Rychle a zběsile 8

• Irsko

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2017, 136 min (Director's cut: 149 min)

Kdo si hraje, nezlobí a někdy tak i vydělává miliardy. Jako Diesel a spol., kteří si hrají rádi, a od pátého dílu jim studio dopřává čím dál dražší hračky, oni zvou na pískoviště další a další sympatické kamarády, vymýšlejí si stále větší kraviny a na to jejich hraní si na EXPENDABLES a bondovky se čím dál tím líp kouká, protože to nejsou žádní onanisti, ale dobře vědí, co divák chce a to mu taky měrou vrchovatou dopřávají. Pořád sice ne a ne trefit pořádného záporáka, obvykle si vystačí s tím, že je záporák jen sexy, ať už ho hraje Statham nebo Theron, ale komicky přepálené akční scény a hláškování už mají v malíku. Osmička má zatím nejzajímavější zápletku (ne, že by na tom nějak extra záleželo), dobře distribuovanou akci (otvírací honička na Kubě, akce v Německu a útěk z vězení v polovině první a v té druhé pak epická akce v New Yorku a ještě epičtější finále s ponorkou), která se k mé potěše odehrává skoro výhradně za dne a nejen, že se podařilo udržet na palubě nejcennější herecké akvizice série a sice Rocka se Stathamem, ale jejich vzájemné špičkování patří tentokrát k vrcholům filmu. Za mě spokojenost a přeju téhle sérii, kde se běžně auta honí s ponorkami a Stathamovu matku hraje Helen Mirren, i nadále tučné výdělky a dlouhý život. Protože já si taky rád hraju.(15.4.2017)

Kdyby mi před patnácti lety někdo řekl, že bude mít "Rychle a zběsile" osm dílů, počastovala bych ho svým ale to víš, že jo pohledem a přemýšlela, jestli není nebezpečný. A kdyby dodal, že osmý díl bude (spolu s prvním a pátým) nejlepší z celé série, hodila bych mu peněženku a zdrhla. Jinými slovy... Nechápu, ale i po sedmi (!!!) dílech má tahle zběsilá série stále co nabídnout, ba co víc, čím potěšit. Poprvé v historii "F&F" se tým potýká s opravdu inteligentním, nebezpečným a bezcitným záporákem, rychlá auta, která byla v posledních filmech odsunuta na vedlejší kolej na úkor střílení, se opět vracejí na výsluní, nulový vývoj postav z předešlých dvou dílů je zde z(samo)parodizován takovým způsobem, že se dá za vývoj považovat a astronomický rozpočet mluví sám za sebe. Nebo spíš září?:-) Brianův odchod sérii (překvapivě) vůbec nenarušil a budou-li další chystané díly alespoň z poloviny tak dobré jako "Fast 8", tak ať jich natočí klidně ještě deset.;-) A propos, zajímalo by mě, jaké VÍC věci se dají ještě vymyslet...(21.5.2017)

Filmové série, zejména ty akční, mají tendenci se s každým dalším dílem překonávat, a to i přesto, že tím často utrpí realističnost, anebo se vytratí kouzlo prvotního dílu. Rychle a zběsile zažilo obrození v 5. díle, kdy sice šla realističnost stranou, ale za to film získal zcela nové kouzlo, které si hýčká i po následující díly. Partička kolem Vina Diesela si vybudovala jakési kolektivní charisma - testosteron, svaly, vnadné děvy a rychlá auta. Po osmé to funguje lépe než poprvé, kdo by to byl řekl? Je to díky nadsázce a decentnímu humoru. Ač je Rychle a zběsile vlastně "pitomost", je to docela chytře napsaný film. Chytře, protože používá postupy známé z béčkových, průměrných bijáků, avšak umí s nimi naložit podstatně lépe. A akční scény jsou opravdu bomba, troufám si říct, že překonávají např. i všechny ty vyhypované Marvelovky. Za mě je Rychle a zběsile 8 jeden z nejchytlavějších a nejlepších akčňáků posledních let. 9/10(14.4.2017)

• Will_X

Nevím, na čem jede ten, kdo psal scénář, ale chci to taky! To musí být naprosto unikátní materiál. Na druhou stranu, některé scény byly fakt povedené, to se musí nechat. Každopádně osmička zvedla zase stupeň absurdnosti F&F. IMO Nejlepší je duo Johnson&Statham a jejich "pošťuchování a scéna ve vězení. Zápletka je jasná úplně od začátku a naprosto všechno je to dokonale průhledné #Brian. Není to nic, co byste potřebovali nutně vidět, ale pro pobavení je to naprosto dostačující snímek, už jen kvůli hercům, docela fajn písničkám a kameře.(12.4.2017)

Pár posledních dílů se série ubírá jedním směrem a nový díl není výjimkou. Tvůrci nového dílu očividně při hodinách fyziky chodili za školu, jinak si to nedokáži představit. Co tam vymysleli za šílenosti, ještě větší než minule, musím ale říct, že, když člověk akceptuje jejich hru, neskutečně se baví, nepamatuji si kdy mi film tak rychle uběhl. PS : Statham ještě nepatří do starého železa! [IMAX 2D](12.4.2017)

• - Postava, kterou hraje Scott Eastwood, nebyla nikde ve filmu jmenována. Scottův otec, Clint Eastwood, si ve slavné westernové trilogii Pro hrst dolarů, kterou natočil Sergio Leone, zahrál také bezejmennou roli. (ArsenalEagle)

• - Během natáčení došlo k nepřímému konfliktu mezi Dwaynem "The Rock" Johnsonem (Hobbs) a Vinem Dieslem (Dominic Toretto). Rock si na sociálních sítích postěžoval, že se někteří herci chovají neprofesionálně. Narážka byla mířena na Vina, který chodil pozdě na natáčení a celý štáb na něj musel opakovaně čekat i několik hodin. Dwayne se později omluvil pomocí videa na Instagramu. (bagrneplave)

• - Deckard (Jason Statham) nazve v jednu chvíli Hobbse (Dwayne Johnson) Herkulem. Johnson tuto postavu ztvárnil ve stejnojmenném filmu z roku 2014. (MATADOR)