech zbavili. Nicméně sebeupálení Jana Palacha, které je mimochodem hlavní zápletkou tohoto snímku, nic nevyřešilo a sám osobně s touto formou protestu nesouhlasím. Ale jsem tu od toho abych ohodnotil film, né tehdejší politiku a proto: Skvělé herecké obsazení, ať už Táňa Pauhofová nebo třeba Igor Bareš, o tom žádná. Dobrá práce kamery, příjemně ponurá atmosféra. Jak už jsem psal o délce filmu, to je podle mě největší problém Hořícího keře, protože udržet pozornost po takovou dobu je takřka nemožné a s pomalu se táhnoucím dějem jsem po dobré hodince a půl zjistil, že se začínám nudit. Odemě proto jedna hvězdička dolu: 80% ()

pmusic

Jsem vážně šťastná, že mohu po delší době udělit nějakému českému výtvoru plných pět hvězdiček. Hořící keř pro mě byl neskutečným zážitkem. Zpočátku jsem se trochu obávala stylu uchopení tak nesnadného tématu, ale paní Agnieszka Holland mě přesvědčila o tom, že nikdo jiný se režie lépe zhostit nemohl. Všichni herci odvedli výbornou práci, ale nejvíce bych vyzdvihla herecké umění Jaroslavy Pokorné, její výstupy mě dojímaly, doháněly k pláči a donutily zamyslet se nad věcmi, které by mě normálně ani nenapadly. Velké plus vidím také v tom, že mladší ročníky (ke kterým patřím i já) si po projekci takovýchto filmů uvědomí, že můžou být rádi za to, v jaké době žijí. Dokonalá atmosféra filmu vás vtáhne do roku 1969 ani nevíte jak... já bych ale v těchto letech opravdu žít nechtěla! ()

hackstolle

Filmy, ktere ve mne dokazou vyvolat emoce, vetsinou hodnotim velmi kladne. A kdyz jsou jeste hodne dobre natocene, vysoke hodnoceni je pro me na miste. Od prvnich minut filmu se mi chtelo kricet a brecet najednou. Palachuv vzdor tehdejsi garniture je neco co se slovy jen tezko popisuje. Nezazil jsem tak uplne dobu, kterou film popisuje, ale nepatrim ani mezi mladou generaci, jez dostala vlastni rozum dlouho po sametove revoluci. Svoboda a demokracie je nekterymi mladsimi lidmi brana jako urcity standard. Totalitni rezim je naproste peklo, a to je nutne si stale uvedomovat. A k samotnemu filmu? Snad jenom jedna scena, kdy koncipientovi "ujede" autobus, mne pripadla spatne natocena. Ten bus se dal s prehledem chytit. Film by mozna mohl mit jen dva dily, mozna i jeden. Ale jako celek musim hodnotit peti hvezdami. Nebo 90% ()

Themilhaus

Velmi dobrý a poučný film o části naši historie, která není všem tak známa. A na naše "české poměry" myslím velmi dobře zahrané a ztvárněné, což filmu dodalo na autentičnosti. A musím říci , že mě donutila k tomu se zamyslet jak dnes můžeme být rádi za to co máme a za to co pro nás naši studenti v těchto dobách vykonali.. ()

kslaww

Hodně hezky a kvalitně zpracovaný film. Nenávist k té době śe vě mě jen vařila při sledování filmu. Doporučuji. ()

Wooke

Bol som v úžase, ako rýchlo sa to všetko zvrhlo. Myslím tým dej. Spád to malo geniálny, napätia s veru dalo krájať, no radšej som nič nekrájal a pozeral som ďalej. Táňa v prvej časti dosť chýbala, čo je škoda, no na druhej strane som bol potešený prítomnosťou Trojana. Príbeh maximálne uveriteľný, čo je ďalšie veľké plus. Ja nemám čo viac dodať,pozrite si to, budete len prekvapení a hlavne potešení tým, že aj v našich končinách sa objavujú nejaké kvalitné veci. ()

Ernie_13

Čo ma najviac zarazilo bola kvalita. Kvalita réžie, výpravy a hereckých výkonov...komplet do jednoho. Je dobé, že niekto sa rozhodol pripomenúť tentoveľmi dôležitý, nie pre kmnoho ľudí známi príbeh. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)