Line of Duty (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Velká Británie, 2012–2019, 29 h 13 min (Minutáž: 58–87 min)

Jed Mercurio

Ruairí O'Brien

Carly Paradis

Martin Compston, Vicky McClure, Adrian Dunbar, Lennie James, Neil Morrissey, Craig Parkinson, Kate Ashfield, Claire Keelan, Owen Teale, Gina McKee, Paul Higgins, Elisa Lasowski, Charlotte Spencer, Claire-Louise Cordwell, Julia Krynke, Heather Craney, Mark Bonnar, Sacha Dhawan, Mary Moulds, Lucy Cray-Miller, Ian Beattie, Niall Cusack, Darran Watt, Laurence Doherty, Richard Buick, Richard Doubleday, Desmond Edwards, Roman Beguns, Simon Millar, Alison Lintott, Tony Pitts, Tomi May, Simon Coury, Christina Chong, Darren Morfitt, Adjoa Andoh, Michael Nardone, Vicky Hall, Brian Miller, Melanie Kilburn, Lisa Palfrey, Richard Huw, Leanne Best, Nigel Boyle, Philip Wright, Royce Pierreson, Elizabeth Hill, Sue Kelly, Nick Owenford, Brian McCardie, Keeley Hawes, Steve Toussaint, Liz White, Jeany Spark, Jessica Raine, Claire Hackett, Andrea Irvine, Shaun Mason, Daniel Mays, Will Mellor, Shaun Parkes, Arsher Ali, Aiysha Hart, Rebecca O'Mara, Polly Walker, Jonas Armstrong, George Costigan, Shashi Rami, David Ryan, Paul Kennedy, Lee Ingleby, Gaite Jansen, Claudia Jessie, Rhodri Lewis, Henry Priest Miller, Thandie Newton, Mark Stobbart, Jason Watkins, Patrick FitzSymons, Andy Kellegher, Patrick Baladi, Chris Coghill, Mary Healey, Mark Quigley, Chris Wilson, Poppy Miller, Tara Lynne O'Neill, Stephen Graham, Amy De Bhrún

Scénografie:

Edward Thomas, Tom Brown

Jeden z nejlepších krimi seriálů,který nás seznamuje se skutečným světem policejní práce z pohledu protikorupční jednotky AC 12. Seriál je natočený podle skutečných událostí,tudíž nemusí až tak používat "přikrášlenou" dramatizaci a vše je uvěřitelně a přitom velmi napínavě podáno. Nějaká akce tady je,ale neskutečně akčně působí způsob výslechu,kdy v souboji slov vůči předkládaným důkazům dochází k řadě vypjatých situací. Pro mně seriálová laskominka.(10.5.2019)

Na možnosti BBC sice "pouze" standardní řemeslo, ale i tak stále výtečná žánrovka. Vnitřní záležitosti/protikorupční jednotka obvykle v kriminálkách slouží jako sémě korupce či byrokratický šotek házející klacky pod nohy čestným policistům. Ne však zde. Není to ani o tom, jak pasou po zkorumpovaném poldovi, ale jdou po poldovi, který umí systémem proplouvat a ohýbat ho k obrazu svému tak, aby se dostal ke vděčným případům, co ho dostávají na výslunní a na ty běžné jaksi hází bobek. Nechtějí ho nutně zničit, jen mu přičísnout hřebíček, ale... To by proti nim nesměl stát Lennie James (první dojem, že je druhořadým náhradníkem "protože Idris Elba zrovna nemohl" vezme záhy za své), který v roli člověka, jenž musí pod tlakem manageovat tým, řešit případy, potýkat se s nezáviděníhodnou osobní krizí a ještě být neustále o krok před vnitřními záležitostmi, naprosto exceluje. Právě jeho "lutherovsky multitaskingové" pasáže jsou tím nejlepším co seriál nabízí. Problém je, že se mu dostává stejně prostoru jako o iluze přicházejícímu nováčkovi, který po něm jde, a ambiciózní detektivce v utajení, která operuje v jeho týmu. A ne že by linie těchto dvou nebyly dobré, ale nejsou prostě tak vděčné. Škoda okatého závěrečného zvratu v záchrance, ale když nic jiného, tak to aspoň nabízí zajímavé možnosti pro druhou řadu. Také úvodní deus ex machina s nehodou je na pováženou, ale jinak je to sympaticky civilní a většinou (nejen) v rámci žánru i postupy a chováním postav uvěřitelné a nejednou i opravdu napínavé. Ke cti druhé série slouží, že nenabízí to samé v bleděmodrém a jde si vlastní cestou, která na kvalitách (navzdory absenci hlavního tahouna první série) nijak netratí. Co jí naopak k duhu nejde, jsou opět deus ex machiny, kdy z nepochopitelných důvodů měli autoři potřebu každého z hlavních účinkujících nějak osobně v případu zainteresovat. V dané lokalitě tedy sice může žít přes deset miliónů obyvatel, ale tady to vypadá, jak když jich tam žije všeho všudy deset. Tratí to kvůli tomu na uvěřitelné civilnosti předchozí řady, ale i tak je to stále dostatečně kvalitní i napínavé, aby nešlo jen o další tuctovou krimi. Třetí série se pak již zcela utrhne ze řetězů dosavadní uvěřitelnosti, ovšem výsledkem je nebývale našlapaná a zvratů plná verze "britské Volavky", která (výrazně lépe než by jeden čekal) pracuje s těmi poněkud nepatřičně působícími konspiračními dovětky předchozích řad. Mohl bych tomu tedy sice vyčíst mnohé, ale chtě nechtě musím uznat, že jsem místy (bez výjimky veškeré výslechové scény) napětím zatínal pěsti čili by to bylo do značné míry pokrytecké. Každopádně pro čtvrtou řadu bych to navrátil do původních vod běžné rutiny protikorupční jednotky. Čtvrtá série se pak skutečně dlouho tváří, že udělala krok zpět a jde jí čistě o zvratů plnou aféru, kdy tíha okolností zachycuje postavy v nekonečné spirále vlastních chybných rozhodnutí. Finální epizoda to však vrací do té "konspirační" roviny. Nikoli špatně, ale přeci jen poněkud zbytečně. Šlo by to pro jednou i bez toho. Každopádně tempo a napětí jsou opět závratné, Thandie Newton a Lee Ingleby jsou skvěle obsazení a tak největším prohreškem je, že tentokrát znatelně ubilo zlatého hřebu tohoto seriálu; vyslýchacích scén. Vyloženě zásadní desítky minut dlouhé jsou to tentokrát pouze dvě. A to je neodpustitelná chyba.| S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 | (11.5.2013)

Tuhle sérii BBC mám čím dál raději. Na jedné straně občasná akce, na druhé přísně procedurální záležitost, ale v každém případě strhující. Baví mě ty kličky , obezličky, pracné hledání důkazů, maření výkonů vyšetřování, padouši i ti dobří, prostě všechno. Jedná se o vysoce koukatelný, napínavý seriál s produkce BBC a tím je vlastně řečeno vše. Jednoznačně doporučuji. Třetí série absolutně top. Pro mě 5*.(4.5.2016)

Po zhlédnutí všech 4 sérií bych řekla, že tento seriál má vzestupnou tendenci, 4. série mi připadala nejlepší. Celý seriál je velice napínavý a herecké výkony, obzvláště Keeley Hawes a Thandie Newton, jsou vynikající. Trochu problém mám s tím, že oproti jiným kriminálkám zde mám pocit, že postavy, po kterých AC-12 jde, ať už je to Tony Graves, Lindsay Denton nebo Roz Huntley, se v podstatě do své situace dostaly na základě nějakého původně marginálního pochybení, které se pak začne řetězit a nakonec je zničí, nikoli lidé s primárně špatnými úmysly nebo zkorumpovaní v pravém slova smyslu. Moje sympatie tak byly velmi často spíše na jejich straně než na straně vyšetřovatelů, kteří jednak nepůsobí příliš sympaticky, jednak se sami mnohdy dopouštějí chyb. Skuteční zločinci přitom povětšinou vyváznou nebo je dožene vlastní minulost více méně bez přičinění policie. Uvědomuji si, že vyšetřování protikorupční jednotky směřuje do řad policie a "zbývající" část příslušného trestného činu není primárním tématem tohoto seriálu, ale počínání AC-12 mi někdy připomínalo skoro šikanu.(5.7.2017)

1. série BBC se opět vytáhlo se skvělým dramatem, které tentokrát cílí na zkorumpované policajty. A je to opravdová lahůdka, kterou nejde si neužívat. Od puštění první epizody mi trvalo přesně pět hodin, než jsem ji dokoukal, tak moc mě to k obrazovce připoutalo. Celá protikorupční jednotka je na výbornou, ale stejně tak je tomu i u jednotky, která je vyšetřovaná. A napětí to drží od začátku do úplného konce. Rozhodně doufám, že i ostatní série budou mít podobný... *** 2. série Druhá série mě možná k obrazovce nepřilepila tolik, ale rozhodně to nebyla o nic slabší podívaná. Základní trojka se vrátila a tentokrát vyšetřuje Keeley Hawes, která je obviněná z toho, že úmyslně zavedla policejní konvoj k přepadení. Jenže bylo to tak? Skvělé vyšetřování, série zvratů a nedůvěra na každém rohu a hlavně těžko odhadnutelný výsledek až do poslední chvíle. Vyšetřování AC-12 mě baví a už se nemůžu dočkat, koho skřípnou příště. *** 3. série Příběh třetí série není tak skvělej, jak předchozí dva. Místo toho však dohrává věci, které se rozehráli v minulých sériích. Ať už jde o Caddyho nebo Lindsay Denton. Jedné věci nemůžu uvěřit, že pořád posílají Kate do utajení, to už jim nikdo snad ani nemůže věřit. Čím déle jsou policisté AC-12 v akci, tím méně jsou sympatičtí, ale tak už to bývá. I díky okolnostem člověk musí fandit víc těm, po kterých AC-12 jde. *** 4. série Čtvrtá série nás vrací zpátky ke schématu první a druhé řady. AC-12 se pouští do vyšetřování DCI Roz Huntley, kterou hraje úžasná Thandie Newton. Opět parádně zamotaná série, která nám dá i možnost vrátit se k (ne)uzavřeným věcem z let předchozích. Skvěle, teď už snad jen "God, give me strength", abych vydržel čekat na další sérii. *** 5. série Pátá řada byla teda řádná napínačka až do úplného konce a rozhodně tomu pomohlo i obsazení Stephena Grahama do role Johna. Ten sehrál podstatnou roli v letošním příběhu, i když tentokrát se hlavně vyšetřovalo uvnitř AC-12 a byl jsem opravdu zvědav na závěrečné rozuzlení. To bylo zajímavé, ale rozhodně se těším na další řadu. Snad nebude tentokrát třeba čekat tak dlouho.(11.8.2017)