Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Othello

Prodloužená mícha současné mužské bezradnosti, skomírajícího machismu a hledání idolů. Je fakt škoda, že rozhodně nadprůměrné herectví Coopera se potácí ve filmu, kde je každých pět minut o něčem jiném a jednotlivé scény končí tam, kde by mělo dojít ke konfrontaci, která by mohla odhalit přinejmenším diskutabilní náturu protagonisty. Ono toho také moc nezbývá když máte za prdelí fotra národního hrdiny, který si dává setsakramentsky pozor na to, aby obraz jeho zbožštělého syna odpovídal jeho texaským představám a za kamerou stojí republikánská zombie Eastwood. Zkáznou parodií je hrdinova manželka, která přesně dle optiky jižanskýho rednecka občas zavyhrožuje, že se spakuje i s dětma, pokud nebude po jejím, ale jste-li ji schopni aktivně ignorovat, stejně na vás počká s otevřenou náručí, protože takový ženský prostě jsou. Burany po celé šíři konfederačních států to do armády nažene, takže to splnilo očekávání, ale jinak je to bigotní tunel hanby, který sbírá body jen za Cooperův výkon a nesraní se s tim, včetně chcípajících a mučených dětí. Respektive arabských dětí. PS: formálně to drží určité standardy a rozhodně to není zavrženíhodné. Dokonce je zde i pár lahůdkových scén (pouštní bouře), nicméně vedle formálních kvalit Green Zone, Hurt Locker, Zero Dark Thirty či Kingdom je úplně zbytečný tomu přidělovat body. ()

ARI50

Chtěl jsem vojenskou dávku adrenalinu napětí a akce a dostal k tomu famózní příběh založen na skutečnosti se smutným koncem a pro mě super knížku do toho. ()

luka4615

Clint Easwood je zpět na vrcholu s žánrem, který mu vždy šel a stále jde nejlépe. American Sniper je syrovým, servítky si neberoucím oknem do života vojáka kterého po pár turnusech v Iráku postihl syndrom války v Zálivu. Eastwood nám po celou dvouhodinovou stopáž servíruje mnohdy infarktové okamžiky, které se šokujícím důrazem dotváří celkovou atmosféru války, pocitů a frustrace vojáků kteří tam ztratili naději i své přátele. Celý tento působivý výjev dotváří rozmíška mezi elitními odstřelovači Bradleym Cooperem (Oscar?) a jeho "nemesis" na straně nepřítele. Eastwood také věnoval patřičný prostor tomu, aby divákovi nastínil, že i když stojí proti sobě jako nepřátelé na život a na smrt, jejich motivace je v podstatě stejná. American Sniper je výtečným válečným dramatem které ve Vás po projekci něco zanechá. Ať už to bude duševní zmatek a nepochopení nad válkou v Iráku nebo chuť stát se členem NAVY SEALs, jisté je jen to, že tohle je krutá realita, které musí každý den čelit většina vojáků nasazených v bojových operacích po celém světě. „Hooyah!“ ()

JASON_X

Starej dobrej Clinťák po Gran Torinu a několika dalších sračkách zase konečně našel svoje koule a natočil jeden z nejpůsobivějších válečných filmů, jaký jsem kdy viděl. Svou kvalitou, syrovostí a autenticitou určitě srovnatelný s Black Hawk Down. To ale mluvím čistě o válečných, "akčních" scénách, hlavně v druhé půli se American Sniper bohužel nevyhnul jisté dávce teatrálního pathosu a středoproudovosti - výjevy z civilního života, snajprovo dilema, když měl na mušce klučinu s bazukoidem (já bych toho haranta mohamedánskýho bez váhání i výčitek odprásknul), nebo třeba kladení tak velkého důrazu na dějovou linii se vzájemným "filmovým" soubojem Legendy a Mustafy Olympionika, která je jedno velké klišé a nepěkně zavání šablonovitou hollywoodštinou. Ale možná to tak nějak aspoň přibližně opravdu bylo, skutečnost neznám. Každopádně závěrečná titulková skladba Funeral od Morriconeho mě přivedla do tak povznesené nálady, že jsem chtěl dát pět, no ale na tu pátou hvězdu přeci jen ještě trochu malinko něco scházelo (nebo spíš přebývalo). ()

Earl_23

Clinte... pětihvězdičkové téma, které mělo do plného počtu daleko. Ne snad, že by byl Sniper špatně natočený nebo zahraný, ale škoda, že na pořádnou kameru musíte počkat do tři čtvrtě filmu. Je fajn, že nejde o SEAL propagandu, ale pravdivý příběh, ze kterého ve finále dost zamrazí, ale stejně mi přišlo, jako kdyby byl potenciál hodně nevyužitý. Určitě jde o žánrový nadprůměr, ale čtyři z pěti je naprosté max. Jestli mě něco opravdu iritovala, tak to byly všechny ty očividné panenky místo dětí. Proboha, Clinte, proč? ()

Morholt

Eastwood nepřišel s ničím novým, pokud tedy pomineme to, že American Sniper je příběhem existující osoby. Ale jinak je to klasika o texaském vidlákovi, kterého postihne vlastenecký záchvat, projde výcvikem a stane se elitním sniperem SEAL. A samozřejmě se zamiluje a svoje problémy z práce tahá i domů. Čím film potěšil je to, že osobním problémům a posttraumatickým syndromům věnuje film jen malou část stopáže a soustředí se především na bojové akce. A ty byly parádní ve všech svých aspektech, takže člověk odpustí i tu linku se soubojem odstřelovačů, která mi přišla přitažená za vlasy, ale zase nevím, jestli to takhle skutečně v Kyleově knize nebylo. Bradley Cooper byl dobrý, ale nutno dodat, že tady na něj scénář nekladl žádné větší nároky, což se dá říct i o Sienně Miller a dalších protagonistech. Být Američanem, tak na Snipera nahlížim i jako patriot, ale protože jsem Čech čechovatej, viděl jsem jen dobrou střílečku, u které moc nechápu, že se o ní mluví jako o kandidátce na Oscara. 75% ()

Coleator

V podstatě nemám co vytknout - skvělý Bradley Cooper (snad poprvé, co jsem ho viděl v náročnější roli), velmi dobře zrežírované a sestříhané a hlavně - silný příběh... Akorát ty panenky - to byl opravdu takový problém sehnat v tak drahém filmu živé dítě?! :D ()

Lucasion

Od Amerického snipera jsem očekával hodně. Životopisný válečný film, režie Clint Eastwood. No prostě očekávání nebyla malá. Přitom se filmu docela ze začátku daří. Největším trnem filmu je asi samotný herec. Bradley Copper není vůbec špatný herec, ale do válečného dramatu se hodí asi jako písek do zmrzliny. Komedie prosím, ale rozpolceného otce z války, to prostě nejde. Film naopak vyjadřuje jeho pocity obstojně. Akce filmu taky není vůbec špatná. Jelikož jsem fanoušek tohoto žánru, tak musím říct, že po technické stránce se mi film líbil, ale v porovnání s loňským Lone Survivor je tohle někde zcela jinde. I když se celý film emoce řeší, tak finále filmu není vůbec procítěné, ba naopak působí jako skutečný dokument. Americkému sniperovi zkrátka chybí to napětí, které by nás nutilo se bát o osoby ve filmu, nebo náš naštvat, když to schytá některý z důležitých charakterů. A přesně tohle, ale film nemá. Vím, že chtít dalšího Černého jestřába je moc, ale Lone Survivor atmosféru měl sakra dobrou. (68 %) ()

Sawy

Taková solidní light verze Hurt Locker. Patetičtější, psychologicky ohlodaný až na tu nejzákladnější kostru, navíc jsem tady postrádal tu tíživost, která provází hrdinův propad válce právě ve filmu Kathryn Bigelow. Americký sniper zůstává i na poměrně velké časové ploše docela plochý. Na druhou stranu, klobouk dolů před Eastwoodem, který v pětaosmdesáti zvládá natočit dynamický válečný film, který do sebe absorbuje moderní trendy a nedělalo by mi problém uvěřit, že za ním stojí nějaká dravá současná režijní hvězda. Za tohle Ti tleskám, Clinte, jen jsi mohl pod povrch toho "pravého amerického hrdiny" zabrousit trochu víc. 70 % ()

jerry12

75%. Zkušeně napsané, zrežírované a kupodivu i zahrané hrdinské válečné drama, ovšem pár méně závažných výtek bych měl: (1) Bradley Cooper, ač ku mému podivu hrál celkem vysoko nad svůj standard a snad poprvé bylo znát, že se rolí zabýval déle než jen přečtením scénáře, byl volbou poněkud nešťastnou. Díky Bohu si na něj šlo poměrně rychle zvyknout, ale docela dobře si umím představit celou řadu jiných herců, nejen typově odlišných, kteří by se do role hodili daleko lépe. Bradley Cooper je takový medvídek, a jak vždycky říkám, zjevem i výrazem ve mně stále evokuje spíš komediálního herce. (2) Ani American Sniper se nevyhnul tradičnímu americkému kýči. Není se co divit, Clint Eastwood je mistr amerických klišé, takže i tady můžete očekávat naprostou nezdolnost a absolutní odvahu hrdých vojáků a tucty amerických vlajek. Nicméně, a to mě velmi mile překvapilo, scénář troufale poukazuje nejen na americké velkohrdinství, ale také na pochybnosti, které v průběhu války mezi vojáky panují, a kromě hrdinů dělá z amerických žoldáků také chladné a chybující zabijáky, takže čekáte-li, stejně jako jsem čekal já, velkou národní propagandu, American Sniper vás v tomto ohledu zklame; je jí totiž pouze z nepatrnější části. (3) Rodinná dramatická zápletka, tradičně se vtírající do jinak skvělých hollywoodských scénářů, tady akorát zbytečně prodlužuje stopáž. Klidně bychom se mohli dostat na nějakých 100 minut a o nic zásadního bychom nepřišli. Chrisova soukromě-rodinná situace tady sice pro vývoj a pochopení postavy určitou roli hraje, ale je úplně nesmyslně natahovaná, časem, který by se dal využít lépe (třeba hlubším zaměřením na válku z pohledu nepřítele). (4) Občas jsem měl problém s prostřihy mezi scénami a událostmi, kdy jednotlivé scény jakoby nebyly dokončené a najednou zčistajasna, bez sebemenšího upozornění, přišel střih na scénu další, která se odehrávala úplně na jiném místě, a co hůř, občas i v docela jiném čase, což trochu vytvářelo nelogické zmatky v příběhu. Nejde o nic zásadního, ale u Eastwooda to není poprvé, co si zmiňovaného všímám, takže už je znát, že stárne (což samozřejmě znamená, že režijně se z excelentního posunul na "pouze" výborného). Nejde o žádné zásadní chyby nebo vady na kráse, ale jsou tam a bohužel o trochu - naštěstí však ne o moc, takže je stále ještě na co koukat - sráží kvalitu snímku, který si, kupodivu přirozeně a nenuceně, nominaci na Oscara skutečně zasluhuje. Film roku? Bohužel nikoliv. Ale film, který je nutné vidět, jak pro jeho filmové kvality, tak pro jeho informativní charakter a historicky vypovídací hodnotu? Stoprocentně, i přesto že už dávno víme, že Al-Kajda nebyl zdaleka ten hlavní důvod, proč Američané do Iráku svoje vojska poslali... ()

Handle

Bohužel mě to moc nezaujalo... no vlastně to k vyloženému zklamání ani nemá daleko. Americký sniper se táhne od začátku do konce - jako drama je to hrozně fádní a jako válečný film to zase není dostatečně akční a napínavé. Film prostě nenabízí absolutně nic zajímavého, přestože je snímek dobře natočen i zahrán. Za mě slabší 3*. ()

Jansen

Už si na Clinta asi začínám zvykat – netrpěl jsem ani z poloviny tak jako u Gran Torina. Stále ale platí, že filmy Clinta Eastwooda nijak nerozšiřují kontext témat, o kterých pojednávají, a v podstatě nemají co nabídnout. Eastwood se zuby nehty snaží dělat onu „velkou“ kinematografii s kvalitním, blockbusterovským, vizuálem a hlubokým sdělením. Problém je v tom, že Eastwood je naprosto nesebereflexivní a o nějakém přesahu zde nemůže být ani řeč. Jediné v čem s každým dalším filmem vyniká víc a víc je míra sebezalíbení a vášnivého patriotizmu. ()

Borrtex

Nemohl jsem se nezdržet porovnání s loňským Lone Survivorem a upřímně, jsem trošku zklamaný. Jako drama inspirované skutečností je American Sniper dobrý, ovšem jako akční a dějově zajimavější film bych jej asi nepovažoval. Lone Survivor se mi líbil mnohem více kvůli více konstruktivnějšímu a propracovanějšímu příběhu, který šel jedním směrem a více se komplikoval. Zde u Snipera byl ten děj trošičku překombinovaný a neměl žádný jednotný směr, ale jen jakési jednotlivé etapy. Jinak mohu určitě opět pochválit Bradleyho, který se ve své kariéře posunul zase o krok dál a ukázal, že i v tomto pro něj netypickém prostředí umí podat excelentní výkon. 75% ()

Lacike

Je to taky mišmaš rôznych filmov. Z Hurt Lockera si berie prostredie, ktore sa snazi vykreslit co najrealitickejsie, linia so spickovymi nepriatelskymi snipermi mi pripominala Enemy at the Gates. Osobna linia hlavneho hrdinu s vojnovym syndromom milion dalsich filmov v ktorych sa hrdina nevie po navrate domov vyrovnat s tym, co zazil. A cele to korunuje velka davka patriotizmu o tom, ze americania su proste tí najlepsi a najodvaznejsi vojaci na svete. Bezne mi to nevadi, ale tentokrat toho bolo prilis aj na mna a chcelo sa miestami zvracat. Problem je, ze vysledny mix nie je prilis zaujimavy v ziadnom ohlade. Technicka stranka akcnych scen je kvalitna ale ich vyznenie nie je nejakym spôsobom omracujuce. Osobna linia v ktorej sledujeme minulost hlavneho hrdinu nijak film neobohati a zbytocne nudi. Suboj dvoch elitnych znepriatelenych sniperov postrada potrebne napätie. Vysledok je proste sled rôznych epizodiek bez nejakej jasnej a kvalitnej linky, ktora by tomu dala zmysel. To, ze hlavny hrdina ma ako sniper na konte najviac zabitych je pre mna malo. 6 nominacii na oscara je podla mna blby vtip. Hlavne tá za najlepsi vykon. Bradley Cooper tu nepredvadza nic vynimocne. 4/10. ()

6thSun

Pokud se morálního hlediska tejká, je to za jednu hvězdu, páč se tady z druhý strany dělaj průzračný svině, který maj ve svým středu brutálního Řezníka (doslovně). Glorifikace amerických vojáků zde vítězí nad krutou realitou, ve které vzali tisíce životů a omylem si myslí, že právem. Jenže jsme na filmovým webu, kde tyhle kecy nemaj valnej smysl. A z čistě filmově-zábavního hlediska to u mě vyšlo nadprůměrně. ()

Gwaihir

Válka zjevně není tématem, které by Clintovi tolik sedělo, tedy až na jednu výjimku potvrzující pravidlo. Nedá se říct, že by to byl přímo špatný film, ale bohužel v něm nedostávají prostor jakékoli větší emoce, což je vskutku obrovská škoda, protože téměř všechno, co se na plátně děje, a že toho není zrovna málo, vyznívá tak nějak do ztracena. Nepředpokládal jsem, že budu v tomto případě muset napsat něco podobného, ale je to pro mě celkem zklamání, vzhledem k tomu, o čem to vlastně je. 65 % ()

Tommassi3

"Momentálně jste nejhledanější člověk v Iráku.. Vypsali na vás odměnu sto osmdesát tisíc dolarů !!" - "Hlavně to neříkejte mý ženě !! Dostala by na ně zálusk.." ;) ()

Avalon820

Původně jsem chtěl napsat sáhodlouhý komentář o tom, co se mi na tomto filmu nelíbí. Rozhodl jsem se ale vytknout pouze jedinou věc, která, myslím, mluví za všechny: Je-li ve válečném filmu stejný počet dětských herců jako v průměrné rodinné komedii, je to zatraceně špatně. ()

ChArLeNe

Strašná amícka propaganda. "Oh pozri, telka mi vraví, že muslimskí teroristi sú zodpovední za 9/11, a mňa serie, že nás atakujú, no bez toho, aby som si to overil, sa pridám k armáde a pôjdem do Iráku tích barbarov zabíjať a budem hrdina". Ani vyobrazenie traumy nebolo nič extra. Myslela som, že viac sa film bude zaoberať traumou, ale viac bolo vojnových záberov alebo večné naťahovačky "poď domov" "nie ja ešte chcem ostať" "poď domov" "nie" "zostaň doma" "nie, musím sa tam vrátiť" "vieš čo, ja už sa chcem natrvalo vrátiť domov" *cries hysterically*, a zobrazenie traumy iba na konci, že bol náchylný na zvuky. No to je toho. Herecké výkony tento propagandistický brak a strašnú nudu zachraňujú. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu