Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Nix

Jako takhle. Mé hodnocení není z důvodu, že by to byl špatný film. On to ve výsledku tak špatný film, který spadá do průměru fakt není. Ale můj důvod je ten, že jsem měl velký problém se scénářem. Některé momenty ve mne vyvolávali face palm, ale na druhou stranu to zase zas tak špatný nebylo. Celkově film má dost spád, zase se na něj skvěle dívá a ústřední dvojice je prostě pořád perfektní a Adam je prostě geniální po celou dobu trilogie. Takže asi tak. Ono celkově mne ta trilogie fakt baví, ale chápu, že hodně lidí s tím bude mít problém, což je škoda. Dalo se tam určitě hodně věcí změnit, zvláště v tomto díle. Ale beru to tak jak to je. ()

RAFT

Tak, a mám to za sebou včerejší predpremiera.Nevim co si o tomhle filmu myslet, to už je vážně, až tak Disney blbý že už to není možné. Připadal mi film jako kdyby udělali zase nějaký remake 6 dílů.Tak sem byl na filmu znovu a není to zas až ,tak špatné jak se zdálo ,nevím jestli sem prvně neusínal .Spokojenost ale ,ano .Za mě 70% ()

tlesk

Vzestupu Skywalkera nejvíce podráží nohy zkratkovitost v návaznosti na své předchůdce, místy přílišné skoky v ději a zároveň i vcelku pochopitelná snaha jeho tvůrců vsadit spíše na jistotu, než dělat vlny. Dá se ovšem oponovat tím, že jich dost nadělal Poslední z Jediů. Tedy dost na to, aby finále ságy přidělávalo nové. Místo toho se, i přes přimíchání značného množství nových postav soustředíme na hlavní mladé protagonisty a uzavírá se sága, kde toho moc nového zase není. Tedy alespoň v zásadních zvratech, kde se nacházejí nepřekvapivé, ale zase docela příjemné odpovědi. Co Johnson dát fandům odmítal, jim Abrams servíruje na možná až moc stříbrném podnose. Přesto se nedá říci, že jsou nové Star Wars špatným filmem. Jsou dobré a vkusně to vše tak nějak – ukončují. Tedy pokud se to dá o značce, která bude dále pokračovat, dá vůbec říci. Zejména závěr celého filmu považuji za vůbec to nejlepší, co celá tato trilogie nabídla. Krásný návrat ke kořenům a uzavření velkého kruhu, které nakonec dodává smyslu i významu podtitulu této části… Je to dobrý film, není to ovšem nic převratného ani geniálního. Jen slušná a uspokojující podívaná, jež se vyhýbá zbytečným klišé a funguje tam, kde fungovat má. Což zase není málo. Nečekejte revoluci, ale povedený Star Wars film. A nebudete zklamáni. Obzvláště, pokud máte rádi původní ságu… ()

J.e.r.e.c

EpVII mě zklamala a podvedla, EpVIII nasrala, takže EpIX je pro mě nakonec z celé trilogie tou nejlepší. Což ale pořád neznamená bůhvíjak dobrý film. Ve frenetičnosti, s jakou to buduje neustále nové a nové zápletky a střídá lokace, planety i postavy jako ponožky, mi to silně připomnělo poslední Transformers. Má to svoje momenty, ale kdybyste mě zabili, už si na ně přesně nevzpomenu. Je tam toho fakt moc, halabala naházené přes sebe a všelijak bizarně propletené, zalité epickou blockbusterovou polevou za 200 mega. Star Wars meets Michael Bay meets pejsek a kočička. 70 % ()

Maniik88

Tak čo kritici, zase vám to nebolo po vôli? Za mňa bola táto trilógia ako priemer lepšia ako epizódy 1-3, no na epizódu 3, keď sa z Anakina stal Darth Vader nemá žiadna epizóda ani z ďaleka. Čo mi nesadlo, sú mnohé postavy, ako otravný Fin, Kylo Ren, šikmooká priateľa Fina - našťastie v tomto diely bola možno tak 30sec. Naopak sympatická Rey bola super, super boli staré dobré postavy, aj keď sme od nich občas čakali viac. Epizóda 9 je výrazne temnejšia a lepšia ako 7 a 8. Vnútorný boj Rey a Bena Skywalkera boli super. Tak trochu nečakaný hlavný záporák mega silný. No sklamala ma záverečná bitka s ním. Pôvod Rey sa nakoniec vysvetlil a povedzme, že ok. Film spestrovali vtipné hlášky alebo situácie, hlavne okolo Droida, no neboli otravné ako Jar Jar. Film mal rýchle tempo, stále sa čosi dialo, no aj tak sa objavili logické nezmysli a konanie postáv. No ako celok to bolo fajn. ()

Wolfinas

Vy jste všichni tak přehnaně kritický. Bylo to skvělý dobrodružství takhle před Vánoci. Přesně to, co potřebuješ. ()

Ondr0n

Jakožto samostatný film je to stravitelné, ale jako závěr trilogie (a celé ságy Star Wars) opravdu ne. Zapojení Palpatina je hodně na sílu a působí uměle, stejně působí i spousta kolapsů logiky a nevysvětlených scén. Akční scény jsou sice natočené hezky a někdy jsou i docela nápadité, i přesto však nejsou zrovna zapamatovatelné, což možná souvisí s přehnaně rychlým tempem filmu. Abrams se taky snaží o zajímavé zvraty po vzoru Johnsona, ale na rozdíl od Johnsona nemá dost odvahy na to z oněch zvratů něco opravdového vykřesat, takže se film vlastně celou dobu plácá z místa na místo a nikam se nedostane, ale tohle vše bych byl s radostí ochoten tolerovat kdyby film neselhal v době kdy došlo na lámání chleba a to v úplném závěru. Zakončení filmu se totiž neslo v tom nejlínějším a pro trilogii nejhorším možném duchu. Konec, který jsme viděli, totiž podkopává samotný smysl existence sequelové trilogie a to mi zatím brání tento film jakkoliv přijmout. Neskutečně mě to mrzí. Chewie alespoň dostal medaili. Ale pár čistých pozitiv se přece jen najde. Herci nehrají špatně a humor je taky příjemný, ale komu můžu po tom všem opravdu zatleskat je John Williams, který nejenže za všech devět dílů ságy nezklamal, nýbrž pokaždé dokázal zaujmout a povznést vše na vyšší úroveň (i když se dost recyklovalo). ()

Terminer

Avengers: Endgame byl konec epický, Star Wars IX je konec nostalgický... A to je myslím pro každého fanouška dostatečný důvod, aby byl s tímto filmem spokojený. ()

Bounded

4 (nadhodnocené) Hvězdy smrti za to, jak se J.J. popasoval s tím, co mu R.J. Matlák minulým dílem pohnojil. V mnoha momentech si lze všimnout omluvného pomrkávání na rozezlené fanoušky: SPOILERY - slepení přilby („I like it.“), krásná ignorace vedlejší postavy Rose, která připomíná slavné "Mr. Worf denied" scény ze Star Treku. PLUSY: 1) Palpatine překvapivě dobře naroubovaný 2) chemie Finna a Poa 3) Landův nástup na scénu, kdy hudba nevytrubuje fan-service. 4) Wadi Rum. 5) Odkazy pro Jedi Knight fanoušky: Grey Jedi koncept, žlutý světelný meč, force-healing 6) Han možná ještě dá i toho pátého Indyho. MÍNUSY: 1) zběsilé tempo a střih. Na jednu stranu způsobené snahou dorovnat tempo za neskutečně vleklé The Last Jedi, možná je to ale také nový Disney standard pro dnešní teenagery. 2)Totální absence koncepce trilogie, za kterou by vedení studia zasloužilo přijít o licenci. 3) Nejvíce to bohužel odnesl dvojkou Luke a to se Abramsovi ani tady odpustit nedá. 4) Art režie znatelně pokulhává za první trilogií. Ve snaze vytvořit tisíce masek a efektů, se nějak zapomnělo na ikonické jednotlivce (červení troopeři opravdu nejsou super nápad, když kromě barvy na plátno nepřinesou nic nového). Pro srovnání lze vzpomenout například na Return of the Jedi, kde i taková maličkost jako speeder bike byl nástroj, ze kterého universum dodnes hojně těží. Z Disneyho trilogie bohužel čiší, že ať u příběhově, tak obsahově se nad budoucí rozšiřitelností nikdo dvakrát nezamyslel, a tak vám obrázky splynou a v hlavě zůstane akorát zase ten světelný meč a Millenium Falcon. I HAVE SPOKEN. ()

Flory14

Máme tu završení jedné trilogie, která patří k rozsáhlé sáze devíti filmů a hned na začátek říkám, nemáte se vůbec na co těšit! Ne že by byl film špatný, nebo jen kopírka jiného dílu ( že sedmá epizodo?) ale zkrátka jestli to Disney chtělo uhrát na to, že tím uzavřou všechny filmy se Skywalkery, tak si tedy zadělali na malér. Nechápejte mě špatně, nechci znít jako dítě které bylo zvyklé na svou trilogii a vše ostatní je špatné ale vše co jsem na Star Wars měl rád zmizelo. První problém celého filmu je že zkrátka nemá vůbec žádné koule! Neudělá nic čím by vás šokoval, vše je nemastné a neslané. Když se něco stane, další záběr vám tu událost vymaže, asi aby děti nebyly smutné. A zrovna Star Wars se pyšnilo vždy tím že se nebojí dělat odvážné kroky ( Já jsem tvůj otec, useklé ruce, zmražení Hana, rozkaz 66 a vše co udělal Anakin) zde není nic! Film trpý i tím že hlavní herci nejsou extra sympatičtí a člověk jím nevěří ani ťuk, že by zrovna oni měly být spasitelé galaxie. Když už si film přímo křičel o nějakou epic scénu nebo fan servis tak se nic nedostavilo. Co lze pochválit je možná tak C3PO který byl sympaťák a v první půlce Poe, jediná zajímavá nová postava leč ke konci už taky mlel z posledního. Disney se prostě SW snaží pojmout po svém, velmi rodině a nefunguje to. Možná už je ta látka vyčerpaná, možná jsem z toho vyrostl nevím… moje poslední kinová šance SW. Nepíše se to lehce ale slabé dvě hvězdy a už prosím ne…to si raději pustím původní kolekci šesti filmů. ()

Sebastianek1

Já jsem spokojenej. Chápu i ty, co to chválí, chápu i ty, co jsou zklamaní, já na to šel jako na předvánoční biják a bavil jsem se dobře. Neřeším. ()

Emafera

Ne, že by to bylo úplně špatné, ale nějak na mě nedýchnul duch Star Wars. Kdyby film nebyl součástí ságy, hodnotila bych o * víc, ale s takhle naivňoučkým scénářem si završení Star Wars lepší hodnocení bohužel nezaslouží. ()

biergof odpad!

J.J. Abrams se vždy opíral jen recyklaci (sprosté vykrádání) pop kultury předešlé. Vždy to uměl zabalit do WoW efektu, sympatického, pro znalého diváka však nestravitelného. A dnes, dnes to došlo i vám, když J.J. Abrams pohřbil Star Wars a vyblil svůj WoW efekt i se střívky. ()

Milda003

Mam-Ii hodnotit na základě hodnocení epizody VIII, pak je tototo "odpad" jak vyšitý. Budu-Ii hodnotit trochu s úctou k SW dám jednu hvězdičku. Bez významnou hvězdičku. Po epizodě 8 pro mne sw umrelo - jak jsem uvedl v komentáři. Po epizodě 9 mi připadá že někdo przni tu mrtvolu. ()

eagles22

Pro mě nejlepší díl nové trilogie. Je až obdivuhodné, jak to dokázal Abrams celé zachránit a zakončit po spackané předchozí epizodě. Z kina jsem odcházel spokojen a dám si druhé kolo. Král všech nových SW Rogue One však zůstává nepřekonán. 80%. ()

hero_bk

První půlku jsem si naprosto užíval - výborný příběh, Rey konečně začala používat sílu (souboj s Kylo Renem o transportér!!), scéna na základně First Order, všechno byla paráda... Ve chvíli, kdy se Rey dozví, kdo vlastně je, se všechno začíná kazit. Zkáza je pak dokonána v nesmírně debilním souboji na troskách Hvězdy smrti. Závěrečná bitva nedává vlastně vůbec smysl. Vizuálně poměrně solidní pokoukání, ale ty odkazy na jiné filmy hraničí až s vykrádačkami: úvodní scény Matrix, rozbouřené moře na Endoru - Interstellar, přílet "amatérské" flotily do závěrečné bitvy Dunkirk, celá planeta Exogal připomíná vizuálně Mordor, líbačka mezi Rey a Benem jasná Šípková Růženka, závěrečná objímačka je jak z Harryho Pottera... a tak bych mohl pokračovat. E8 byla parádní, tohle byl vskutku průser. Přitom ten příběh šlo mnohem lépe zakončit: kdyby Rey kuchla Palpatina, spojila by v sobě obě strany síly, stala by se vůdcem Sithů i Jediů a v míru by vládla celé galaxii... ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

včera

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy