Rychle a zběsile 8

Fast & Furious 8

Rýchlo a Zbesilo 8

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

USA / Francie / Kanada / Velká Británie / Samoa, 2017, 136 min (Director's cut: 149 min)

Poctivá popcornová šleha. Špičková řemeslná práce, která je trikově přesvědčivá, i když se na plátně dějí absolutní pekla, navzdory šíleným dějovým konstrukcím a šachům s postavami celkem fungující scénář, jehož poradce na hlášky by měl dostat extra příplatky, a postavy, jež přesně znají svoji úlohu v týmu a mají charisma i silné momenty. K tomu fajn záporačka a skvělé taky-finále s Jasonem Stathamem a jeho malým parťákem a výsledkem je ulítlý blockbuster, v jaký jsme ani náhodou nedoufali.(12.4.2017)

Kdybych tohle dostal jako kluk, velice pravděpodobně by to byl můj nejoblíbenější film a pouštěl bych si ho znova a znova. Rozhodně není překvapením, že se tahle frančíza od usedlejší pětky stává pořád větší sci-fi a tady už to jinak opravdu jinak označit nejde. Boží oko z předchozího dílu bych ještě zkousnout dokázal, ale tenhle díl tuto metu hravě přeskočil hned dvojnásobně. Tak nějak jsem to sice nečekal, ale předpokládat jsem to mohl, o to víc však nemohu pochopit, proč mi zběsilá osmička po stránce příběhu naprosto vůbec nebavila. Chris Morgan už naprosto rezignoval na nějaké dějové zvraty ukotvené v realitě a začal sám sebe parodovat. Musím to sem prostě napsat naprosto zřetelně. TEN SCÉNÁŘ JE NAPROSTO VYPATLANÝ. Pravidelně jsem zíral, co všecko dokážou jednotlivé postavy vypustit z pusy a brát to jako normálku. Prakticky u každé situace jsem si říkal, že tady bych použil jiný slovní obrat, který by dával alespoň nějaký smysl, tu jsem si zase říkal, že tahle nová postava sem byla vepsána po shlédnutí nějaké vydařené venezuelské telenovely a nemá tu co dělat. Ano, půjdu na to podruhé a už s tímhle budu smířený...je třeba si ale uvědomit, o jaký mílový krok je jinde F.Gary Gray než James Wan. Po stránce režie prakticky není co vytknout. Gray je jistý v kramflecích, naprosto nekompromisně bezchybný v akčních scénách a umně se mu daří sloučit hektickou hudbu do tempa rychlých motorů. Konečně můžu říct, že jsem to u něj viděl už u Loupeže po italsku, kterou jsem viděl minimálně dvacetkrát. Dále si odškrtávám položku, která je na filmu absolutně to nejlepší. Což jsou bitky tělo na tělo. Ty jsou o dva levely výše než jakákoliv automobilová honička (respektive auto-ponorková a celé mohutné finále). Scéna ve vězení je sekvence, kterou jsem snad ještě neviděl. The Rock měl na roli mnohem víc času než v sedmičce a řádně se tu vyřádil, až jsme si s kámošem řekli, že tohle prostě není ani z pokulhávajích béčkových vod, ale ještě někde víc vzadu...ovšem tak neuvěřitelně zábavných, že se strašně těšim, až to uvidím znovu. No a pak si šetřím samozřejmě Jasona Stathama. Ten má letos zřejmě pouze jeden film, loni měl také pouze Mechanika, ale jestli se připravoval na tuhle roli, tak mu to jsem schopen odpustit. Naprosto každá scéna s ním je v různých ohledech naprosto neuvěřitelná a rázně doporučuji nenakoukávat jednotlivé tv-spoty, překvapení v kině je pak o to příjemnější. A abych to zbytečně nenatahoval, ještě se letmo zmíním o záporácké straně. Zápletka s Dieselem propálená od prvního traileru je samozřejmě jeden velkej bullshit, což nemyslím jako spoiler, ale byla prakticky jen jedna cesta, proč by se něco takového mohlo stát. Charlize Theron se do okulárů nezapomenutelných záporáků rozhodně nezapíše, je ale patřičně chladná, sexy, má dredy a umí pěkně zuřit, to je ale tak všecko. A vůbec nejhorší je její vousatý posluhovač z GoT, který nemá jedinou scénu, kde by mohl vyniknout a po většinu času se jen tváří nasraně a je celkově napřesdržku. A to je asi tak vše. Série rozhodně vytěžená není, opět se cestuje po světě a po místech, kde série ještě nebyla (New York a nádherná neokoukaná Kuba) a najednou je ta plánovaná nová trilogie o to reálnější. PS : Zombie Cars. Když to člověk vidí, v tu chvíli vlastně neví, na co debilního z 80s to kouká...7/10(13.4.2017)

Další nadupaná akční jízda, která je tu s námi už neuvěřitelných 16 let a snad nikdy neskončí. A taky nemá proč. Všechno funguje, jak má, a série je rozjetá na x dalších dílů dopředu. Když 16 vydělíme 2, dostaneme 8. díl, a dvojka je přesně počet let, jaký mají jednotlivé díly mezi sebou rozestup - milé zjištění. Osmička je prostě další akční nálož se skvělými herci, kteří diváka prostě baví, a je potřeba si ji užít na maximum a neřešit (ne)logiku, ale to už jsme přeci dávno pochopili. Dwayne Johnson a Jason Statham ve svých rolích excelují a dodávají tomu ještě větší grády, což je jenom dobře, protože se pořád v rámci série jedná o novější tváře. Jedeme dál!(14.4.2017)

Osmý šampionát MTV v tupém rozjebávání předražených aut jasně dává kástingem najevo osralové ambice. Poté, co se Pavlík Chodec naposled rychle a zběsile projel ve svém potuněném Poršáku a sloup véóčka nadobro ukončil jeho neherecké ambice, zbyli v hlavních rolích už jen dva charakteři, co nepřekročili povolenou dávku pigmentu. Theronovic Karlík, kterému by jako jedinému Komise pro potírání trapně pózujících gumových panáků patrně neprocvikla hereckou licenci, no a Turek, jehož vtipná a svižná etuda s lozkokokokokošňouškým Naftou juniorem zaobstarala devadesát procent celkové zábavnosti téhle jinak hloupé, naivní, ale jakože ukrutně kůl Bondáže pro národnostní menšiny, v níž se dva přičmoudlé ovarové krky, banda negrů, mesticů, mul a mezků bezradně potácí od výbuchu k výbuchu a od havárky k havárce za doprovodu absolutních rýmovaček čokoládových recitátorů a věčného hn – hn – hnn – hnnn – hnnnnnnn týraných dvanáctivalcových šestilitrů. Nicméně od poslední příšerné tryzny za Pavlíka znatelně ubylo zahnívajícího kýčovitého patosu, zbyl jen čistý výplach míchy a veškeré ty akční vyfikundace jsou natočeny opravdu pompézně a mistrně. Tudíž pokud si do zkurveného zlodějského Cinestáru fickaně propašujete dva litry poctivé Kofoly za dvacku s tunou baleného popkornu z Tesca za třináct, a kromě předraženého vstupného tak nevypružíte stopade za třetinové „výhodné menu“ (Zajisté velmi výhodné pro monopolní holandský konglomerát!), nenarazíte během produkce celkem na nic, co by vás vyloženě nasralo nebo znechutilo. Tedy snad až na tatínkem protěžené násilné obsazení Klintova letadlového přestřiku. Ten slizký kožený jeliman se semidebilním kukučem je vyloženě trapný, totálně prkenný a celou dobu mi pěkně pil mou drahocennou nula mínus.(15.4.2017)

Neuvěřitelné se stává skutečností. Po dohromady třech hvězdičkách pro poslední dva díly jsem nečekal zhola nic. Tentokrát se mi však podařilo přinutit svůj mozek přistoupit na jejich hru a fakt jsem se bavil. Zřejmě je to tím, že se osmička bere dle mého méně vážně než kterýkoli předchozí díl. Má to spoustu hlášek, nadupaný soundtrack a akci tak mentální a nereálnou, že se na tvůrce ani nemůžete zlobit a musíte se blbě uculovat. Perfektní Charlize jako Cipher, bavili jak Rock se Stathamem, tak i velký a malý pan Nikdo. Věřte, já bych byl první, kdo by po dalším díle téhle série hodil kamenem (a rád), ale osmička se vážně povedla a podezřívám sám sebe z toho, že se těším, co vymyslí v devítce. Vzhledem k neustále gradaci čekám alespoň nesmělý přesun do vesmíru... 80%(13.4.2017)

• - První hollywoodský film, který natáčel několik scén na Kubě. (filmsim)

• - Postava, kterou hraje Scott Eastwood, nebyla nikde ve filmu jmenována. Scottův otec, Clint Eastwood, si ve slavné westernové trilogii Pro hrst dolarů, kterou natočil Sergio Leone, zahrál také bezejmennou roli. (ArsenalEagle)

• - Během natáčení došlo k nepřímému konfliktu mezi Dwaynem "The Rock" Johnsonem (Hobbs) a Vinem Dieslem (Dominic Toretto). Rock si na sociálních sítích postěžoval, že se někteří herci chovají neprofesionálně. Narážka byla mířena na Vina, který chodil pozdě na natáčení a celý štáb na něj musel opakovaně čekat i několik hodin. Dwayne se později omluvil pomocí videa na Instagramu. (bagrneplave)