Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

jirin_cz

Od té doby co jsem se dozvěděl, že se má točit nové SW jsem byl napjatý a nadšený, ač jsem nebyl skalní fanda, ale mám je rád. Když jsem se dozvěděl, že to vezem do rukou J.J. Abrams těšil jsem se ještě více. Po dlouhé době jsem dnes usedl před plátno a jak se rozjeli titulky na začátku s hudbou dostavila se první husí kůže. I celý díl byla prostě pecka. Těžká nostalgie, ale nejen to, skvělé šlape celý film od začátku do konce. Je pravda, že mě celke mnudí dlouhé bitvy a tak když se ničila celá planeta, tak mi to přišlo už celkem únavné. Stejně tak mě trochu už iritovalo vtipkování Hana Sola, ač ho mám rád. A při scéně na mostě jsem jen čuměl! Parádní podívaná, stejně tak noví hrdinovémi sedí, povedené vtipkování, hrozěn se mi líbili scenérie z různých planet. Super a už aby byl další díl, protože ten otevřený konec je celkem naprd:-) Trochu výtka směruje k tomu, že ten motiv samotný je celkem poskládaný z epizdo IV-VI a obodbné principy tam, nicméně funguje to, a dále se jistě vymyslí něco nového. ()

DassemUltor

Vzpomínáte si na tu scénu z Pulp Fiction, kde si Vincent vybírá heroin? Má tam 3 pytlíčky, dva z nich jsou perfektní shit, krásně vás to sjede, nic tomu nechybí. Ale jeden balíček, herák z německýho pohoří (Harz??) je ten pravej mad man, ta pecka co vás pošle do vesmíru. Sedmá epizoda Star Wars na mě působí jak to ten mexickej herák, nedá se tomu nic vytknout, ale schází tomu ten správnej edge. Fér otázka je, jestli od přechodovýho filmu lze očekávat deep shit epic feeling. Proto jsem hodně zvědavý na další díly, kde se ukáže jestli tohle byl pouze onen pomyslný most na mnohem vyšší vrchol. Je tu ještě hodně věcí, co bych tomu vytkl nebo naopak pochválil, ale vzhledem k tomu, že moje komentáře nikoho nezajímají a že jich tu o Star Wars teď asi budou stovky, tak na to seru. ()

TarzanLesni

Dlouho jsem přemýšlel a zvažoval, jak ohodnotit nové Star Wars. Nakonec jsem se rozhodl pro 5*, ale bylo to na hraně s 4*. Proč jsem se tak rozhodl? Film měl od začátku až do konce svižné tempo, rozhodně jsem se nenudil. Vtipné dialogy mě dost pobavily. :) Celkově se mi film líbil. Proto jsem dal 5* (8/10). Proč jsem nad tím tak dlouho přemýšlel? Protože jsem se před premiérou, jako asi většina fandů, podíval na všech šest předchozích epizod a všechny na sebe krásně navazují, mají v sobě určité kouzlo. Tato sedmá epizoda mi tam ne úplně sedí. Měl jsem z toho takový zvláštní pocit, nevím proč. Jakoby to byl samostatný film a od ostatních Star Wars se tak trochu distancoval. Aspoň takový pocit jsem měl já. Nicméně film jako takový mě dostal a těším se, až se na něj podívám znovu a těším se na další epizody, které budou stát určitě za to. :) ()

Emjecko

Těžko tady vysvětlovat, jak jsem se cítil, když jsem konečně seděl v kině a sledoval text ztrácející se v hlubokém vesmíru doprovázený hudbou Johna Williamase. To se nedá popsat, to se musí zažít, jedině tak tomu skutečně porozumíte. Zároveň s tím však souvisí i skoro až bázlivé očekávání, co se bude odehrávat v příštích dvou hodinách. Bude se mi to líbit, nebudu zklamaný, neposkvrní to doteď v podstatě uzavřenou a téměř nedotknutelou šestidílnou ságu? Tyto pocity hlavně na začátku filmu vyústily v hypnotizování každé scény, hodnocení i těch nejmalichernějších detailů a dotazování sebe sama, zda se mi to líbí a zda se to bude líbit i ostatním. Z nějakého důvodu mi záleželo, ať se to líbí všem, nebo aspoň většině lidí a pořád jsem kontroloval a hlídal, co všechno by to mohlo pokazit. Co jsem však nečekal, že i přes mé vnitřní napětí se filmu podaří mě zcela přirozeně vtáhnout do děje a nechat všechny mé obavy plavat. Každá další a další scéna mě zcela neomylně utvrzovala v novém přesvědčení, že to Abrams skutečně dokázal. V roce 2015 sleduji v kině nové Hvězdné války, které vzdávají uctivý hold všem předcházejícím dílům a zároveň velmi uvěřitelně připravily půdu pro novou generaci. Najednou mi bylo jedno, co si o tom filmu budou říkat ostatní. Já jsem se cítil šťastný a spokojeně jsem se usmíval nad dějem odehrávajícím se na plátně. Takhle nějak jsem si to přál, jenom jsem měl strach. Vy se nebojte, stejně jako v normálním životě se i tady některé věci změnily, další se v začarovaném kruhu zopakovaly, byť samozřejmě trochu jinak, ale nejdůležitější je, že Star Wars zůstávají. ()

eagles22

Jakožto velký fanoušek SW, jsem touto epizodou dostal vše, co jsem si jen mohl přát. Mám pouze dvě výhrady. Hlavní záporák Kylo Ren mi moc nesedl. Respektive herec, který ho ztvárnil. Druhou nemohu prozradit abych nespoileroval, ale je to jedna ze sásadních událostí této epizody a opravdu mě to zdrtilo. Říkal jsem si, že to tak asi musí být, ale ani po několika dnech jsem to nedokázal hodit za hlavu. Zkrátka to nejde. Strašně mě to totiž štve! Ale ani výše uvedené věci nemohou snížit mé absolutní hodnocení. Už aby bylo pokračování. :) EDIT: Po shlédnutí kompletní trilogie a s chladnou hlavou snižuji hodnocení, přesto ale dobrá práce. 75%. ()

Brmbolec

Maximálna spokojnosť. Abrams spravil pokračovanie SW presne v duchu starých epizód. To musí fanúšikov len potešiť. Aj keď sa určite nájdu frfľači, ktorí nebudú spokojní s ničím. Nie je to síce plný počet, ale solídnych 80 svetelných mečov... ()

hadoskorpion

Zaujímavý film, dobrá hudba a scény ma zaujali. Spojler: Zaujalo ma ako Finn zradil Prvý oddiel, aby zachránil špičkového pilota a ako zberačku nahovoril do Odbojov. Ja si myslím, že ta zberačka je Lukova dcéra a že bitka v strede filmu bola medzi príbuznými - bratrancom a sesternicou. Taktiež ma zaujala ta otcovražda. Koniec spojleru. Už sa teším na pokračovanie ako sa to rozvinie. ()

miki68cz

Muž s podivným jménem skládajícím se ze dvou jmen křestních nastartoval před skoro 40ti lety neuvěřitelnou filmovou ságu, která dodnes nemá v žánru sci-fi konkurenci. Když píšu dodnes počítám do tohoto díla i aktuální sedmé pokračování, které jsem právě dnes měl tu čest shlédnout. Tento úžasný film, je dalším vrcholem filmařského umění, chytrosti a důvtipu, šikovných rukou a důkazem amerického filmařského kumštu. Skvělý scénář, ještě lepší režie, neskutečná muzika jenž film nejen doprovází, ale tvoří i jeho atmosféru, perfektní herecké výkony, přesně načasovaný děj, kde se střídá akce s dojemnými scénami, i okolní postavy jsou skvěle vykresleny, film má spád a nikdo nepochybuje, že další pokračování bude díky tomuto dílu nejočekávanějším filmem roku 2017. Málo kdy se mi stane, že mne film dojme k slzám, slzám velkým jako hrachy, existuje opravdu jen málo scén, ale setkání s Hanem Solem, Princeznou Leiou a nakonec s Lukem jsou tak silné, že snad silnější ani nemohly být. Děkuji za toto veledílo, které pro mne dnes znamenalo předčasný vánoční dárek. Tento film vřele, z celého srdce doporučuji - ****** - šest hvězd aspoň zde, když pan Pomothy vymyslel hodnocení jen do pěti :-) ()

Echoes odpad!

Šestkrát jsem se musel dívat na hodinky, jestli už to bude končit a otázka „mami, už tam budem?“ dostala naprosto nový rozměr. Nemoderní předělávka všeho, co už jsme viděli, na to kopa vůbec ničeho nového zalitá nudným koprem. Další díl? Ne, děkuji! ()

Watsi

There is no Force..Jako věrná fanynka všech sérií jsem odcházela z kina těžce zklamaná. Ani nevím, kde začít. Vlastně se tam pořád jenom střílí, absolutně tomu chybí nějaký budování charakterů, atmosféry, záporáků. Necítila jsem z toho žádnej proud Síly ani pocit ohrožení Temnou stranou. Hrozný výběr hlavního záporáka, větší nesympatický ucho jsem dlouho neviděla. Člověk má spíš chuť mu dát pěstí, než se před ním krčit..Může mi někdo vysvětlit, jak takovejhle cucák mohl zlikvidovat partu Jediů cvičených Lukem, vyváznou bez škrábnutí a ještě ho pak navíc uplně setře typka, co o Síle slyšela maximálně vyprávět? A proboha proč je Sith Lord skřet z Pána prstenů? Hlavní hrdinka měla asi hodně silný krámy, když měla halucinace (mohli zakomponovat mnohem líp to její opuštění na planetě..písečný, jak nečekaný btw.) a nejspíš z ní začala stříkat Síla na všechny strany, když dokáže během pár okamžiků ovládat mind tricky a lightsaber (modrý - to ho jako vylovili z časoprostoru, když o něj Luke přišel společně s useknutou rukou v Cloud City? Pak má zelený..) jako po pár letech výcviku. Někdo tu sázel svojí kouli, že to bude dcerunka Luka a já přihazuju levej cecek, protože o tohohle už žádnej originální počin nečekám..Těží to jenom ze starých xichtů a omrdatelný hlavní hrdinky, jinak to vlastně nemá nic navíc. Není v tom pro mě žádnej zapamatovatelnej okamžik, žádný mrazení v zádech a takovýhle odfláknutí Hana Sola, jim teda jen tak neodpustím..Navíc co to nesmyslný užívání Síly? Jako Jediové nebo Sithové uměli vycítit věci ale hrabat se přímo někomu v mozku alá čtení myšlenek? Pls..Zastavení plasmy ve vzduchu bych ještě odpustila.. ()

germiny

Asi nemá moc cenu tu něco psát. Ten film mi nesednul. Přišlo mi, že až moc věcí tam ignorovalo předchozí filmy a celé se to zvrhlo v průměrné sci-fi, což je u SW docela error. No uvidíme, co nám přinese další díl. Snad to tam ta holka neporazí celý Řád sama, tak jako v mnoooooha dalších soudobých girl-eposech :-) ()

Peter Bračík

Veľmi som sa tešil na film, lebo trailer bol jedným z najlepších za tento rok. Bohužiaľ, stalo sa to, čo som predpokladal - trailer bol lepší ako film. Nebudem tu rozpisovať negatíva, každý má iný meter, takže nech posúdia diváci sami. Ja som bol sklamaný a film hodnotím priemerne (2,5*). ()

Lkn

Každý nejspíš očekával že to bude pecka vánoc a především ze se lidi dočkali nového dílů po dlouhých 10 letech. Film si ponechal svého ducha díky kterého všichni miluji SW! Film byl výborný, a nebylo určitě pro J.Je jednoduché tohle točit ale popřál se s tím výborně a Lucas určitě nemůže být zklamaný co se s jeho dítětem stalo. ()

vieriX

Je tam snad všechno co mohl člověk chtít staré postavy, které člověk vidí strašně rád + nováčci, kteří jsou skvěle vybráni. Trikově hodně vypiplané nemá smysl se bavit o něčem jiném a 3D v kině je opravdové žádná konverze.Jen mě mrzelo úmrtí známé postavy ale víc nebudu prozrazovat. Hned bych si to dal znova. ()

Vykuk

Není to nic, co by mě posadilo na prdel, ale rozhodně kvalitní kousek, mísí starý styl s aktuálními trendy a to na výbornou, některé postavy mi sice nesedí, na Finna jsem si rychle zvyknul, s tím maskovaným nervákem už je to horší, je to ychtyl chováním i vzhledem.. ale asi to tak má být:) Dost vtipných scén filmu přidává na zábavnosti. Nenudil jsem se ani chvilku, konec trochu kýčový, nevim jak jinak to napsat, ale budiž:) ()

Kubi21

Je to jako nádherná návštěva starého známého, se kterým člověk stráví příjemné a dechberoucí dvě hoďky. Nebudu se rozepisovat, protože cokoli řeknu, stejně dokonale nevypoví, co jsem cítil. Je to milé, krásné a tak vymazlené. Je z toho drobet cítit ta snaha nic nezkazit, ale ono se to nepoondilo, ale téměř dokonale povedlo. Děkuji. Děkuji. Děkuji. PS: Uvidím, zda se nerozepíši více po další projekci. Teď to byl předčasný Ježíšek, tak si to dám po svátcích jako dodatečného ještě jednou. ()

slowfox

Jako memoár dobrý a z nostalgie dávám 3. Pár dobrých vtípků, do cca půlky filmu dobrá atmoška, která ke konci postupně ztrácí až k finální bitce u které jsem málem usnula. Marně jsem čekala na nějaký zvrat. Nové postavy jsou nudné a staré už dost za zenitem. Takže další díl, na který to má příliš okatě našlápnuto, už se fakt netěším. ()

Marttas

Na film jsem se těšila jako malý dítě, ale asi jsem od toho měla moc velká očekávání. A co mi nejvíce vadilo? Za 1. Star Wars: Episode VII - The Force Awakens nápadně připomíná Star Wars: Episode IV - A New Hope. Za 2. J. J. Abramsovi nikdy neodpustím, co provedl s jednou z mých oblíbených postav (i když jsem to od začátku, tak nějak tušila). A za 3. Ani Luke Skywalker neuměl používat sílu, tak rychle. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý