Rectify (TV seriál)

USA, 2013–2016, 24 h 24 min (Minutáž: 43–110 min)

Tvůrci:

Ray McKinnon

Gabriel Mann

Aden Young, Abigail Spencer, J. Smith-Cameron, Adelaide Clemens, Clayne Crawford, Luke Kirby, Jake Austin Walker, Bruce McKinnon, J.D. Evermore, Sean Bridgers, Michael O'Neill, Sharon Conley, Jayson Warner Smith, Kim Wall, Robin Mullins, Linds Edwards, Johnny Ray Gill, Stuart Greer, Red West, Michael Traynor, Melinda Page Hamilton, Leon Rippy, Derek Wilson, Abby Corrigan, Paul Fitzgerald, Kimberley Drummond, Tim Ware, Hal Holbrook, W. Earl Brown, Aldis Hodge, Hunter Ballard, Willie C. Carpenter, Anna Enger, Michael Vartan, Molly Hagan, Debra Christofferson, Madeline Taylor, Frances Fisher, Roger Edwards, Lacy Camp, Ron Prather, Morganna May, Adam Minarovich, Erika Bierman, Graham Gordy, Thomas Francis Murphy, Dan Hildebrand, Ron Clinton Smith, Amy Parrish, Ann Mahoney, Lara Grice, Ted Huckabee, Ian Gregg, Ashley LeConte Campbell, Jane McNeill, Mandi Christine Kerr, Jill Jane Clements, Keith Flippen, Ray Stoney, Ricky Wayne, Ajay Mehta, Nathan Darrow, Tina Parker, Rebecca Koon, Rebecca Henderson, Adam Aalderks, Brian Bremer, Matthew Posey, Frank Hoyt Taylor, Edith Ivey, Adam Fristoe, Donna Biscoe, L. Warren Young, John Marshall Jones, Sonny Shroyer, Matt Lowe, Carmela McNeal, Ricky Muse, Pete Burris, Bethany Anne Lind, Russ Prine, John Boyd West, Faith Renee Kennedy, Claire Bronson, Doug Bertolini, Sarah Peasall, Hannah Peasall, Leah Peasall, Michael Peasall, JoJo Peasall, Kevin Wayne, Christine Horn, Richard Jackson, William Betsill, Nat Padgett, Jennifer D. Taylor, Blake H. Hughes, Alex Elder, Karen Keith, Samantha Kacho, Lauren Emily Townsend, Gavin Munn, Caitlin Fitzgerald, Scott Lawrence, Charles Halford, Markice Moore, Marcus Hester, Jeryl Prescott, Hunter Burke, Anja Akstin, Matthew Zuk, Dennis Boutsikaris, Buck Taylor, Stephen Louis Grush, Steve Coulter, R. Keith Harris, Sallye Hooks, Joie Lee, Joshua Mikel, Cullen Moss, Autumn Gruber, Rebecca Tilney

Daniel Holden byl 18letý poněkud nepraktický a ještě zdaleka ne dospělý student, který mohl mít před sebou skvělou perspektivu. Kdyby ho nenašli, jak se dotýká těla uškrcené a zneužité 16leté školačky a rituálně ji obkládá květinami. Protože následně neodolal soustředěnému tlaku vyšetřovatelů a převzal zodpovědnost za její smrt, následujících bezmála 20 let strávil ve vězení, z toho 19 v cele smrti. Měl už čest seznámit se osobně s katem - jedno z pěti odvolání a následného oddálení rozsudku přišlo vážně na poslední chvíli. Jak plynul čas, přišly do módy nové vyšetřovací metody a test DNA zpochybnil dávný rozsudek. Daniel byl propuštěn s tím, že proběhne nové vyšetřování. Rectify není soudní ani vězeňské drama, není to ani kriminálka, aspoň ne v běžném smyslu slova. Jde o psychologické drama muže připraveného o své mládí a vrženého do světa, kterému vůbec nerozumí. Není připraven na to, starat se sám o sebe, je zahlcený spoustou možností a vjemů. Pro většinu svého okolí navíc zůstává vrahem. Příbuzní dívky chtějí svou spravedlnost. Pro představitele státní moci je nepřijatelné připustit, že by zničili život nevinného člověka. Navíc - a to je možná nejdůležitější - ve světě mimo vězení se už dávno přestalo s Danielem počítat. Až na několik výjimek překáží vlastně všem. Jeho návrat vyvolává zmatek, pochybnosti a působí bolest. Rectify je komorní drama o hledání ztraceného času a motivace opět se postavit na nohy a začít znovu. Nepodbízí se, není efektní, dráždivé a především nikam nespěchá. Všechny série popisují pouhé 3 týdny Danielova života po příjezdu domů. Pokud ale přijmete jeho tempo a atmosféru, má slušnou šanci vás pohltit a spolu s Danielem prožijete tichá dramata a budete se radovat z drobností, které by vám ještě před chvílí přišly všední a nepodstatné. V neposlední řadě se seriál dá vnímat jako úvaha, ne snad nad stavem vězeňství v USA, ale nad fenoménem trestu smrti. Hlavní hrdina se ve vzpomínkách vrací k životu za zdí a konfrontuje ho s životem na svobodě. Rectify je seriál pro trpělivé a vnímavé diváky schopné zachytit a ocenit psychologicky hodnověrnou charakterovou drobnokresbu, hypnotický soundtrack a špičkové herecké výkony v čele s Adenem Youngem coby Danielem a Abigail Spencer v roli energické a oddané sestry Amanthy. Za sebe zvedám jednoznačně palec nahoru, po Westworldu jde v krátké době o další seriál, který se mi zadřel hluboko pod kůži. Celkový dojem: 90 %.(10.5.2017)

Je to bomba,co říct víc.Ten typ seriálu,který přesně ví co chce a neustoupí ani v jeden díl(bohužel jenom 6 první série).Člověk nemůže chtít všechno a pořád si řikám,proč tam nebylo víc toho vyšetřování,ale tenhle seroš padá a stojí na skvělě zahraným Danielovi a jeho nejbližších,kde herci podali parádní výkony a byly skvělě vykresleny,že doufám,že další díly budou,protože rezerva kam vůbec může sahat další děj je obrovská.Náměť možná pro někoho může být standartní,ale tady byl vážně do morku kostí polapen hlavně na jednu osobu,která žije víceméně svůj svět a ostatní s tím musí žít tak jako on sám.Parádní uvodní theme,parádní kamera,herci,scenář..chybu jsem tam neviděl a pomalé tempo mě spíše naplňuje,takže musim za pět.(28.5.2013)

Shlédla jsem všechny 3 série ( 22 dílů ) a nemohla jsem pár dní prakticky nic jiného dělat.Seriál mě naprosto pohltil. Není pro každého. Děj se vleče, někdo by mohl mít dojem,že dialogy jsou prakticky o ničem,ale pro mě je opak pravdou - nezaregistrovala jsem ani jediné hluché místo.Celé jsem to viděla s mizerným překladem,ale i tak jsem si z toho strašně moc vzala. Jsem fanouškem akčních a válečných filmů,takže jsem vlastně překvapila sama sebe,protože tenhle filmový skvost není ani v náznaku akční. Postavy místy působí jako mimoňové, ale to přesně zapadá do celého konceptu. Troufám si říct, že postava Daniela je Youngovou životní rolí.(24.7.2016)

• Dannysek4U

Zatim docela zajimavej napad, i kdyz rodinny a psychologicky dramata me moc neberou. V pripade tohohle serialu ale krapet desi to podprahovy stejskani si po "stary" Americe, bigotni a upnuty, a zaroven jeho opetovny popirani. Je to trochu matouci.Hlavni hrdina ale rozhodne zajimavej. Trochu z jeho mlceni tahne Andy Dufresne :)(1.1.2014)

Bez empatie se vůbec na tenhle seriál nedívejte. Pokud dokážete cítit tu vůni svobody, jakou Daniel cítí, když jede po 19 letech v cele smrti v autě nebo jen tak sedí na trávníku, potom budete tímhle nedoceněným skvostem oceněni. Skvělá emocionální očista. Musím především vyzvednout 1. díl poslední série, který byl naprosto strhující a málem mě porazil na konci ze židle!(2.1.2017)