E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

m.p.mysacek

Příběh mě velmi zaujal a líbil se mi více než knižní předloha povídky od Poea. Bylo tam, co tam mělo být - zajímavý začátek, zápletka, láska a nečekaný závěr. Konec mě dostal nejvíce. Opravdu můžu jen doporučit. ()

Petr59

Neznám předlohu, díla od E.A.Poe moc neznám, ale samozřejmě vím která bije. Před shlédnutím filmu jsem neměl příliš velká očekávání a spíše jsem byl připravený na průměrný až lehce nadprůměrný thriller z prostředí psychiatrické léčebny před více než 100 lety.... Film se mi začal líbit hned od začátku a jak se to trochu rozjíždělo a došlo na setkání Edwarda s pravým personálem léčebny v podzemní věznici, tak jsem byl pohlcený dějem i atmosférou. Co se mi na filmu nejvíce líbilo? Příběh sám o sobě byl velmi zajímavý, poutavý a plný zvratů. Bylo tam napětí, které mě udržovalo v křesle. Skvělý český dabing jen podtrhl oslnivé herecké výkony, které byly na dost vysoké úrovni a dodaly filmu na prestiži. Všichni zúčastnění herci hráli skvěle a předváděli nadprůměrné výkony. Možná nejméně sympatický by byl úhlavní hrdina, který byl na můj vkus chvílemi až příliš uhlazený, slušný a naivní. Vůbec tam do toho nezapadl. :-D Naopak největším charismatem disponoval Ben Kingsley, který přehrával všechny herce ještě o jednu ligu (včetně mého oblíbeného M.Caine, který bohužel nedostal příliš prostoru). Tvůrci vyprávěli velmi zajímavý a vcelku i nepředvídatelný příběh a jde jim to sakra dobře. A vše je ještě podtrženo výtečnou atmosférou, která vás pohltí. Ten film má úžasnou atmosféru a je jedno, co se tam zrovna děje. Prostředí ve staré a opuštěné psychiatrické léčebně a tajuplný les, který jí obklopuje, to k příběhu perfektně ladí, protože děj sám o sobě není příliš veselý a je spíše melancholický až depresivní. Je to i takové romantické prostředí (zima, hluboký les, léčebna nacházející se ve starém zámku....). Film je velmi vážný, depresivní, smutný a humorných okamžiků je málo, snad ani žádný. Což mi nevadí, mám rád takové filmy, zvlášť pokud je vyprávěj kvalitní příběh. Dokonce bych řekl, že chvílemi jsou některé zvraty až kruté. Děj je sám o sobě krutý, cynický, podlý, protože právě vypráví o takových lidech. Mučení duševně nemocných lidí, sprostá vražda mladé pomatené dívky, násilné zachvácení rozumu právoplatnému řediteli věznice za pomoci elektrického proudu a pár takových věcí bych ještě našel. Každá ta hlavní postava má nějaký svůj příběh, který není příliš veselý. Místy jsem si dokonce až říkal, jak krutí dokážou lidé být sami k sobě.... Nevíte pořádně komu fandit, svým způsobem jsou svině všichni, jak se v závěru ukáže. Ve filmu je nadhozeno i několik filozofických myšlenek a úvah, na kterých skutečně něco je. "Máme snad udělat nešťastného člověka ze šťastného koně?" "Je dobře chovat se k duševně nemocným jako k bláznům a méněcenným?" Je tam toho více. Co mi k filmu příliš nesedlo... toho zase moc není. Snad jen ta romantika mě občas rušila, podle mě to bylo hodně přeslazené a intenzivní. Mám rád romanticky laděný příběh, ale chvílemi mohli tvůrci ubrat plyn. A hlavní hrdina nemusel být až tak naivní. A nebo si na to nemusel až tak hrát., protože chvílemi byl oproti ostatním trapný. Zamrzelo mě, že uvězněný personál se nezmohl k nějaké vzpouře a nedošlo ke konfrontaci s pacienty. A rychlé zdiskreditování mého oblíbeného herce M.Caina mi také mírně vadilo, chtěl jsem si ho užít víc. Ale Ben Kingsley to bohatě vynahrazuje, tahle role mu perfektně sedla. Patří to určitě k těm lepším filmům co znám a v rámci žánru snad i k nejlepším. Je to určitě zážitek a po shlédnutí ve mně zůstaly silné pocity. Zvraty a především ten poslední v závěru, byly doslova fantastické a nepředvídatelné. Závěr mě skutečně šokoval, protože po odhalení identity Edwarda se ten příběh posouvá úplně někam jinam a dává to jiný smysl. Mysteriozní smysl. Muž dokáže kvůli lásce k ženě udělat šílené a bláznivé věci jako je třeba i zlomení schopného psychopatického manipulátora Dr.Lamba. Pět hvězdiček a zaslouženě. Divím se, že se film nedočkal nějaké nominace na Oskara. () (méně) (více)

solisoli

Tento patetiky príbeh o blázinci bláznoch a nebláznoch pripomínal skôr komickú rozprávku ako triler. Aj postavičky bláznov pripadali, skôr ako rozprávkové bytosti. Umné zvraty tohto prelúdia priviedli všetko až do šťastného konca, kde princ zachránil svoju princeznú a žili si na zámku až kým nepomreli. Čo až také Bena Kingsleya inšpirovalo, keď sa dal sem nahovoriť. A nebol sám. ()

PMakufka

Prostě dokonalé. Náramně jsem se pobavil. Léčebné metody mě připomínaji serii Knick... no brrrr... Ben Kingsley i Caine dokonalí. 90%. ()

Alex_01

Místy nevyužitý potenciál podle mě. Na začátku, kdy došlo k odhlaení vězňů ve sklepení jsem očekával, že si film bude hrát s divákem a předkládat mu indície pro kredibilitu výpovědi vězňů a pak pro šílence (něco jako v Dokonalém triku). A za další si myslím, že by filmu pomohlo kdyby nechal zabil buď hlavní postavu nebo doktora. Ten twist na konci mi přišel trošku cheap, ale vlastně fungoval. ()

silvusaak

Ben Kingsley prijemne prekvapil, ani ducharinka ani moc krve a nechutnosti, tak akorat napeti. Nikdy nepochopim, proc vzdycky v podobnych filmech nekdo leze, kam nema, kdyz ho stejne vzdycky nacapou, ale konec me mile prekvapil. Na to, ze film ma skoro dve hodiny jsem kupodivu neztratila pozornost. ()

Repulsion

Bohužel. Ten film trpí jednou základní nemocí a sice, že nevím, čím chce vlastně být - zda něčím na „vážné téma“ nebo prostě jen popcornovou jednohubkou. Tím pádem, když se do toho chcete trochu víc ponořit, začnou vám vadit některé nelogičnosti a scénaristické demence. A když se chcete jenom bavit, kazí vám radost občasné přesahy, které samy o sobě nejsou vůbec špatné, ale do toho celku už imho nezapadají.' Takže já se chvíli bavil, chvíli vztekal, pak zase bavil atd. Také mám pocit, že se tvůrcům tak úplně nepodařilo navodit atmosféru, jakou chtěli. ()

spawnxp

Vynikající vánoční (a silvestrovskej vlastně) horror s vtipným koncem. Ben Kingsley a Kate Beckinsale hodně dobrý (Kate víc, samozřejmě), "poeovskej" blázinec stylovej včetně osazenstva (David Thewlis například s tím svým pochechtáváním nastavil laťku úchylnejch zabijáků hodně vysoko). Kvalitní zábava. Možna i s trochou přesahu... ()

punco

O tomto filme som nemal ani potuchy kym som na neho nenarazil a nestiahol si ho. To bolo to najlepšie čo som mohol urobiť. Od začiatku to malo všetko čo mám na takýchto filmoch rád, parádnu atmosféru ( hmla, cesta kočom za istým účelom ako z mojich obľúbených Žena v čiernom a Sleepy hollow), dobrý námet, milujem prostredie psychiatrie, skvelý viktoriánsky nádych a nebeské obsadenie. Každý zúčastnený exceluje, Kingsley ale jasne prevyšuje všetkých a réžia je zdravo sebaistá. Nezvyknem filmy hodnotiť bezprostredne po dosledovaní ale tu bolo nutkanie veľké, možno časom troška znížim ale teraz plný zásah. ()

Tomko87

Tak atmosféra super, výber hercov taktiež. Na Kate Beckinsale sa dá pozerať stále dobre, a okrem toho dobre zahrala ,,pacientku.. Tak tiež Kingsley nezaostáva a jeho podaní je ,,doktor,, charizmatický. Len by to chcelo sa s filmom lepšie pohrať. Trochu som sa nudil a v pár momentoch škrípala logika. Hlavne ten koniec. Škoda že Michael Caine je tak nevyužitý , tak ako celý potenciál filmu. Koniec koncov Archa bláznov bola dobrá. ()

halberdier

Sympatický dobový thriller se slušnou atmosférou, zajímavým příběhem, podařenými dějovými zvraty a dobrými hereckými výkony (Kingsley, Sturgess - pro mě čím dál zajímavější herec). Podobnost se Shutter Island tu je (a nedosahuje jeho kvalit), přesto jsem se dobře bavil. (7/10) ()

StanaB

Musím přiznat, že na začátku jsem se celkem nudila, temná atmosféra celého ústavu na mě působila tak, že bych se tam zbláznila, i kdybych byla jenom návštěva nějakého pacoše. Přesto jsem film toužila dokoukat a vůbec toho nelituji. Ben Kingsley je prostě frajer! Výborná role, výborný herec a ostatní ho krásně doplňovali. Prostě to všechno sedlo tak, jak má. Konec mě příjemně překvapil, čekala jsem něco jiného a proto 4 hvězdy. ()

wick

Atmosférická podívaná...vycházející z jedné z těch lepších povídek E.A.P. s dobrou režií, hereckými výkony a zdařilou pointou. ()

ProfiDivak

Nepracuje z ľahkou témou, ale nerobí z nej guláš, naopak obe strany bez manipulácie a veľmi pestro a presvedčivo konfrontuje+ záver hodný majstra. ()

metztlimoon

Chcela som vela vecí pri tomto filme: viac duchariny, očakávala som ľakačky a úder na psychiku. A chcela som aj väčší a bizarnejší happyend, tj Sturridge potrasený elektródami, ale koniec koncov mi stačil aj Caine s Lambom nad partičkou šachu. Anyway, bolo to natočené parádne, vianočná oddychovečka v takmer polstrovanej cele hádam. Dávkované všetkého akurát. A dokonca to bolo aj vtipné. Celé to defilé diagnóz a ich reakcií na všetky tie situácie čo tam nastali... pri inom bežnom filme by som povedala len "kkt to je banda debilov toto", no len tu by to bolo až dobodky výstižné. Ja som sa bavila, aj keď dej a dramaturgia trochu pokulhávala... "Sodomiti!" :D ()

hony23

Příjemné překvapení! Od začátku ponurá a tajemná atmosféra psychyatrické léčebny, kde není nic, jak se zdá. Přesvědčivý herci v čele s Benem Kingsleym v roli démonického doktora Lamba. Dobrý scénář a dokonalý závěr. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd