Rychle a zběsile 8

• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Akční / Krimi / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2017, 136 min (Director's cut: 149 min)

Kdo si hraje, nezlobí a někdy tak i vydělává miliardy. Jako Diesel a spol., kteří si hrají rádi, a od pátého dílu jim studio dopřává čím dál dražší hračky, oni zvou na pískoviště další a další sympatické kamarády, vymýšlejí si stále větší kraviny a na to jejich hraní si na EXPENDABLES a bondovky se čím dál tím líp kouká, protože to nejsou žádní onanisti, ale dobře vědí, co divák chce a to mu taky měrou vrchovatou dopřávají. Pořád sice ne a ne trefit pořádného záporáka, obvykle si vystačí s tím, že je záporák jen sexy, ať už ho hraje Statham nebo Theron, ale komicky přepálené akční scény a hláškování už mají v malíku. Osmička má zatím nejzajímavější zápletku (ne, že by na tom nějak extra záleželo), dobře distribuovanou akci (otvírací honička na Kubě, akce v Německu a útěk z vězení v polovině první a v té druhé pak epická akce v New Yorku a ještě epičtější finále s ponorkou), která se k mé potěše odehrává skoro výhradně za dne a nejen, že se podařilo udržet na palubě nejcennější herecké akvizice série a sice Rocka se Stathamem, ale jejich vzájemné špičkování patří tentokrát k vrcholům filmu. Za mě spokojenost a přeju téhle sérii, kde se běžně auta honí s ponorkami a Stathamovu matku hraje Helen Mirren, i nadále tučné výdělky a dlouhý život. Protože já si taky rád hraju.(15.4.2017)

• kingik

Čím víc máte pubického ochlupení, o to víc si tenhle film užijete. Jste-li muž, využívající přítmí v sále kina pro prstění slečen, máte rovněž vyhráno, v takovém případě vám může být úplně jedno, co se na plátně odehrává. Jste-li ovšem více než příčetný jedinec, RYCHLE A ZBĚSILE ven z kina, než vám kapacita vašeho mozku splaskne na úroveň brontosaura, bezvládně přežvykujícího popcorn. Nic proti sebeparodické úrovni, na kterou se série dostala od pátého dílu, ale aby to bylo kvalitní a snesitelné, musí se to umět. Když se chce film vybláznit, zešílet, hrát si na bondovku a vysemenit se do rozjuchaných prostoduchých pipek a píčusů, šílejících nad každou kůl scénou, měl by mít režisér F. Gary Gray ve své filmografii alespoň jeden takový film, což nemá. Gray umí i filmy, co mají nějakou myšlenku, takže on je pro takový film špatnou volbou. Dále od takového filmu očekávám přehršli akčních scén. Film má vlastně jen dvě velké akční scény: hacknutí aut za plného provozu a"bondovské" finále na ledu, za přítomnosti ponorky. První hodina je zdlouhavá, plná dialogů na úrovni rozpravy Včelky Máji s Vilíkem. Na úvod nás rozehřeje závod v kubánských ulicích, následně bitka s dozorci ve věznici. Obojí je nepřehledně nasnímáno, nezajímavě podáno. A všechny scény nejsou úplně povedené. Zejména finální scéna na ledu je plná okatě hnusného CGI. Taková schopná parta herců a musela dostat scénář rovnající se výblitku pětiletého dítěte. Jedním z největších kladů této scenáristické mrdky je ten, že se Dom Toretto (Vin Diesel) přidá na temnou stranu, samozřejmě je za tím vydírání ze strany kyber-teroristky (Charlize Theron), hrozí, že mu zabije "napíchance". Jinak ale film nepřijde s ničím novým, dokonce i nápad s hacknutím aut už zde byl, viz Smrtonosná past 4. Prostě příšernost sledovat to celé s vědomím, že stejně dopředu víte, jak to celé dopadne. No dobrá, kyber-teroristka Cipher unikne spravedlnosti. Ani nemá smysl dávat spoiler-alert, vše bez problémů dopředu odhadnete. Abych se u filmu nějak zabavil, musel jsem si vymyslet, jak asi bude vypadat Rychle a zběsile 30, když série vydělává na lidské blbosti. I já jsem ji nechal vydělat díky zdejšímu kladnému přijetí, a vypravil jsem se do kina. Parta devadesátiletých hrdinů používá namísto nadupaných kár vytuněné nákupní vozíky, s nimiž v supermarketu svádí boj o zlevněné zboží. Mrštný pohyb jim zajišťují berle plné udělátek po vzoru bondovek. A nebojte se, nebude to taková slátanina. Ne o moc větší než je tahle pitomoučká osmička. 3/10(22.4.2017)

Kvalita jednotlivých dílu FF se dá vnímat třeba podle toho, které díly si opravdu pamatujete. Zapamatovánihodná byla jednička, protože byla relativně laciná, zemitá a originální. Pětku si každý pamatuje, protože přinesla patřičný boost a skok o ligu výš, plus spoustu skělých režijních nápadu a diváckých taháků (Rock apod.) Zbytek už splývá dohromady a pamatovat se dají jen ty opravdu peakové highlighty, ať už pozitivní, či naopak. Osmý díl neni jiný a spadá tak do kategorie nijak vyjmečných. Žádná akční scéna není opravdu kulervoucí (CGI bordel neznamená automaticky posez na prdel), Charlize, Statham a spol sice fajn, ale s takovým hereckým potenciálem si počechrat auta ve dvou třech scénách, nechat se prohnat ponorkou a thats it ? Kde jsou full contact souboje typu Rock vs Diesel, nebo Rodriguez vs Carano ? To byly highlighty v akčním nátřesku. Tady nic takového není. Všechny ty nařvané triky nezastíní absenci tvůrčích nápadů a vycizelovaný vizuál za 250 mega z toho neudělá maskulinní akční jízdu. Family feeling pokračuje, v pořádku, však na to hlavní hrdinové mají už věk, ale nejlepší scény nejsou ty akční. A to asi není OK.(14.4.2017)

Značka Rychle a zběsile už vůbec není o autech, jako tomu bylo dřív. Už dávno to není o závodech nebo vůně spálených gum. Teď už je to značka, která zaručuje kvalitní akční orgie, vypatlané jak pasta na zuby, ale s koulemi většíma jak od orangutana. K tomu tvůrci vytvořili tak solidní základnu akčních herců, až mám pocit, že vytvořili přímého nástupce Expendables. Osobně mě pak nejvíce těšil Jason Statham, který se ve svých rolích za poslední léta vysloveně našel a hlásí o sto šest. V závěsu mu sekunduje monstrum The Rock a finišuje celý zbytek včetně Charlize Theron, která je tady na straně druhé barikády hodně nechutná.(1.10.2017)

Poctivá popcornová šleha. Špičková řemeslná práce, která je trikově přesvědčivá, i když se na plátně dějí absolutní pekla, navzdory šíleným dějovým konstrukcím a šachům s postavami celkem fungující scénář, jehož poradce na hlášky by měl dostat extra příplatky, a postavy, jež přesně znají svoji úlohu v týmu a mají charisma i silné momenty. K tomu fajn záporačka a skvělé taky-finále s Jasonem Stathamem a jeho malým parťákem a výsledkem je ulítlý blockbuster, v jaký jsme ani náhodou nedoufali.(12.4.2017)

• - Postava, kterou hraje Scott Eastwood, nebyla nikde ve filmu jmenována. Scottův otec, Clint Eastwood, si ve slavné westernové trilogii Pro hrst dolarů, kterou natočil Sergio Leone, zahrál také bezejmennou roli. (ArsenalEagle)

• - Ve filmu byly použity telefony Samsung Galaxy S7 a iPhone 6/6s. (XminerCZ)

• - Původní název filmu měl být Fast 8, Furious 8 and Fast and Furious 8. Nakonec se název ustálil na The Fate of the Furious. (Blackthunder)