E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

nemer

Po dlouhé době velice zajímavý, podnětný a především atmosférický film. Vynikající herecké obsazení s funkční biochemií, 4,5*. Film jako ze "staré školy", pozitivně hodnotím i závěrečnou pointu (předlohu jsem nečetla). Mimochodem Prokletý ostrov absolutně nemusím, nedodívala jsem se a už se ani nedodívám, jak mě nudil a Caprio mi pil opět krev :) Podle mě jde o úplně jiné typy filmů, zdejší atmosféra nechává tu ostrovní daleko za sebou. ()

dudo24

Námet bol super ale spracovanie až tak veľmi nie. Moc prehrávané niektorými hercami. Niektoré dialógy sa snažili byť až moc poetické. Určite to mohlo byť viac temné a tajomné. Celkovo málo súvislé čo sa týka nejakej rámcovej dejovej línie. ***SPOILER*** Záverečný dejový zvrat prišiel tak nečakane a neskoro, že nezanechal vo mne skoro žiadnu stopu. Podľa mňa celkom zlyhanie čo sa týka vývoja postavy doktora Newgata. ***END SPOILER*** Herec v hlavnej úlohe Jim Sturgess bola nepríjemná pastva pre moje oči. Vôbec sa mi nepáčilo jeho hranie. Jediným dôvodom prečo som si film stiahol je Kate Beckinsale ktorá je moja srdcovka. Samozrejme tu hralo veľa kvalitných hercov. Aby si niekto nemyslel, že ich opomínam. ()

Valkyra

Z Oxfordské university 1899 aj. výzkumu duševně nemocných se dostáváme do překvapivě zábavného prostředí psychiatrické léčebny, kde si jsou blázni svými pány. Na jejich stolech nechybí zajímavé kulinářské pochoutky z místních zdrojů. Oddechová Komedie/Thriller E.A. Poe. ()

karolina.val

Výborný snímek, neměla jsem tušení, jak se může dopředu prozradit výměna pacientů za lékaře a ještě mít něco v záloze, ale jde to. Příběh naprosto fascinující, herecké výkony, prostředí, kamera úžasné. Vynikající podívaná, rozhodně doporučuju. ()

silak_xup

Je lepší být spokojeným koněm, nežli nešťastným člověkem - odpověď Dr. Lamba na dotaz lékaře Edwarda, proč se blázny nesnaží vrátit do normálu - tím si mě ten film získal hned v podstatě na začátku. Komediálně - thrillerový příběh z prostředí ,,hororového´´ blázince vedeného blázny, s překvapivým koncem... jako proč ne! Příběh tak 70%, ovšem závěr za 100%. Celkem za mě 85%. Až mi jednou cákne z práce, chci skončit v tomhle ústavu! ()

maxcold

Můj tata, že není můj tata....sestra není má sestra a Kate Beckinsale, že nemá hysterii? Určitě jo, po tomhle filmu ji určitě dostala. Experiment to teda zase takovej nebyl a pokud někdo viděl American Horror Story, tak ho tohle nemohlo překvapit... ()

Leobarka

A konečně! Po dlouhé době jsem se pobavila. Perfektní výber bláznů, kde celý film je šílenství hmatatelné na každé postavě. Nikdo není bez viny, nikdo není normální, pravdu mají všichi a nikdo. A závěr.. nepředvídatelný! Nejvíce se mi na tomto příběhu líbí, že i šílenci tu mají duši a mají svou pravdu, kterou jim nikdo nemůže vzít. I když je Lamb magor, v jedné věci měl, na rozdíl od "doktorů, pravdu - ať jste jakkoli nemocní na hlavu, ať Vás provází nevyléčitelná diagnóza, nebo jste provedli hrůzný čin, vždy si člověk zaslouží slušný přístup. Takže bravo, pět hvězdiček! ()

PamelaJJK

Ponurá temná atmosféra vtáhne diváka okamžitě do hry a pak už není z podivného sanatoria úniku. Chvílemi jsem se sám cítil jako pacient sledovaného ústavu. Skvělou kameru, celkovou vizualitu, náladu i hudbu podporují kvalitní výkony příjemného obsazení. K absolutnímu blahu však přece jen něco málo chybí. Možná by Podivnému experimentu prospěla kratší stopáž. Možná, co já vím... Ale každopádně hodně velká spokojenost. ()

14krejca14

Nakonec musím za 3*. Obsazení i herecké výkony parádní. Člověk čeká na nějaké ty zvraty, překvapení a oni se i dostaví, ale neviděli jsme je vlastně už několikrát? Stonehearst Asylum je určitě zajímavý film, který má v sobě zajímavý potenciál, ale je těžké jej využít a přitom být originální... ()

Don Maty

Priam plačem pri každom filme, ktorý svojím počiatočným námetom má brutálny potenciál. Mohli vytvoriť filmu podobný Shutter Islandu. Nie, oni z toho spravia romantiku so záverom C-čkového typu. Prečo, prečo?!!...3 ()

toomm

Vzhledem k tomu, že na Kate Beckinsale se mi dívalo neuvěřitelně dobře, tak na veškeré kritizování nedostatků z vysoka ...., přidávám hvězdu navíc a rovnou se vrhnu na nějakej další film s ní. 75% ()

blondboss

Veľmi podivný filmový odliatok podľa predlohy Edgara Allan Poea zobrazujúci cvokhause plný cvokov, ktorý sa mu snažia veliť, pričom hádam každý hlavný hrdina je cvokom sám o sebe. Celé mi to prišlo nesúrodé, kradlo to scény z iných filmov a vidieť to ešte raz, tak sa tým cvokom stanem aj ja. Bohate to stačí na jednu projekciu a môžete si aspoň užívať slušné herecké výkony. A Kate, tá je jednoducho božská. 55 % ()

megajalec

Veľmi dobré, atmosféra, námet, spracovanie. Mám rád filmy, kde celý čas netuším a tápem, ako to vlastne je. To je aj prípad Podivného experimentu. Navyše ma dostal aj záver, takže z mojej strany rozhodne spokojnosť. ()

lobo87

Príbeh podobný ako Scorseseho Prekliaty ostrov, kvalitatívne však o niekoľko stupienkov nižšie. Scenár nie je úplne dotiahnutý, ale film dokáže zaujať a vtiahnuť diváka napriek tomu. Čo mi však vadilo najviac, bol hlavný hrdina. Sturgess je nepochybne kvalitný a sympatický herec, ale u mňa v konkurencii Kingsleyho, Cainea či Kate Beckinsale mu chýbala charizma, aby film potiahol.. 75% ()

jack_scott

I přes velmi atraktivní obal a vynikající herecké výkonu je film takovou šílenou karikaturou sama sebe. Není to zdaleka tak dobré, jak to vypadá. Scénář a režie film zabíjí, což je veliká škoda. Potenciál by tu byl. Dlouho jsem přemýšlel dát o hvězdičku víc, zvláště Ben Kingsley by si to zasloužil. Ale nebylo by to fér. Špatný film není, jen u něj mám pocit, že to mohlo být mnohem lepší. Atmosféra v celém filmu je opravdu ...podivná. Škoda. *** a 70%. ()

eSakk

Skvělej film. Takovouhle atmosféru u filmů prostě miluju! Jen škoda, že pravda vyjde najevo už tak brzy. ()

mivr

Nečakal som, že sa mi to až tak bude páčiť, hlavne záver filmu ma dostal a za celý čas by som na tú variantu ani len nepomyslel. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd