Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Untentrauer

Je to moderní genderová sračka, která to celé doslova pohřbila. Kdyby ty nejstarší díly byli podobné tomuhle žblebtu, tak by SW nikdy neprorazilo. Co je naplat, že jsou skvělé efekty, když je příběh na hovno. Takto se pohřbívá velkolepé dílo...Takový konec si série SW nezaslouží. ()

Say

Toto by se mělo pouštět studentům filmových škol jako vzorová ukázka toho, jak se nemají psát scénáře a proč je důležité mít dopředu naplánovanou kostru příběhu, aby se mohlo pracovat s charaktery a vývojem postav. Vždyť na tom stojí celý vznik Star Wars jako filmové klasiky a získání srdcí mnoha fanoušků. Toto je prostě pubertální dílo. ()

Jeržik

Strašná sračka. Hlavní rozdíl této rychlokvašky oproti staré hexalogii? Lucas seděl nad dílčími aspekty výsledného produktu s profesionály z jednotlivých branží a společně vymýšleli, co bude nejlepší pro film. Jeden člověk měl však hlavní slovo, duchovní otec značky a sám rozhodně více než naprůměrný filmař. A teď? Kennedy, která tomu rozumí jak já české očkovací strategii, a která natočila leda tak nekoukatelné domácí péčko, se sejde s odborníky na průzkum trhu, divácké nálady a výrobci hraček, aby probrali, co se dnes divákům líbí, co americké rodinky čekají od zábavného filmu a s čím si budou jejich děti hrát v příští sezóně. Nemá to žádnou logiku ani vnitřní strukturu, jak atrakce v zábavním parku, vše se tu dělá jen na efekt a pro zvýšení prodejů, ne pro kvalitu produktu. Gratuluju, zabili jste Star Wars. ()

Renfield

Čím si to Darth Vader zasloužil, že nedostal příležitost se také plnohodnotně vrátit a ještě tu mít svoji chvilku? Nedalo se s ním po všech těch návratech nepočítat. A nevrací se jen samotné postavy, ale i jejich "pracovní minulost", nebo celé lodě. Je to jeden velký maglajz, co má zbytečně napravovat, J.J. Abrams to zkrátka neměl snadné. Pokud alespoň některé postavy v posledním filmu někam směřovali, tak si to v tomto hodně rychle rozmysleli, čímž se vrátili do svého převážně nezajímavého módu. Ale abych jen nehanil, i Vzestup Skywalkera má své světlé chvilky, paradoxně přichází především v těch temnějších pasážích, což znamená že jich není příliš. Rey a Kylo Ren totiž ještě nějakou dobu někam směřují a baví, alespoň do doby, v niž dojde k jejich očekávanému vnitřnímu převratu (nebo setrvání) na světlou stranu. Dalším velkým kladem jsou veškeré planety a jejich nádherné digitální lokace, kterých je tu ale až příliš a cestuje se mezi nimi rychlostí vyšší, než je schopný vyvinut Millennium Falcon. To sice dění zajistí spád, ale nepůsobí to nejlíp. Za to rychlost ve spojení s hudbou Johna Williamse sedne světelným mečům, se kterými se rozhodně nešetří. 50% ()

Ollie235

,,Never underestimate a droid." Když jsem dnes ráno zapnul Disney+ a na titulní straně na mě vyskočilo, že je Star Wars Day (May the 4th), chvíli jsem přemýšlel, jaký kousek z legendárního universa bych si mohl pustit. Nakonec padla volba na poslední film, kterému jsem se delší dobu vyhýbal. A možná to bylo nízkým očekáváním, způsobeným zčásti i zdejším hodnocením, ale já si The Rise of Skywalker užil. Je to svým způsobem jednoduchá pohádka, kde jednotlivé postavy létají po vesmíru a boj dobra proti zlu směřuje do očekávaného finále, má to ale dobré tempo, scény dua Ray+Kylo zase výborně fungují a potěšilo i několik trefných vtipů. Za mě se tak závěr nové trilogie vydařil. ,,No one's ever really gone." ()

mateas.matt

Tak uz mame konecne konec. Myslim ze bylo nacase toho nechat.. a vlastne toho mozna mohli nechat uz dil predtim. Jak se rika - v nejlepsim zkoncit. ()

Dejvi21

Epizoda VII jakožto vykrádačka Nové naděje obohacená o pár lehkých inovací nakonec udrží pozici nejlepšího dílu nové trilogie. Epizoda VIII, rovněž inspirovaná původní trilogií, u mě zůstane nejhorší, protože její inovační pokusy a celkové uchopení série dopadly vesměs katastrofálně. Vzestup Skywalkera je tak někde mezi, protože je to slátanina tolika věcí, postav, lokací a prostě všeho, že si tam čas od času každý najde něco, co se mu bude líbit. Celkově to ale bohužel působí jako nekonzistentní fan service, kde se může každou chvíli stát cokoliv, protože když se snažíte vyslechnout všechna přání všech fanoušků, tak pak výsledný produkt vypadá, jako když pejsek a kočička vařili dort. ()

winetach

Kometár som napísal, ale som ho zmazal.. 4 hviezdy dávam zo zotrvačnosti a z nostalgie za všetkým, čo pre mňa SW znamená. Bolo to pekné na veľkom plátne, ale mňa už pozlátko nepresvedčí. ()

barrahir

O dost lepší, než jsem čekal, přesto průměr. Se starou ani novou trilogií nesnese srovnání, ale z Disney mrdky asi nejlepší. Nejvíc mě mrzí, že Disney nebylo schopné za tři díly najít vlastního záporka a recykluje Palpatina. Kylo Ren alespoň poprvé nepůsobí jako čurák, ale stejně jsou jeho souboje s Rey úplně na hlavu. Jinak má film slušné tempo a fungují i emoční scény. Trapné vtipy pro náctileté taky nejsou. Celkově se to s materiálem z předchozích dvou dílů lépe udělat nedalo, což je samozřejmě kámen úrazu, hlavně základy položené sedmou epizodou. Zcela nevyužité v celé trilogií jsou původní postavy, snad kromě pár scén s Lukem. Co vadí jsou děsně overpower postavy. Nedostudovanej Jedi/Sith Ben na dálku s Rey nejen komunikuje a krade náhrdelníky, ale dokonce bojuje. Tohle sakra neuměl ani Yoda! A na druhé straně tu máme debilitu Stormtrooperů. Co se týče postav v nové trilogii, s Lucasem nelze vůbec srovnávat. Po člověku, který vymyslel Yodu, Palpatina, Windu, Dooku, R2D2 a desítky dalších postav nasadit... tlampač s jedním kolem. Nemám nikoho, kdo by stál za zmínku. ()

andio

Některý momenty byly dost cringe. Příběh vesměs J. J. Abramovskej, tedy předvídatelnej a celkem nudnej. V druhý půlce filmu začal být příběh zajímavější a vývoj Kylo Rena a Rey se mi celkem líbil. Akce byla povedená a CGI kvalitní, jak by jeden předpokládal. Hlavně ale jsme si to s kámošema v kině užili a nebyla to nuda. Babu Frik byl top 5/10 ()

Brejlil

Tak končí naše komédie, zlo vítězí a dobro žije... Nebo tak nějak to náš nejslavnější vídeňský Čech napsal. Vizionář. Protože tento produkt korporace jménem Disney není snad ani na jedno použití. Viditelné chyby ve vyprávění, co nejsnadnější, ale naprosto nefunkční řešení, postavy, které nikoho nedojmou, protože je režisér nedokáže ani pořádně "prodat". Přitom ten nápad s původem Rey není nejhorší, jistě by z něj šlo "vymáčknout" víc. Takhle je to ploché, bez emocí, bez dopadu, bez pocitu finality. Ani bojové ani nějaké jiné scény za moc nestojí. Všechno je digitální bordel, byť na dokonalé technické úrovni. A tak snad jen hudba Johna Williamse trochu za něco stojí, byť i ta je recyklát. Ale takhle už hudbu nikdo neskládá a ty monumentální orchestrace jsou pořád ještě působivé. Ono se to nestane, ale skoro přeju studiu Disney osud takového Carolca. ()

Eterninox

U Epizody IX si JJ & spol. pravděpodobně ze všeho nejdřív naplánovali velmi konkrétní momenty, které rozhodně mají nastat v rámci děje a vývoje postav. Těm pak věnovali mnoho úsilí, aby byly správně epické, emocionální, osudové, nostalgické, aby odpovídaly na otázky z předchozích dílů, nebo (ideálně) všechno dohromady. Tyto momenty povětšinou fungují výborně, nebo jsou přinejmenším prvotřídním "fan-servicem". Zbytek filmu ale bohužel tvoří značně generické pojivo. To sice diváka bombarduje našlapanou akcí, krásnými lokacemi, a celkově velmi precizním řemeslem, ale v příběhu vrší jeden nesmysl na druhý, a mnohdy by se dalo úplně vynechat. *** Narativu ubíra na Síle i disneyovská vykalkulovanost - RoS se zřejmě obává plně navázat na značně ikonoklastickou Epizodu VIII, a paradoxně se straní i frančízové finality (třeba vypravěčsky odvážné "smrti" několika vedlejších postav jsou během pár scén zvráceny). Dohromady tedy rozhodně jde o kompetentně velkolepou vesmírnou operu, ale jako zakončení pravděpodobně nejslavnější filmové ságy všech dob bych si představoval něco víc. 70% ()

p3tris

Abrams to nakonec udělal jako pejsek s kočičkou. Naházel kultovní scény z původních filmů a oblíbené postavy do jednoho hrnce a to celé zamíchal. A naštěstí z toho nebolí břicho. Sice je to takový eintopf, ale dobře ochucený. Vcelku se mu i povedlo spravit, co Rian Johnson rozbil. Za mě je i dějová linie Skywalkerů ukončená uspokojivě. Jen nějaké otázky zůstaly. Kdo, nebo co, byl tedy ve skutečnosti Snoke? Nepovedený císařův klon, nebo něco jiného? A kdo byly rodiče Ray? Neměli by vypadat spíše jako šlechta z Naboo, než vesničané z Tatooine? A pro fanoušky, Carrie Fisher má na plátně až překvapivě hodně prostoru, včetně jedné kraťoučké digitálně omlazené scény. ()

Mr.curry

2019: Zklamání pokračuje aneb do baru vejdou Benioff, Weiss a Abrams. Hlavní zápletka potřetí (/pošesté) jinak, vedlejší zápletky jak ze středoškolské eseje, promrhaný potenciál v komixech velkolepého světa Sithů, černý mistr plytkých a nedokončených frází, a to vše korunováno spanilou jízdou koňomutů po přídi vznášejícího se křižníku. Pohádkově disneyovský rozpočet, volnou ruku při tvorbě galaxie a jistotu v podobě přístupu k dokončeným i nedokončeným Lucasovým poznámkám, tedy jistotu na trhák roku, dokázal Abrams dvouhodinově prosrat na plné čáře, až to chvílemi vypadá, že se nadchl pro rekonstrukci Carrie Fisher a z nevyužitých záběrů nechal nastříhat celý film. Dvě hvězdy za vizuál a završení příběhu Rey. ()

kamil.i

Lepší ako predošlý diel, všetko sa narýchlo dovysvetľovalo a hlavne plátalo po nezmysle od Riana Johnsona, ale aj tak je to kapitálna hlúposť. Rise of Skywalker kraľuje Disney trilógii, no získava len cenu útechy - ide o najlepší diel absolútne spackanej série. ()

kecinzer odpad!

Naprosto nelogická slátanina a vysrávka na celou ságu. To jsem si myslel, že už nic horšího než epizoda 8. nevznikne. V kině se mi chtělo několikrát brečet, ale bohužel to nebylo dojemným dějem. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy