Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Oonika

Trochu jsem se bála, že to bude celé až moc přeceňované. Ale jaké to příjemné překvapení. Dobré obsazení, Táňa si u mě konečně trochu vylepšila reputaci :-) Díkybohu, že to bylo rozdělené na 3 části, v kuse bych to asi nevydržela... ()

D.Sleeper

Ano. Stopy, jaké v "české krajině" zanechaly mechanicky, neúnavně a výkonem až za údernické maximum dopadající "srpy a kladiva", jsou jen těžko smazatelné... Ale bylo by velmi naivní myslet si, že s jiným "nářadím" to musí být vždy lepší. A vzhledem k povaze "šedých eminencí" je vlastně jakákoli změna "nářadí" vždy k dispozici. Příkladné zachycení zákulisních intrik, ovladatelnost médií, vliv na různé konání jednotlivců v podobných situacích, vliv na společnost jako takovou... Uměle nastavený kurs cesty společnosti po "oblíbené" trajektorii Titaniku až ke "světlým zítřkům" (přesněji tmavému, mrazivému dnu nadcházející noci) je tak snáze udržován rukou s medvědím objetím a buldočím stiskem, rukou kormidelníka z Východu. Společenskému "pokroku" lze jen těžko uniknout... Celá událost se všemi událostmi vedlejšími je zachycena jako skutečně strhující výpověď s takovým účinkem, jaký v naší kinematografii jen tak nenajdeme... Vadí mi jen taková drobnost v závěru. Jako by autorka podlehla příliš velké euforii ze změny, kterou příběh končí, ze změny, ve které žijeme dodnes. Dnes jsme vlastně "banánová republika" s tím rozdílem, že na banány totožné kvality stojíme kratší fronty :-) A jako bonus navíc směrem k "světlým zítřkům" máme čím dál hůře zjistitelné "štěnice". BTW: Některá pravidla platí skutečně včera, dnes i zítra: 1. Stále správná odpověď na geografickou otázku: S kým sousedí Sovětský svaz? S kým se mu zachce. 2. Cherchez le Kreml. ()

ZnalecH

Tento film je natočen tak, aby jsme se zamysleli na minulostí. Jan Palach se obětoval pro Československo a doufal, že to nebude zbytečné. Přestože nemám co filmu vytknout a přestože si zaslouží těch 5* více než ostatní filmy, tak to není můj šálek čaje. ()

waska

Konečně zase někdo, kdo dokonale vystihl atmosféru tehdejší doby. Ten komunistickej hnus. Perfektní herci, úžasná kamera a ještě lepší hudba jen dokresluje fantastický zážitek, který jsem z tohoto filmu měl a stále mám. ()

Borda01

Hořkost -přiznávám, prostřední část se tak trochu vlekla, nicméně závěr gradoval. Každý ať si udělá svůj názor. Dle mého se ale něco podobného dělo, děje a bude dít vždy, ať už to bude srp s kladivem nebo modrá vlajka se zlatými hvězdičkami.... ()

Sweat55

Jediná nevýhoda je ta, že film jako celek je neskutečně dlouhej. Jenže jako předloha posloužila pro Čechy a Slováky dost důležitá událost a tou je okupace sověty a následné upálení Jana Palacha. Celkem dobře zachycuje atmosféru tehdejší doby, ale od maximálního hodnocení to sráží dlouhá stopáž a některá hluchá místa. Tři části na tři večery. Nadprůměr ()

deLaFere

Polská režisérka plus HBO rovná se vysvědčení české veřejnoprávní televize. Určitě je to dobře natočené a historicky celkem přesné, ale jako žíznivému chutná doušek vody více než normálně, stejně tak je to s hodnocením tohoto díla. Česká produkce je tak tragická, že zoufalý český divák oslavuje čtyřhvězdičkové dílo jako absolutní luxus. V každém případě to za shlédnutí určitě stojí. ()

TetaJane

Chválím toto zpracování. Tímto dobrý zfilmováním se událostí té doby přiblíží nám mladým. Ale jinak na 4 hvězdičky to není. Hlasitá hudba je působivá a dodává šmrnc filmu, ale bez ní by to byla slabota. Též někteří herci nebyli šťastně obsazeni. Např. Budař se tam vůbec nehodil, i pan "Nový" nebyl úplně vhodně obsazen. No a tak, prostě, průměr. 3+ ()

prasklinka

není co řešit, jasných 5* a kdyby to šlo tak bych klidně ještě jednu přidala. úžasný zpracování, báječný herci i uvěřitelná a věruhodná atmosféra která mě okamžitě do sebe vtáhla. celou dobu jsem si všechny 3 díly hrozně moc užívala. skvělý, skvělý, skvělý!!!! ()

bearmeedek

Toto je příklad, jak může smutné a depresivní drama maximálně upoutat pozornost a zároveň divácky potěšit. K tomu jako další plus, že příběh je natočen na základě skutečných událostí a týká se citlivého období z dějin našeho národa. Spousta událostí nebyla známa u nás na venkově - tj. všemi směry za hranicemi Prahy. Ještě větší prožitek umocňuje, že postava právničky Dagmar Burešové je také skutečná a po revoluci všeobecně známá. První díl, s všeobecně známými skutečnostmi, jsem procítil tak na 80%, ale dvojka u mě (oproti jiným užívákům) vykopla minisérii na vrcholek. HBO opět nezklamalo a máme tu český film na světové úrovni. Každých těch 80 minut dovedlo maximálně upoutat a udržet nataženou strunu. Průběžné mačkání jedné klávesy u klavíru nebylo sice žádným uměleckým výkonem, ale pocitově to své splnilo. Vyzdvihovat šokující pocity jednotlivých scén by zde bylo zbytečné, film je prostě potřeba vidět celý. Komunistický mítink v České Lípě. Po skončení se mi vybavila jedna příhoda ze života. Dva roky jsem pobýval na jedné škole v České Lípě. Spolužák řekl pohlavárovi OV SSM odvážnou fikci o jeho setkání se soudruhem Jakešem. Druhý den celou školu vyšetřovala StB a spolužák byl vyloučen. Jinak souhlasím s názory, že Hořící keř by si zasloužil i velké plátno. ()

Hannibal1913

Úplně zbytečně ale těch 200 minut. Pro mne neskutečně zdlouhavý, stačila by bohatě polovina. K čemu tam například byla ta erotická scéna ve vaně? ()

E lan

Celkově velmi přínosný historický film, který hodně dá. Bohužel i trochu bere. První část je doslova dechberoucí, druhá slabší a třetí vyloženě zbytečná. Škoda. Kdyby to skončilo první částí, bylo by to čistých *****. Takto ty **** jsou především za první část, kterou by snad všichni měli vidět povinně. ()

degster

Ďalší návrat k časom, kedy sa ľudia mali tak dobre, že ich pri úteku za hranice strieľali. Pre zmenu však svieža téma a príjemná réžia. ()

mira.l

Hmmm. Já o téhle kauze vím tak nějak to,  že J. Palach se upálil. To, že jakýsi soudruh Nový si na mítinku v Tschechische Linde otevřel hubu kecama o studeném ohni, jsem v podvědomí neměl. Stejně jako to, že Palachovi příbuzní na něj podali žalobu (celou tu dobu jsem říkal, co asi tak tenkrát chtěli dokázat, ajk si mysleli, že to dopadne?) a že Dagmar Burešová matku Jana Palacha v procesu zastupovala. Což o to, natočené to není špatně, minimálně Táňa Pauhofová v roli D. Burešové se mi líbila, stejně jako jsem si odnesl třeba takový poznatek, že Igor Bareš hraje povětšinou estébácký (a podobný) zmrdy, kulisy, reálie, dobový vzhled se asi i celkem povedl, akorát mě teda trochu vytočilo to, že jsem musel nekonečné 3:40 h, slovy tři hodiny čtyřicet čekat, až si Palachovy a JUDr. Burešovou režim namaže na chleba a bude se jim smát za zády přes rameno do prdele. Nakonec hodnotím třema *, svoji hodnotu to má, ale víckrát tohle podstoupit nehodlám. ()

Bezda22

Výborná záležitost. Nemůžu jít pod 5 hvězd. Tady prostě smekám všechno co jsem kdy nosil na hlavě a to s hlubokym úklonem. ()

waeslly

První díl mi stačil k tomu že jsem přesvědčen o tom že to je jedno z nejlepších děl české tvorby. Perfektní kamera, herecké výkony, scénář. Nemám slov. ()

sunfreedom

Děkuji, děkuji, děkuji. Škoda jen, že muselo přijít evropské zastoupení americké televize a za dlouhých třiadvacet let to takhle nenatočila žádná lokální produkce. ()

met87

Už jen fakt, že si nedokážu vybavit dlouhou dobu zpětně nic "českého", na co bych se koukal s takovým zaujetím a se zatajeným dechem, jako právě na tuto minisérii, musím dát nejvyšší hodnocení. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)