Orphan Black

(seriál)
všechny plakáty
Trailer 9
Kanada, (2013–2017), 36 h 39 min (Minutáž: 43–46 min)

Trevor Yuile

Tatiana Maslany, Jordan Gavaris, Maria Doyle Kennedy, Kevin Hanchard, Kristian Bruun, Skyler Wexler, Evelyne Brochu, Dylan Bruce, Ari Millen, James Frain (více)

Série(5) / Epizody(50)

Sarah se stane svědkem sebevraždy ženy, která vypadá přesně jako ona. Začne se za ni vydávat a ponoří se do světa plného tajemství. (Netflix)

Trailer 9

BardDeLune

Orphan Black absolutně stojí na skvělém hereckém výkonu Tatiany Maslany, která velmi věrohodně ztvárňuje všechny své klony. Jak ale seriál postupuje a příběh je čím dál zamotanější, tak začíná ztrácet na libosti, alespoň pro mne. 1. a 2. série jsou pro mne vrcholem. Třetí série je prozatím zklamání, uvidíme jak se to dál posune. ()

geklon

Maslany je sympatická tím, jak vůbec sympatická není. A vážně to fantasy postnoir béčko dává hodně tak, aby se o ní vědělo. Hudební doprovod je natolik zajímavej, že se často přistihnu jak zapekám do muziky a příběh kolem mě plyne.... Ono totiž příběh Orpha Black, je Banshee pro 14 letý rebelky a 45 honibrky v tričkách brutální Nikita, ale ten vizuál je skvělej a já k téhle prapodivné etice, která koluje mezi hlavními hrdiny a vůbec celým seriálem, mám zkrátka slabost. Vedlejší postavy my přišli skvělý, nejvíc ten zateplenej teeenyQueeny bráška, což jsem sám překvapenej. Do doby než jsem zjistil o co vlastně pujde, jsem doufal v neukázněnou Bravogirlijádu a nakonec jsem s otevřenou tlamou lapal po dechu. Pilot kurevsky našláplej, nejslepčí atmo béčko, za hodně dlouho...... Takže zatím poctivý tři plnou plný hvězdy. 70%. Často po pilotu nehodnotím, ale tady to asi nešlo jinak. ()

viviak

Prvá seria na jeden šup! Dojem pozitivny :o) Prirovnania a k Ringeru su na mieste a ja osobne si myslim, že ho teda vykradol celkom kvalitne, a nielen v prvej epizode. Napriek tomu sa tu nachadza jedna hlavna dejova linka, ktora tento serial posuva niekde uplne inde. Ale poporiadku. Po absolutne okopčenom pilote, kde hlavna postava ukradne identitu "skokanky", ktora sa na nu naramne podoba sa dej zacina zamieravat prakticky hned na problemy, ktore vznikli s prevzatím identity. Zacina to celkom rozumne, sfejkovanim vlastnej smrti. Postupne sa dozvedame, ze hlavna predstavitelka je sice jedna, ale hra XY postav(klonov), popri snahe zistit, čo sa vlastne deje, sa snazi nezanechat podozrenie v praci s kolegami, v domacnosti s priatelom, a taktiez sa snazi dostat k svojej dcere. Tiež ma pritepleneho nevlastneho brata, ktory jej vo vsetkych situaciach pomaha, a jej tu aj otravny ex. Postupne klonov pribuda a do popredia sa zhruba od polovice serie dostava main linka ohladom snahy dopatrat sa k pravde ohladom klonov. Sarah(main-main postava :D) postupne teda nadviazala kontakt so svojimi klonmi a hura do patrania(aj po minulosti). Samozrejme tu nechyba xy zvratov ale aj zopar hlupych rozhodnuti. Pre mna osobne je najvyraznejsou črtov serialu neskutocny vykon Tatiany Maslany, ktora stvarnuje vsetky klony a zasluzi si obdiv, pretoze aj ked nie vsetky klony ako postavy sa mi pacia, kazda ma nieco do seba, a musi to byt dost narocne pre herecku stvarnit kompletne odlisne postavy, ktore maju spolocne len to, ze sa podobaju. Dalsia velmi dobra vec, je interakcia medzi nimi. Hlavne minus, okopcene urcite linky z Ringeru, občas predvidavost deja, a už spomianane obcasne velmmi hlupe rozhodnutia postav, ale to zrejme z toho dovodu, ze keby sa rozhodovali vždy spravne, sezona by mala 5 epizod a nie 10 :P. Zaver sezony bol vyborny, dojemny a zostal som plny ocakavani, aj ked som pripustal urcite mozne sklamanie. No a bohuzial som mal pravdu. Druha season sa vybrala velmi zlym smerom, a cely cas mi to pripada, ako keby pozeram kompletne iny serial. Najvacsia chyba druhej serie je podla mna osobne oddelenie klonov, kazdy klon ma uz svoju uplne vlastnu linku, kde skoro vobec nedochadza k vzajomnej interakcii a cirkvena ci aka to ma byt linka ide uplne mimo mna. Zostava vsak este polovica epizod, tak dufam, ze sa to zlepsi, aj ked moc priestoru uz nevidim, resp si neviem predstavit nejaky nahly obrat, ktory by viedol k vyraznemu zlepseniu. Dufam teda, ze po velmi slušnej prvej serii, ktoru hodnotim na 75% nebudem musiet isť na 3*... ()

ilemas

Naprosto brilantní výkon Tatiany Maslany, která mě uchvátila svou pohotovostí hned v prvních epizodách. Dále jak se příběh zamotává a komplikuje i přes spoustu skvělých zvratů mě to místy začínalo trochu nudit a tím pádem jsem ztrácel pozornost, dokud se opět něco nedělo. Možná není dobré seriál sjíždět naráz. Dobře to vystihl geimz: Prvých 5 dielov, kde divák spolu s hlavnou hrdinkou poriadne nevie, čo sa deje, kde sa Sarah vydáva za policajtku a snaží sa prísť na to, kto sú ostatné ženy, čo vyzerajú ako ona, je skvelá, s poriadnou dávkou mysteriózna a napätia. Bohužiaľ, s postupným odhaľovaním, kto skutočne ťahá za nitky, seriál stráca svoje kúzlo. ()

hellstruck

Je lehké odsoudit seriál po pilotu s tím, že je to "až příliš podobné Ringeru". Ve skutečnosti je tam ale opravdu málo, co mají tyto dva seriály společného (snad jen vydávání se za někoho jiného). Sci-fi ráda nemám a nevyhledávám ho, ale v tomhle seriálu je ho skutečně málo, je to spíš jen takový "nádech" seriálu. V hlavní roli drama, spletitý děj a především výborná Tatiana Maslany, kterou jsem odsoudila až příliš brzy - to, jak se zhostila hned několika postav je prostě neuvěřitelné. Je to přesně druh seriálu, který vás ze začátku baví, ale nejste z něj nijak nadšení a po několika epizodách zjistíte, že jste naprosto ponoření do děje a nemůžete se dočkat toho, co bude dál. Takže pro mne nové guilty pleasure, které se může chlubit originalitou a neokoukanou hlavní hrdinkou (hrdinkami :) ) a do toho všeho sci-fi, řešení vztahů, vyšetřování a mysteriózní atmosféry zvládá vnášet ještě perfektní humor. EDIT PO DRUHÉ ŘADĚ Nelíbí se mi směr, jakým se seriál vydal. Objevování klonů mě bavilo, ale druhá řada je dost jiná a v ději už se celkem ztrácím. Pravděpodobně to bude tím, že v první řadě jsem byla zvědavá, proč má Sarah klony, bavilo mě je poznávat - ale když už je to hlavní rozmotané, připadá mi, že se do toho sami tvůrci zamotali a už není vůbec o co stát....:) Oblíbené postavy: Sarah, Paul, Felix. ()

Galerie (1 496)

• Scény, ve kterých se vyskytuje více klonů, se točí vždy pouze s jedním klonem a dublérkami. Záběr je poté opakován s dalším klonem a dublérkami, poté případně s dalším klonem. (aknamor)
  • „Clone club“ je název, který označuje fanoušky Orphan Black. V některých kruzích jsou obzvláště oddaní lesbičtí fanoušci „Clonesbians“. (ICTS)
  • Tatiana Maslany je Kanaďanka, ale hraje postavy britského, amerického, německého, kanadského, finského a ukrajinského původu. Je také tváří francouzských, italských a rakouských postav. (ICTS)

Související novinky

Moje sestra vlkodlak v seriálové podobě

Moje sestra vlkodlak v seriálové podobě

27.10.2020

Blíží se úplněk, a tak následující zpráva přišla právě v ten pravý čas. Pokud jste fanoušci vlkodlačích hororů a je vám líto, že kvůli pandemii koronaviru a s tím spojeným vládním opatřením se nebude… (více)