E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Bezmenny

Myšlienka podobná ako v Prekliatom ostrove, ale niečo tomu chýbalo. Prvotná výmena bola očividná, záver ale mierne prekvapil. Celkový dojem bol lepší nadpriemer. ()

Knor

Dávám 4, ale je spíš 3.5. Nemá to žádnou větší chybičku za to spoustu malých, který kazí celkovej dojem. Měl jsem trochu problém s hlavním hrdinou, kterej mi přišel absolutně nevyýraznej, film je celkově málo chytlavej co se emocí týče. Atmosféra a prostředí psychiatrického ústavu je fajn temná a ponurá jak to má být, ale chybí mi něco co by mě víc zasáhlo. Příběh je dobrej, ale chybí něco co by mě víc chytlo, takhle film víceméně protekl a nic. Určitě je to výborná podívaná, ale chtělo víc hororovýho nádechu a méně pohádky... tedy alespoň na můj vkus. ()

john.h

Průměrnej film z blázince s pár solidními twisty. Škoda, že to nebylo víc temné, strašidelné a víc creepy. Casting byl skvělý s plno creepy postavičkama, ale bohužel se s ním nepodařilo naplnit potenciál. ()

JohnZ87

Velice zajímavý film, ve kterém nic není černobílé. Ti dobří nejsou až tak hodní a ti zlí zase nejsou až tak špatní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejlépe to asi vystihuje věta, která ve filmu zazněla a kterou si dovolím citovat: "Nevěřte ničemu, co slyšíte a jen polovině toho, co vidíte." Ačkoli se zdá, že je většina ze zápletky vyzrazena už v samotném popisu filmu, není tomu tak. Na konci přijde šokující zvrat, který jsem upřímně vůbec nečekal a který přesně koresponduje s výše citovanou větou... Mimochodem David Thewlis hraje vyšinutého maniaka naprosto dokonale. 80% ()

Scraffy

Veľmi pekný film, čo sa vizuálu týka. Skvelý herci tomu tiež napomáhajú. Scénar je veľmi hravý a stále sa v ňom niečo deje. Poslednú polhodinu to začal byť taký masaker, že keď sa všetky tie zvraty začali diať, tak som radosťou takmer začal rýchlo žmurkať. Parádne temný a atmosférický film. E.A.Poe by bol určite nadšený. ()

ANTYCHRYST

Tohle mám rád ..parádní doba a když se k tomu přidá blázinec kdesi na samotě..tak to už vrnim blahem.. :) již od začátku se mi zdálo osazenstvo onoho starého domu..lehce podezřelé.. stejně jako prokletý ostrov..je zde nečekane finále..a ne jedno ale hnedle 2 překvapení.. :) 75% více takovejch filmů. ()

Bezda22

Super. Vtáhne do děje a obsazení je taky skvělý. Přítelkyně nechtěla koukat, ale v průběhu jí to chytlo taky a na konci jsme před tou televizí seděli oba s otevřenou hubou :-D... 75% ()

papadoce

Ak ste nečítali pred projekciou oficiálny text distribútora, potom mi nevravte, že ste vedeli pravdu skôr, než vám ju rejža prezradil. Výborná a pre mňa veľmi nečakaná zápletka zámeny pacientov a personálu bola skutočne originálna. Brad Anderson zrejme veľmi rád točí cvokov, lebo všetko čo som od neho videl malo vždy psycho nádych. S čím ale nie som stotožnený, bol herecký výkon Jima Sturgessa. Vlastne celkovo mám dojem, že herci okrem Katušky sa nijako nestrhali, ale čo je horšie, nemohol som sa zbaviť pocitu, že sa to všetko dalo natočiť omnoho temnejšie, atmosférickejšie a ďaleko dramatickejšie. Proste lepšie. Možno by som sa vzhľadom na zápletku a prostredie nebál zájsť až do hororových prvkov. Na film som natrafil úplnou náhodou, ale od miestnych 74% som čakal oveľa viac. Potešila prekrásna Katarína, pasáž s “liečebnými procedúrami”, záver. Aj tak by som to videl niekde na 60tich. ()

petrik11

To bola parádna jazda od úvodnej minúty, všetko na jednotku a ani som nevidel pokope toľko skvelých hercov ako tu. Skvelé. ()

gicous

Herecké obsazení šíleně lahůdkové. Zpracování šíleně průměrné. Závěrečná pointa šileně překvapivá (?). Celkový dojem - šíleně nevyužitá šance. Z toho šlo vytřískat mnohem více. Kdyby se toho chopil producent Gibson, pak by se v senatoriu děly ty pravé šílenosti.6*/10 ()

darthvader77

„Všichni jsme blázni, doktore Newgate. Někdo ale není prostě dostatečně šílený si to přiznat.“ Intenzivní filmařský zážitek na kterým mě nejvíce zaujal scénář, který je jeden z nejoriginálnějších za dlouhou dobu. Ano je tu určitá podobnost s Prokletým ostrovem, ale společný je jenom základní kámen. Výsledek a pointa je zcela jiný. Herecký koncert všech zúčastněných je perfektní. Ben Kingsley si svého magora dává, jeho šílené pohledy z těch zamrazí, Michael Caine je jako vždy charismatický a tady dostal opět roli na tělo, Kate Beckinsale ukazuje, že nemá problém s celou řadou emocionálních poloh a navíc vypadá o 10-20 let mladší než je(plus pro pány), Jim Sturgess stejný případ velký mladý herecký talent, též se zásobou dost dobře zahraných pohledů. Film má i velmi dobrou temnou gotickou atmosféru nejen díky tomu, že blázinec vypadá jako Bradavice a to nejen kvůli tomu, že se zde mihne profesor Lupin. Strhující thriller až do samotného konce, nešetří se tempem ani dějovými zvraty do poslední minuty a hudba to vše krásně doplnila a já dost často znepokojeně říkal, že i když v blázince můžou skončit takoví lidi, co by bránilo někomu tam dát mě. ()

intro

Velmi podařený snímek. Práce režiséra a celého jeho štábu, prostředí, herci a jejich výkony, to vše dělá ze Stonehearst Asylum podívanou co můžu jen doporučit. Já dávám 80% ()

Hjuud

Pointa teda hodně drsná, až si říkám, že to bylo celé hodně vykonstruované a přitažené za vlasy... Ale jako kvalita to byla :-) 4* ()

lucky.loo

Trošku šílený na můj vkus :D. No nicmně herecké výkony na úrovni a ve finále, když už jsem si říkal hodnocení na 3 hvězdy tak to i nějakou pointu mělo. Hodnocení: 70% ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd