Orphan Black (TV seriál)

Orphan Black

Akční / Drama / Sci-Fi

Kanada, 2013–2017, 36 h 39 min (Minutáž: 43–46 min)

Trevor Yuile

Tatiana Maslany, Jordan Gavaris, Maria Doyle Kennedy, Kevin Hanchard, Kristian Bruun, Skyler Wexler, Evelyne Brochu, Dylan Bruce, Ari Millen, James Frain, Zoé De Grand Maison, Rosemary Dunsmore, Cynthia Galant, Tom McCamus, Natalie Lisinska, Alex Ozerov, Amanda Brugel, Ksenia Solo, Alison Steadman, Jenessa Grant, Stephen McHattie, Elyse Levesque, Michael Mando, Inga Cadranel, Matt Frewer, Michiel Huisman, Kathryn Alexandre, Danielle Bourgon, Jack Fulton, Andrew Gillies, Reid Janisse, Marty Adams, Raven Dauda, Carlos Diaz, Miranda Edwards, Courtney Deleen, Matthew Bennett, Allen Keng, Sarain Boylan, Dylan Trowbridge, Nora McLellan, Lamont James, Serje Basi, Alex Karzis, Jean Yoon, Kevin Dennis, Glenda Braganza, Illarion Michaels, Ron Lea, Daniel Kash, David Richmond-Peck, Miriam McDonald, Eric Johnson, Kristi Angus, Melanie Nicholls-King, Peter Outerbridge, Kristin Booth, Julian Richings, Zachary Bennett, Roger R. Cross, Peter Michael Dillon, Patrick J. Adams, Michelle Forbes, Bishop Brigante, Kyra Harper, Earl Pastko, Trenna Keating, Natalie Krill, Carlos Gonzalez-Vio, Nicholas Campbell, Justin Chatwin, David Fox, Sheila McCarthy, Michelle Arvizu, Nigel Bennett, Daniel Fathers, Brittany Drisdelle, Ian Matthews, Allie MacDonald, Gord Rand, Jade Hassouné, Joel Thomas Hynes, Mark Quigley, Siobhan Murphy, Casey Hudecki, Janet Pinnick, Peaches, Brooke Palsson, Scott Wentworth, Noah Danby, Géza Kovács, Frank Moore, Andrea Runge, Sadie Munroe, Stuart Hughes, Vas Saranga, Jayne Eastwood, Pip Dwyer, Tom Cullen, Deborah Grover, Raymond Ablack, Tom Barnett, Alejandro Ampudia, Darryl Flatman, Karen Ivany, Ivan Sherry, Jessalyn Wanlim, Courtenay Taylor, Ted Dykstra, Josh Vokey, Varun Saranga, Michael Brown, Drew Davis, Andrea Davis, Jarret Wright, James Cade, Uni Park, Lucie Guest, Simu Liu, Zoe Doyle, Aurora Browne, Andrew Musselman, Cara Ricketts, Brendan Beiser

Veľmi sympatická hlavná postava. Netradičné miesto a angličtina trošku rezonuje v hlave. Pilot je celý čas napínavý a jeho vyvrcholenie ma presvedčilo o tom,že tento seriál nenechám len pri prvej časti, s kľudným svedomím si dovolím tvrdiť, že je to viac ako lepší priemer. Pilot: 70%(20.10.2013)

Prvá seria na jeden šup! Dojem pozitivny :o) Prirovnania a k Ringeru su na mieste a ja osobne si myslim, že ho teda vykradol celkom kvalitne, a nielen v prvej epizode. Napriek tomu sa tu nachadza jedna hlavna dejova linka, ktora tento serial posuva niekde uplne inde. Ale poporiadku. Po absolutne okopčenom pilote, kde hlavna postava ukradne identitu "skokanky", ktora sa na nu naramne podoba sa dej zacina zamieravat prakticky hned na problemy, ktore vznikli s prevzatím identity. Zacina to celkom rozumne, sfejkovanim vlastnej smrti. Postupne sa dozvedame, ze hlavna predstavitelka je sice jedna, ale hra XY postav(klonov), popri snahe zistit, čo sa vlastne deje, sa snazi nezanechat podozrenie v praci s kolegami, v domacnosti s priatelom, a taktiez sa snazi dostat k svojej dcere. Tiež ma pritepleneho nevlastneho brata, ktory jej vo vsetkych situaciach pomaha, a jej tu aj otravny ex. Postupne klonov pribuda a do popredia sa zhruba od polovice serie dostava main linka ohladom snahy dopatrat sa k pravde ohladom klonov. Sarah(main-main postava :D) postupne teda nadviazala kontakt so svojimi klonmi a hura do patrania(aj po minulosti). Samozrejme tu nechyba xy zvratov ale aj zopar hlupych rozhodnuti. Pre mna osobne je najvyraznejsou črtov serialu neskutocny vykon Tatiany Maslany, ktora stvarnuje vsetky klony a zasluzi si obdiv, pretoze aj ked nie vsetky klony ako postavy sa mi pacia, kazda ma nieco do seba, a musi to byt dost narocne pre herecku stvarnit kompletne odlisne postavy, ktore maju spolocne len to, ze sa podobaju. Dalsia velmi dobra vec, je interakcia medzi nimi. Hlavne minus, okopcene urcite linky z Ringeru, občas predvidavost deja, a už spomianane obcasne velmmi hlupe rozhodnutia postav, ale to zrejme z toho dovodu, ze keby sa rozhodovali vždy spravne, sezona by mala 5 epizod a nie 10 :P. Zaver sezony bol vyborny, dojemny a zostal som plny ocakavani, aj ked som pripustal urcite mozne sklamanie. No a bohuzial som mal pravdu. Druha season sa vybrala velmi zlym smerom, a cely cas mi to pripada, ako keby pozeram kompletne iny serial. Najvacsia chyba druhej serie je podla mna osobne oddelenie klonov, kazdy klon ma uz svoju uplne vlastnu linku, kde skoro vobec nedochadza k vzajomnej interakcii a cirkvena ci aka to ma byt linka ide uplne mimo mna. Zostava vsak este polovica epizod, tak dufam, ze sa to zlepsi, aj ked moc priestoru uz nevidim, resp si neviem predstavit nejaky nahly obrat, ktory by viedol k vyraznemu zlepseniu. Dufam teda, ze po velmi slušnej prvej serii, ktoru hodnotim na 75% nebudem musiet isť na 3*...(22.5.2014)

Tento seriál som objavil v podstate úplnou náhodou a to len nedávno, bohužiaľ až po jeho konci, čo to je škoda, pretože ma už od začiatku začal veľmi baviť. Zatiaľ čo prvá séria bola ešte taká rozjazdová a akoby načrtla osnovu celého seriálu, tak v tých ďalších sa dej začal pekne rozvíjať a postupne sa vysvetlilo všetko čo bolo na začiatku nejasné a zahmlené a tým pádom to postupne začalo dávať zmysel - a to sa mi na tomto seriáli veľmi páčilo. Tatiana Maslany, ktorú som predtým v živote nevidel a nepočul, odviedla doslova excelentnú prácu ako hlavná herečka. Bravúrne dokázala zahrať všetky rozdielne sa správajúce charaktery a napodobniť rôzne druhy prízvukov, vďaka čomu mal seriál na čom stavať. Môj obľúbený klon bola Rachel :) Zloduška, ale napriek tomu som ju mal rád keď sa objavila na obrazovke. A potom Helena, šialená a nebezpečná, ale zároveň veľmi zábavná a s dokonalým východoeurópskym prízvukom :) Lenže zároveň moja neobľúbená postava bola malá Kira, ja proste detské postavy v seriáloch nemusím a ona začala byť časom fakt dosť otravná. To že mal seriál len päť sérií ma mrzí, lebo by som bol veľmi rád, ak by ešte pokračoval, ale zároveň je to tak aj dobre, lebo sa zbytočne nenaťahoval do nekonečna a našťastie to nestihlo dôjsť do fázy, kedy by sa už vyslovene varilo len z vody. Koniec sa niesol v pozitívnom duchu, aj keď tam boli aj nejaké jemne dramatické scény. Takže aby som to nejako uzavrel, za mňa silné štyri hviezdičky a veľmi pekné spestrenie viacerých neskorých večerov februára a marca tohto roku.(21.3.2019)

Maslany je sympatická tím, jak vůbec sympatická není. A vážně to fantasy postnoir béčko dává hodně tak, aby se o ní vědělo. Hudební doprovod je natolik zajímavej, že se často přistihnu jak zapekám do muziky a příběh kolem mě plyne.... Ono totiž příběh Orpha Black, je Banshee pro 14 letý rebelky a 45 honibrky v tričkách brutální Nikita, ale ten vizuál je skvělej a já k téhle prapodivné etice, která koluje mezi hlavními hrdiny a vůbec celým seriálem, mám zkrátka slabost. Vedlejší postavy my přišli skvělý, nejvíc ten zateplenej teeenyQueeny bráška, což jsem sám překvapenej. Do doby než jsem zjistil o co vlastně pujde, jsem doufal v neukázněnou Bravogirlijádu a nakonec jsem s otevřenou tlamou lapal po dechu. Pilot kurevsky našláplej, nejslepčí atmo béčko, za hodně dlouho...... Takže zatím poctivý tři plnou plný hvězdy. 70%. Často po pilotu nehodnotím, ale tady to asi nešlo jinak.(12.2.2015)

Pěkné a vtipné herecké etudy, a to nejen mimikou a vizáží, ale i po stránce jazyka (anglická vs. americká angličtina, angličtina s celou řadu přízvuků, angličtina vyšších vrstev, plebejců, policajtů, punkerů, sociálních živlů, akademiků, studentů, slušňáků z předměstí, gayů atd. atd.), je tam narážka i na slečnu Doolittlovou, neváhala bych konceptem tohohle seriálu prubovat herce na konkurzech, divadelních i filmových. Dělají si z toho srandu, seriál je na tom postavený, a čistě kvůli tomu, jak se i herecky pracuje s rolemi a záměnami dál (když jeden klon hraje druhý a podobně), jsem se na celou první sérii ráda podívala až do konce. Všechno ostatní je nevyužitý potenciál (scénář příběhu, logika děje a zvratů, kamera, hudba, střih... jen ještě scéna a kostýmy jsou fajn, ale to souvisí), a i když je to pochopitelné, je to škoda - nelze si neříkat, jak boží jízda by tohle musela být, kdyby nezůstalo u prvního plánu, ale použilo se to k výstavbě echtovního a brilantně scénáristicky promyšleného detektivního případu s esteticky i myšlenkově dechberoucí syrovou scifi-socio-politickou kritikou. Ráda si počkám, jestli to někdo využije a přetaví. Řekla bych, že to po tom přímo volá. *~~(10.7.2016)

• - Původní námět měl režisér Fawcett již v roce 2002, nicméně s kolegou Mansonem nedokázali domyslet pointu, a tak se věnovali každý jiným projektům, až se o několik let později propracovali ke konečnému příběhu, čímž přešli z původně zamýšleného scénáře k filmu k zápletce pro seriál. (Eržik)

• - Scény, ve kterých se vyskytuje více klonů, se točí vždy pouze s jedním klonem a dublérkami. Záběr je poté opakován s dalším klonem a dublérkami, poté případně s dalším klonem. (aknamor)

• - Tatiana Maslany v interview uvedla, že má speciální tým, který hlídá, aby se jí "nemotaly" klony. Například ve chvíli, kdy má ve scénáři uvedeno, že hraje za Alison a má obrátit oči v sloup, tým hlídá, aby to bylo Alisinino otočení očí v sloup, a ne třeba Sarah. (aknamor)