Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
USA, 2019, 142 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

krivkin

"Tak nám zabili Hvězdné války, paní Müllerová" aneb "Nevím věru, co Vám vytknouti dříve, zda chatrný děj, mátožnost postav, či veškeré prohřešky proti zákonům ságy", které tvůrci dokázali "přeprznit" v celkem bezduchou infantilní slátaninu, jejíž natočení nemělo kromě finanční motivace evidentně jiný hlubší význam. A kdo, u Jodovy hole, psal ty debilní dialogy-nedialogy?!? "Oni létají.-Oni létají?-Oni létají". Star Wars už snad raději nikdy víc. ()

Gig

Ač fanoušek Hvězdných válek, tak nemůžu jinak než jít s hodnocením dolů. Důvod je jednoduchý - nová trilogie s zvláště závěr pohřbil vše vybudované a veškerou mytologii. Co na tom, že hraje na nostalgii - tj je tu starý s teď už starý dobrý Luke, je tu Leia, mihne se tu Hanův společník, když tu použijí takové nelofˇfučnosti jako z mrtvých vstání císaře Palpatina nebo sebeobětování s vzkřisení syna a další blbosti. Říkám blbosti, protože kdyby to takhle pkstilo colou dobu, člověk si řekne, proč to dávno beudělal Anakin se svou ženou Padmé apd. Nemluvě o výcviku Rey, které to trvá chcilku uproti Lukovi, který taky zsčinal pozdě a roky mu trvalo než loď vystrčil z bažin. Proč je tu duch jen Lukův, kde jsou ostatní Ben Kenobi, Anakin.... Je tu plno nelogičnistí s scenáristických přešlapů. Ani tak nejde, aby celou sérii naročil jeden režisér, ale aby celá série byla dopředu promyšlená, tj. spíš jeden scénarista, který jde ve stopách původního odkazu George Lucase a může i experimentovat, ale má jednotnou vizi a tachová mytologii a ne ať šije horkou jehlou. Poté je to na celkovém výsledku vidět. Ať vás provází síla. ()

MT_Y

Já nevím, mě osobně tenhle poslední díl prostě nenadchl... Než uběhla první polovina, myslel jsem že se nudou ukoušu, chápu, že bohužel Carrie Fisher, zemřela a tak nám bohužel nemohlo být poskytnuto více prostoru s Leou, ano poctili ji ale hezky, to ano v tomto ohledu, pěkný, dle mě to tam zachraňovali ten Poe a ten jeho kamarád bez nich bych to fakt vypl. MOŽNÝ SPOILER KDO NEVIDĚL NEČÍST!!!!!! ___/////____ To že sem vrátili Teda palpatina to mi přišlo fakt přes čáru, to že Ray je s ním spojená je strašně super, ale pro mě prostě ne úplně top zápletka. Ukončení příběhu Bena Sola, no prostě každej Skywalker co udělá něco zlého, zachrání milovaného (Anakin svého syna Luka) nebo milovanou (Ben - Ray) tak za odměnu či za trest zemřou, přišlo mi to dojemné na poprvé, ale podruhé to už prostě nebylo ono. Překvapila mě milá návštěva starého známého Hana Sola a vydařený souboj mezi Benem a Ray víceméně na vodě. Shrnutí : Mám rád SW, měl jsem rád i tu romanci mezi Anakynem a Padmé, či jiskru mezi Leou a Hanem, ale zde to prostě byl romantický akčňák, který taky Teda nebyl úplně nejvydařenější. To že u Anakyna a Padmé, bylo cílené během těch tří dílů, ta láska a tak dale mělo to smysl, poukazovalo se na vývoj té Psychiky Anakyna a jeho přerod v Dartha Vadera, v dílech Lea a Han zase lásku dali do pozadí a věnovali se opravdu souboji, vývoji a tak dale... Ale v téhle nové triologii jsem prostě nenašel, spíš jak kdyby spojili těch předchozích 6 dílů (1-6) a narvali to sem do téhle h třech s tím že musím říct že 7 a 8 díl byli ještě snesitelné, tak nějak ohlédnutí za tím co vlastně ve válkách tehda Lea, Luke apod. Vybojovali apod. Ale tohle pro mě byl díl absolutně na nic. Hodnocení : Díl zachránili dle mě Poe ten jeho kamarád, ty droidi (byli úžasní), že hezky uctili jak Leu tak Carrie Fisher v jednom a návštěva Hana Sola a ještě jak jsem uvedl souboj víceméně na vodě, tyto věci u mě pomohli že Star wars IX. Hodnotím 3 hvězdami (byli to fakt pěkne momenty a ještě bych Zapoměl na Chewbachu) a tudíž 59% ()

ScarFace_V8

Po ep. VII a VIII se mi tohle docela líbilo. Ve většině případech to byl hlavně fan service s hodně referencemi na 3-6 díl a hlavně i jedna na mé oblíbené Force Unleashed. Po úvodní scéně (jak z Azkabanu) bylo vidět, že to bude spíše temnější a to bylo také dodrženo. Je to méně infantilní bez takového toho debilního humoru. Moment o zjištění skutečné identity Rey jsem si musel dát facepalm. Finální souboj jsem sledoval s nadšením, ale přesto jsem byl na jeho konci hořce zklamán. Bylo vidět, že původně nebyla nová trilogie NIJAK promyšlená a bylo vážně hodně vidět, že je to splácané na koleni. Nehledě na to, že jim tahá trn z paty něco, co Disney prohlásilo za non-lórové. Však doposud nová trilogie neměla žádného hlavního záporáka. Abrams se snažil napravovat chyby ep. VIII jak jenom mohl, ale Ruin mu to prostě příliš neusnadnil. Dokonce bylo vidět, že určité momenty z ep. VIII raději nezohledňoval nebo na ně raději úplně zapomněl. Ohledně zakončení se mi hodně zamlouvala jedna teorie, která by mé mínění obrátila jenže na to nedošlo – třeba se tak jednou stane, ale do té doby… Bitvu flotil kazily většinou jen blbé dialogy – třeba naprosté zesměšnění Holdo manévru. Nehledě na to, že ve filmu jsou dvě zcela identické scény, které jsme mohli vidět ve filmu Batman v. Superman. Chris Terrio prostě neumí udělat plot twist aniž by nevytáhl „Martha scene“. Pokud to mám tedy shrnout takto: Jestli je to důstojné zakončení STAR WARS? NE! Jestli je to důstojné zakončení této trilogie? ANO! ()

Parabot

Prý se dobrý příběh pozná podle toho, zda jde jeho děj odvyprávět v několika málo slovech, či větách. U Vzestupu Skywalkera to nedokážu. Nejvíce mě utkvěl v hlavě smích lidí v kině, když se měli, dle záměru autorů, dojímat. Příště by mohla slavná Disney studia fungovat víc koncepčně. Sedmička reprezentovala expozici nových dobrodružství, jasně dát najevo vazbu na původní trilogii a měla překrýt nepovedenost prequelů, které jsem doteď nerehabilitoval. Osmička byla komplexním filmem, kde se ovšem občas Johnson trochu absurdně utrhl ze řetězů. A devítka ten chaos zakončila, ovšem bez pořádné pointy, klimaxu. Vlastně vypadá, jako když posloucháte lidi, kteří neustále mluví ale absolutně nemají co říct. Hospodské do sebe zahleděné tlachání bez hlavy a paty, kdy není důležitá komunikace ale opájení se sám sebou. Takové zaplácnutí času kdysi dávno ale přesto v budoucnosti v jedné daleké galaxii. ()

spoock

Jak moc Disney si mysli, ze lidi jsou hlupaci? Nejhorsi Star Wars film, ktery byl kdy stvoren. Jsem rad, ze jsem zazil dobu, kdy jsem sel na Ep1,2 a 3 do kina a uzival si to. Tohle je sranec a boli to. Nakonec z tech tri filmu je ta pitoma Ep VIII nejprijatelnejsi, byt muze za to, kam to tenhle film dopracoval. ()

papuchalk

V hodinách angličtiny na gymplu jsme hráli takovou hru. Každý na koho přišla řada měl jít napsat větu na tabuli, přičemž to měl být jeden souvislý příběh. No a podle toho jak moc s dotyčným mlátila puberta, ta věta do příběhu zapadala, nebo ho naopak záměrně zprasila. Velký vliv na celý příběh měla samozřejmě první věta, protože ta určí postavy, nebo rámec ve kterým se příběh odehrává. No ale protože další studenti v pořadí nebyli takoví kamarádi, tak často tu první větu ignorovali, a šikovnou oklikou v jedné větě příběh odklonili a vytvořili si vlastní. Vtipné potom bylo, když kolečko oběhlo celou třídou, a měl jít psát zase ten první. Příběh už byl úplně někde jinde, ale protože byl na svou původní myšlenku náležitě hrdý, šikovnou oklikou v jedné větě vrátil příběh na začátek, ke své první větě. Často vznikaly uplné nesmysly, protože jak už jsem řekl, mlátila s náma puberta, hltali jsme Monty Python skeče, učitel většinou rodilý mluvčí neměl koule na to nás nějak usměrnit, a také jsme věděli, že se na konci hodiny stejně ten příběh smaže, a tak nevadí, že jsme se každý více či méně ztrapnili. Stejně to už nikdo nikdy neuvidí, ne? Epizoda 9 byla napsaná uplně stejným způsobem, s tím rozdílem, že to na konci hodiny nikdo nesmazal, ale natočil podle toho film, který tady bude strašit už navždy. Neříkám, že to nemá některé pěkné momenty, ovšem ty zcela a jedině stojí na pěkném vizuálu a velice pěkně vyrendrovaných CGI lokacích (bitva u rozbouřenýho moře je top, stejně jako poslední bitva). Ovšem ten příběh, a to vypravování je strašný ale uplně příšerný paskvil. Ono se to dokáže každých 20 vteřin obrátit o 320 stupňů doleva a pak hned o 380 stupňů doprava, přičemž ty veletoče jsou divákovi celkem formálně, bez emocí, a bez odůvodnění stroze oznámeny, a jde se dál. Nechápu ty úmysly tvůrců, koho si myslí, že tímhle ohromí? Kdo bude s tímhle spokojeně žít? Nadšeně se plácat do stehen a chtít to vidět znovu? Jedinej spokojenej parchant je podle mě Chewie, protože na konci dostal krásnou medajli. Nějak se nemůžu rozhodnout, která z nových epizod byla horší. Každá byla horší něčím jiným. Nejlepší z novodobých SW filmů je jednoznačně Rogue One. ()

jack_scott

Velice pěkné, důstojné zakončení série. Krásné lokace, efekty...Příběh taky bavil, byť jde vidět, že aby to splňovalo nároky fanoušků a celkového vyznění SW světa, tak to režiséra dost limituje. 80%. ()

arconike

Nič som od nového dielu nečakal, ale aj tak ma to sklamalo. Zo starými star warsami to nemalo nič spoločné, skôr mi to prišlo ako kopirka novodobých amerických trhakov. Žiadna atmosféra, slabé 3* a ani Chewie to nezachránil... ()

Brock

Po druhem zkouknuti musim trochu pokrotit fanouskovske nadseni... vsechno uz jsme jednou videli v predeslich dilech a vzdy vetsi a lepe, jedine co se mi libilo, byly pasaze s Palpatinem, kdyby se cely dil posadil do tyhle hororovy toniny, byl by to narez jako krava... ()

Raskoslav

Jako u všech dílů nové trilogie, začátek není vyloženě zlý. Ale nechápu jak je to možné, u všech tří se v půlce vždycky podaří přepnout do naprostého patosu, která mi znechutí veškeré předešlé pozitivní dojmy, u toho dílu nevyjímaje. Irituje mě ohýbání logiky síly a vůbec nejspíš i zbytků zákonů fyziky tak, aby se to hodilo producentům (a hrdinům snímku) do krámu. Všichni se najednou cítí na galaxie daleko, teleportují si věci, duchové mrtvých hýbají s předměty, lodě potopené cca 30 let ve vodě létají jako kdyby se nechumelilo, vlastně všechny kladné postavy najednou disponují sílou, protože proč ne že, všichni všechno příhodně mají po kapsách tak, aby se mohl narýsovat nevyhnutelný happyend. Návrat Palpatina byl uspěchaný, ale upřímně jediná linka, která mne bavila, protože alespoň mohla dát vývoji po VI alespoň trochu smysl (Palpatine měl prostě záložní plán a tahal za nitky všechny následující díly od šestky výš a sithský empire tak nevybudoval od nuly jeden emo hošík), konečně se po dvou dílech našel záporák, který by mohl dostát svému označení (to v předchozích dvou dílech nenaplňoval nikdo). I tak mohli vysvětlit jak se tam vzal ve filmu a ne zpětně někde na tiskovce. Bohužel, stejně je to všechno už jedno, hollywodský happyend pro všechny už byl dávno narýsovaný a tak jsme pouze svědky bujaré akce, která mne nechává chladným, protože nemá star wars ducha a nevzbuzuje naprosto žádné emoce. Asi by to mohlo mít dočinění i s tím, že skoro všichni na plátně sou mi ukradení a někdy jim člověk i přeje něco zlého za to jejich stupidní chování. Suma sumárum, Disneyho novoty jsou pro mě pouze komerční odbočka, která nemá se SW co dočinění. ()

AndrewNewman

Človek už ani nevie čo k tomu písať, keď je po 9 krát to isté. Skrátka Impérium vs Jedi. Aby to malo aspoň trochu šťavu, v závere do toho pridali ultra zloducha Palpatinea, ale nepomohlo. Rey stačilo len to, aby sa trochu spamätala, schytila ďalší meč a bolo po ňom. Ostatne keď už sme pri Rey, dúfam, že Disney konečne pochopil, že tie nové postavy nie sú a nikdy nebudú také sympatické ako tie, ktoré túto ságu odštartovali. A to, že si v tomto filme strihli cameo v podstate všetci, teda mŕtvi aj živí, to len potvrdzuje. Tí mladí na to skrátka nemajú a nedá sa stále variť z tej istej vody! Navyše zvoliť rutinéra ako je Abrams, na réžiu snímku, ktorá má priniesť niečo nové a unikátne je najväčšou chybou, celého tohto filmu. Aby som ale nebol len kritický, tie tri hviezdy dávam za solídne triky, opäť výborný vizuál a pár vydarených vtipov. Ak by nešlo o sériu Star Wars, boli by to len dve hviezdy, ale keďže postavy ako Darth Vader, Han Solo, Luke Skywalker a pod uznávam ako ikonické, dávam tomuto zakončeniu o jednu hviezd viac, ako by si zaslúžilo. A aby som si túto sériu nejak neznechutil, radšej sa k nej už nikdy nevrátim. Pretože Disney sa určite nevzdá, ale pre nás uvedomelých divákov, to bude s touto sériou len horšie. ()

kacir

Dalo sa to pozrieť, raz, ale aj tak... Svet by bol oveľa krajší bez tejto novej trilógie. A Boyega mi lezie na nervy viac ako Jar Jar. ()

vodkasesemte

The Firs Order was just the beginning. I have die before. The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural. It will be yours if you do as I ask. Kill the girl. She is not who you think she is. I m just not feeling myself. Never underestimate a droid. Dark science. Cloning (tady to má vlastně puvod). World Exegol. Legend describes it as the hidden world of the Sith. There were always whispers of his hunger to cheat death. Palpatines has been out there all this time. Pulling the strings. Always. In the shadows. From the very beginning (Lucifer). There are ciphers here I cant read. Alone with friends. Neni tadle baba už po smrti? Never be afraid of who you are (tzn). Tak to byl rychlej briefing. Knights of Ren. Ghouls. The Acky Acky Festival of the Ancestors. This celebration occurs only once every 42 yrs (prodical son). To je hrozná komedie. Na co s sebou nosí ten klacek, když má lightsaber? I offered you my hand once. You are haunted. You cant stop seeing what you did to your father. You sill count the days your parents left? Such pain in you, such anger (českou svini ještě nikdo neodblešil, takže). I dont want to kill you. I m going to find you and I m going to turn you to the dark side (seber jim práva a uvidíš). When I offer you my hand again, you will take it. Už jsem se zmínil, že je to hrozně nastřihaný? To už tam jako jsou? Přeletěli galaxii? Lightspeed, voe. Strašná pýčovina. Koukám na to jen kvuli tý broskvičce, která pěkně dozrála. Tak sinking fields. Za pět minut jsou z toho venku. Will this agony ever end? Přesně. Možná to natočili schválně debilně. Serpent (má autoritu nad hady). I just transfered a bit of life. Force energy from me to him (čarodějnice). A jsou venku. Pěknej zadek. Taky ji mohli hodit do nějaký kuže. Jo, roztrhněte ji jako ten lightsaber. Dyt to řikám. Když se někdo moc snaží... ještě, že to neviděl Han. I had a vision. Of the throne of the Sith. And who was on it. Ren and me. The beast used to fly with Han Solo. Týranej dron, to mě poser. They win by making you think you are alone. Theres more of us. The Endor system. Where the last war ended. Whoever this Chewie person is, this is madness! You are relieved that we are here (přitlačila). Does she do that to us? I pushed you in the desert, bcs I needed to see it. I needed you to see it. Who you are (rebel). I know the rest of your story. Your parents were no one. Chose to be. To keep you safe. You remember more than you say. They sold you to protect you. My first laser battle. Palpatines granddaughter. My mother was the daughter of Vader. Your father was the son of the Emperor. What Palpatine doesnt know is we are a dyad in the Force. Two that are one. The Force brought me here. Dont be afraid who you are (to je ono – jejich pravá tvář). The dark side is in our nature. Surrender to it. I did want to take your hand. Bens hand. To letěla domu na pohřeb? The Resistance is dead. The Sith flame will burn. All worlds, surrender or die. The Final Order begins (NWO –poslední šelma). Defeat the Empire with almost nothing. We have each other. Thats how we won. What are you most afraid of? Myself. Some things are stronger than blood. Confronting fear is the destiny of a Jedi. Ted je z ní jeptiška. Saber would be pick up by someone who would finish her journey. A thousand generations live in you now. But this is your fight. To nejlepší nakonec. Good ppl will fight if we lead them. Now we take the war to them. Konečně má ten tryskáč normální turbíny – a ne že se rozpulí, když roztáhne křídla. Jo ty nový typy to maj pořád – asi zlepšovák! Long have I waited. For my grandchild to come home. I never wanted you dead. I wanted you here, Empress Palpatine. It is your birthrigh to rule here. It is in your blood. Our blood. Your hatred, your anger. You want to kill me (mi povídej). That is what I want. Kill me and my spirit will pass into you. As all the Sith live in me, you will be Empress, we will be one. I m gonna go something. I m staying with you. The time has come. With your hatred, you will take my life, and you will ascend. All you want is for me to hate, but I wont. Ne, nenávisti bylo už dost, ted chceme ničit. Ukázat těm kriplum, kde je jejich místo. Weak like your parants. My parents were strong. They saved me from you. Ona skutečně nemá duvod nikoho nenávidět – nic nezažila. Celá její nenávist se točí kolem něčeho, co ani nepoznala. Já mám bohužel jinou zkušenost – musel jsem vyrustat mezi toudle špínou. Kdyby Palpatin chtěl, stal by se ze mě hned druhej Hitler. Válka v nebi. The RITUAL begins (to se dlouho neobjevilo –dlouho jsem na to čekal). She will strike me down and pledge herself as a Sith. She will take her revenge. And with a stroke of her saber the Sith are reborn. The Jedi are dead. Make the sacrifice. Stand together, die together. The lifeforce of your bond a dyad in the Force. A power like life itself. Unseen for generations. And now the power of two restores one, true Emperor. Do not fear that feeble attack, my faithful. Nothing will stop the return of the Sith. Bring back the balance, Rey, as I did. In the night, find the light. The Force surrounds you, let it guide you. Feel the Force flowing through you. Rise in the Force. In the heart of a Jedi lies her strength. The Force will be with you, always. Let your death be your final word in the story of rebellion. I m all the Jedi. Rey Skywalker. Čí to byl lightsaber? () (méně) (více)

BlondShark

No tak, nehledejte tam prvky původní série, tohle jsou filmy pro Disney mileniály a já jsem hrdý uživatel telefonu s Rey na jeho ploše. ()

sir.Randal

Když před několika lety koupilo práva na Star Wars Disney, tak jsem měl, stejně jako mnoho jiných velkých fanoušků obavy, co se z tohohle spojení vyklube. Bohužel se naše obavy naplnily a poslední trilogie Star Wars byla pro mě neskutečným zklamáním (možná i proto, že jsem se na ni strašně těšil). Již sedmý a osmý díl nebyly nic moc, respektive byly hodně za očekáváním. Pořád jsem ovšem doufal, že se všechno napraví v devátém díle, ketrý bude na úplně jiné úrovni. Poslední díl trilogie ovšem přinesl pravý opak :-( Za mě to byl suverénně ten nejhorší díl z celé nonalogie. Celý děj filmu byl neskutečně plytký a trapný, což se dá pochopit, když scénář nestoji za nic. Nejvíce mě na celé trilogii štvalo to, že všechny postavy byly z mého pohledu strašně trapné až nechutné. Nejvíce nejsympatické postavy byly Finn, Kylo Ren, Rey a Poe. Všichni, kdo se podíleli na castingu a scénaři by se měli začít věnovat jiné profesi - opravdu strašné. Navrhoval bych udělat to, že by se mělo úplně zapomenout na poslední trilogii, jako by vůbec nevznikla a začít jinak a s někým jiným. Davám z nostalgie jednu hvězdu, protože má film v názvu Star Wars, jinak by to byl jasný odpad. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy