Rychle a zběsile 8

• Nový Zéland

• Kanada

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2017, 136 min (Director's cut: 149 min)

|90%| !!!!! K O M E N T Á Ř O B S A H U J E S P O I L E R Y !!!!! Viděno v kině. Na tento osmý díl zběsilé série nesoucí název The Fate of the Furious jsem se opravdu těšil. Je sice pravda, že po prvním traileru jsem byl mírně skeptický, ale nakonec mě to přešlo a po skončení filmu jsem si oddychl a byl plně spokojen. Oproti 5,6 a 7 filmu tu je pouze minimální pokles, v mých očí, zcela nezřetelný. Čím mám začít? Začnu zápory. Tedy, zápory to asi doslova nebudou, pouze malé drobnosti. Přeakčnělost a nelogiku opravdu u této série neřeším, je třeba vypnout mozek a užít si rychle a zběsilou jízdu. Akční scény jsou natočeny perfektně, mohlo být tedy více soubojů. Samozřejmě, Statham a Rock se o souboje postarali, ale mělo jich být více i u ostatních herců. U akce mi vadili 2 věci. Naprosto zbytečné zpomalovačky (nebylo jich moc), ale přesto. Dále, probíhala akční scéna (záhy se přepla na jinou scénu a pak znova) – bylo to moc zřetelné. Dále bych trochu upravil konec. Vážně, jsem čekal, že se aspon Statham omluví za to, že způsobil Hanovu smrt. No ale co, přes tohle se nějak prokoušu. Dost k záporům. Úvod obsahuje výtečnou pouliční závodní honičku, takže mi to hezky připomnělo první dva filmy. Akční scény tu jsou krásně rozloženy po celém filmu. Celkově si ale myslím, že 6 a 7.díl byl trochu akčnější a měl větší tempo. Zde mi to ale absolutně nevadilo, naopak. Propracovaností mi to trochu připomnělo pátý díl, zejména finální pointou, která byla sice předvídatelná a jasná jak facka, ale přesto. První polovina snímku je hezky propracovaná, furt se něco řeší, děje. Na první pohled mi film nepřipadal jako blbost, kterou tvůrci točili záměrně. Číst komentáře ostatních uživatelů, který opakují jeden druhého je smrtelné, opravdu na ránu. Komediálně to pojato trochu je, to uznávám, ale není to absurdní hovadina, která byla plánovaně natočena. Komediální je na začátku Rock s dětmi na hřišti – to opravdu nemá chybu. Nebo jeho herkulesácké scény, kdy ve věznici řeže těžkooděnce nebo ve finále tahá raketu po zemi. To vše je vtipné. Zejména je film správně ujetý na neskutečné množství hlášek. Rock se Stathamem se špičkují v jednom kuse. Scéna, kdy Rock vyhrožuje Stathamovi, že ho obzvlášt pikantním způsobem seřeže, poté se záhy oba rozesmějí – to nemělo chybu – byla tam cítit ta pravá chemie, podobně jako Rock s Dieselem v pátém filmu. Tyrese Gibson byl skvěle vtipný jako vždycky – jeho postava tu může být dalších 10 filmů a nikdy mě neomrzí. Stejně jako sympatický Ludacris. Michelle Rodriguez – sympatická jak u ní bývá zvykem. Vin Diesel – nechápu jak tu spousta uživatelů píše, že je nudný a otravný. Hraje přirozeně, prostě hlavní hrdina. Kurt Russell tu je spíš jako pátý kolo u vozu, ale jeho role je dostačující. Jason Statham mě zde bavil spolu s Rockem nejvíc. Charlize Theron sehrála opravdu skvělou záporačku. Ostatní herci – neměl jsem s nimi problém. Cameo Luka Evanse mě opravdu potěšilo. Takže ještě k akci. Akce, kdy Dom napadne Rockův vůz je dobrá, sice krátká, ale potěší. Mě se nejvíc líbila soubojová sekvence ve věznici. Asi prostřední scéna, kdy hlavní záporačka ovládá auta – to vše bylo perfektně natočené, ale mě nejvíc zaujalo tažení lany Domův vůz. Závěrečná akční sekvence byla nesmírně dlouhá. Výbuch střídal výbuch, spousta přestřelek, Stathamovu akci v letadle, která byla komediálně laděná s miminem. Jsem rád, že je se Diesel nakonec nestal záporákem. Hned od začátku víme, že ho Theron vydírá. Mohlo to být ale pojato takovým způsobem, aby to ani divák zezačátku nevěděl, ale nevadí. Překvapilo mě, že Elena s Domem otěhotněla a že nakonec zemřela. Ta scéna, kdy Elen zabijí přímo před Domem, byla drsná. Hudba od Briana Tylera neměla chybu. Finále bylo zajímavé, vidět Stathama sedět u stolu u Domovi „rodiny“. Asi se stal její součástí. Že by na Hana tak zapomněli? No, nevadí. Přenesl jsem se přes to. V příštím devátém díle bych si představoval, aby měl i více prostoru Luke Evans. Takže nakonec jsem ohromně spokojený. Kdyby nebylo tolik vtipných hlášek, asi bych dal lepší 4*, nakonec jsem přeci jen dal s klidnou duší plný počet hvězd. I ten příběh nebyl nijak hloupý. Těším se na originální dvd až vyjde !!!(18.4.2017)

Spoilery. Ja neviem, mňa proste táto séria nebaví. Paradoxne sa mi z nej najviac páčili najkomornejšie časti (jednotka, tokijská trojka). Akonáhle začali monštruózne narastať rozpočty a kastingy, prestala to byť paradoxne pre mňa sranda. Angažovanie gigantického The Rocka bolo asi tým najlepším, čo sériu za dlhé roky stretlo, ale tým to hasne. Osmička je také povinné čosi. Je tam plno akcie, ale mimo väznice ma nebavila. Páčilo sa mi finálne krytie autami pred výbuchom, mal som z toho zimomriavky, ale trvalo to 4 sekundy a bola to jediná taká scéna v celom filme. Potešilo ma upozadenie Diesela a uprednostnenie The Rocka, ale že by to z toho automaticky robilo lepšiu snímku, to ozaj nie. A Statham? Strašne v sequeloch nemám rád popieranie udalostí z predchádzajúcich dielov. Existujú výnimky (prebehnutie T-800 z jednotky, kde bol zlý, do dvojky, kde bol dobrý), ale toto je katastrofa. Keď som videl, ako sa z démona sedmičky stala komická, pozitívna postavička, nechápavo som krútil hlavou. A pri scéne s bábätkom to bolo ešte horšie – už nižšie sa klesnúť nedá, než v akčných filmoch robiť opičky s bábätkami. V jednej časti ultimátna, vraždiaca sviňa, v ďalšej vlastne fajn chlapík a navyše vojnový hrdina. Kurva, šak v sedmičke zabil Dieselovho najlepšieho kamoša a vyvraždil polku nemocnice!!! A prostredné meno scenáristu je zrejme WTF (ako inak si vysvetliť vskutku obskúrnu identitu šoféra dodávky, brániaceho vo výhľade, kým si Vin skočil za Helen). Čo ma potešilo? Hlášky („To je na mňa priveľa informácií.“), Kurt Russell, Helen Mirren a zaujímavý „psychologický“ záporák v podaní Charlize Theron. Resumé: čím viac blbostí banda okolo Vina Diesela vymýšľa, tým menej ma to baví, ale ako oddychovka prečo nie. „Mal by si trochu ubrať, vôbec nikto ťa tu nerešpektuje.“(3.7.2017)

Akčňáky vždycky byly moje srdcovky. Jenže posledních pár let to už není, co to bývalo, nenabízí nic novýho – víceméně tupej děj a k tomu halda efektů, který už jsem někdy viděl, nemají už se kam posunout a překvapit. A tím se tenhle kousek malinko vymyká – posouvá hranice akční techniky o kousek dál. Příběh sice vystavěnej trochu uměle a laccos chce brát s velkou, ale kurevsky VELKOU nadsázkou, ale nějak se to sešlo, že mi jako celek seknul, pobavil mě a dalo se na něj koukat. # příběh *** | hudba *** | humor ** | akce ***** | napětí * | pustil bych si znovu ***(19.7.2017)

Nádherně nablblá zábava. A nebo taky ultimátně vymaštěná hovadina. Neexistuje tu už prakticky nic než akce, ať už ty jejich auťáky honí bourací koule, armáda, tisíce jiných auťáků, nebo ponorka(!!), pořád se něco děje a chcete to vidět (pokud aspoň málá část vaší dušičky je dvanáctiletý kluk). Smysl neřešit, jednička vedle toho musí působit jak od Bergmana, rule of cool level miliarda, a zpomalovaček víc než v třístovce. Což nevadí ani omylem, protože seriozní film od toho nikdo nechce, v komedianty se tu proměnili už úplně všichni včetně novorozeňat, a popcorn (nebo nachos) teče z uší Když jsme k tomu v kině přidali drinking game - hlt pokaždé když zazní "family", takže půl flašky vodky padlo - tak zábava byla královská. Očekávám že devátý díl už bude crossoverem s Transformers. Dieselovi by to za volantem Optima docela sedělo.(12.4.2017)

Vždycky se mi líbilo, jak respekt budící Dominic Toretto mluví o tom, že rodina je číslo jedna. Jenže při všech těch zběsilých honičkách po frekventovaných ulicích musel zákonitě někomu navždy vzít strýce, dceru nebo otce.. Ale to jen rýpu. Většina z osmi dílů tak nějak splývá dohromady. Tam poslali logiku na hodně dlouhý výlet, tam vsadili na hvězdného záporáka, tam už úplně vypustili míru a limity, tam to bylo dějově hodně mělké. Ale tahle parta tady pořád je a oproti ultrahlučné a ultraabsurdní sedmičce je to palec nahoru. Tudíž tady nemáme tak šílenou bezmozkovou jízdu, ovšem troufám si tvrdit, že kdyby vypadl kterýkoliv člen týmu, může se jet dál v dalších pěti pokračováních a ty monstrózní tržby budou přesto pokračovat. Hranice mezi hrdiny a záporáky jsou nesmírně tenké, takže Dwayne Johnson se špičkuje s Jasonem Stathamem, každopádně je to fajn. Pouliční závody jsou dávno pryč, jede se na vyšší rychlost a vyšší hlučnost/destrukci. Kdo na to přistoupí, bude se bavit. Řemeslník F. Gary Gray příjemně překvapil. PS: Hackerky jsou dneska zatracený kočky.(15.5.2017)