E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Juto

Táto adaptácia príbehu Edgara Allana Poea je nepopierateľne absurdná. Ak však prijmete veľkolepé gotické šialenstvo, budete sa zabávať. 6/10 ()

TomPrusik1

E.A. Poe: Podivný experiment je přesně film, o kterém si hned nemyslíte, že půjde do kytek. Známí herci, povedený trailer, z kterého vane pěkná atmosféra. Jenže i to někdy nestačí. Když se toho ujme příběhu nezkušený scénárista (a teď nemyslím E.A.Poela) a má vzniknout něco, co si nezakládá na trikových efektech nebo artových záběrech, ale na příběhu, tak je to špatně. Kdyby scénář dostal do rukou někdo jiný, mohla by celá záležitost dopadnout lépe. Ale pojďme k filmu. Příběh mladého psychiatra, který přijede do tajemného blázince, a ten shodou okolností řídí,,ZASE" Ben Kigsley, může u někoho vyvolat Deja Vu (obzvláště u těch, co viděli ,,Prokletý ostrov"). Pak se do celé začne stávat podivné a po čase zjistíte, že někdo vyvedl pořádnou lumpárnu a celé je to úplně jinak. Jenže, problém nastává, když nad tím začnete přemýšlet a napadají vás otázky, jak provedli to a to. Nenže odpovědi se moc nedočkáte. Škoda. A to, že je to ÚPLNĚ JINAK, NEŽ JSTE ČEKALI, se objevuje několikrát, až je to ohrané a nepřekvapující. Hlavičku ohnutého příběhového hřebíku dorazí ještě úplně zbytečný závěr, který měl JEŠTĚ ŠOKOVAT a kdyby jen střihač ustřihl i těch posledních 5 minut, dopadlo by to o dost lépe. I přesto, že příběh kulhá, dá se na to koukat, protože to má pěknou atmosféru, odsejpá to a vlastně jsem a ani moc nenudil. Dobré bylo i obsazení herců, kteří předvedli jejich průměrný výkon (tj. velmy dobrý). A po druhé v životě jsem se pobavil ve filmu, kde jsou blázni. Po prvé to bylo v Přeletu nad kukaččím hnízdem Ale tady to nebyla taková jízda. 60% ()

NiWi

Určitě nesrovnávat s Prokletým Ostrovem. Mysteriózní prvky podobně, zpracováním a příběhem však odlišné. Co filmu chybí jsou lépe napsané postavy, které nevyzařují takovým tajemnem jako právě ve Scorseseho lahůdce. Film měl velmi dobře našlápnuto, ale ve výsledku se jedná spíše o nenaplněný potenciál. ()

animaxis

Na to, že jsem od filmu dopředu nečekal vůbec nic jsem spokojený. Už od začátku mně dokázal zaujmout, i když jsem si těsně před puštěním říkal, že na něj stejně asi nemám náladu. A ono mi tu náladu spíš zlepšil. Největší kladná stránka filmu spočívá v několika dějových zvratech. V poslední době se to dá od snímku tohoto druho tak trochu očekávat (Prokletý ostrov), ale tento film jde přesto svou vlastní cestou. Přes svůj děj mi film nepřišel moc náročný, ale přesto myslím, že by dokázal uspokojit i náročného diváka. Nejvíce mě ale zaujala myšlenka filmu. Několikrát jsem měl pocit, kdy jsem si nebyl jistý, kdo se chová víc krutě a "šíleně". Nakonec jsem došel k zajímavému názoru, ale ten se asi bude u lidí dost lišit. O příběhu tu toho moc psát nebudu, protože bych akorát spoileroval. Nakonec jsem se dokonce rozhodoval, jestli mám dát pět hvězdiček, ale do těch mi tam přeci jen něco chybělo. Ale na čtyři to stačí víc jak dost. ()

KajusaK

Velice silně uvažuji o 5*. Občas kapku natahované, ale napínavé až do posledního momentu. Poe má prostě mega fantazii. Kate byla perfektní, ale co to tam provedli s Cainem to je děs :D). ()

Šimpy

Bohužel nedotažené. Scény mohly být děsivější, atmosferičtější (třeba taneční silvestrovský večírek s těma monstrama), pointa hezká, ale víc by se mi líbilo, kdybychom se dozvěděli, že ten Caine byl skutečně blázen a Kingsley byl skutečný primář kliniky. :-) ()

alchac

Hodný, zlí a šílení. Hodný šílený, zlí nediagnostikovaní, šílení... všude. Doktor hodný, šílený a šíleně zamilovaný, doktor sadistický, zlý a žel bez diagnózy, doktor šílený... prostě jen tak - takový Hawkey Pierce po dlouhé směně na houbičkách. Šíleně smutná princezna. Šíleně šílený Huckleberry Finn. No a celkově je to tak nějak... příčetné, řekl bych. Ačkoliv Edgar by možná nesouhlasil. Ale kdo ví - on taky nebyl normální. Naštěstí. A než se nyní odeberu osvěžit několika příjemnými skotskými střiky a převléct se do noční svěrací kazajky, tak ještě dodám, že pan Kingsley je zde opět výborný. Šíleně. ()

dr.fish

Už jenom za tu vizualizaci a celkovou atmosféru si film zaslouží tři hvězdy. Samotný příběh pak už není tolik podstatný, ačkoliv nám nabídne několik vtipných dějových zvratů. Je mi též sympatické, že kladnými postavami zde jsou vlastně vrazi a jinak pokleslí lidé, takže je to vlastně komplet naruby- a to je fajn. Jako zábava na deštivé odpoledne ideální. 75% ()

Triple H

Britská herecká smotánka si dáva míting a je to celkom fajn. Vo výsledku sa síce film ukáže menej ambiciózny ako by sa mohlo zdať, ale napriek tomu poskytuje priestor na celkom zaujímavú úvahu, má dobrú atmosféru a príjemne odsýpa. Kate Beckinsale to stále veľmo sekne a je príjemne na nej spočinúť svoje oko. Dokonca mám pocit, že aj v hraní sa mierne zlepšila, hoci hlavnú záťaž odtiahli veteráni Kingsley a Thewlis. Prirovnanie k Shutter Island nie je vôbec od veci, ale ten bol kvalitatívne predsa len o triedu, dve vyššie. ()

chelseaman22

Myšlenka skvělá, realizace kulhající na chromou nohu i berlu. Kdo čekal napětí či koitus s mladou sestřičkou, ten byl věru zklamán. Divákům se totiž dostalo jen křepčení pomatenců. V kuchyni se zobali červíci, v předsálí se konala soutěž o nejsilnější stisk hrdla a u jídelní tabule se baštila oří hlava na mrkvi a celeru. 68% ()

Motinski

Zaujímavý príbeh, nenápadný, tajuplný a zručne natočený. Od začiatku vie vzbudiť zvedavosť, karty nevykladá na stôl hneď a ku koncu vie z diváka spraviť tak trochu blbca. Ben Kingsley suverénne najlepšia postava a byť to trochu kratšie a v závere menej hrajúce na šokovanie, tak ide o prvotriednu záležitosť. Veľa krát sa stalo že som si povedal, Aha toto som už niekde videl. Občas mi to pripomínalo Prekliaty ostrov ale chýbala väčšia vážnosť a šikovnejšie napínanie,. Na to že som o filme ani poriadne nevedel že existuje, tak ma príjemne prekvapil a asi si k nemu budem vedieť nájsť cestu aj častejšie. ()

filmmovier

Tak tohle... tohle, bylo něco úžasnýho. Nikdy bych nevěřil, že bud tak nadšený z nenápadného filmu, který ještě ani neměl ofiko premiéru v českých kinech. Ale vyklubal se z toho jeden z nejlepších filmů za hodně dlouhou dobu a mě naprosto uchvátil. Proč? Nejpádnějším důvodem se nakonec ukázal být závěr. Něco podobného tady už párkrát bylo, ale tady jsem to fakt naprosto nečekal, až mi z toho huba klesla, jak moc byl ten konec povedený (šach mat - výrok dr. Lamba). Musím ocenit i prvotřídní herecké obsazení, Káťu, Bena (toho hlavně, fantastický výkon) , Michaela Caina, Fionu Shaw, Gleesona, Thewlise. Také scénář - dopředu jsem nikdy netušil, co se stane, občas nám tvůrci dali nějaká falešná vodítka a příběh je zpracovaný taky výborně (z vynikající Poeovy povídky si to bere jen a pouze blázinec a příchod hl. postavy do něj), takže to bylo úplně nové. Strhující atmosféra, strhující prostředí, slušná hudba, všechno působilo tak, jak mělo, a ještě mnohem víc. Děsivé scény, herecký koncert, povedený mix dramatu a hororu (malinko, malinko), jeden zvrat vedle druhého, skvělé postavy a hlavně ten strhující závěr... Velmi působivý film, jeden z nejlepších svého druhu, škoda, že se takových netočí víc - a škoda, že Stoneheart Asylum nemá víc pozornosti, neboť je to opravdu úchvatný film, který mě naprosto dostal. A mimochodem, Káťa je pořád kus.... 100%. Teď, jak je to v červených číslech to je mnohem hezčí, ale hodnocení by mohlo být vyšší, ale pochybuju, že se toho tady někdy dočkám. Možná po dalším shlédnutí přijde čas na to změnit si topku... Sakra, já jsem tak neskutečně nadšenej, skutečně je máloco lepší. ()

Johnny.ARN

Celý čas mi išla v hlave porovnávačka s Nebezpečnou metódou. A Anderson nakoniec porazil Cronenberga. Atmosférovo podmanivé, hudobne strhujúce, herecky špičkové a dejovo spletité a zaujímavé do samotného konca. Áno, miestami dostanete pocit, že to je predvídateľné a áno, občas postavy spravia úplne nelogickú vec ( Beckinsale asi tak polovicu filmu ) a celé to je také trojhviezdičkové, ale ten záver si tú jednu navyše ( síce slabú, lebo od Poe sa to dalo čakať ) zaslúži. Kingsley podáva opäť jeden zo svojich skvelých výkonov a Caine je proste pán herec a je dobré ho mať vo filme. 4 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Honzíno

Šel bych o hvězdičku níže, kdyby nebylo povedené závěrečné pointy. Stejně jako u Prokletého Ostrova mě potěšila a překvapila (u SI určitě více odrovnala). Srovnání se nezle vyhnout - jak díky podobnému tématu, prostředí, druhu filmu, načasování, tak kvůli Kingsleymu, který se neplánovaně stal hlavní hvězdou filmu (zastiňuje i takovou extratřídu, jakou je Caine). Vše ostatní je bohužel u Elizy oproti Islandu poloviční. Mnohdy balancuje snad i nechtěně na hraně komedie a ojediněle do ní spadne. Napětí u mě nepřišlo, což je u takového typu filmů zásadní. Slabší tři. ()

viperDavid

Ahoj já jsem teploušek a jdu vysvobodit princeznu smím ? ale jo jen račte, ale nejdříve musíš projít pár kol chytáků a propastí a když to zvládneš tak je tvá. Úkol první nakrm obra.... fantastické dílko, jen mi tam chybělo víc akce ()

LiborGondek

Výborně obsazené, dobře zahrané, průměrně napsané... E.A. Poe: Podivný experiment, stručně shrnuto - blázni proti bláznům. 60% ()

Mrkvič

Je neskutečné kolik filmů stále vzniká na motivy autora, který je již přes 150 let po smrti. Vždy když se mi při sledování filmu zatajil dech bylo to doprovozeno myšlenkou, že takhle nějak to je určitě popsané v knize. Nebylo těch momentů bohužel tolik a rozhodně mohl být experiment ještě silnějším zážitkem, kdyby se tak brzo nevystřelila hlavní zápletka a více se věnovalo bádání mysli a práci s pacienty. Právě to bylo i díky skvělým hercům tím na filmu nejzajímavější. ()

Helmutek

Za mě mezi třema a čtyřma - sice to nebylo tak dobrý, jak mohlo, ale i tak je to zajímavej film. Upřímně řečeno, zbytečně moc lacině na mě působily některý "televizně" pojatý scény - blikání modrym světlem jako zamejšlená iluze blesku; nevěrohodná scéna, kdy Edward jde krást Lambovy spisy a začne si je nepochopitelně číst přímo na místě; forma některejch flasbacků nebo vysvětlovacích vsuvek atd., ale jako celek ten film prostě funguje. Poeovu předlohu jsem neznal, takže ten konec pro mě byl zajímavym a milym překvapenim a dojem z celýho filmu vytáh dost nahoru - člověk samozřejmě nějakej ten háček v tom všem očekává, pokud ale o příběhu dopředu nic neví, tak to rozhodně neni nic, co by se dalo nějak snadno předvídat. A co mě potěšilo možná nejvíc: v tom příběhu vlastně neni kladnejch nebo zápornejch postav - sice to tak po odkrejvání různejch vrstev tý skutečnosti vždycky může chvíli vypadat, ale ve výsledku má každej z účastněnejch svojí historii a svoje cíle/metody, takže nikdy neni ani typickej černobílej klaďas, ani černobílej záporák. A to včetně hlavní postavy. Pravda ale je, že mnohem silnější zážitek jsem po dokoukání měl z námětem obdobnýho Shutter Islandu - i tak ale, takovýhle filmy prostě můžu. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd