Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

KiritoSenpai

Cítím využitý potenciál :3. A teď vážně, film je parádní. Život Chrise Kyla je o něco blíž mému čuchu, Zpracování se mi líbilo a i herecké obsazení. Je pravdou, že mi tam některé věci chyběly, ale je to zčásti proto, protože film nemůže mít 3 hodiny. Nicméně i přesto všechno je to fakt extra třída film který si v mém srdci místo najde. ()

blackrain

Clint Eastwood prostě nezklame. Je pro mně zárukou kvality. Má můj nezkonalý obdiv. Bradley Cooper mně hodně překvapil. Vystoupil ze škatulky hezkých tvářiček. Ze začátku mi vadilo přeskakování mezi dějovými linkami. Očekávala jsem totiž něco jiného. Film je o dopadu války na civilní život jedoho vojáka, ze kterého se stala Legenda.Myslela jsem si, že můžu vypnout mozek a nechat film volně plynout, ale v tomhle případě to nejde. Je tu plno zajímavých a silných aktuálních myšlenek, které je možné aplikovat na svět kolem sebe. Při sledování filmu jsem si vzpomněla na Nepřítele před branami. Američanům se musel Eastwoodův film hodně líbit. ()

Rakosnicek77

Celé mi to přišlo jako Eastwoodova snaha, vystavět Chrisi Kylemu další nezničitelný pomník "národní hrdina" kterým už ale sám hlavní hrdina bezesporu určitě je! Knižní předlohu se tentokrát určitě překonat nepodařilo, což se ale dalo čekat, jakkoliv je Eastwood geniální režisér. Celé to získává na síle i díky momentálně vyhrocené situaci na blízkém východě a proto celkem jednostraný pohled "Vy jste ti špatní, ustřelíme vám hlavu" jde celým filmem cítit stejně, jako až řemeslné soupeření Kyleho z jeho Syrským konkurentem. Ono taky 150 zářezů není zrovna zanedbatelných a tak je asi v jistém smyslu co obdivovat! Přesto toho není moc, co se dá filmu vytknout a i když se nám příběh prezentuje skoro jako dokumentární drama, tak se bude přesto jednat o jeden z nejsilnějších filmových počinů letošního roku! ()

..Lucas..

Když se řekne American Sniper, vybavím si především Bradleyho Coopera a jeho skvělý výkon. Velmi dobře stvárnil roli snipera, který sice chce chránit svůj národ a rodinu, ale ukazuje ho taky jako člověka, který nebere smrt jiného člověka na lehkou váhu. Líbily se mi i flashbacky a válečné scény a držím palce na Oscarech :) ()

DH3Factor

Eastwoodovi nelze upřít několik pěkných zářezů do pažby celosvětové kinematografie, ale Americký sniper se mezi ně bohužel řadit nemůže. Po zhlédnutí naprosto chápu hysterický úspěch v amerických kinech. Má to totiž všechna ta prvoplánová cukrátka, na která národ za velkou louží slyší. Patriotismus, reálný základ přinášející možnost soucítit s hlavním hrdinou i dojemné chvilky, jenž potěší srdéčka opálených rednecků z Texasu i kypré černošky z New Orleans. Náročnější akademiky pak možná uspokojila příjemná kamera, precizní střih a obstojný, nikoliv však nezapomenutelný výkon Coopera. Jenže žádný z těchto faktů nemění nic na tom, že je to šikovně předkládaná reklama na armádu, ve které Eastwood posílá do kopru Obamu s celým demokratickým ansáblem. Republikánům rázem přibývají stoupenci po desítkách, a to i v řadách filmových kritiků. Mission accomplished. A přitom je na výběr tolik lepších životopisů, než o frajerovi co střílí lidi do hlavy. Neupírám tomu jistou filmovou kvalitu, ale oscárka si to prostě nezaslouží už z toho důvodu, že se nemají míchat jablka s hruškami. To by bylo jako kdyby Českého lva vyhrál spektákl o vzestupech a pádech ODS. ()

Maq

Je zajímavé, kolik lidí využije příležitosti napsat komentář k FILMU pouze k tomu, aby odsoudili Ameriku za její okupaci Iráku. Jistě není špatně hodnotit filmy v širším kontextu, třeba i politickém, ale jeden by se při tom měl přidržet rozumných proporcí. --- Eastwood v tomto filmu k otázce ne/správnosti invaze podle mého soudu důsledně mlčí. Což se dá interpretovat dvěma způsoby. Buď se ztotožňuje - a tedy vlastně nemlčí - s nekomplikovanými hodnotami hrdiny příběhu. Anebo se z nějakého důvodu opravdu odmítá do diskuse zapojit. Osobně věřím spíše druhému. Nezdá se mi, že by Eastwood viděl věci tak prostě a černobíle jako Chris Kyle. --- Film je čistou biografií jednoho jednoduchého kluka, vlastně ideálního vojáka z pohledu každého oficíra, který na bojišti koná co má a co umí, shodou okolností lépe než kdo jiný. Velmi profesionálně jsou zachyceny jak bojové scény, tak Kyleův soukromý život; past prudce maskulinní osobnosti, která není schopna se odpoutat od problému, dokud není vyřešen. Ano, myslím si, že to není výlučně válečnický syndrom, že muži nezřízeně zažraní do své práce vůbec nemusejí být vojáci. Kyle se ostatně ze své posedlosti vymaní, jakmile je Irák "vyřešen". --- Jako osobnost dost komplikovanou mě ohromně zaujala právě Kyleova prostota. Schopnost vytlačit z hlavy všechny rušivé myšlenky a myslet jen na to, co dělá. I když zabíjí ze zálohy, i když zabije ženu a kluka, má klidné svědomí, protože z operačního hlediska postupoval správně. Žádné jiné ohledy si nepřipouští. --- Eastwood přesně tímto stylem pojal celý film. Je autentický, operačně mistrovsky zvládnutý, a myšlenkově chudý. Proto jen dvě hvězdičky. ()

Kaluž

Mnoho lidí tento snímek vnímá jako jakousi propagandu nebo glorifikaci sociopatie. Eastwood Amerického snipera však natočil zcela bez citového zaujetí, zdržel se zbytečných komentářů a nechal na divákovi, ať si to přebere po svém. Že si to spousta Amíků vyložila jako náborový leták do armády je jejich problém. Ten film není žádný zázrak, režisér už má své vrcholy za sebou, ale za bohapustou agitku bych jej neoznačoval. Pokud se tam něco glorifikuje, tak potom jedině přesná muška hlavního hrdiny. Film v prvé řadě mapuje podivný osud jednoho válečného veterána, bez příkras a slavnostních fanfár. Pokud měl posloužit jako pocta reálnému předobrazu, pak svůj úkol splnil na výbornou. ()

movieband

Nedosahuje kvalit Jestřába, ale Lona Survivora, s Tajnými vojáky z Benghází, zvládá levou zadní. Eastwoodova sonda do duše amerického snipera se podařila a překonala mé očekávání. Čekal jsem totiž americký patos, ze kterého bude Amerika smrdět z každého záběru a hlásat, jsme Američané a jsme nejlepší! Opak je pravdou, Americký sniper je kvalitní filmem\dokumentem, který mě dokázal zaujmout, překvapit svým decentním vyzněním, a přikovat v pár momentech do křesla. Volba Coopera byla odvážný krok, protože je to převážně komediální herec. Výsledek je uspokojující, sice občas působí toporně, ale jinak mu jeho rozpolcenost divák dokáže věřit. Akce je natočená perfektně a nijak velkomožně (zdravím pana Baye a brousím si zuby na jeho vojáky z Benghází). Tenhle Eastwoodův kousek si rozhodně zopakuju a stejně jako Jestřába jdu shánět na DVD. Vyvážený, vybroušený, surový a solidní válečný kousek. ()

italka63

A tak jsem vzpomínala na neblaze proslulého Saddáma, který netrpěl podobné vylomeniny a Korán bral s nadhledem, leč měl tu smůlu, že zmasakroval asi dva tisíce Kurdů, což teď bude znít hodně blbě, ale soudobé ztráty a mezinárodní konflikt počet mrtvých znásobil. Když už tam jako byly ty fabriky na výrobu zbraní, že... každopádně velmi dobře a zrežírované, koukatelné po všech stránkách, žádný Azimut, nýbrž snaha o pravdivost. Elitní odstřelovač Chris velmi dobře ztvárněný slušně namakaným Bradleym Cooperem, tudíž film mohu hodnotit jako velmi dobrý. ()

PogoJoe

Když máte u filmu pocit, že "to drhne", že se "to vleče" a když vám myšlenky občas sklouznou k vašemu životu a všedním záležitostem, tak to není pro filmaře ta nejlepší vizitka. Filmy Clinta Eastwooda mám vesměs rád, a proto jsem čekal trochu víc. Ale moc mě to nevtáhlo a i když oceňuji kvalitní zpracování, občas to bylo napínavé (o Chrisi Kyleovi jsem před tím v životě neslyšel a tak jsem netušil, jak skončí) a také začátek byl fajn, tak na víc než na tři hvězdy to nebylo. (pozn. viděno v kině na CSFD projekci). ()

decouble

Nepřesvědčivý skoro v každým ohledu. 1) Politicky - Cooper vidí v televizi útok z 11. září zosnovaný Bin Ladinem, toho času v Afghánistánu – Střih – Cooper jede bojovat do Iráku, aby chránil USA před teroristy z Afghánistnu? (hodně hloupá zkratka a žádný pochyby či ambivalence smyslu týhle války) 2) Psychologicky - Eastwood Eastwood totálně selhává ve vykreslení válečných traumat, zkuste to porovnat s "vietnamskou trilogií" Olivera Stonea (či Lovcem jelenů atp.), kdy si mladí kluci projdou bojovým peklem a pak se těžko zpětně asimilují do společnosti. Tady Cooper párkrát vystřelí z pušky, umřou mu dva kamarádi a pak kvůli tomu doma napadne psa. 3) Nahodilostmi - Cooper už nevydrží sedět ve svym sniperskym hnízdečku, a tak jde pomoc klukům do terénu, jakmile vejde do prvního domu, hned má stopu po velkým kápovi, v dalšim baráku za chvilku najde sklad zbraní. Kdyby armáda Coopera nechala prohledat všechny domy, tak má válku vyhranou za měsíc! ()

Thomassi

Popravdě, měl jsem strach, jak to dopadne, protože poslední Clintovy filmy byly hodně slabé a když jsem se dozvěděl, že to Spielberg předává Eastwoodovi, nebyl jsem nadšen. Ale Clint je starej lišák a po slabším období nám znovu naservíroval filmovou pecku, která se mi vryla do paměti. Dokonce se distancoval od klasického amerického patriotismu, který je v takových to filmech, obzvlášť z moderní doby, úplně běžný. Ano, Chris Kyle byl vlastenec, ale to už se bavíme o jiných věcech, které překrucovat nejdou, a hlavně mu to nemám ani za zlé. Film mě potěšil a nadchl hlavně ve válečných situacích, ale i z domova. V tomto případě to nepůsobilo vůbec rušivě a příběh se tím krásně propojil. Chris Kyle byl borec, i to, jak se dokázal dostat z válečných depresí, a tento film mu vzdává holt tím nejlepším možným způsobem. Plnej počet si nechám na druhé zhlédnutí. ()

runner85

V plnom nasadaní sadnúť do obrneného vozidla, zobrať sniperku, mobil a hor sa do vojny. Pozor mierim na nepriateľa, a aha miláčik ako sa máš? Počkaj musím na chvíľu položiť mobil hneď som tu, beng, no už som zase na dráte, čo si chcela? ... Inak verím tomu, že ten čo príde z vojny domov má ešte dlho vojnu sám v sebe. Zaradiť sa znova do bežného života je určite náročné. Škoda, že tá vojna nebola len vedľajší spomienkový príbeh. Ktorý by sa na plátne ukazoval len sporadicky. Skôr to mohlo byť o jeho vnútornom boji ... o jeho manželke, deťoch... ()

salalala

Ryze americký film, který bude mít mimo hranice USA zřejmě dost jiné hodnocení než ve své domovině. Eastwood totiž natočil jasnou adoraci rekordmana jednotek SEAL a tak se k filmu musí přistupovat. Scénář je ve své podstatě šablonovitý a charaktery jsou v něm jasně rozvržené (tj. hlavní hrdina je takřka dokonalý, nemá žádnou chybu a láska k vlasti je pro něho nade vše a naopak všichni Iráčané jsou potenciální teroristé a i ti, kteří se jeví jako dobří, jsou vlastně špatní) a příběh nepřináší nic nového. Nad průměr ho ale povyšuje Eastwood, který umí vytvořit potřebnou atmosféru, částečně i napětí a hlavně skvěle natáčí akční scény, které nejsou nudné, nechybí jim adrenalin a místy jsou dost nápadité (jedna ze závěrečných přestřelek v písečné bouři je absolutním vrcholem) a taktéž neopomíjí emoce, kterých tu sice není tolik, ale jsou přesně tam, kde mají být. Střídání roviny válečné a civilní je zpočátku těžkopádnější a je pravda, že celou stopáž jen zdržuje, později už si ale divák zvykne a zorientuje se. Bradley Cooper v hlavní roli je famózní a je znát, že ten film je jeho, protože tu s ním nehraje nikdo stejně známý, čehož on využívá na maximum a naprosto strhne svým výkonem i charismatem. Problémem jsou opravdu až přílišná heroizace postavy, nevyrovnané tempo, přetažená stopáž a hlavně těžká nálož amerického patosu, který nespočívá ani tak v záběrech vlajících vlajek, jako spíše ve víře v to, že válka v Iráku je bezesporu správná, i když spousta hrdinových přátel přichází o život, končetiny a bojují s traumaty (což prožívá i on sám, to je tu ale jen jemně naznačeno a nejde se do hloubky). Je také trochu škoda, že závěrečnou událost, která se odehraje, odbude Eastwood jen jedinou větou a nijak ji nezobrazí, což mohlo být působivé. Přes veškerou kritiku je ale American Sniper velmi dobrý film, který minimálně úplně na konci chytne za srdíčko. 70% PS: Tak i na druhé zhlédnutí, tenhle film docela funguje a už místy nepůsobí tak těžkopádně. Jen je zkrátka opravdu potřeba přijmout optiku hlavního hrdiny, jinak nemají tvůrci vůbec žádnou šanci na úspěch. ()

JohnMiller

Toto je ono!!! Táto snímka mala získať Oscara v kategórií najlepší film a nie tá pseudointelektuálna kravina Shitman. Clint Eastwood ma touto snímkou veľmi milo prekvapil, nie že by som od takéhoto tvorcu čakal niečo slabšie, ale rozhodne som nečakal na jeho staré kolená takúto nálož akcie. Kvitoval som mu, že sa neopakoval v dramatických sekvenciách a nenatáčal to tak, ako je postavená jeho bežná ale zato výnosná šablóna z Gran Torina a Million Dollar Baby. Bolo to iné, originálne, svojim spôsobom mi tu patriotizmus ktorý bol zrkadlom robotníckej triedy vôbec nevadil. Zbytočne to netlačilo na pílu. Striedmosť vyhrotených situácií som bral tiež pozitívne. Eastwood sa nebál neísť podľa zaužívaných praktík Hollywoodu a neurobil tú istú chybu ako všetky ostatné nominované snímky ktoré ako keby jednému scenáristovi vyšli z pera. Bola to svojská výpoveď a nato koľko má tento úchvatný režisér rokov mu prajem ešte veľa takýchto vydarených filmov. ()

dom156

Povedený film, jen co je pravda. Cooper předvádí opět svůj vysoce nastavený standart. Mohu říct, že bez něj, by film byl lehce fádní a neměl by jiskru. Ke konci mě začal již trochu srát ten americký patriotismus, kterým je film totálně nasáklý, ono taky když vezmeme filmy od Eastwooda, tak on se v tom celkem rád rochní. Určitě doporučuji. ()

Duotone28

Ani o hviezdu viac, a isto najslabší kúsok z nominácií. Nesympatická Sienna Miller, strašne veľa klišé a zbytočnách pasáží, čo následne vo výsledku nezachránili ani autentické pictures hodené na tácke pod nos záverom. Nazdar ()

FilmFan24

Bradley Cooper znovu dokazuje, že má na víc než jen pařit ve Vegas a díky zručné Eastwoodově režii vznikl silný film ve kterém je americký patrotismus zcela na místě. Chris Kyle byl nejlepší odstřelovač ale zároveň byl také manžel a táta dvou dětí. Ve filmu sledujeme scény jak z válečných misí tak i ze soukromí hlavního hrdiny. Nejvíce utkví asi v paměti pasáž ze syrským řezníkem, která je mistrně obrazově i zvukově sestříhaná a zvuk vrtačky mě ještě dlouho bude znít v uších. "American Sniper" patřil k mnou velice očekávaným filmům. Clint Eastwood - a to má 84 let - opět natočil výborný film na který se znovu opět rád podívám. ()

major.warren

Vynikající film. U některých je tento film velmi podceňovaný. Clint Eastwood opět dokázal, že nepatří do důchodu a, že stále má na to aby natočil skvělý celovečerní film. Tento film byl stejně skvělý jako letošní Sully: Zázrak na řece Hudson a myslím, že je jedním z nejlepších filmů roku 2014. Clint si opět vybral výborný příběh a hlavně plně využil potenciálu příběhu. Chrise Kyleho by si lidé měli opravdu vážit. 160 oficiálních zásahů. V podání Bradleyho Coopera jsem měl pocit, že je to přímo on a, že ho nikdo nehraje. Jason Dean Hall napsal výborný scénář a Tom Stern opět dokázal, že si s kamerou skvěle rozumí. Sienna Miller byla též vynikající. Hudba Josepha S. DeBeasiho byla velmi pěkná, ale ze soundtracku se mi nejvíce líbila vložená skladba Ennia Morriconeho The Funeral. V překladu to znamená pohřeb. Byla použita v závěrečné scéně pohřební konvoje. Krásný byl i zvuk a moc se mi líbil obraz a výprava. Opravdu bych si myslel, že je to Irák. Miluji scénu při které Chris Kyle zabije na vzdálenost skoro dva kilometry Mustafu. To pokládám za nejlepší scénku filmu. Věřím, že i střih byl v tomto filmu skvělý. Podle mě měl film získat alespoň tři Oscary a to hlavně za mix zvuku, střih a za kameru. Nakonec, ale získal cenu jen za střih zvuku, ale získal několik dalších nominací včetně ceny za nejlepší film. ()

Dont

Po prvotřídním traileru přichází výborný film, kterému sice k plnému hodnocení kousek chybí, ale i tak patří k nejlepším válečným filmům posledních let. Clint Eastwood zkrátka umí a je to vidět. Režijně i herecky velmi dobré, překvapil mě skvělý výkon jindy nenápadné Sienny Miller a také fyzická konstituce Bradleyho Coopera. Filmu by ale prospělo více takových scén, jako byla ta z traileru, kromě většího množství emocí by to více zvýraznilo i kontrast mezi válečnými turnusy a hledáním sebe samého doma mezi turnusy. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu