Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Pavel82

Pochodeň je předána mladým ve velmi svěžím stylu. Samozřejmě je skvělé, že se najde místo pro staré známé, kteří do otevření nové trilogie přináší trochu té potřebné nostalgie. Já si Force Awakens užil i přes opětovné využití motivu Hvězdy smrti, genderovou i rasovou vyváženost, a prostě jsem se jen nechal unášet na vlnách nových SW. Rey mi hodně sedla hned od začátku a myslím, že to byl výborný tah. Ale je zde jasně vidět ten genderový posun, kdy jediná žena původních SW byla dobrá jako romantická duše v trojúhelníku dvou mužů a nakonec chca, nechca skončila se zlatýma bikinkama jako sexuální symbol doby. To Rey určitě nehrozí, protože zkrátka dnes už ženy ve filmech nejsou pouze pro pobavení mužské části publika... Jsou to bojovnice srdcem i duší, se kterými je nutno počítat i do rolí, ve kterých bychom si je v minulosti prostě nedokázali vůbec představit... A taky proto, že nemá žádný prsa ;) Jen mám vzadu v hlavě obavu, aby obsazování žen a rasová rozmanitost nebyly podstatnější než herecké kvality. To se tu díkybohu nepotvrdilo. Kylo Ren za mě super záporák, dokud nesundá masku. Pak už se jelo jen na vlně wtf, omg a tak. Tohle dítě je opravdu úplně mimo mísu. Jedině pokud by si nechal tu masku k obličeji přiškvařit a nemohl ji už nikdy sundat. Pokud by si Vader sundal masku už v Nové naději mělo by to stejný dopad, protože na konci to bylo podobné wtf. Ale on to neudělal... Protože prostě věděl, kde má čmelák žihadlo. Vše ostatní velmi příjemný SW standard. A jak jsem již psal, rozjezd se skutečně povedl. ()

rublik05

U tohoto dílu jsem se nemohl zbavit dojmu, že se jedná pouze o předražený dějový mišmaš veškerých předešlých dílů a nekonečné ždímání slavné a zajeté značky. Ono i ty zásadní scény jsou zde náramně podobné počátečním dílům předchozích sérií, konkrétně tedy Epizodě IV a I. Mimořádně vysoký rozpočet už dává na vědomí, že o kvalitní akci nebude nouze. Letecké souboje jsou zde velmi kvalitně natočené, souboje s meči taktéž. Na druhou stranu závěrečný souboj těžce popíral zákony logiky a fyziky, takže působil tak trochu blbě. Dějově snímek kromě nových postav nenabízí víceméně nic nového. Atmosféře asi nelze nic moc co vytknout, s emocemi jsou na tom herci už hůř. Dramatické scény zkrátka vůbec nefungují, a ačkoliv se herci snaží (zejména tahoun celého filmu Harrison Ford), nějakou chemii mezi nimi jsem hledal marně. Hlavní záporák je zde velkým kamenem úrazu, pro mě těžce nesympatický, nezkušený a absolutně bez nějakého charisma. Celý díl celkově postrádá atmosféru předešlých dílů Star Wars a působí, jako by k sérii vůbec nepatřil. 3/10. ()

Lupes

Ideologická masáž, žena chlapáckou hlavní hrdinkou, zženštělý černý hrdina zmítající se emocemi (nemůžu si pomoci, ale evokovalo mi to nadčasové scény W.Allena). Protistrana samozřejmě v bílém mužském podání a navlečená do nacistických oblečků, aby to bylo "srozumitelné". Protože jak jinak poznat zlo než udělat mu führerovský knírek, že? Tahle obrazová klišé masáž je tak unavující i proto, že až na překvapivou smrt jedné z hereckých ikon nenajdete nic, co už tu nebylo. Je to vlastně zručný plagiát již natočeného Star Wars materiálu, což je mimochodem důvodem, že je díl celkem kladně přijat. A protože v této branži se chodí ode zde ke zdi, následující pokus udělat vše za každou cenu jinak Riana Johnsona byl taky průšvih, a vše se tak v posledním díle vrátí k Abramsovi. A ten to zmrší fakt definitivně. ()

Nix

Já si tohle pokračování fakt užil. Mne to přesvědčilo a to dlouhé čekání se vyplatilo. Plno nových a zajímavých postav a hlavně je to prostě Star Wars, světelné meče, efekty, jsou tu i hlášky a zase to má i v některých momentech odlehčenou formu, která prostě se fantasticky hodí do filmu. Je to jízda. Jasně, zarputilý fans dycky nemohou být spokojení, ale já na předsudky kašlu. Tohle je fakt super film a aspoň šanci si zaslouží. ()

nicneznam

Da se to videt, ale je to uz moc porad dokola. Ze by me to strhlo se rict neda a ze bych to chtel videt v dohledne dobe znova taky ne. Ale fanousci budou i tak spokojeni. Kdo je unesen z predeslych dilu tak bude unesen tady uplne stejne. Zkratka porad to same. ()

DD

No, je to jeden velkej fanservis a podle toho vypada i scenar - urazit to nemuze, ale nadchnout primo take ne. Z novych postav nejvetsi plus za Finna a bavil me i Ren, kdyz mel teda nasazenou masku. Ve vysledku tak lepsi nez prequely, ale slabsi nez Imperium a Nadeje. S Jedim zatim docela vyrovnane. Uvidime po nejake dobe. ()

Alergius

U normálního filmu by tohle byly 4 hvezdy, ale tohle je star wars... Ze začátku chytne film neskutečný drajv a je zde příslib temnější sci-fi, ba dokonce epické ságy. Pak se hlavní hrdinové potkají a začnou spolu komunikovat, což položí veškeré naděje na dospělý snímek. Aby toho nebylo málo, tak všechny možnosti co tvůrci měli z toho, že před nima leží velky, otevřený svět pohřbí tím, že tam začnou cpat stupidni "hlášky" a zrecyklujou kompletně všechno co zrecyklovat jde. Absence nějakého zakončení jenom shrnuje strach tvůrců vyjet ze zajetých kolejí. Pro shrnutí, hloubku sedmé epizody prevalcuje i jenom blby trailer na datadisk hry SWTOR... Každopádně nebylo to jenom strašné.. Dokonalé technické provedení, skvělá hudba a aspoň jeden dějový zvrat mi dává naději, že to v příští epizodě bude lepší, jenom se nebát... Jo a Kylo Ren je fakt skvělý, herec tam na rozdíl od hlavní hrdinky skvěle padne. Změna po druhé projekci: na Kylo Rena se nedá dívat, zbytek recenze sedí, a ta holka by se mohla naučit smát nebo aspoň mít zavřenou pusu. ()

dawnie

Nikdy jsem nebyla úplnej fanoušek, nebo jsem se k tomu nedostala... ať je to jakkoliv, půlnoční premiéra i samotnej film na mě asi přenesly ten pravej Star Wars vibe. Nečekala jsem, že to bude mít takovej účinek, smála jsem se a ochala celý dvě hodiny. Jen tak dál... ()

BarMaja

Ona je to sice bomba, a já se neskutečně bavila, ALE Abrams mě "(ne)zklamal", bylo to stejně předpovídatelné jak jeho Star Trek. )Už samotný fakt, že to ve výsledku srovnávám se Star Trekem moc nepřidá, že?) No, ve výsledku to vlastně ani tak nevadí, pač tím, že to bude mít další pokračování, jsem zvědavá i na další epizody a až časem si na to udělám (snad) lepší názor. A teď trochu konkrétněji: Hlavní záporák působí dost patolízalsky a je mi dost nesympatický i na záporáka! Vážně mě bavili různé vtipné narážky a celkově se mi líbili dialogy - byli trefné a nepůsobili zbytečně. Taky musím říct, že mě bavili nové hlavní postavy (krom záporáka). Závěrečná bitva mi přišla dost chaotická a uspěchaná.....Ve výsledku to ale dopadlo víc než dobře - vizuální stránka a celkově vybraný prostředí bylo super. A taky nakonec jsem vlastně i ráda, že se (nejen) Abrams nesnažil být originální, pač by tak možná zabil tu super nostalgii a příjemnou vlnu pocitů, kterou při dívání se na tenhle film budete mít. ()

fallanga

Film to není vyloženě špatný, ale není to to pravé Star Wars. Mám z toho pocit, jakoby JJ vzal Star Trek a přidal tam Sílu a lightsabery. Nemá to tu správnou atmosféru. Navíc, je tam tolik špatných věcí. Nepovedená kopírka předchozích dílů. Je tam přeskinovaný Darth Vader (který je navíc totální looser), přeskinovaný Darth Sidious, přeskinovaná (a hodně overpowered) Hvězda smrti, přeskinovaná Cantina band, přeškinovaný R2-D2, okopírované a předvídatelné momenty a mnoho dalšího. Doufám, že je to pouze rozjezd a stejně, jako u obou starších trilogií, budou další 2 díly mnohem lepší než tento. Protože tohle není Star Wars. Ale aspoň tam nebyl Jar Jar, za to chválím. ()

playboy_05

Od fanouška pro fanoušky. Není pravda, že by do toho Abrams nedal nic svého a jen vykradl to nejlepší z předchozích dílů, vždyť ten úvodní nástup byl vyloženě Star Trekovský:)...beru, že pointa a částečně i zvraty jsou dost podobné s Epizodou IV, ale nebyly na tom náhodou obě epizody na začátku stejně? Oba stály na samotném začátku něčeho velkého a musely udělat ten první a nejtěžší krok do neznáma...musely začít vyprávět nový příběh, načrtnout postavy a nějak to celé stmelit do Star Wars univerza...a proto prostě nikdy nebudou Epizody I, IV a VII to nejlepší a největší z celé série...jejich úkol byl a je připravit živnou půdu pro to, aby ty největší vrcholy mohly teprve přijít. Epizoda VII to rozjela velmi dobře, nové postavy si zamilujete, troufám si říct, stejně jako ty původní...ze začátku hlavně Rey a Poe Damerona, ale nakonec vás dostane i Kylo Ren, byť to při prvotním seznámení s jeho skutečnou tváří tak zdaleka nevypadá...příběh nepřekvapí, ale rozhodně navodí pocit, že jste zase doma...jo a finální souboj je lahůdka, ale haters gona hate. ()

Bube1

PURE EPICNESS!!! J. J. Abrams se toho chopil po vzoru staré trilogie a skalním fanouškům (mezi které se rozhodně řadím!) naservíroval přesně to, co si přáli. Nové Star Wars totiž fungují naprosto ve všech směrech. Vše začíná u atmosféry, která se místy dá opravdu krájet, místy je zase perfektně odlehčená typickým ''Star Wars humorem'' a někde naprosto nenásilně vyvolá ty správné nostalgické pocity. Postavy fungují také na výbornou, a to nemluvím jen o staré partě (tam není co řešit - hltáte jim každé slovo!), ale i o nových tvářích. Ty se do předaleké galaxie vrhly s úctou a nadšením a je to znát na každém záběru. Celý dojem pak dokresluje audio-vizuál, který (tradičně) nenašel letos konkurenci. Efekty nechaly všechny blockbustery daleko za sebou a soundtrack je prostě nestárnoucí klasika. Každý tón dokáže vyvolat takové mrazení v zádech, jako u žádného jiného filmu. No když to všechno sečteme, tak jsou nové Star Wars skvělým filmem, více než důstojným pokračováním kultovní ságy a hlavně perfektním začátkem ságy nové. J. J. ABRAMS RULEZZ!!! ()

lksvcr

Začátek se snaží být originální a plynule navázat na předešlý děj. Zpočátku vše v pořádku, záporák drsný a dokonce i hlavní postavy jsem si oblíbil nečekaně rychle. Problém přišel s odhalením tváře onoho "drsného" sitha, který prostě nevypadá tak jak bych si přál. Raději bych byl, kdyby tvář nebyla odhalena a kdyby to nebyla kost a kůže. Tady to je jednoznačně krok zpět, co se temné strany týká, protože Dart Vader je prostě klasa a něj tenhle sopel fakt nemá. Ke konci se dostáváme ke kopírování děje z předchozích dílů, viz čím dál tím větší planeta (hvězda smrti) střílející paprsky a ničící planety a snaha přitáhnout temného lorda na světlou stranu, smrt starého dobrého známého atd. Nicméně vtip tu byl opravdu dobrý, až na tu "parodii" na Hitlera, zde si nejsem jistý jestli to je ještě vtipné, nebo jestli to už je příliš. Závěrem dávám pět hvězd, protože i přes to všechno se mi to líbilo, ale od jména star wars jsem čekal asi trochu víc. ()

Knor

Jako pro milovníka a obrovského fanouška Star Wars byla včerejší půlnoční předpremiéra jedna z největších událostí. Odcházel jsem ale s velmi rozporuplnými pocity. Teď už jsem vyspalej a myšlenky a pocity se mi uložily, tak můžu něco napsat. Co se týče vizuálu a efektů..perfektní. Pro nás nostalgiky bylo určitě nádherný vidět na plátně po tolika letech milovaný postavy Hana, Leiu, Luka, R2-D2, C-3PO a meče, stíhačky atd. ... Přežiju i, že tvůrci většinu zkopírovali a přebarvili z Nové Naděje. Problém je ale skoro ve všem ostatním, Star Wars jsou postaveny především na silných postavách, epickým příběhu a to všechno zabalený dokonalou mytologií Lucasova světa. To tady bohužel chybí stejně jako temná strana, ke který jsem měl obrovskej respekt ve starších trilogiích a ještě větší respekt a strach jsem měl ze Sithů - tady prostě nic. Největší chvíle a scény přicházejí se starými postavami, které to rozhoupou. Postrádá to nějakou výraznější novou postavu, se kterou bych sympatizoval nebo o ní měl strach. Krom robokoule BB8 a starých známých tam nikdo takový nebyl a to je kurva špatně. Koho bych tedy určitě úplně vymazal je postava Fina, kterého hraje John Boyega. To je nesympatická, otravná a hloupá postava, která mi kazí celej film ( bůh žehnej Jar Jarovi ). Další věcí je záporák. Kylo Ren ze začátku filmu vzbuzoval dojem nekompromisní zlouna, něco se ale pokazilo a film dokončil jako uplakaná bábovka, která se vzteká, bulí jak děcko a přepere ho ženská, která drží světelnej meč v ruce poprvé. A už vůbec nechápu, proč by takový zástupce temný strany měl vypadat jak zpěvák z chlapecký popový kapely, bulet a vztekat se, že se mu zase něco nepovedlo - z někoho takovýho mám mít respekt nebo strach ?! No ani hovno. Bohužel to taky bylo dost předvídatelný, bez špetky napětí a ten scénář ?! Scénář je kapitola sama o sobě, to rozepisovat nebudu, ale je tu dost věcí, který jsou vyloženě doočíbijící krávoviny, který by si Lucas určitě nedovolil. Musím říct, že tvůrcům se očekávaný návrat Star Wars prostě nepovedl. Chápu, že se snažili co nejvíce držet původních filmů a přitom získat nové publikum, ale myslím že to je trochu na úkor ducha a kouzla celý ságy, protože podle mého jde ve Star Wars hlavně o pečlivý budování příběhu, který tu byl sakra ochuzen a v zásadě nepřinesl nic novýho. Ano u několika scén jsem byl nadšenej, ale jak jsem psal, to se týkalo známých postav, který se vrací na plátno. Finále bylo super, ale 2 minuty nedokážou nahradit debilní 2 hodiny předtím. Tvůrci nedokázali navodit tu atmosféru. Abrams nebude špatnej režisér, ale není to Lucas. Nepovedlo se mu to tak nadčasově a držel se spíš vyjetých kolejí, ze kterých nevydoloval něco víc. Takže u nejočekávanějšího filmu mi toho dost chybělo a jsem hodně zklamanej. Pro mě je to jeden z největších propadáků vůbec a megaprůser za hodně dlouhou dobu. Já miluju Star Wars od dětství a tohle to prostě nemělo bejt. Doufám, že další díly předvedou větší věci a budu je hodnotit líp, i když tomu moc nevěřím. A taky doufám, že to u Disneyho neposerou ještě víc a uvědomí si, že točí další kapitoly STAR WARS, a ne žádnej posranej Star Trek apod. :-) A jestli bude další epizoda stejně domrdaná jako tohle, tak ať celej Disney a každej kdo se podílel na zničení nejkultovnější ságy v historii trpí a hoří v pekle navěky !!!!!! () (méně) (více)

3mates33

Ráno, niekoľko hodín po premiére, a už je tu 1363 hodnotení, neuveriteľné, a stále bude pribúdať. Som zvedavý na zárobky. Film naplnil snáď všetky očakávania, bolo to skoro supertrooper. Áno mnohý z vás vyčítajú že tam bolo až mnoho vykrádačiek a boje boli slabé, no v celkovom kontexte to podľa mňa bolo lepšie ako nejaké super veľké súboje. Záver bol len taká čerešnička na torte. Za mňa 88%. Boli tam veci, ktoré sa dali zlepšiť, ale v celkovom súčte asi s MadMaxom zatiaľ najlepší film roka. Teraz som zvedavý na ďalšie časti, či budú pokračovať, alebo prekročia nastavenú latku a na zárobky samozrejme. ()

Skratchy

Obsahuje spoilery,ale stejně to asi nikdo nebude číst. Tak,po 10-ti letech jsem plnej nadšení a očekávání (hlavně díky náloži trailerů,fotek a prvních recenzí) vyrazil do kina na moje oblíbený Star Wars.I když mě na začátku trochu zklamal vykradenej nápad s uložením informací do droida,řekl jsem si oukej,nevadí,vypadá to zatim skvěle.Filmu jsem ze začátku opravdu neměl co vytknout....vizuální orgie,dobrej příběh,super obsazení,Kylo Ren vypadal zpočátku taky jako správnej Star Wars záporák.Generál Hux a vlastně celý First Order vypadalo jako důstojnej nástupce Impéria.Moje nadšení kulminovalo někdy v momentě,kdy se na scénu objevil Han s Chewiem.Od té doby to šlo tak nějak všechno do kopru.Začalo mi vadit přespříliš vtípků.Některý byly super,ale všeho s mírou.V momentě kdy Kylo sundal masku,tak šly vešekré iluze o charismatickym,tajemnym záporákovi stranou.To si budto dotyčný spletl studia a místo na natáčení nějakýho hororovýho teenagerovskýho béčka vlezl na natáčení SW,nebo se J.J úplně zbláznil.Superzbran First Orderu vypadala sice moc pěkně,ale taky už to tu bylo.Dvakrát.Navíc nabíjení ze slunce mi dost připomíná KOTORy.Další vykrádání.Do toho pořád nový vtípky,který už začínaly lízt na nervy."Našli jsme slabinu ve zbrani Last Orderu,vyšleme malou eskadru,aby to zničila.".....jako vážně,po 3x v podstatě to samý?Do tohoto momentu jsem si ještě řikal ok,pořád to je dobrej film,hudba a vizuální stránka filmu je opravdu super.O veškeré iluze jsem přišel při závěrečnym duelu.Daisy Ridley ztvárnuje Rey supr,určitě to pro její kariéru herečky bude dobrej start,to nic ale nemění na faktu,že souboj s Kylo Renem je úplnej výsměch a pohřbilo to dojem,že je snad záporák,kterej měl opravdu potenciál,aspon silnej,když už vypadá jak totální vometák.Takhle ne.Kdyby to bylo obyčejný sci-fi,tak by bylo hodnocení určitě výš,ale takhle zkazit dlouho očekávaný Star Wars,to ne.Přesně se naplnily obavy lidí,že Walt Disney bude chtít pouze vyždímat prachy ze značky a že jim vůbec nepůjde o zachování kvality předchozích dílů.S těžkým srdcem *** ()

Matt.Murdock

Celkový dojem? Nic nového. Zklamáním bylo, že hudba ve filmu byla recyklovaná z původní trilogie. Neobjevilo se žádné nové téma, které by odlišilo novou trilogii od ostatních dílů, žádné nové téma pro jednotlivé postavy, jen nudný šruml v pozadí a sem tam klasický Jedi theme. Skoro jako Hans Zimmer. Časté vtípky, které do jinak seriózního Star Wars vůbec nepatří jsou jasným podpisem Disneyho. Jasně, měli jsme Jar Jara, ale pořád to byly vizuální vtipy, ne naprosto přímočaré a okaté narážky, aby se průměrný konzument smál, i když neslyší nic vtipného. Neustálé vnucování starých postav divákovi začne být u R2D2 už neskutečně rušivé. Ano, my víme, že je to Star Wars, nemusí tam všichni házet svoje omýlané hlášky, ani není potřeba tam obsadit rybu, co řekla "je to past". Čekáme něco nového! Co se týče děje tak snad ani není třeba nic komentovat. Prostě moderní epizoda IV. ()

Domis93

Pěkné, poutavé, super efekty a i sympatické nové postavy krom tedy hlavního záporáka, ten tam moc neseděl...bylo zajímavé vidět i herce z předchozích epizod. Na film určitě stojí za to jít do kina, je to prošpikované humorem, akcí a troškou dramatu. Je to samozřejmě trošku jako podle SW šablony, ale to člověk očekává. Jelikož patřím mezi lidi narozené v 90. létech, tak se mi více líbí první tři epizody než ty ze 70. a 80. let, proto mi tohle spojení příběhu ze starších epizod a zpracováním z dnešní doby velice sedlo. Tak uvidíme, co bude dál, moc se na to těším! :) ()

syphoon

Bál jsem se toho jak čert kříže, že tento díl pošle celou šestidýlnou sérii "do kytek". Zaplať Pán Bůh, v tomto případě se spíše hodí zaplať G. Lucasovi, že se to tak nestalo! Vtipné scény jsou střídány scény, kde celé kino nedýchá a ve finále, když víte, že film končí, se už těšíte na pokračování! :) Za mě spokojenost! 75% ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý