E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

helraiser

Naprosto perfektně zfilmovaná psychárna podle předlohy od jednoho z nejlepších horrorových spisovatelů. Nemůžu si pomoc, ale tohle prostě byla téměř dokonalost. Sanatorium i s jeho osazenstvem bylo ztvárněno perfektně a pointa neměla chybu, tentokrát mě opravdu dostala. Kouká se na to moc fajn, má to navíc hodně sympatické obsazení a luxusní atmosféru. V tomto případě je spokojenost na místě a fanoušci Poeho budou jistě spokojeni. ()

Torgal

Tento film sa tvári strašne chytro a skrýva v rukáve viacero poriadnych twistov, ale fundamentálna logika z nich škrípe zubami div si ich nevylomí. Vďaka kvalitnej výprave a Kate Beckinsale sa je na čo pozerať, Ben Kingsley svoj part navyše tiež odohral z gustom (a úprimne povedané, tento typ role mu sadne). Sturgess v hlavnej roli mi ale prišiel taký nijaký a to môžem povedať aj o všetkom, čo sa v tomto blázinci odohrávalo. Taký Shutter Island bol niekde inde - ako atmosférou, tak aj úrovňou remesla. 6/10 ()

NorseSword24

Film dáva stále veľa nápovedi čo je skutočnosť a čo klamstvo, čo stane a čo sa stalo. Ale aj cez to predčasné odhaľovanie ma to bavilo. Ale okrem atmosféry to nemá žiadne extra silné stránky. POMO dobre vystihol čo tomu chýba. ()

Acrobat

„Je to určite to, čo ste si objednal?“ „Isteže.“ „Len totálny blázon na tento produkt naletí...“ pomyslela si. Moje úvahy vo vnútri sú strohé. Eliza Graves, sanatórium, mentálne zaostalí šialenci, čudný lekár, zverstvá, tajomno, zima, hmla, úpätie kopca nad mestom, hlboký les...a Edgar? To je ten fiktívny a lacný balzam na dušu pán doktor. // čisto subjektívne až nechutne ovplyvnené hodnotenie nevyhnutnými faktormi // (videné 12.11.2014,BDrip) ()

Shaddy1

Prostredi doboveho ustavu pro dusevne chore podle E.A.Poa? Musim rict, ze tato kombinace me velmi nadchla a ja ocekaval napinavy thriller plny ponure nalady, bizardnich postav a sokojucich experimentu. Bohuzel se mi vsak v podstate dostalo pouze cerne komedie s romantickou zapletkou. I presto, ze hlavni role byly zahrany bravurne a Kingsleymu podobne role vylozene sedi, na lepsi hodnoceni je to malo. Musim rict, ze me film zklamal. Horsi 3* ()

arajnoha

Hodně jsem se bál, že pokazí hezký příběh. Vybral jsem si film 5 minut před kinem po cestě kolem, ale nelituju. Jasně, jsou tam předvídatelné linie ale hej, co je na tom vlastně špatně ? Předlohu jsem neznal, takže jsem si wow efekty mohl užít naplno. V prvním klíčovém zvratu děje, kdy se hlavní postava dozvídá důležitý fakt, jsem si začal domýšlet pokračování a vždy dávám 4+ hvězdiček, když mi je autor hezky vyvrátí. Pět jich však nedám, protože mě hodně vadili dnešní vtipy a narážky ve filmu, co má reprodukovat dobu předminulého století. Period. ()

Psichi

SUPER! Miluju filmy z psychiatrické léčebny. Dokonce přišlo i pár překvapní v zápletce. Škoda jen že hlavní hrdina nepřesvědčil, přece jen doktor ze sirotčince. Ale dobře sem se bavil a mohu doporučit tak za 75% ()

Mouchal

Knihu, která sloužila jako předloha pro tento snímek, jsem nečetl, takže opravdu netuším, jak moc se to od ní odklonilo či nikoliv. Každopádně film funguje celkem dobře, nabízí dějové zvraty (které někdo už předem vyhlíží), skvělé postarší duo Bena a Michaela a děsivou atmosféru psychiatrické léčebny. Ale nic není bez chyby (možná jen dokonale zastřihnutý vous Bena Kingsleyho ala "sňatkový podvodník") a tento film není výjimkou. Hlavně do mých očí bijící občasné nelogičnosti kazí dojem. Např. zaměstnanci jsou sice zamčení ve sklepě, ale toho koho napadlo, aby byl do sklepa úplně volný přístup opravdu nechápu, utíkající zaměstnanci neznají okolí léčebny a při útěku běží naslepo, a nebo poslední twist, který pro někoho velmi povedený a vysvětlující, pro mě matoucí a nehodící se, protože místo odpovědí nabízí spíše více otázek. Když ale člověk jen nehledá chyby a má rád trochu té šílenosti z léčeben, vřele doporučuji, protože nudu, bloumající po ústavních chodbách, jen tak nepotkáte. A hlavně je podobných filmů k dispozici (oproti třeba komiksáren) opravdu pomálu. 75% ()

Henry Morgan

Trochu lepší žánrovka s velmi překvapivým koncem, který pravděpodobně nijak zvlášť nedojme horlivé čtenáře E.A.Poea. Jistou nevýraznost hlavního hrdiny vlastně plně nahrazuje jeho charakter a dějové linky. V podstatě není co vytknout, ovšem kdovíjakou smršť od toho také nečekejte. Milujete-li staré blázince a tajemné hrobky, pak toto je ideální volba :) apropo: jistý paradox by se tam našel, no uznejte sami páni psychiatři,... kterak se vám líbí nezastřený pohled do okna šílence? ()

Franc1s

Z traileru to vypadal na zajímavou podívanou ala Prokletý ostrov, ale vyklubal se z toho lepší průměr. Který většinu času nudí, zbytečně je natahován a v tom všem hraje hlavní roli láska.. A čekat na nějaký zásadní zvrat až do posledních dvou minut filmu, dalo mi to zabrat (ale aspon stály za to). Ještě že na ty blázny se dalo dívat. Za mě zklamání 6/10 ()

Demonic189

Dobry film so "šukandou Kate", avšak dost mi vadil ten televízny look a koniec, ktorý mi prišiel nasilu našrubovany a urobený iba na efekt. ()

Psycho.R

Místy výborné, ale jinak průměrné. Sic se příběh snaží o jakési závěrečné překvapivé vysvětlení, ale řekl bych, že marně a zbytečně. ()

West

Tajemné psychologické drama ze starší doby 19.století, které mám velice rád. Má to svou osobitou atmosféru. Připomnělo mi to seriál Knick od HBO, který je kvalitou na největších příčkách poslední doby. Tento film se, ale nezaobírá typickou chirurgií, nýmbrž psychologií, a o to víc je toto téma zajímavější. Na vysoko-rozpočtový TV snímek je to perfektně udělané. Velké herecké obsazení nemohlo zklamat, a scénář je velice dobře promyšlený. Hudba okouzlující, a konec mě opravdu mile překvapil.. I když nepálim plným počtem, myslím že toho napětí by tam šlo vtěsnat o trochu více, ale budiž.. , já se bavil. - 75% ()

danny_21

Paranoidí sonda sice má zajímavý námět - ikdyž i Poeova povídka Metoda Doktora Téra A Profesora Péra je spíše rozvernou taškařicí - přesto nemuselo být podstatné hned zkraje naznačeno a celkový dojem už ani nestačila zachránit konečná pointa. S takovým hereckým ansámblem se dallo o dost přitemnit, vyšponovat depresi a napětí mezi bláznem a lékařem - prostě víc tlačit víc tlačit na pilu a nezůstat někde na polovině cesty - 55 % ()

bearmeedek

Atmosféra dostatečně temná a děj nabízející průběžně a po kapkách drobná překvapení a posuny jinam. Výborná volba pustit si tento kousek v sobotu večer z DVD, když v TV zrovna v premiéře nabízí hrozné Krásno. Prostředí starobylého blázince dokonale potrhuje ideálně zvolená hudba. Bláznem zde je každou chvíli někdo jiný. Pěkné, panopticky působící scény. Herecké obsazení bylo zvoleno dost dobře, samozřejmě Kate nepřitahovala jen nového návštěvníka sanatoria. Pro mě lepší celkový dojem, než kritikami nedotknutelný Prokletý ostrov. A že příběh v tomto žánru měl happy end? To bych nečekal a právě proto jsem byl rád. ()

balcazar

Na štyri hviezdy to možno celkom nie je, ale... Možno len mne nestačí veľa k tomu, aby som sa ponoril do príbehu (knižnú predlohu som nečítal, o to ľahšie to zrejme bolo), čo sa musí filmu nechať, je, že som si celý čas myslel, že mladý Edward Newgate, teda, ten falošný, je jediný normálny na arche bláznov. Mohol by som vyčítať hluché chvíľky či výkon Sturgessa, na ktorého miesto by som si prial niekoho "dicapriovejšieho", ďalšie herecké výkony boli jednoducho famózne. A Kate Beckinsale? Tá krásna, pôvabná, šarmantná, nádherná Kate? Veď to ona naklonila misky váh na stranu 4 hviezdičiek. ()

E lan

Dobrý poctivý temný film, který baví celou dobu. Trochu jsem čekal originálnější pointu, ale i přesto dobré herecké výkony a chytlavý spád stojí za nadprůměrné hodnocení. Škoda, že takovýchto filmů je v poslední době poskrovnu... ()

netWoor

Fajnové. Bylo tam sice pár hluchých míst, ale ten nápad a zvraty celkově se mi líbily a i když ke konci to začalo být poněkud kýčovité a bohužel předvídatelné, čtyřhvězdičkový pocit z většiny filmu už se nezměnil ... ()

mira.l

No to jsem si zase jednou naběhnul. Psychiatrická léčebna je depresivní prostředí samo o sobě, i ve filmu ze současnosti, ale docela se nebráním tomu, občas se na něco z tématu podívat. V době, kdy se příběh odehrává, na přelomu 19. a 20. století, byly metody léčby duševně chorých hodně drsné a mnohdy byly spíš "léčbou" než léčbou. Po docela slibně vypadajícím začátku s jakýmsi experimentem v psychiatrické léčebně se to posunulo do roviny, kdy skupina bláznů ovládá personál, zavřený ve sklepě, kterou jsem teda nečekal a moc se mi nezamlouvala, no ale budiž. Ovšem postupně mě to nějak bavilo čím dál míň a ten konec, tak ten to docela solidně zazdil. Blázen, co se dvě hodiny chová jako normální člověk, by asi měl být ze cvokhausu propuštěn, ne?? Dvě * a víc ani prd. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd