Rychle a zběsile 8

Rýchlo a Zbesilo 8

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

USA / Francie / Kanada / Velká Británie / Samoa, 2017, 136 min

Po sedmičce Rychle a zběsile jsem byl rozhodnutý, že na další díl do kina nepůjdu, přesto jsem to nakonec porušil. Ono to přece jen láká, když vám obsadí do role záporačky Charlize Theron a ještě k tomu slýcháte spíše jen pozitivní ohlasy na film, víte o rekordních tržbách a k tomu si přidáte dvojici Jason Statham a Dwayne „The Rock“ Johnson. O tom co se mi nelíbilo se snad už ani nemá cenu rozepisovat, to bych se mohl opakovat. Přece jen bych ale raději viděl Jasona Stathama zase na druhé straně, bratříčkování s „rodinou“ není nic pro mě. Zlepšení oproti sedmičce je u vtipných momentů a akční scény mě v rámci možností bavily. Vlastně pořádně nevím jak to ohodnotit. 3 a půl hvězdičky.(2.5.2017)

Je smutné, když podobná esence überblockbusteru², která by ráda stavěla na desítky minut trvajících přepálených akčních CGI eskapádách plných bezpočetných tuctů pršících kár či nukleárních ponorek nahánějících nejluxusnější sporťáky planety, kdy neproběhnou snad dvě po sobě jdoucí filmová políčka bez exploze bayovských rozměrů, funguje pouze během scén, kdy to testosteronově jiskří mezi Rockem a Stathamem, kdy jeden nebo druhý přebírá roli chůvy či trenéra dívčího mužstva, kdy si Charlize a Kurt naplno vychutnávají guilty pleasure potenciál svých partů apod. Díky ještě většímu posunu ad absurdum (světe div se, lze to) toho všeho je to lepší posledních dvou dílů, ale stále to ani zdaleka nenašlo onen vyrovnaný poměr různorodé akce (zde se citelně nedostává klasické "přesdržkované"; což s takovým obsazením je faux pas z nejnepochopitelnějších), týmovky a v rámci mezí stylově nadsazeného blockbusteru z pětky. #family(12.4.2017)

Kdybych tohle dostal jako kluk, velice pravděpodobně by to byl můj nejoblíbenější film a pouštěl bych si ho znova a znova. Rozhodně není překvapením, že se tahle frančíza od usedlejší pětky stává pořád větší sci-fi a tady už to jinak opravdu jinak označit nejde. Boží oko z předchozího dílu bych ještě zkousnout dokázal, ale tenhle díl tuto metu hravě přeskočil hned dvojnásobně. Tak nějak jsem to sice nečekal, ale předpokládat jsem to mohl, o to víc však nemohu pochopit, proč mi zběsilá osmička po stránce příběhu naprosto vůbec nebavila. Chris Morgan už naprosto rezignoval na nějaké dějové zvraty ukotvené v realitě a začal sám sebe parodovat. Musím to sem prostě napsat naprosto zřetelně. TEN SCÉNÁŘ JE NAPROSTO VYPATLANÝ. Pravidelně jsem zíral, co všecko dokážou jednotlivé postavy vypustit z pusy a brát to jako normálku. Prakticky u každé situace jsem si říkal, že tady bych použil jiný slovní obrat, který by dával alespoň nějaký smysl, tu jsem si zase říkal, že tahle nová postava sem byla vepsána po shlédnutí nějaké vydařené venezuelské telenovely a nemá tu co dělat. Ano, půjdu na to podruhé a už s tímhle budu smířený...je třeba si ale uvědomit, o jaký mílový krok je jinde F.Gary Gray než James Wan. Po stránce režie prakticky není co vytknout. Gray je jistý v kramflecích, naprosto nekompromisně bezchybný v akčních scénách a umně se mu daří sloučit hektickou hudbu do tempa rychlých motorů. Konečně můžu říct, že jsem to u něj viděl už u Loupeže po italsku, kterou jsem viděl minimálně dvacetkrát. Dále si odškrtávám položku, která je na filmu absolutně to nejlepší. Což jsou bitky tělo na tělo. Ty jsou o dva levely výše než jakákoliv automobilová honička (respektive auto-ponorková a celé mohutné finále). Scéna ve vězení je sekvence, kterou jsem snad ještě neviděl. The Rock měl na roli mnohem víc času než v sedmičce a řádně se tu vyřádil, až jsme si s kámošem řekli, že tohle prostě není ani z pokulhávajích béčkových vod, ale ještě někde víc vzadu...ovšem tak neuvěřitelně zábavných, že se strašně těšim, až to uvidím znovu. No a pak si šetřím samozřejmě Jasona Stathama. Ten má letos zřejmě pouze jeden film, loni měl také pouze Mechanika, ale jestli se připravoval na tuhle roli, tak mu to jsem schopen odpustit. Naprosto každá scéna s ním je v různých ohledech naprosto neuvěřitelná a rázně doporučuji nenakoukávat jednotlivé tv-spoty, překvapení v kině je pak o to příjemnější. A abych to zbytečně nenatahoval, ještě se letmo zmíním o záporácké straně. Zápletka s Dieselem propálená od prvního traileru je samozřejmě jeden velkej bullshit, což nemyslím jako spoiler, ale byla prakticky jen jedna cesta, proč by se něco takového mohlo stát. Charlize Theron se do okulárů nezapomenutelných záporáků rozhodně nezapíše, je ale patřičně chladná, sexy, má dredy a umí pěkně zuřit, to je ale tak všecko. A vůbec nejhorší je její vousatý posluhovač z GoT, který nemá jedinou scénu, kde by mohl vyniknout a po většinu času se jen tváří nasraně a je celkově napřesdržku. A to je asi tak vše. Série rozhodně vytěžená není, opět se cestuje po světě a po místech, kde série ještě nebyla (New York a nádherná neokoukaná Kuba) a najednou je ta plánovaná nová trilogie o to reálnější. PS : Zombie Cars. Když to člověk vidí, v tu chvíli vlastně neví, na co debilního z 80s to kouká...7/10(13.4.2017)

O co patrnější je zacyklenost zápletek, do kterých se parta pátý díl po sobě vrhá, o to větší je moje natěšenost na výsledný film. Ještě před nějakou dobou jsem měl obavu, že není kam stoupat, kam šponovat očekávání a kam směřovat postavy. Už nějakou dobu ale vidím, že nic z toho není potřeba. Vin Diesel z pozice hlavní tváře zakomponuje do scénářů všechna myslitelná přání fanoušků včetně vysněné (a překvapivě perfektní) představitelky hlavní záporačky, v pomalejších pasážích procedí nesrozumitelným basem několik hesel na slohové téma "My Family" a zároveň se pokaždé dokáže vyšvihnout s atrakcí, kterou nikdo nečeká (tentokrát je to zloděj scén Jason Statham). Nejrůznější výtky proti fyzice či logice ještě nikdy nebyly zbytečnější. Tahle sága si jede ve vlastním vesmíru a já budu jen rád, když v podobných dvouletkách bude ještě dlouho pokračovat.(18.5.2017)

Před projekcí jsem si byl jistý pěti hvězdy nakonec to jsou jen velmi silné čtyři. Tahle série mě víceméně začala bavit až od 5. dílu, poněvadž předešlé díly se věnovaly pouze závodění a to já příliš nemusím. Nyní je z toho něco, co absolutně pohrdá fyzikou, gravitací a logikou a spousta lidí to neskousne, ale nebýt toho, tak v životě ve filmu neuvidím, to co tahle série předvádí, protože žádný jiný film by si tohle dovolit nedokázal a za tohle jsem téhle sérii vděčný. Je zde spousta super herců, výborná moderní hudba, pěkné ženské, rychlé káry, prachy jdou na tom sakra vidět v každém záběru, pro mě jako moderního mladého člověka se na to kouká velmi příjemně a skvěle se u toho bavím. Tyrese Gibson mi svým vtipem podráží kolena, ale slušně sekunduje i Statham byť dle mého ve Spy byl 2x víc vtipnější, přesto mu tyhle pozice sedí a rozhodně bych mu dával do budoucna pouze Akční komedie, než béčkové akčňáky, které točí spousta jiných. Největším highlightem dílu je hackování aut, což je opět něco, co nikde jinde nebylo vidět a 20 minutové finále s ponorkou, torpédy a monstrózními výbuchy, které vyráží dech. Co je naopak mínusem a také důvod proč nedávám plný počet, že výrazně ubyly souboje, zde je vlastně jen stylový útěk z vězení a vynikající Stathamův baby dance, tím to souboje končí a na střílení zde ani nedojde, což mě trošku spíš mrzelo než zklamalo. Předchozí díly se mi líbily o něco více, Osmička mi příjde se více vrací ke starým kolejím tedy k závodění což já příliš nevítám vřele. Charlize Theron jako záporáčka super, škoda, že nedošlo i na ženský souboj. Kino však jasná povinnost a určitě si film ještě zopakuji. 80%(14.4.2017)

• - Jde o první film ze série Rychle a zběsile, na kterém se podílel držitel Oscara. Zahráli si zde dokonce dva - Helen Mirren a Charlize Theron. (ArsenalEagle)

• - Ve filmu bylo zdemolováno na 300 aut, která byla k těmto účelům postavena. (Sochorisko)

• - První film ze série Rychle a zběsile, který nemá potitulkovou scénu. (ArsenalEagle)