Orphan Black (TV seriál)

Orphan Black

Akční / Drama / Sci-Fi

Kanada, 2013–2017, 36 h 39 min (Minutáž: 43–46 min)

Trevor Yuile

Tatiana Maslany, Jordan Gavaris, Maria Doyle Kennedy, Kevin Hanchard, Kristian Bruun, Skyler Wexler, Evelyne Brochu, Dylan Bruce, Ari Millen, James Frain, Zoé De Grand Maison, Rosemary Dunsmore, Cynthia Galant, Tom McCamus, Natalie Lisinska, Alex Ozerov, Amanda Brugel, Ksenia Solo, Alison Steadman, Jenessa Grant, Stephen McHattie, Elyse Levesque, Michael Mando, Inga Cadranel, Matt Frewer, Michiel Huisman, Kathryn Alexandre, Danielle Bourgon, Jack Fulton, Andrew Gillies, Reid Janisse, Marty Adams, Raven Dauda, Carlos Diaz, Miranda Edwards, Courtney Deleen, Matthew Bennett, Allen Keng, Sarain Boylan, Dylan Trowbridge, Nora McLellan, Lamont James, Serje Basi, Alex Karzis, Jean Yoon, Kevin Dennis, Glenda Braganza, Illarion Michaels, Ron Lea, Daniel Kash, David Richmond-Peck, Miriam McDonald, Eric Johnson, Kristi Angus, Melanie Nicholls-King, Peter Outerbridge, Kristin Booth, Julian Richings, Zachary Bennett, Roger R. Cross, Peter Michael Dillon, Patrick J. Adams, Michelle Forbes, Bishop Brigante, Kyra Harper, Earl Pastko, Trenna Keating, Natalie Krill, Carlos Gonzalez-Vio, Nicholas Campbell, Justin Chatwin, David Fox, Sheila McCarthy, Michelle Arvizu, Nigel Bennett, Daniel Fathers, Brittany Drisdelle, Ian Matthews, Allie MacDonald, Gord Rand, Jade Hassouné, Joel Thomas Hynes, Mark Quigley, Siobhan Murphy, Casey Hudecki, Janet Pinnick, Peaches, Brooke Palsson, Scott Wentworth, Noah Danby, Géza Kovács, Frank Moore, Andrea Runge, Sadie Munroe, Stuart Hughes, Vas Saranga, Jayne Eastwood, Pip Dwyer, Tom Cullen, Deborah Grover, Raymond Ablack, Tom Barnett, Alejandro Ampudia, Darryl Flatman, Karen Ivany, Ivan Sherry, Jessalyn Wanlim, Courtenay Taylor, Ted Dykstra, Josh Vokey, Varun Saranga, Michael Brown, Drew Davis, Andrea Davis, Jarret Wright, James Cade, Uni Park, Lucie Guest, Simu Liu, Zoe Doyle, Aurora Browne, Andrew Musselman, Cara Ricketts, Brendan Beiser, Doug MacLeod, Lukas Engel, Habree Larratt

Nevím, možná jsem se koukala na jiný seriál, ale tohle podobné Ringer není ani náhodou. Téma je odlišné a naopak velmi originální a herečka hlavní resp. hlavních rolí celou situaci se svojí rozmnoženou podobou zvládla na výtečnou. Celý příběh nadhazuje mnoho etických témat i dramatických situací a je to vše dobře vyvážené. Za lesbickou vědátorku s brýlemi dávám čtvrtou hvězdičku. PS: Prosím zdejší hodnotitele seriálů, aby pokud možno seriály hodnotili alespoň po pár dílech a ne po pilotu. Děkuji.(21.10.2013)

Pěkné a vtipné herecké etudy, a to nejen mimikou a vizáží, ale i po stránce jazyka (anglická vs. americká angličtina, angličtina s celou řadu přízvuků, angličtina vyšších vrstev, plebejců, policajtů, punkerů, sociálních živlů, akademiků, studentů, slušňáků z předměstí, gayů atd. atd.), je tam narážka i na slečnu Doolittlovou, neváhala bych konceptem tohohle seriálu prubovat herce na konkurzech, divadelních i filmových. Dělají si z toho srandu, seriál je na tom postavený, a čistě kvůli tomu, jak se i herecky pracuje s rolemi a záměnami dál (když jeden klon hraje druhý a podobně), jsem se na celou první sérii ráda podívala až do konce. Všechno ostatní je nevyužitý potenciál (scénář příběhu, logika děje a zvratů, kamera, hudba, střih... jen ještě scéna a kostýmy jsou fajn, ale to souvisí), a i když je to pochopitelné, je to škoda - nelze si neříkat, jak boží jízda by tohle musela být, kdyby nezůstalo u prvního plánu, ale použilo se to k výstavbě echtovního a brilantně scénáristicky promyšleného detektivního případu s esteticky i myšlenkově dechberoucí syrovou scifi-socio-politickou kritikou. Ráda si počkám, jestli to někdo využije a přetaví. Řekla bych, že to po tom přímo volá. *~~(10.7.2016)

Orphan Black mě zaujal hned svým prvním dílem. Možná to bylo nepříliš okoukaným tématem, nebo tím, že se Pilotní epizoda dosti podobala mnou oblíbenému seriálu Ringer, ale nadšení vydrželo po celou sérii. Myšlenka s klony je velmi zajímavá a samotného mě zajímá, k jakému závěru se tvůrci dostanou. Za vyzdvižení zde samozřejmě stojí výkony herců v ústředních rolích. To co v tomto seriálu předvádí Tatiana Maslany je neskutečné. I když jsem věděl, že všechny klony hraje jedna herečka, přišlo mi neuvěřitelné, jak má každý klon svojí vlastní osobnost a mimiku. Všechny jsou stejné a při tom jsou všechny naprosto jiné. Jordan Gavaris zde také podává v roli Felixe skvělý herecký výkon. Seriál mě oslovil na plné čáře. Nevím, zda to je tím tématem, nebo tím, že jsem přesně něco takového v danou chvíli hledal, ale každopádně mě těší, že dostal další sérii a doufám, že ani ta nebude poslední.(26.4.2014)

A neb jak jedna ženská utáhne celý seriál. Tímto se mně nesmazatelně vryla do paměti neskutečně brilantním výkonem Tatiana Maslany. To je jeden z těch seriálů, který ať ohodnotíte jakkoliv, tak já to pochopím. Osobně jsem si chvílemi rvala vlasy nad některými situacemi a momenty, chvílemi jsem jásala, ale ve výsledku jsem se stala totálně závislou od jedničky až do desítky. Desítku už šili sice hodně horkou jehlou, ale má našlápnuto na další sérii, tak uvidíme. Já se zkrátka báječně bavila a to se cení(4.1.2014)

Tak mám za sebou další seriálovej maraton, ale tentokrát to nebylo úmyslný. U Dextera to byl plánovaný, ale tady jsem nečekal vůbec nic. Prostě jsem se nudil, tak jsem si pouštěl první díly všelijakejch seriálů, které jsem ještě neviděl a pak jsem narazil na Orphan Black a vzpomněl jsem si na Hellstruck, jak mi to doporučovala, tak jsem si dal jeden díl a tak jsem si oblíbil Sarah, že jsem si pustil další díl a tak to šlo až do dílu 10týho. Ve tři hodiny ráno jsem si říkal, že bych už mohl skončit, ale konec 9 dílu mě tak navnadil, že jsem musel zkouknout i poslední díl. Naprosto strhující a skvělej příběh, který je doplněn o úžasnej výkon Tatiany, který hraje božsky a všechny její klon jsem si oblíbil. Teda až na Alison, která byla taková ta klasická kráva, ale nakonec jsem si jí oblíbil taky. Dokonce jsem si oblíbil i vedlejší role, což moc často nedělám. Vic i když byl kretén mi nějak přirostl k srdci a jeho situace v seriálu mě strašně bavili. Konečně zase úžasnej seriál, jediný mínus je, že musim na druhou sérii čekat takovou dobu. Už aby to bylo, páč to skončilo dost blbě. Oblíbené postavy: Sarah, Cosima, Helena, Vic, Fe. Prostě skoro každá postava je boží! Miluju ten seriál.... ...Jak se pozná posranej seriál? Tím že je v každém díle několik vražd a stejně to příšerně nudí. Druhá série stojí za hovno, totálně mě nebaví a dokonce jsem přestal mít rád postavy, co jsem rád měl, takže přestávám druhou sérii sledovat, akorát bych si ještě víc zkazil mínění o tomhle seriálu. A to jsem ho měl po první sérii chvíli v topce, příšerná škoda.(24.10.2013)

• - Jordan Gavaris, který hraje Felixe, údajně neměl roli dostat, odmítl se však smířit s tímto verdiktem a po inspiraci videoklipem Micka Jaggera "Dancing in the Street" si připravil vlastní upravené vystoupení v tomto duchu a tím tvůrce přesvědčil. (Eržik)

• - Původní námět měl režisér Fawcett již v roce 2002, nicméně s kolegou Mansonem nedokázali domyslet pointu, a tak se věnovali každý jiným projektům, až se o několik let později propracovali ke konečnému příběhu, čímž přešli z původně zamýšleného scénáře k filmu k zápletce pro seriál. (Eržik)

• - Spolutvůrce seriálu Graeme Manson řekl, že chce, aby měl seriál  osm sérií a poté následoval jeden film. (aknamor)