Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Alt.64

Omlouvám se všem skalním fanouškům, ale byla to vykrádačka sama sebe s hodně střílením a málem politiky. Občas mi to místo typického humoru Hvězdných válek připomínalo parodii. Ale s dobrým marketingem. ()

Hadriel

Meh, meh, meh, meh. Doufal jsem v to, že se bude stavět na SW univerzu, ne že se staré epizody obléknou do nového kabátu. Třetí Hvězda smrti, která má opět velmi originální jméno, mapa v droidovi, dokonce v podstatě stejné planety (Jakku - Tatooine, Takodana/D'Qar? - Yavin IV, planeta se Starkillerem - Hoth). V rámci současného feministického boomu musí samozřejmě jedna z hlavních postav být žena. Bohužel Daisy Ridley mi vůbec nesedla a dost se bojím toho co s ní bude dál. Vývoj postav nových postav v podobě Rey a Finna a vůbec vztah mezi nimi je podivný a moc rychlý a nakonec vlastně dost prázdný. Všechny ty rádoby drama momenty mě nudili. Co se týče Kylo Ren, tak nechápu ten hate okolo. V prvé řade, Driver to zahrál dobře. Ren patří k těm lepším novým postavám The Force Awakens. Pokud se bavíme v termínech SW, tak Síla nemá nic společného s velikostí, osobností a vzhledem. A co se týče skutečnosti, proč má záporák být vždy jenom přerostlé potetované hovado? Tady jsem naopak poměrně spokojený a věřím v zajímavej vývoj v dalších epizodách. Ty věhlasné praktické triky jsou sice dobré, ale místa působí až kýčovitě. Ano, technicky je to špička. Ani tu není moc Abramsových oblíbených lens flare. Výprava si vyhrála. Naopak hudba až překvapivě nevýrazná. Kromě klasiky v úvodu a na konci se mi nevybavuje jediní významný hudební moment. Scénář je až nepříjemně předvídatelný a tak se vytrácí veškeré napětí a zbývá jenom pozorovat nestarwarovsky akčně akční akci a snažit se pochopit jestli mají hlavní postavy nějaký skrytý motiv a plány, které vede jejich konání (třeba jak chce (nyní) Odboj, jehož počet se podle filmu počítá spíše tak v řádech tisíců "zavést" mír a "prosperitu" do galaxie, která se pohybuje v spíše v řádech milionů miliard. Vadí mi přepohádkovanost a jednoduchost. Přímočaré rozdělení na dobro a zlo. Nulová originalita. Jako stand alone film by to nejspíš jakžtakž šlo. Ale jako pokračování SW, to prostě není pokračování. Pocit nostalgie se nedostavil. Tohle je utopených 200 milionů dolarů, které dost možná vydělají 2 miliardy. Pro mě to je močení na hrob SW. Doufám, že VII epizoda je taková proto aby nalákala nové fanoušky a starým dá to co chtějí. Což je to stejný co viděli před 38 lety. Nemám rád jenom staré a nové epizody. Star Wars pro mě je úplně něco jiného než jenom ty filmy. Je to celý obrovský svět. The Force Awakens nepřináší nic originálního jak z hlediska filmového (tedy formy umění) a ani nic převratně originálního do světa SW. Scénář si bere tak moc podobenství, že se vlastně změnili akorát jména, obličeje, věk a celá se to natočilo v moderním duchu, ale ty hrubé rysy příběhu jsou tak otřepané až to bolí. Abrams měl obrovskou možnost udat směr nově vznikajících dílů, celé universum povznést a udělat z toho novou kultovku. Místo toho se se The Force Awakens zařadila do společnosti třeba takového Hobita. Takže rychlokvaška ždímající prachy. Nemůžu se zbavit pocitu, že je to celé točené na jistotu. A jestli je Abrams opravdu takový fanoušek SW jak tvrdí, tak se mu povedlo jedině vrazit kudlu do zad SW. Bezbřehá kopie nikdy nepovznese dílo dál. Abych jenom nehejtoval. Byly zde samozřejmě pěkné momenty. Jak už jsem zmínil, technická stránka je super, aby také ne, 200 milionů dolarů je 200 milionů dolarů. Skvělé záběry, třeba ze začátku jak Star Destroyer zakryje planetu. A i skvělé filmové momenty, Milennium Falcon. Pár vtipů, které nejsou trapné. A naprostý král filmu - Chewbacca. Ve zkratce, epizoda VII má dvě vady - nulovou originalitu a nízký rating. Obě jsou tu kvůli maximalizaci zisku a obou se nezbavíme ani u dalších epizod. Ale stále budu doufat, třeba přece jenom to dopadne, příště už nebude JJ, ale kdo ví jestli je to dobrá nebo špatná zpráva. Hlavně aby to nebyl remake Impéria a Návratu. Hodnocení je dost přestřelené na to jaká je to vykrádačka. A ty oslavné komentáře o deseti slovech o tom jak to Abrams dokázal... Ano, dokázal (posrat). Na dalších projekci ani nemám moc chuť, ale asi ten Imax časem dám... S přibývajícími komentáři mám pocit že vysoko hodnotí buď mladší generace, které to připomíná současné akční komiksové slátaniny a lidé, kterým se líbili staré epizody, na nové nadávají a žádné jiné "zkušenosti" se SW nemají. Fanouškové komplexního rozšířeného SW univerza to prostě nemohou vidět jinak než nudnou šeď nepřinášející nic. IMAX: Nakonec jsem si to stejně neodpustil a dal si i IMAX. Musím uznat že vizuálně to vypadá lépe. Víc jsem si užil akční scény. To obrovské plátno dělá své. 3D taky docela dost dobré, hlavně u bitev ve vzduchu a pak ten luxusní záběr ze předu na Star Destroyer. Ale zároveň o to víc vynikl ten (pod)průměrný scénář. A o to víc mě nebavila postava Rey. Neustálé haněný Adam Driver paradoxně patří k tomu lepšímu co TFA nabízí. Těch proklamovaných praktických triků je tam úplně stejně (málo) jako v jiných současných filmech za 200 mega, jak je vidět z BTS videí. Se Star Wars to má společnou jenom hlavní myšlenku. Díky tomu že je to točený pro co nejširší publikum (a hlavně nactiletý) tak jsou tam fakt tak trapné momenty, až mě z toho rozbolel krk jak jsem při druhém zhlédnutí neustále kroutil hlavou. Přemýšlel jsem o snížení hodnocení, kvůli tomu jak ještě více vynikl nedobrý scénář a prachsprosté vykradení Nové naděje. Ale v IMAXu a 3D zase vynikla ta technická stránka, takže se to trochu vyrovnalo. Ale je to úplně stejně digitální jako všechny ostatní filmy tohoto ražení v dnešní době. Teď se jenom modlit aby VIII byla opravdu tak temná jak se teď o ní začalo psát. Upřímně o tom ale pochybuji. Čeká nás další disney pohádková továrna na peníze. Fuj. () (méně) (více)

Sufferer

Osamotené tri bodky by v najväčšej miere poskytli obraz o tom, ako som si zbieral sánku z podlahy. Nič by však nehovorili o tom, ako bolo krajne neprezieravé si myslieť, že expandovanie univerza Star Wars budú na temnú stranu preťahovať nové entity na časovej osi. Napokon, Hviezdne vojny sa vždy publiku prihovárali jazykom postaveným na sile postáv, ktoré mali vo väzbe na dramatično nezastupiteľnú úlohu, a s pokojným svedomím sa dá povedať, že dominantné tváre ságy vymedzoval počet midichlorianov. Osud praďalekej galaxie pred dávnymi vekmi kedysi definovali postavy, ktoré sú dnes už len spomienkou, respektíve hlasnou ozvenou minulosti (Darth Vader). Ťažké chvíle prítomnosti pomáhajú preklenúť a nostalgické uhlíky v srdci rozžhaviť starí známi posádky Millennium Falcon a nové charaktery zasadené v príbehovej štruktúre výborne zapadajú do vesmírneho koloritu a majú všetky predpoklady pokračovať v rozprave o generáciách. A ohniskom zábavy možno sú akčné scény robustných proporcii, v ktorých ILM napína svoje digitálne svaly, ani v nich sa ale neuhýba z vytýčeného kurzu a sústredenie na charaktery nepoľavuje. S určitou dávkou optimizmu sa dá povedať, že Abrams zaplával do neprebádaných vôd, ovšem neustále sa drží na dohľad bezpečnej pevniny. Nuž, empírie vracajú úder. Rozhodne ale môžete vziať jed na to, že nech už sa cez čapíky na sietnici oka do mozgu nekompromisne predierajú referencie na pôvodnú trilógiu, roztomilo sa kotúľajúci a pípajúci BB-8, povestný ukazovák Harrisona Forda či nabúšené atrakcie kradnúce teplo zo žíl prekladané hovorenými pasážami, Sila sa prebúdza nikdy nevypadáva z rytmu a zásluhou pod kožu zimomriavky naháňajúcej hudby Johna Williamsa vnútornou dynamikou disponujú aj statické scény. Obzvlášť záverečné intermezzo vo mne definitívne upevnilo presvedčenie, že anabáza Hviezdnych vojen sa dostavila aj s poplatkom za omeškanie. (Kino 3D) ()

Saj

JJ mě v dobrém překvapil. Má to pár chyb jako třeba nahuštěnost děje(klidně bych přidal hodinu), Kylo prohraje duel s random holkou bez výcviku, ale jinak celkově velmi dobré. Nostalgie je z toho cítit na sto honů. ()

AndrejBB

J.J. Abrams si zobral scenár Novej nádeje, prepísal mená a názvy planét a na koniec pridal niečo vlastné. Čo sa mi nepáčilo bolo, že niektoré scény boli naozaj doslova skopírované z prvej (štvrtej) časti tejto ságy. Ale tým vlastne všetko negatívne končí. Postavy sú skvelé. Trio hlavných hrdinov si vás hneď získa (ako inak, keď si vás získali aj Luke, Leia a Han). K tomu naozaj milý BB-8, ktorého pípaniu akosi rozumejú všetci, okrem čierneho stormtroopera. Zaujímavé je, že rovnako Chewiemu rozumejú všetci okrem neho (to sa učia všade v Galaxii na školách ako druhý jazyk robotie pípanie a ako tretí jazyk Wookieov? A prečo sa to potom neučia vo výcvikovom tábore stormtrooperov?). Naopak Kylea Rena budete neznášať už od začiatku. Presný (aj keď možno ešte horší) Anakin z Pomsty Sithov. Vo filme je dobre povedané, že je to celý Darth Vader. Ale to, ako vznikol on aj Knights of Ren je rozhodne zaujímavé. Supreme Leader Snoke spĺňa to, čo od sithského lorda očakávate, aj keď na začiatku vás určite jeho výzor prekvapí. Jednou vecí, čo oproti Lucasovi pridal Abrams, je viac vtipu. Našťastie to s ním neprehnal a je to presne v miere, v akej by ste to čakali. Tiež záverečný súboj je oproti tomu Dart Vader vs. Obi-Wan oveľa lepší a hlavne prekvapujúcejší (aj keď z priebehu filmu už celkom logický). Záver som si predstavoval trochu inak, ale napriek tomu nesklamal a vyvolal množstvo otázok. Keby bolo aj Rogue One aspoň takto dobré, určite by boli všetci spokojní. ()

Drirr

Za mě Star warsy doprí! Střílej tam věci ve vzduchu, pak tam střílej na zemi, pak tam jsou ufoni, pak zas střílej ve vzduchu, pak příšery, střílej na vesmírný lodi, ufoni, bar, vybuchující planety, smutný lidi, veselý lidi, střílení na zemi, střílení ve vzduchu, střílení na zemi, barvičky, světelný mečák, nene, nevezmu si ho, ale vezmeš, pak střílení na zemi, umíráníčko, pak si vzala mečák a may force be with you. A byla! Prostě hvězdoválky jako za mlada, super! ()

iampatrik

80% Orchestr Williamse začíná, ikonický úvodní text se objevu a mizí v dáli. Blažený pocit v sedadle kina začíná. Přestože nejsem žádný hardcore fanoušek Hvězdných válek, tenhle filmový kult mám rád a těšil jsem se na nový - pokračující příběh. Úvod diváka velmi plynule seznámí s novými postavami a zároveň přirozeně spojí dohromady. Ukáže i staré známé postavy v čele s Leiyou a Han Solem a.... dalšími. Přestože věk člověk nezastaví, nic postavám - těm starým a lidským, neubírá na charakteru či kouzlu. Abrams velmi citlivě a dostatečně mísí  humor, akci, staré a nové prvky a také osudové/klíčové okamžiky. Vše zároveň vypadá krásně a look nového dílu ničím nevybočuje od dílu předešlých. V celé stopáži není čas na vydechnutí a vše běží jako namazaný stroj. Musím však souhlasit s názory, že nová epizoda je "pouze" pomyslným otevřením dveří do nové trilogie. Spíše naznačí sílu a slabiny obou stran. Což je možná také způsobené tím, že člověk čekal mnoho let a chtěl, alespoň v mém případě, nekončící jízdu. Ta však po zhruba 130 minutách končí (kéž by tak rychle utíkal každý film). Mohl bych zde dále rozepisovat například skvělou akci, zajímavé charakteristiky postav a další a další věci. Což je zbytečné. Člověk by v tomto případě neměl ztrácet čas čtením. Nejlepší způsob jak se přesvědčit o kvalitách Star Wars je ten, že se na epizodu 7 podíváte. ()

ActiveWind

A v příštím díle si zahraje tetička se strýčkem a bratranci z třetího kolena .... Koho všeho ještě temná strana zláká na svojí stranu? :) Jinak fajn film a kdo ho neviděl tak by měl vědět že v něm HANS SOLO ZEMŘE !!! :) Očekávam že v pořadí již čtvrtá hvězda smrti v dalších dílech nepujde opět tak snadno zničit, jinak SUX :( A škoda masturbujících diváků kolem mě, dalo se to zkouknout i se suchýma trenkama :) Uvidíme co přinesou další díly. Pro mě trochu vlažnější start a snaha o to narvat toho co nejvíc do jednoho filmu a hlavně tak trochu CTRL+C (epizody IV.V a VI.) a CTRL+V (epizoda VII). Děj je někdy až moc zběsilý a uděje se toho ve filmu nějak moc najednou a věci jdou tak nějak snadno, jako hra na EASY level. Hlavní droid působí jako reklama na WALL-E a světelné meče ztratily svůj typický bzmm bzmm zvuk, proč?? Ale i tak to celkově působí dobře a v současné záplavě trapných marvelovských filmů na jedno brdo Star Wars vyčnívají. Na Mad Maxe ale nemá ani náhodou. ()

Danken

9/10 Tak to mám za sebou. Dokonce 2x za 24 hodin. Čekal jsem a doufal 10 let. Je sice pravda, že po první projekci byly moje pocity spíše smíšené a film ve mně vzbudil více otázek, než bych po takové maximální natěšenosti očekával, po opravdu hutném přemýšlení a ujasnění si všech možných věcí však můžu říct, že se návrat do předaleké galaxie povedl. V první řadě ve mně film vyvolal spoustu emocí, které jsou u mého vztahu ke Star Wars alfou a omegou. Od naprosto blaženého výrazu při úvodních tónech a titulkách, přes výbuchy smíchu, radost, strach, smutek, pláč, překvapení, až po absolutní natěšenost, co bude dál. Dále mě velice potěšilo to, jak nové postavy výtečně zapadly do zavedeného universa a hlavně se divákovi vryjí pod kůži tak, že ho zajímá, jaké budou jejich další osudy. Za všechny nováčky bych chtěl vyzdvihnout postavu Kyla Rena, jehož vnitřní rozpolcenost a nevyzpytatelná výbušná povaha představují novou kapitolu padouchů tohoto universa. Je tu jistá paralela s Darth Vaderem, ale u něho se ten vnitřní konflikt naplno projevil přece jenom až v VI. epizodě, do té doby ho člověk vnímal hlavně jako hlavního arcipadoucha. Zde je tomu tak téměř od začátku. Koneckonců, je to přece hlavně sága rodu Skywalkerů, některé povahové rysy se zkrátka nemění, ani ob generaci. Z dalších nováčků, tentokrát hrajících za světlou stranu se mi líbil hláškující Finn a Rey, u níž mě velmi zajímá otázka jejího původu. Ze starých známých byl absolutní bombou Chewbacca, ten mě neskutečně bavil. Han Solo byla sázka na jistotu, stejně ukecaný pašerák jak si ho všichni pamatujeme (a budeme si pamatovat). Z vedlejších postav potěšily jak nové živé (fanatický generál Hux, Maz Kanata), robotické (BB-8!!!), tak i staré (admirál Ackbar, Nien Nunb). Mírným zklamáním byla postava kapitánky Phasmy. Čekal bych, že velitelce vojsk Prvního řádu bude poskytnut větší prostor. Taktéž vůdce Snoke působil zatím spíše jako takové WTF. Další trefou bylo hraní na nostalgii. Parádní kantýna plná vesmírného odpadu. Návrat staré gardy Vás opravdu donutí nejednou zamáčknout slzu. Když se poprvé na plátně objeví Millennium Falcon, to teprve cítíte ty známé motýlky v břiše. Hlášky, odkazující na předchozí epizody (lis na odpadky, Kessel run za 14/12 parseků, I have a bad feeling about this). Hraje to na city pravého fanouška a je to prostě tam! Jako velice příjemné řešení se též ukázalo i to, že se tvůrci rozhodli navrátit k reálnému prostředí a kostýmům. Divák se u toho opravdu cítí lépe a celé to působí tak nějak věrohodněji než ten digitální bordel z prequelových epizod. Samostatnou kapitolou jsou efekty, ty jsou opravdu fantastické. Abych se však nezabýval jenom samými superlativy, tak i zde jsem našel nějakou tu kaňku. Asi nejvíce mi vadila absence současné politické situace. Jasně, George Lucas se tomuto patosu možná věnoval až přespříliš, nicméně zde to působilo dojmem, že spíše stále probíhá boj mezi Rebely a Impériem, akorát se obě frakce jmenují jinak. Jako by se Nová republika o současný konflikt ani nezajímala, což se jí nakonec stalo osudným. Zklamal mě i soundtrack. Podle mě postrádal takovou tu epičnost, kterou se každá předchozí epizoda vyznačovala. Nemám samozřejmě na mysli původní melodie. Mám na mysli něco nového, něco, co se mi navždy a nesmazatelně vryje do paměti. I v epizodách I – III jsme něco takového měli (fenomenální Duel of the Fates, Across the Stars, Battle of the Heroes). Zde nic takového nebylo. Škoda, Johne, čekal jsem o dost více. Dále si myslím, že tomu trochu uškodila i kratší stopáž. 150 i více minut by nebylo žádnou nestravitelností. Film tak uteče opravdu jako cesta hyperprostorem. Mírné spekulace vyvolává i nový výklad vesmírné Síly. Hrdinka zjistí, že je citlivá na Sílu a po pár hodinách ve finále porazí svůj zkušenější a cvičenější protiklad (ač byl vážně raněn a pravděpodobně i emočně rozhozen). Co mi naopak vůbec nevadilo bylo tzv. ''vykrádání'' staré trilogie. Tento film byl jasně udělán jako pocta tomu lepšímu z filmového světa SW, tak proč by se oním lepším neměli tvůrci inspirovat. Nemusí mít každý díl nějaký ''wow'' moment. Samotné Star Wars sou jedno velké ''wow''. Tuto ságu mám nadevše rád a jestli se bude pokračovat v tomto duchu, tak ji budu mít rád i nadále. Pokud všichni ti, co to doteď měli stejně a nejnovější díl najednou hejtují a říkají, že je další díly nezajímají, tak jsou totálně mimo mísu. Pokud Vás nezajímá, co ten starý zarostlý poustevník na tom pustém ostrově dělal a nyní udělá, jaká byla jeho motivace, zkrátka jak vše bude pokračovat, tak nejste pravými nadšenci. Já se opět cítil jako ten sedmiletý kluk, co k tomuto magickému světu poprvé přičichnul. Star Wars jsou zpátky. Nové, svěží a v plné síle. Děkuji, Džejdžeji, přesně takto jsem si představoval film od fanouška pro fanoušky. Síla se probudila... () (méně) (více)

xmatysekx

V mnoha podstatných detailech film jako film sám o sobě opravdu pokulhává. Nejspíš tam nefungují principy Síly jako tomu bylo ve starších dílech. A nejspíš to skutečně je více akční, než sci-fi a fantasy. Asi fakt jo, ale ten film mě stejně dost bavil. Já jakožto fanda-neznalec jsem byl z návalu nových postav trošku zmaten. A vlastně i ze zapojení starých matadorů. (Později jsem se dočetl, že návaznost na VI není jasná nikomu, tak jim teda budu věřit...) Manýry s charaktery postav, kdy to vlastně hrozně vypadá, že tohle bude hlavní hrdina ale najednou se po něm slehne zem, pro mě byla přinejmenším divná. Druhou stránkou hodnocení je pak celkový umělecký dojem z filmu. Spousta prvků, které navozovali atmosféru dílů minulých jsem kvitoval s povděkem. Rozhodně mi nepřišli kýčovité, což u je takovýchto děl zcela zásadní faktor. Takže zpracování po této stránce je hodnocení velmi pozitivní. Možná přecejen bych si dovolil menší výtku soundtracku. Nějak nepůsobil epickým dojmem. Kýče se však tvůrci bohužel nevyhnuli při psaní scénáře a vlastně to asi moc času nezabralo. Což je opravdu neskutečná škoda. Tady už se mi prvky ze staré trilogie nezamlouvají vůbec. [Ještě teda si tam počkejte na scénu, kde se to trošku zvrtne a máme z toho SStar Wars: Epizoda (7+7). Tak nevím jestli to je náhoda, no... Vzhledem k současné situaci s uprchlíky a tak obecně.] ()

DarkKnight

Do kin se vrátily staré dobré Hvězdné války. A slova „staré“ a „dobré“ nepoužívám náhodou. J. J. Abrams se chopil Epizody VII s odhodláním ji natočit co nejvěrněji staré trilogii a od té nové si spíše držet odstup. Vše dopadlo tak, že Síla se probouzí nezachovává jen atmosféru a manuální triky původní trilogie, Abrams se vydává dále – do nejnovějších Hvězdných válekvydestiloval to nejlepší z Lucasovy práce, čerpal ale i z té vlastní – ze Star Treku. Ten již od počátku stavěl na dobře provedené řemeslné práci zvládat nové příběhy a postupy vyprávění a zároveň odkazovat na stará dobrá původní díla. To dovedl ve Star Wars k dokonalosti a povedlo se mu tak umístit do snímku počet vtipů, který by se těžko hledal v řadě průměrných komedií, ale zároveň nenarazil na kámen úrazu filmů od Marvelu a dokázal si v potřebných chvílích zachovat vážnou tvář a dohnat tak diváka k napětí, strachu i k slzám. Žák tak předčil svého mistra, jelikož na rozdíl od něj nechtěl vyždímat na filmu co nejvíce peněz, chtěl jen uvést na plátna film, který by unesl diváky stejně jako jeho samotného Nová naděje, kterou on bez pochyby v nově rozjetých Hvězdných válkách probudil. ()

Jespi

/// Neodpustím si na začátek mého komentáře, komentář ostatních hodnocení. Trochu nechápu, proč tu některým "vadí", že je tento Star Wars nejdražší fanmade film všech dob, dělán na jistotu, pro fanouška, že na remake je to až moc v duchu starých filmů. Tak za prvé, nevím který blbec vymyslel, že "na remake se až moc blíží starým filmům," rád bych jen připomenul, že toto je Star Wars VII, pro nechápavé 7, pro nechápavé, ta sedmička neznačí pořadí remaku, tento film je pokračování, další díl něčeho na co navazuje. Je jedno, že mezi dílem VI a VII je rozdíl 32 let, Síla se probouzí je pokračování předchozího dílu, a proto logicky se v něm budou objevovat stejné prvky jako v dílech předchozích. Druhá věc, fanmade film. Není ABSOLUTNĚ NIC špatného na tom, udělat film, který potěší fanoušky. Nechápu jak to vůbec někomu může vadit, Star Wars má snad tu největší fanbase na světě, Star Wars je dokonce i náboženství, ke kterému se lidi aktivně hlásí, pro koho jiného než pro ně, se tento film má dělat ? Kdo jiný než fanoušci z něj mají mít radost. Nevím kolik chytráků, kteří tu píšou jak je špatné, že film spoléhá jasně na zaujmutí fanoušků, by si při tvorbě filmu vzalo na triko, že udělám film, který nezaujme fanoušky, co to je za stupidní logiku./// Celý odstavec věnován komentáři jiných, mé vlastní dojmy z filmu ? Super. Ze Star Wars jsem měl strach právě kvůli volbě režiséra. Jeho Star Trek se mi nelíbil, oba dva díly mi přišly průměrné až podprůměrné a celkově mi to přišlo, jako blockbuster, sračka těžící z obrovského rozpočtu a hlavně celé hrozně laciné, přímočaré, nuda. Se Star Wars jsem problém neměl. Jak jsem naťuknul výše, odkazů na to, že se NEJEDNÁ o remake, že sice půjdeme vlastní cestou, ale budeme ctít předchozí filmy, je tam moc a celkově jsem rád, že se Star Wars nesnaží tak moc tvářit, že "koupili jsme práva za 4mld, musíme teď ty prachy získat zpět." Dějová linie super, dynamika scén parádně vyvážená, pořád se ve filmu něco děje, nenudil jsem se, žádné extra "chrrrrr" momenty. Ze začátku mi vadilo, že se nám nejdřív záporák představí jako drsoň a jasoň nejtěžšího kalibru, ale později se dozvíme, že je to vlastně nevyrovnaný spratek, který ukápne slzičku. Nakonec, člověk zjistí, že on tak ultimátní není, že on sám je v procesu "poznávání" temné strany a jak říká, "má boje se světlem." To je příjemná změna, takto, až moc do hloubky nikdy záporáci ve filmech zobrazováni nebyli a bylo příjemné místo dokola omílaného "vnitřní boje s temnou stranou" vidět situaci z opačného břehu. Jen doufám, že tento "proces hledání sebe sama" nebudou natahovat do dalšího dílu a záporák se nám v VIII konečně ukáže jako bezcitný, temnou stranou ovládnutý padouch. BB-8 taky super, ani mi tam R2-D2 nechyběl, trochu mě mrzí obyčejné, jednoduché boje světelným mečem, ale když si člověk uvědomí, že oba dva protagonisté jsou vlastně ještě nedochůdčata, tak je to logické, i přesto mě to mrzí. Co se týká hlavních hrdinů, nevadí mi, že jedním z nich je ženská, ještě sirotek (spolek emancipovaných žen musí slavit), vadí mi ten černoch. Dlouho jsem přemýšlel nad tím proč, mně přece černošské hlavní role vůbec nevadí. Z trailerů, obrázků, plakátů mi to nedošlo, až u filmu jsem pochopil. Ten herec je hrozná držka. Prostě je to nesympatický, hnusný chlap. Je jedno, že je to černoch, to s tím vůbec nemá co dělat, prostě ten herec je mi nesympatický sám o sobě, a proto mi vadí, ale co už. Vůbec by mi nevadilo, kdyby hlavního hrdinu hrál herec, který ztvárnil majitele BB-ho, to byl sympaťák. Nedávám plné hodnocení, kvůli několika aspektům filmu. V rámci světa Star Wars velmi stupidní logika, spousta věcí nedomyšlených, nesmyslně udělaných. Určitě výběr herců mě trochu zklamal a i jejich jednoduché rozhovory moc hloubce nepřidaly. Další věc jsou Abramsovi typické bonmoty hrdinů. Jako jo, občas se člověk zasměje, ale většinou mi to přišlo hodně na sílu, aby byl film i trochu vtipný. A na konec, poslední negativní věc. Kopie předchozích dílů. Ale zde mi to tak moc nevadí, protože díl VII, beru jako takový most mezi starou a novou sérii. Každopádně, jestli se stejné prvky objeví i v díle VIII, to mi bude hodně vadit a budu hodně kritizovat. No každopádně suma sumárum pros / cons. Film se povedl, čekal jsem to horší, určitě se těším na další díly a spin-offy. Doufám, že Skywalker dostane v dalším díle víc prostoru, než jen mentor hlavní hrdinky a čau. A doufám, že se potvrdí spekulace a Christensen se v dalším filmu objeví v roli ducha Vadera. 85% // Zajímavý komentář - Rannveig () (méně) (více)

Wishkah

Za tu dobu co jsem film viděl sem slyšel několik nespokojených komentářů s tím, že je to neoriginální, že je to spíš remake než pokračování, je to jízda na jistotu, akce je slabá a souboje taky, záporák nedosahuje výšin Vadera a další bla bla bla.... Nevím kdo co očekával, ale já očekával přesně to co jsem i dostal. Výborný film, u kterého jsem se opravdu dokonale bavil. Abrams nemůže hrát originalitou, protože svět Star Wars má podle mě pevnější hranice vyprávění než Star Trek, proto jistou příchuť remaku a kopírování spíš vítám než abych ji hanil. Přijde mi, že ke SW tohle tak trochu patří. Vždyť i epizoda IV je víceméně mišmaš různých žánrů zabalených do scifi hávu. Navíc se mi líbí, že narozdíl od Lucasových epizod I-III se tu člověk cítí jako doma. Tam kde z Lucasových filmů cítí jen CGI efekty, tady má člověk znovu pocit, že si na vše může sáhnout, že to opravdu někde v předaleké galaxii existuje. A to samé dokázal Abrams i s postavami. Postavy jsou opravdu živé. Klaďasům zkrátka musíte fandit a záporáky nesnášíte. Trojice Isaac/Boyega/Ridley byla dokonalá trefa do černého. Ta trojice je živá, hláškují banda sympatických hrdinů, kterým se člověk nestydí fandit. Abrams dokázal vdechnout život i do Stormtrooperů. Tam kde dřív byla prakticky jen potrava pro blastery a světelné meče, je v tomhle filmu skupina živoucích vojáků, kteří v jednom momentu dokonce raději zbaběle otočí směr chůze, aby nepřišli pod ruku naštvanému Kylo Renovi. Apropos záporáci vůbec jsou skupina sama pro sebe. Nechápu, kde se v Domhnallu Gleesonovi vzala taková svině. Vždyť ten kluk je neskutečný sympaťák, tak jak je možné, že v jedné časti filmu by mu stačilo jen nalepit knírek a je tu Hitler jak vyšitý. Vážně super výkon na malém prostoru. A Adam Driver jako Kylo Ren? Nevím co proti němu kdo má, ale mě se líbil. Abrams se nesnažil vytvořit dalšího chladného a přemýšlivého Dartha Vadera. Místo toho je tu Kylo Ren, který by chtěl být jako Vader, ale je impulsivní, dělá chyby a není ani tolik silný jako on a díky tomu je i daleko hmatatelnější. A co se týče soubojů je to znovu návrat ke kořenům. V původní trilogii byly souboje světelnými meči vlastně samurajským soubojem. V nové trilogii se tyto souboj změnil na efektní poskakování, akrobacii a čarování. Vyberte si co komu víc sedí, ale mě víc sedí původní strohé souboje a v tomto filmu se to vrátil zpět k jednoduchosti. Abych se už doškobrtal k nějakému závěru, tak zkrátka musím říct, že tenhle díl SW mě zkrátka nadchnul, dokonale splnil a ba dokonce předčil moje očekávání a i návrat všech starých hrdinů se odehrál plnohodnotně a ani jeden nepůsobil formou nuceného camea, ve stylu C3PO a R2D2 v epizodách I-III. Přesto bych měl jednu výtku. Posledním cca 5 minutám filmu by seděla spíš forma potitulkové scény než zařazení do filmu, ale to je jen malá připomínka od diváka, který je zmlsaný Marvelovskými potitulkovými orgiemi posledních let. Film je zkrátka vynikající a já se nemůžu dočkat až ho uvidím znovu...P.S: viděno znovu v jednom velkém Star Wars maratonu a je to furt super film, který řadím hned za původní trojku. () (méně) (více)

Paldiny

V prvom rade klobúk dolu za tajnostkárstvo. Aby dva dni pred premiérou sa u tak očakávaného filmu nevedelo zhola nič? Mlčiace trailery, žiadne zblúdilé informácie a popritom na filme pracovalo kvantum ľudí, nehovoriac o ďalších čo sa podieľali na dabingoch v desiatkach krajín. Bobrík mlčanlivosti musel byť zrejme pod hrozbou odťatia ruky svetelným mečom inak sa toto úspešné ťaženie len ťažko dá vysvetliť. K filmu nutné poznamenať, že ho Abrams pod patronátom Walta Disneyho zvládol. Má jednoducho všetko a je pre všetkých, ktorých aspoň trochu zaujíma svet v akom sa odohráva zápas dobra so zlom. Ten viac pokukuje po pôvodnej trilógii, čo cítiť z prostredia v akom sa scénky odohrávajú, či už hlavné postavy putujú púšťou, hľadajú vnútornú silu v zelených lesoch, alebo zvádzajú boj v zasnežených krajinách. Navrátilci, aspoň tí živí zostarli výzorom, na uveriteľnosti a so sympatiami sú to stále tí istí hrdinovia, ktorí kráčali v pätách Dartha Vadera. Najvýraznejší z nich a nikoho to zrejme neprekvapí Harrison Solo v šupáckom kabáte, nejednou hláškou v rukáve a plánom na každú zapeklitú situáciu. Nováčikovia na dobrej strane verím, že sa ešte rozbehnú, aby dokázali kráčať príbehom po stopách posledného z džedájov. Čo sa týka temnej strany, tá zapracovala na novom názve, prijala zopár nových posíl, ktoré sa ale aj napriek niektorým masívnym útokom nedokázali priblížiť chladnej charizme Dartha Vadera. Možno to chce čas, možno viac projekcií a možno nové epizódy, na ktoré nezostáva nič iné než si počkať. Nové SW teda nič nepokazilo, ale zatiaľ ani moc nového nepreviedlo, skrátka sa len prebúdza. A ak sa pýtate prečo ani zmienka k technickej stránke, čakal snáď niekto, že by bola odfláknutá? ()

Warle

Je to tam. Na plný čáře. J.J. Abrams to dokázal a to se vší parádou. Síla je zpět a to v kurevsky velkém stylu. 2 hodiny je málo, potřebuju víc a víc a víc. Po ep.6 jsem psal, že se mi moc nelíbí, že budou obnovovat Hvězdné Války a hle, z ep.7 se stalo druhé nejlepší dílo této série. Všechno tu funguje naprosto úžasně a ty 2h uběhnou tak rychle, že si ani nevšimnete, že film pořádně začal. Hodně se to tváří jako ep.4, místy to dokonce i vypadá jako remasterovaná ep.4, ale mne to bylo jedno. Tohle se prostě povedlo, vydělá to zaslouženou hromadu milionů a já se nemůžu dočkat, co nás čeká dal. JJ ukázal, že po vydařeném (pro fanoušky už asi tolik ne) rebootu StarTreku dokáže zrebootovat i druhou vesmírnou ságu a já mu za to tleskám. Novou sérii totiž otevřel úžasně, snad na to další zareaguji taky dobře. Za pár dnů jdu znovu, tohle potřebuje druhé kolo. PS: Po dlouhé době krásně jemná a minimální práce s CGI. Jako za starých časů. ()

bloodcountes

J.J. je mág, prostě je mu shůry dáno, umí toho mnoho - jsem nadšená doslova vším.Zorvna jsem se vrátila z kina, tak nejsem asi moc objektivní, ale jsem...co? Jsem plná touhy vidět to co nejdříve JEŠTĚ jednou. Páni, dlouho se mi to už nestalo, naposledy snad u Atlasu mraků. Takže nebudu tu rozebírat detaily, jsem nadšená z nových SW jako malý děcko, jako kdysi. Bravo, Džejdžeji:))) ()

angloumene

Nová řada Star Wars startuje až nečekaně vydařeně. Ne že bych tedy z kina odcházela s neutuchajícím nadšením, ale minimálně mě potěšilo, že se ve filmu neobjevuje žádný wtf moment. Příběh prostě baví a přitom oproti předchozí na ničem neztrácí. Přetvořený svět funguje jak má a navíc si divák může užívat podařeně ztvárněné planety nebo vesmírné souboje. Když to shrnu Síla se probouzí přináší super zážitek pro všechny fanoušky a zároveň díky kvalitně odvedené filmařině neurazí snad žádného "běžného" diváka. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý