Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

pulDag

(Spoiler alert) Mírně sterilní a vlastně vůbec epické (žádná velká města či velké vesmírné bitvy, spíše základny či kempy). Kyle Ren bez pořádného motivu působí jako fracek bez vize a náklonost k němu není taková ani maková. Hlavní záporák s trochu "WTF" jménem jakoby z oka vypadl zdigitalizovanému Voldemortovi leč bez jeho charismatu. I Domhnall Gleeson nepůsobí zrovna patřičně na pozici velitele Starkilleru. Doufám však, že ona postrádaná epičnost přijde s dalšími díly. No a jinak? Totální nářez, který v IMAXu dostál svého jména. Zvuk světelných mečů prořezávající vzduch nikdy neomrzí a sem tam nové použití "síly" bylo nadprůměrně efektní. Hlas Kylo Rena nemohl být lepší a vlastně mě vždy zakoval do sedačky. Jen hudební motiv nevykročil ze svého vlastního stínu a obdoba "Duel of Fates" se nekoná.Tak či tak za mne rozhodně palec nahoru. (Další wtf momenty: Gwendoline poslušně vypíná štíty (HAHA) - Poe a Finn v TIE nepronásledování jinými TIE? Běheme minuty se ztratí křižníku z dohledu? (Ale no tak..) - Han, BB a osádka Falconu v "hospodě" plné námezdních lovců a obchodníků? (Proč? Proč tam šli všichni? To vskutku nikoho nenapadlo, že je to jáma lvová?) - IMAX 3D, 9. řada (7. by byla ideál) 2015/12/27 - Po druhé projekci musím jít dolů na 3. ()

Charpy

Jako fanoušek Star Wars filmů budu samozřejmě objektivní :). Schválně jsem napsal filmů, protože to co se dělo mimo filmy šlo i mimo mě (kánony, komixy, knihy). Star Wars: Síla se probouzí je jako švédský stůl. kdy oči přechází, chutě vyzlínají napovrch, ale hlavní chod a dezert nedostanete. Ano, baví to - a velmi, oto více se člověk těší na to, co bude následovat. Zážitková záležitost. ()

BDMarty007

Je to natočené s naprostou pokorou a respektem k prvním dílům série a je to na vysoké úrovni. Ale 2015 není 1977 a do jedné řeky není možné vstoupit dvakrát. Prismatem dnešní doby je to poněkud rozvláčné, ničím překvapivé a nové, a pro ty, kdo neviděli žádné předchozí díly ne úplně pochopitelné. Je to podobné, jako koukat dnes na bondovky ze 70. let. Věřím, že fandové Star Wars si přijdou na své, ale já bych preferoval, kdyby se bývali pokusili to natočit tak, jak by to býval natočil původní tým, pokud by to natáčel v roce 2015. ()

Brinkley

Povinnost vůči synovi ze strany mé, rovněž ze strany J.J. Abramse splněna. Pro jednou jsem si dopřála hromadu popkultury, popkornu, nostalgie a pohledu na vytuněný světelný meč Kylo Rena. Snaha Disney o další zakoupenou dojnou krávu vyšla, avšak výsledný produkt mohl dopadnout mnohem hůř.... aneb slovy mé ratolesti "hodně času na akci, málo času na kecy; ještěže už tam nemohli frknout Amidalu". ()

rejsek9

Do SW jsem nešel s žádným bláznivým očekáváním, ale i přesto jsem byl mírně zklamaný. JJ Abrams, který mě přesvědčil u nových Star Treků, že je schopný režisér, nevyužil plný potenciál značky SW. Mohlo se začít prakticky s čímkoli novým a zkazit se na tom tolik nedalo, ale zůstalo se u starých šablon. Sice to byla docela jistota, že film nepropadne, ale na mě to bylo moc chudý. Tím pak trpěl děj, který byl hrozně předvídatelný a někdy až popuzující, když tam byly hodně podobné momenty s předchozími díly. Dalším mínusem byly někdy hrozné dialogy. Chtělo to taky ubrat trochu toho sentimentu a nebát se udělat temnější atmosféru. Star Wars ale vůbec nezatracuji. Těším se na další díl a doufám, že to bude něco, jak pětka ve staré sérii. ()

Eventyrer

V komentári sú SPOILERY!! To, čo sa nepodarilo Petrovi Jacksonovi s Hobbitom, sa J.J. Abramsovi s Hviezdnymi vojnami podarilo lepšie než dobre. Nikto nemôže čakať, že to bude niečo extrémne nové, neokukané. Sú to Hviezdne vojny so všetkým čo k nim patrí. Scenár bol vyvážený, veľká moc náhody však nahradila premyslený vývoj, ktorý by sa mohol objaviť. Náhodou sa ihneď premostili k ceste za dobrodružstvom. To trochu zamrzí, ale kvalitu tomu rozhodne neuberá. Máme tu totiž možnosť vidieť to, čo sme v predošlí epizodach nevideli - stormtroopery ako živé bytosti, nie len terče a sprievod väzňov. Čo ma hneď v traileroch potešilo bol výber neznámych hercov. Daisy Ridley som si hneď zamilovala, rovnako ako postavu Rey. Má so svojho otca, Skywalkera všetko, čo ju robí budúcim hrdinom. Najväčšou chybou je však záporák s nulovou charizmou. Skôr pôsobí ako úbožiačik než niekto, koho sa má obávať celý vesmír. Vo filme vidíme veľa náznakov do budúcich filmov, čo dáva priestor fantázii a nedočkavosti. Tieto Hviezdne vojny sú nový film pre nové generácie, čo je jasne ukázané deťmi hlavných hrdinov, ktoré sa dostávajú do popredia. Nikto nemôže čakať že si mladý ľudia pozrú niečo zo sedemdesiatych rokov. Ak aj áno, môže sa to javiť hlúpe a trápne - čo si my fanúšikovia ságy rozhodne nemyslíme- a preto je táto časť skvelým začiatkom nových generácii. ()

ER

Rovnou se přiznám,že čtvrtá hvězdička je spíše z důvodu radosti,že se znovu rozjede sága,která v mém životě hodně znamená (nejen Old Shatterhandem jsem chtěl být). Než jsem začal psát svůj koment,dal jsem si pár dnů odstup a pro jistotu jsem si pustil celou ságu,abych viděl i to,co jsem připadně přehlédnul v novém díle. A tady je resumé. Síla se probouzí je recyklací především nejznámějších scén předchozích dílů a jak to tak bývá,Hvězda smrti je zase 100x větší. Jistě,ono vše funguje zcela spolehlivě s režisérskou bravurou,která umí vtáhnout do děje.Ale proč jsou nám naservírovány hlavní (a nové) postavy bez jakéhokoliv vývoje? To,co se v přechozích dílech velmi pečlivě připravuje (nástup temné strany k moci,přerod Darth Vadera, narození jeho dětí jakožto významných postav příběhu),tady je řešeno šmahem scénaristického pera. Dost tězce se potýkám s faktem,že v tomto dílu se objeví kopie Darth Vadera jakožto syn Hana a Leii,který prochází výcvikem Luka a to neúspěšně. Proč? Co se stalo? Proč nosí masku,když ji nepotřebuje? A taky mi tu chyběla trocha té pompéznosti a rozmanitosti,na které si Lucas nechal záležet. V každém případě nejde o epizodu,která by něco pokazila,má vysokou úroveň a úspěšně nastartovala něco, z čeho bych mohl mít radost po další řádku let. ()

LordMysti

Měl jsem strach že nedostanu ty pravé Star Wars, dostal jsem je ještě ryzejší než jsem vůbec čekal. Nemohu jim nic vytknout, ale chyběla tomu jedna věc kterou měl např. můj nej film tohoto roku Mad Max - to klasické WOW! To tu chybělo i tak pokud toto měl být odrazový můstek k dalším epizodám, pak věřím že se WOW okamžiků rozhodně dočkám!!! ()

Kvasekus

Jako fanoušek Star wars musim říct, že jsem docela spokojenej...težko říct jak se cejtí fanatik star wars. Jeden z nejtěžších filmovejch úkolů se podle mě zdařil. Hodně jsem se bál jak film bude vypadat trikově a jestli se zachová ta osobitost, která je prostě jedinečná. A už jen z letmejch pohledů a ze scén, který se jen tak proháněj po krajině nebo se dívají do davu, tam prostě je a to je největší plus sedmičky. Další velkej úkol a to vymyslet úplně novej příběh a včlenit nový a mladý postavy možná doceníme až v dalších dílech. Mě trochu zklamali záporáci...ale co si budem povídat u kladasů ta nebylo až tak těžký, když jich většina zůstala a až na Yodu se to dalo vcelku nahradit, ale Vadera největšího záporáka v dějinách, nikdo nenahradí. I tak je to super a i přesto, že můžeme pořád polemizovat, jestli to vůbec měli znovu otvírat, tak se stejně všichni nemůžeme dočkat dalšího dílu! Takže si počkejme...dyt jsme vlastně zase na začátku!!! ()

MilesTeg

Má to dobrý tah, černý stormtrooper Boyega je snesitelný, nová naděje Ridley je výborná, Ford je super a pilot Isaac skvělý s překvapivě velkým prostorem (ale mohl být i větší). Velký vůdce je zombie úplně mimo mísu a temný fracek Driver ilustruje rodičovské selhání nefungujícího partnerského páru. Ale při pohledu na ten velkej rypák Adama Drivera mě napadlo, že kdyby se někdy natočila Nadace, byl by z něj výborný Mezek :-) Jednu zásadní výtku bych ale přece jen měl. Netýká se ani tak mimózní fyziky, jako způsobu viny a odpuštění v tomhle vesmíru. Jestli zase uvidím, že masový vrah a válečný zločinec dostane za jediný poslední dobrý skutek před smrtí umístěnku v nebi místo věčnosti v pekle, jako se to stalo s Anakinem, polibte mi s tímhle vesmírem šos. Doživotně. Pohádky prostě musí zobrazovat dobro a zlo černobíle, a ne jako v realitě. ()

smack

Co bylo, bylo. Je tu nový autor se svou vlastní představou, jak na staré epizody navázat, ač Lucasův rukopis je místy až přehnaně čitelný. J. J. chtě-nechtě musel vytvořit něco, co zahraje na notu všem (1-99 let věku), které Star Wars táhnou. Je jasné, že pokračování natáhne do kin i ty největší odpůrce. Nabízí se srovnání filmů jako celků, ale nemělo by se to dělat. Dnes a tehdy jsou dvě rozdílné doby pro tvoření filmu. Na závěr doufám, že v další epizodě bude Kylo Ren vzbuzovat větší hrůzu... ()

Psycho.R

Lucasův šestidílný opus mám skutečně moc rád a nikdy bych si nedovolil ho hodnotit špatně a v tom to celé tkví, tohle už není Lucasův film. Jak jsem vyčetl v recenzi Mirky Spáčilové, kterou nemusím, ale v tomhle jsem s ní souhlasil - při uvedení prvního filmu v 70. letech bylo avizováno: POHÁDKA PRO DOSPĚLÉ. U "sedmé" epizody jde o pohádku pro teenagery a to je to špatné. Jelikož ve filmu, stejně jako ve všech současných a dementních sériích pro teenagery téměř postrádáte příběh, neboli je tak jednoduchý, že se nic neděje. U obou starých trilogií máte pocit monumentálnosti, vstávají vám chlupy emocemi, tady ani jednou. Proč? Za prvé je to nepřiznaný remake epizody čtyři, téměř ve všem, pouze se jinak poskládali titulní role. Když nastoupí na palubu Han Solo a spustí svůj ironický humor, máte pocit, že je to celkem v pohodě, ač od začátku uplynula půlhodina a nic se nestalo. Záporák, který se skrývá pod helmou je jak po odtajnění, tak dokud je skryt velmi trapný, nudný, není se ho třeba bát, je to nicka. Je třeba si říct, že celá původní sága byla protkána osudem Anakina, který byl ve všech částech, zde se z něj snaží autoři čerpat, ale je to trapas. Jakýsi První řád je nudným následovníkem Impéria, ale ani při snaze fanatizace, která vypadala jak z II. světové války se nedaří vyvolat žádné emoce. Co je zvláštní, že jak mi celý film přišel slabě trapný a nudný, tak mi seděla nová feminizovaná hrdinka... do doby, než popadne světelný meč a umí s ním jako mistr. To byl asi celý řád Jediů plný trapáků, že se musel od malička učit zacházet se silou, ale slečna Rey má jasno. Pro mě začala série nalezením Anakina a skončila smrtí Darth Vadera. Sám předseda českého fanu mě přesvědčil, že (pro něj) je to dobrý film, ale očekával něco úplně jiného a s tím vyrukoval i Franta Fuka a další. A já prosím, Luku, zůstaň tam, kde v kápi stojíš - pravděpodobně už třicet let. ()

Dartdevil

Síla už není to co bývala. Něco nadpřirozeného, co ovládá několik vyvolených. Světelným mečem může mávat každý zbloudilý stormtrooper. A na tom je něco v nepořádku. Nic moc invence, v podstatě remake Epizody IV. Sakra dobře udělaný. Doufám, že se další epizody rozjedou a přidají to, co dělá hvězdné války hvězdnými válkami - atmosféru. ()

waska

Samozřejmě jako opravdu Velký fanoušek SW jsem nadšený, že se stíhačky typu X opět prohánějí vesmírem. Triky, hudba, herci, skoro nic se nedá vytknout. Nicméně.. První polovina naprostá bomba ! Perfektní kulisy, noví herci, příběh se pěkně vyvíjí. Druhá polovina už je trochu slabší, ale jen díky tomu, že čerpá z originální trilogie, nebojím se říct, trochu je vykrádá. Luke poznával sílu prakticky jeden a půl dílu, Rey se to naučí za chviličku... No a nechat zabít nejlepší filmovou postavu všech dob?? Jinak ale perfektní zážitek a už se těším na pokračování. UPGRADE - Po druhém shlédnutím v kině mi už ani ta vykrádačka tolik nevadila, je to fantazie! ()

kraval

Průměrná akční podívaná založená více na sentimentu než na nabídce zajímavých tváří, efektů nebo příběhů, s dalším z řady roztomilých robotů. Ke kladům filmu patří, že jeho tvůrci se neberou (doufám) nijak vážně - “je to jako Hvězda smrti - akorát větší” - tedy nic nového jsme vlastně nevymysleli. ()

s1r1us

Krom skalních fanoušků Star Wars a těch, co se klepou na digitalní exploze a počítačem renderované souboje raket nevím, komu bych tohle doporučil. Zestárlí fandové si zavzpomínali se zestárlými hvězdami. Takové to setkání po letech na třídním srazu, kde si ale nemají lidé co nového říct. Efekty supr a i přes hloupé dialogy, chabý humor a absenci scén, které jsme ještě neviděli, 136 min do konce uplyne raz dva. Dávám dva bludišťáky a nedoporučuji :). ()

MIRAS133

Musím říct, že film se mi vážně líbil, ale čekal jsem přece jenom trošku více akce... Nejlepší z celé série Star Wars je podle mě 3. díl Pomsta Sithů, kde o akci není nouze a světelné meče lítají ze strany na stranu. Líbí se mi, že je to udělané spíše ve stylu starších dílů, ale nechápu, jak se může vycvičený záporák mečovat s černouškem a potom s hlavní hrdinkou a nezabít je během 2 sekund? Asi úroveň tréninku nebyla na nejvyšší úrovni :D Avšak film určitě doporučuji... 5* ()

Idahou

Začátek byl špatnej. Zachraňovali ho scenérie, výprava, ale byl špatnej, plnej kliše a tupých scén. U milenium falcona mi přišlo, že ustřední dvě postavy začali společně fungovat (i když tam byli náznaky předtím) a film se zvedá až s nástupem Han Sola. Pak se to začíná hejbat objevuje se atmosféra a film se celkově zvedá. Stále je znát, že je množství scén kopírákem něčeho jiného (ať už původních SW, nebo při létání BSG), ale objevují se i kousky, které jsou předvídatelné, přesto kvalitní a atmosférické. Celkově to jako film ušlo. Fanoušci budou nadšení, já ovšem říkám, že tomu dost chybí aby to bylo na 4 hvězdičky. ()

deLaFere

V druhé sérii jsem opravdu nesnášel Bingse, což je první pozitivum snímku, které hodnotím kladně, žádná taková postava tam není. Troufám si tvrdit, že Abramsovi se povedlo alespoň částečně navodit atmosféru snímků ze sedmdesátých let, to je druhé pozitivum. Třetím pozitivem je opravdu výborně udělaný vizuál, pěkně se na to kouká. Tím pozitiva končí. Nejsem žádný velký fanda SW, chápu, že pro fanatiky je to dlouho odpírané potěšení, ale 80 % je nesmysl. Scénář je neuvěřitelně infantilní a už první scéna, kdy chce záporák něco vědět a okamžitě setne postavu, od které to chce, je prostě stupidní. Film má velmi slabou atmosféru, genderové a multikulturní tendence Hollywoodu začínají srážet většinu jejich filmů. Boyega je naprosto nevýrazný a postrádá jakékoli charisma. Temná strana síly absolutně nenahání strach, film postrádá jakoukoli dramatičnost, jen spousta nudných honiček, ktreré stejně víte jak dopadnou a máte problém se s kýmkoli ztotožnit. Tušil jsem co mohu očekávat a spíš jsem lehce pozitivně překvapený, ale ta infantilita je tak obrovská a v kombinaci s absolutní předvídavostí děje to na víc jak tři hvězdy není ani náhodou. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý