Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Necrotongue

Zajímavá záležitost, ve které dokážu rozeznat hru Silent Hill, Akta X, Twin Peaks, To, Věc a E.T.Mimozemšťana. Výborný retro seriál s vynikajícím Davidem Harbourem a s Winonou Ryder, která trochu moc tlačí na pilu. Už jsem tady v komentářích několikrát napsal, že až na výjimky nemám rád děti ve filmech, protože většinou slouží pouze k prvoplánovému vyvolávání emocí, ale tento seriál stojí kromě skvělého námětu hlavně na výkonech dětských herců a i já musím uznat, že jsou parádní. To, co mi na takto vymazleném seriálu vadí, jsou některé logické díry ve scénáři, např."Bad Guys" velmi složitě vyhledávají, kdo odkud vysílá, nebo telefonuje, zastřelí i člověka, který dal najíst Jedenáctce, ale policejní šéf,který jim vleze až do srdce projektu, je pouze odvezen domů a do lustru dostane štěnici-divné a nepochopitelné. I přes tyto výhrady si myslím, že jde o hodně povedený počin a 5* si zaslouží. ()

veru_needy

Stranger Things se odehrává v roce 1983 a zaměřuje se na partu obyčejných mladých kamarádů, kteří tráví mnoho času u D&D a scifi filmů až do chvíle, kdy se musí vypořádat se zmizeních jednoho z nich. Od tohoto okamžiku se jim svět obrátí naruby a zažijí naprosto šílenou kapitolu ve svém životě. Seriál pobral inspiraci na různých místech, od filmu E.T. přes Kingova díla, Poltergaista až k filmům Johna Carpentera. A to je jen dobře, neboť to dělá velice chytře a taktně. Jeden z prvních zásadních kladů a pozitiv je zanesení děje do osmdesátých let. V dnešní záplavě kriminálek a stupidních komedií tak působí originálně a neotřele. S každou epizodou se více a více ponoříte do tohoto období a budete si přát, aby první řada obsahovala více epizod, abyste si mohli naplno vychutnat místní atmosféru. Další premisou je naprosto perfektně zvládnutý casting mladých herců. S dětskými protagonisty to bývá většinou těžké a více dokáží diváka iritovat než nějak potěšit. Zde se nic takového rozhodně neděje. Dovolím si také vypíchnout postavu šerifa Hoppera. Po delší době mě dokázala zaujmout postava šerifa. Většinou jsou vyobrazení jako naprostí alfa samci, kteří zvládnou sami vyřešit jakýkoliv případ či naopak jako neschopní blbečci, kteří neumí ani správně připíchnout odznak na uniformu. Hopper je zahraný velice věrohodně a po většinu času budete fandit jeho postupu při pátrání a jeho prozíravosti, chytrosti a jeho láskyplné odhodlanosti se obětovat. Po technické stránce se tvůrcům nedá také nic vytknout a po shlédnutí osmého dílů budete ihned utíkat na youtube a vyhledávat použitý soundtrack, neboť se vám vryje pod kůži od první chvíle poslechu. Člověk by si řekl, že Stranger Things bude zase jeden z pokusů udělat nějaké to fantasy hororové drama pro děti a dospělé, ale jak tomu jednou dáte šanci, tak vlastně zjistíte, že je to naprosto originální a že ve finále dostáváte daleko víc, než jste očekávali. - "Eggos?" ()

matestlust

Tady asi není co vyčíst. Trefeno do chutě všech - od milovníků hororů, sci-fi, fantasy, pohádek, přes teenager komedie, rodinná dramata, až po akční retro kriminálky. Je zde vše a myslím si, že tohle prostě nejde nemilovat ! Neměním názor ani po shlédnutí, zatím, poslední ( třetí ) serie, která je, pravda, o malinko slabší, než první dvě. Hodnocení nezměněno ani po shlédnutí 4. série, která je mimochodem geniální ! ()

luka4615

Bože, tohle chtělo moje tělo! Chtělo ten nádherný hororový a sci-fi mix jako vystřižený od slovutných režisérů Johna Carpentera, Stevena Spielberga či spisovatele Stephena Kinga, chtělo tu boží atmosféru, jež je posílena dobovými písněmi a skvělými úvodními titulky. Tohle všechno se dokonale snoubí v této seriálové pecce jménem Stranger Things, která Vás již od samotného začátku zaujme svým příběhem a originálním přístupem k dané látce. Všechno od prvních vteřin stopáže první epizody funguje na 100 %, takže se před Vámi rozestře skvěle odsýpající podívaná, kde po každém skončení epizody neodoláte okamžitému puštění té nadcházející.Tento fenomenální úspěch by nebyl takový bez ústředních dětských herců, kteří Vám téměř ihned přirostou k srdci jak stylem vyjadřování a osobností (Dustin!), ale také svými popkulturními narážkami a různými hláškami ze slavných filmů či her. Co tedy dodat na závěr? Stranger Things je na seriálovém poli rozhodně velkým překvapením, které strhne téměř každého. S každou další sérií a s každým dalším dílem se v tomto tvrzení více a více utvrzuji. Doufám tedy, že tato originalita a svěží přístup zůstanou tvůrcům i nadále. Výborná práce! PS: Kniha "Stranger Things: Temný Experiment" už má čestné místo v mé knihovničce! (Netflix) „Friends don't lie.” ()

Morholt

Když se to tak vezme kolem a kolem, tak je to asi ta nejlepší osmdesátková kingovka, kterou kdy Spielberg natočil. Že to King nenapsal, Spielberg nezrežíroval a datum výroby nese rok 2016 je jen malá vada na kráse, která výše zmíněnou skutečnost nijak nevyvrací. Dokonalá retro paráda, která nejednoho z nás donutí zamáčknout nostalgickou slzu. Jen si nejsem jist, jestli to někdo, kdo nevyrůstal v 80. a vlastně i v 90. letech dokáže zcela docenit, ale to mi vlastně může být jedno. Stranger Things mi udělalo obrovskou radost. 100% ()

Coleator

Stranger Things jsem viděl pár dní po dočtení Kingovy knihy To, takže tenhle seriál mi dokonale sednul... Vlastní zápletka je dobrá, ale co mě bavilo asi nejvíc, byly herecké výkony těch dětí... Millie Bobby Brown má našlápnuto na velkou kariéru, představitelé věčně nervního Lucase a hlavně "bezzubáka" Dustina mě dokázali pobavit snad při každé jejich scéně... Trochu se bojím druhé série, ale ta je teď ještě daleko... 90% ()

Sawy

Je tady všechno. Parta outsiderských dětí, nadpřirozená bytost, drsňácký šerif, zlotřilí vládní činitelé, tajemné experimenty, dokonce i honička kola vs. auta! Tam, kde J. J. Abrams musel v Super 8 vměstnat svou nostalgickou poctu Spielbergovi a 80. létům do jednoho celovečeráku, bratři Dufferové nám dopřávají osm nádherných epizod, ve kterých se potkává to nejlepší právě ze Spielberga a Stephena Kinga. Neříkám, že každý díl je nezapomenutelná bomba a možná jsem si přál, aby Stranger Things skutečně byl tím uzavřeným vyprávěním bez zbytečných berliček pro další série. Nadšený jsem ale stejně. 90 % ()

Lucasion

„Something’s coming. Something hungry for blood. A shadow grows on the wall behind you, swallowing you in darkness. It is almost here.“ Ach...můj...bože! To byla moje první reakce na pilotní díl. Netflix mi přinesl narozeninový dárek v podobě osmidílného příběhu z 80.tých let. A to jsem ani netušil, že mám narozeniny. Bratři Dufferové přináší perfektní retro. A jelikož jsem beznadějný nostalgik, tak se mi to sakra líbí. Od hudby, skvělé výpravy, až po úvodní titulky. Vše vypadá zatraceně dobře. Tvůrci vzdávají poctu Vetřelci (1979), Věci (1982), E.T. (1982), Blízká setkání třetího druhu (1977) a mnoha příběhům od Stephena Kinga. Je to zkrátka neuvěřitelné kolik lásky ke sci-fi se našlo v jednom příběhu. A jelikož jsem byl fanoušek sci-fi už jako malý kluk, podobný těm ze seriálu, tak hádám, že tvůrci cílí správně. Dětské obsazení většinou nemám rád a často nadělají dost velkou neplechu. Ne ale v případě ST. Všechny herecké hvězdičky jsou skvělé a jejich hraní je sympatické a snáze uvěřitelné. Winona Ryder jako veteránská hvězda neustále přehrává a je docela radost na ní koukat. Rozhodně kvalitu seriálu nesráží, naopak. Příběh o ztraceném klukovi a bezejmenném monstru, co číhá v lesích je tajemný, napínavý a díky 80.tým létům i strašně sexy. Sice jsem ještě neměl možnost vidět Westworld, ale jsem si docela jistý, že se tu vyklubalo něco velmi stranger vyjímečného. Perfektní letošní novinka plná nostalgie. Tento seriál je esencí všeho co na filmové tvorbě tak milujeme. (95 %) ()

jerry12

100%. Je neuvěřitelné, s jakou lehkostí a energií dokáží bratři Dufferovi realizovat své nápady. Intelektuálně velmi osobní dílo, audiovizuálně honosný a odvážný blockbuster, v kterém tvůrci dokázali skloubit originální a sofistikovanou metanaraci s obří dávkou citlivých, ale evidentních odkazů na slavná díla 80. let, u kterých každý filmový fanoušek nejen této hollywoodské éry musí div nebrečet nadšením. Ať už jsou to časté odkazy na Spielbergovy klasiky jako E.T. - Mimozemšťan nebo Blízká setkání třetího druhu, ať už jsou to patrné easter eggy z proslulých hororů jako Věc, Vetřelec nebo Noční můra v Elm Street, ať už je to geniální propojení originálního subpříběhu s legendárním tématem z Návratu do budoucnosti, ať už jsou to dílčí odkazy na Terminátora, Star Wars, Karate Kida či Krotitele duchů, v čele s naprosto famózní vsuvkou z Nekonečného příběhu... Dufferovi prostě ví, jak v divákovi vzbudit brutální nostalgii, a dělají to se vším respektem a poctou, díky čemuž je Stranger Things nezpochybnitelnou žánrovou oslavou audiovizuální tvorby 80. let. Není to ale jen "vykrádačka", která by na slavných dílech parazitovala; je to zároveň neuvěřitelně propracovaný opus, který má svůj vlastní příběh, svou vlastní atmosféru a jakousi jedinečnou originalitu, s kterou dokáže parádně míchat žánry, prudce, ale přesto přirozeně, a tak není výjimkou, že sentimentální a infantilní scénku jako vystřiženou z muzikálu střídá scéna, kde Rusové za doprovodu stříkajících cákanců krve třískají Američanům hlavy o beton, nebo kde Demogorgon saje z lidí srdeční sval zaživa. Dufferovi dokázali na scénářích k Stranger Things vystavět fikční svět, který hltám od začátku do konce a zdá se mi čím dál lepší. Přispívá k tomu i herecké obsazení, v němž naprosto excelují (nejen) David Harbour, Gaten Matarazzo a zejména Millie Boby Brown; spousta a spousta hereček mnohem vyššího věku i zkušeností se po celý život (a často marně) snaží stát se herečkou s takovým talentem, sebejistotou a kvalitami, se kterými tento největší objev tohoto tisíciletí patrně už narodil. Stranger Things spolu s herci postupně dospívá, dětští herci jsou vyzrálejší, a společně s nimi se vyvíjí i tvůrci, kteří ve třetí sérii, ať už ze scenáristického, nebo režijního hlediska, předvedli neuvěřitelnou show v jednoznačně nejlepší, nejvyzrálejší, nejsofistikovanější a co se emocí týče nejsilnější sérii; nevzpomínám si, kdy jsem si po skončení televizní řady s takovým nadšením pouštěl uplynulé scény a skoro doslova slintal nad jejich dokonalým, dechberoucím a emočně fascinujícím zpracováním. A těch pár přešlapů, kterými Stranger Things od začátku vysílání trpí, především v motivaci postav, se dá v rámci žánru bez problémů odpustit. Myslím, že Stranger Things by mohlo mít slušně nakročeno k tomu překročit hranice "obyčejného" seriálu a stát se díky své sofistikovanosti a pestrosti postav i jednotlivých událostí po vzoru Star Wars či Marvelu komornějším, ale podobně poutavým universem, k čemuž tvůrci patrně zlehka směřují, jelikož už o "universu" Stranger Things vychází i knižní odnože. Jeden z nejlepších fantasy seriálů moderní doby, který má potenciál stát se kultovním a pro mě už jím po dechberoucí třetí sérii definitivně je. () (méně) (více)

ScarPoul

Neviem prečo som čakal väčšiu pecku. Je to celkom priamočiary príbeh bez výraznejších dejových zvratov. Postavy sú buď hysterické, alebo ukotvené vo svojej prostoduchosti( malý čierny Chris Rock mi liezol neskonale na nervy). Vygradovanie a napätie bolo pre mňa nulové a hoci atmosférou sa jedná o zaujímavý počin, 3 rozdielne paralely rovnakej iniciatívy považujem za celkom nudné, hlavne ak sa v určitom bode stretnú, len aby si vymenili poznatky a každý zase išiel svojou cestou. Netvrdím že je to zlé, ale rovnako ako Night Manager som v rámci seriálu stúpil vedľa a nechal sa pritom oblbnúť pozitívnymi hodnoteniami. Carpetnera, Poltergeista a Kinga zbožňujem. A hoci to na nich výrazne odkazovalo, v tomto prípade ma to nechalo skôr chladným. Mrzí ma to. 60%. Oproti predchádzajúcej sérií výrazné zlepšenie. Postavy, určité pravidlá s ktorými sa postavy musia vysporiadať a ktoré sa týkajú mimosveta a rovnako aj vzťahy, ktoré sa medzi nimi budujú. Má to silnejšiu atmosféru, oproti prvej sérií to využíva všetky možné prvky od lakačiek alebo ukázaním inej stránky temného mimosveta. Je to funkčné, zábavné, má to parádnu atmosféru a skvelý soundtrack a hlavne to nezanecháva takú pachuť niečoho nedotiahnutého ako prvá séria. Už mi tu nevadilo takmer nič a zhltol som to aj s navijákom. Konečne Dufferovci dupli na plyn a ukázali skvelú kombináciu Spielbergovej fascinácie mladým hrdinom a Kingovou fascináciou monštrami, ktoré obývajú nudné a nezaujímavé mestečko. Za mňa plný počet a naozaj ma to potešilo. 2. séria - 100% Neuveriteľná spokojnosť. Vtipné, funkčné a atmosférické. Na konci dokonca správne emotívne. Stranger Things sú s každou sériou lepšie a lepšie. Zbožňujem tých hrdinov. Držím im veľmi palce. Zároveň som rád ako sa vyvíjajú. Ako dospievajú. Ako si uvedomujú určité veci. Dufferovci spravili jednu z najlepších televíznych záležitostí. Kvalita a nie kvantita. Hawkins je miesto kde sa rád vraciam a dúfam, že sa ešte pár krát vrátim. Za mňa plný počet. Neverending stoooryyyy!!3.séria - 100% Pre mňa je táto séria trošku krok späť. Síce oceňujem premyslenosť Dufferovského univerza a páči sa mi, že na veľa vecí dostávame aj odpoveď, ale kameň úrazu je v rozvetvení dejových línií. Tie síce na konci krásne zapadnú do seba ( čo znova ukazuje na premyslenosť), ale samostatne niektoré fungujú viac a iné menej. Najsilnejšia je Dustinova línia. Najslabšia línia s Eleven. Zvyšné dve striedajú skvelé momenty( návšteva u Suzy, finále v Rusku) s tými prapodivnými a pritiahnutými za vlasy( pizza dodávka dokáže utiecť agentom, dvojica divných Američanov sa vie infiltrovať na stráženú ruskú základňu). A hoci to v rámci štruktúry série dáva zmysel, tá nevyváženosť humoru, fantasy a drámy je tu citeľná. Plus mi vadia veci typu - sme v zime, ale neparí sa nám z úst. Ku koncu sa to trošku zachráni, ale pozorný divák vie rozoznať čo je štúdio a čo interiér. V zásade ale spokojnosť, ktorá ponúka fun servis, posunutie určitých vzťahov na novú úroveň a zároveň si to drží aj  potrebný nadhľad. Ale v tomto prípade platí menej je dakedy viac. A nech je v ďalšej sérií akákoľvek zlá postava - už ju prosím nenechajte rozprávať - Kapitán basketbalového mužstva, Papa aj Vecna kecajú únavne a často krát o suchom z nosa. Tí mi vadili najviac. Uvidíme čo prinesie finále. 4. séria - 75%. () (méně) (více)

Lacike

Ma to skvelu osemdesiatkovu atmosferu a snad by z toho mohol vzniknut kvalitny film, ale v tomto neskutocne roztahanom prevedeni ma to vôbec nebavilo a s vypätím vsetkych sil som vydrzal sledovat 3 epizody. Väcsina postav ma nezaujala a niektore mi dokonca neskutocne liezli na nervy. Napriklad prehravajuca Winona Ryder. Pre mna to je dalsi priklad vyhypovaneho serialu. Staci, ze to je od HBO alebo Netflixu a hned je to tu v serialovej topke. 4/10. ()

maseer2

1. série - 5* » hororová / mysteriózní seriálová retro-pecka, která si bere to nejlepší ze zde několikrát zmíněných osmdesátkových klasik a mistrně to kombinuje v osmidílnou napínavou podívanou, v níž hraje prim pořádně hutná atmosféra, nadupaný soundtrack a královská porce nostalgie.. a já to celé sfoukl v podstatě na jeden zátah.. další důkaz toho, že na Netflixu momentálně ví, jak kopat tu nejvyšší seriálovou ligu.. (22.9.2016) | 2. série - 5* » po dokonalé první sérii byla očekávání na maximu, a tak je moc příjemné konstatovat, že se to po všech stránkách opět setsakramentsky povedlo! druhá sezóna už samozřejmě není takový blesk z čistého nebe a není zde tolik překvapivých momentů, jelikož se po většinu času jede v zajetých kolejích, ale zápletka i atmosféra jsou opět prvotřídní, a když se k tomu přidají všechny ty skvělé charaktery, které se vám svým vývojem během nové várky epizod definitivně zaryjí hluboko pod kůži a díky nimž jsem byl na závěr totálně naměkko, nevidím jediný důvod (ok, epizodu 7 nepočítám), proč nenapálit opět plný počet.. (10.1.2018) | 3. série - 5* | 4. série - 4* ||| průměr = 4,75* ()

Tommassi3

Výlet v tarantinovském stroji času do kingovských osmdesátek, mých milovaných osmdesátek, v nichž ošklivý mimozemšťan naučil kolo létat.. Nejpřekvapivější seriálový hit dekády, který zkoumá z několika úhlů úzkosti a strach jako takový, stejně samozřejmě, jako se Winona vrátila mezi živé.. Úžasný nostalgický výlet do míst utkaných ze vzpomínek na dětství.. ()

GeusX

Z plakátů na mne útočí pozvánky na koncert hudby z nějakého seriálu Stranger Things, že jsem byl "nucen" si vyhledat co že to je a následně si stávající díly onoho seriálu našel na netu ke shlédnutí. Série 1: Žánr mysteriózní thriller je můj oblíbený, s hereckými výkony jsem velmi spokojen, atmosféra povedená, napínavá a ponouká k dalším dílům. K dokonalosti mi schází (nebo spíše přebývá) snad že je to až příliš fantastické-stačí přijít s "nápadem" jiných dimenzí a paralelních světů a fantazie tvůrců nemá omezení. První série: 4,5 hvězdy 85% ### Série 2: Druhá série se rozjede jako sympaticky nostalgická vzpomínka na Krotitele duchů, Gremliny apod. První série byla více mysteriózní, série druhá se rozjede spíše do akčně hororové roviny. I přes pár výhrad ke skoro zbytečné linii s El a (podle mne) nevyužitým novým cizincům na škole, mne druhá série chytla (asi od čtvrtého dílu) o chlup více, přestože nepůsobila tak originálně. Druhá série: 90% ### Stranger Things je taková velmi příjemná nostalgická vzpomínka na thrillery a horory osmdesátých let v moderním kabátku pro fandy žánru. ()

BoPo

Prvá séria je určená predovšetkým divákom, ktorí sú vo veku hlavných hrdinov, eventuálne mladší od nich. Nemenej dôležitou cieľovou skupinou sú dospelí, ktorí boli v 80. rokoch v tom správnom veku. Ide tu o akýsi mix Super 8, E.T. - Mimozemšťan, ktorého dobrodružné zameranie zahusťujú výlety ala Insidious. Celé hodené samozrejme do retro looku. Druhá séria je svižnejšia, akčnejšia, viac trikov a pridáva sa vplyv z kategórie Ash vs Evil Dead, ktorý "spielbergovské" univerzum posúva na vyšší stupeň zábavnosti. Tretia séria má dosť zapojený humor. Viac sa riešia vzťahy, ale to nevadí, pretože sú často zdrojom humoru. A do týchto novot je napumpovaný Resident Evil. Každá séria pôsobí inako. Spolu však tvoria do seba zapadajúci a hlavne pokope výborne držiaci celok. Hlavným plusom tejto vykrádačky všetkého možného je skvelo zvládnutý casting. V podstate vadí len Nancy Wheeler (hraje ju americká Keira Knightley). Naopak trefou do čierneho boli určite Winona Ryder, David Harbour a predovšetkým Millie Bobby Brown. Nezostáva nič iné, než sa tešiť na zasa o kus dospelejšiu sériu č. 4...dostali sme Noční můru v Elm Street, ktorá bola však neskutočne rozťahaná. Niečo zásadné sa stane až v 7. diely. Navyše väčšina postáv sa prehupne do statusu zbytočná/otravná. No a gay linka vydávala aktuálne hodne silný Netflix LGBT smrádek. Áno, nakoniec to našťastie zasa do seba zaklaplo, všetky tie linky jednotlivých partičiek. 4. séria je bohužiaľ prvá, ktorú musím hodnotiť ako tú, v ktorej mínusy prevažujú plusy. ()

Hwaelos

Je v tom všechno. Breakfast Club, Stand By Me, Blízká setkání, Vetřelec, Akta X, Krajní meze, Faunův labyrint a trochu Silent Hillu. Atmosféra osmdesátek, kterou netvoří jenom kulisy, ale i způsob oblékání, typově vybraní herci, plakáty na The Thing a Evil Dead, hudba, použité fonty, kluci hrající Dungeon and Dragons a toužící po Atari, je dokonalá a všudypřítomná. Ale především, srdce seriálu tvoří skvělý scénář a výborné postavy, o nichž víme tak akorát (žádné hluboké psychologické sondy, ale klukovský svět je vykreslený bravurně). Stálo by to za hlubší analýzu žánrových vzorců, protože tenhle amalgám je umíchaný z nesourodých prvků prostě dokonale. Ale od srdce pětka! ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Předem upozorňuji za možnost nepřímých spoilerů. Jedním slova: bomba! Nápad za milión: zmixovat námět ze všech možných i nemožných sci-fi a hororů, stylizovat to do podoby 80. let, najmout výborně hrající leč neznámé herce a podpořit to naprosto lahůdkovou atmosférou podbarvenou luxusním dobovým soundtrackem (v momentě, kdy zazní Elegia od New Order jsem vyskočil ze sedačky). Jestli nedávné seriály začaly smývat hranici mezi televizní produkcí a stříbrným plátnem, tak Stranger Things je plnohodnotný film rozkouskovaný do 8 dílů. Seriálový střih, laciná výprava, nedomrlé efekty či průměrné herecké výkony béčkových herců - to vše je fuč. Stranger Things rozhodně není originální (např.: námět hodně připomíná hru Beyond: Two Souls) a rozhodně ne geniální, ale je to přesně to, co mi v současné seriálové produkci tak zoufale chybí a soudě dle hodnocení nejsem jediný. Netflix trefil do černého. Diváka uspokojuje jak sympatickými postavami, tak dobrodružnou mysteriozní zápletkou. Jak příjemnou atmosférou 80. let (žádné internety, žádné smartphony), tak tunami popkulturních odkazů a všemožných geekovin, které odlehčují jinak dost temný děj. Jak nenucenými romantickými odbočkami, tak takřka Rkovou akcí. A to, že je v jedné z hlavních rolí trojice malých kluků neznamená, že tvůrci nerozjedou hororové peklo a občasná jatka. A to nejlepší na konec: celá série působí jako promyšlený kompaktní celek, kde má vše svoje místo a význam (byť drobnému cliffhangeru se tvůrci neubránili). Na další sérii se velice těším! Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- V zásadě to samé, co první série, jen je všeho víc. Dějově trošku vaření z vody, ale vše ostatní funguje na výbornou i podruhé. Chytlavý scénář, sympatické postavy, dobře napsané epizody (jediné zaškobrtnutí vidím ve vycpávkovém 7. díle, který mi do děje moc nepasoval a osobně mi ani celkově nesedl) a parádní audiovizuál. Komu se líbila celá mystika okolo "upside down," dostane tu všeho o trochu více a mytologie se o něco prohlubuje, byť ne tolik, jak bych čekal. Dostáváme tentokrát spíše survival thriller s prvky hororu a mystery atmosféra trochu ustupuje do pozadí, což se ale dá pochopit, vzhledem k tomu, že se s "upside down" setkáváme podruhé, ale i tak mě to trochu mrzelo. Nedokážu si představit, co tvůrci plánují v další sérii aniž by to bylo těžké vaření z vody, ale přesto se na ni těším. Minimálně to bude určitě zase velice zručné a zábavné řemeslo. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Potřetí prakticky to samé. Pořád je to supr filmařina, děcka mě baví a nechybí tomu dávka atmosféry a napětí. I přesto je tohle jednoznačně nejslabší série, protože sci-fi linka tu jasně strádá. El je tu už prakticky zbytečná a funguje tu jen jako plot armor, aby mostra děcka nerozmašírovala hned při prvním setkání. Opět mě tvůrci utvrdili v tom, že se první sérií námět vyčerpal a už se jenom vaří z vody. Proč se prakticky vykašlali na upside down? Proč do děje tahaj rusáky? Proč se šerif chová jak karikatura sebe sama? Obecně se mi to zdálo místy až příliš over the top a nebavil jsem se ani zdaleka tak královsky, jak u sérií předchozích. To ostatní od dobové atmosféry, přes vizuál a efekty je pořád na vrcholu. Nicméně tvůrci by se měli rozmyslet, zda jim stojí za to pokračovat. Hodnocení série: 3,5/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Dost dlouho mi trvalo než mě to chytlo. Ten osmdesátkový úvod je víc osmdesátkový než samotné osmdesátky a trochu se táhne. Ústřední zápletka představuje nového záporáka, ale není to zprvu nic, co bychom už neviděli předtím a upřímně jsem byl z představy dalšího plochého antagonisty určeného k likvidaci už trochu otrávený. A proto jsem byl i příjemně překvapen, jak se příběh, nejen Vecny, nakonec rozvinul. Epizody jsou mrtě dlouhé a je vidět, že bratři Dufferovi měli zcela volnou ruku. A ač je stopáž místy trochu únavná, režijně je to pevně vedená jízda, kde jednotlivé linky ladně plynou, aby se v kritických chvílích dramaticky protly. O silné momenty v téhle sérii skutečně není nouze a byť ústřední parta hraje jako vždy náramně, hvězdou večera je překvapivě někdo úplně jiný. Kate Bush díky skvěle umístěné skladbě Running Up That Hill zažila solidní comeback. Hodnocení série: 4/5 () (méně) (více)

Seabeast

Konečně další seriál, co mi zabrnkal na správnou notu, a to nejsem žádný "seriáložrout"! Plakát sice může připomínat nový díl Star Wars, ale nenechte se zmást. O žádné vesmírné sci-fi plné laserů, světelných mečů a vybuchujících stíhaček nejde. Jedná se o hororově laděné mysteriózní pokoukáníčko odehrávající se ve zlatých osmdesátkách a je tak stejně stylizované. S tím souvisí samozřejmě i hudba, která je plná lahodných synťákových podkresů a viz třeba hlavní znělka je kumšt, díky kterému jsem si pokaždé užíval najíždějící titulky a hned měl od nich jasno, že je to přesně to pravé ořechové. Ale to platí také o celkové atmosféře, která vás dokáže sama od sebe vcucnout do světa hrdinů a zcela se liší od dnešní přeplácané produkce. Nádech retra je koukám poslední dobou velmi v oblibě, ale to nejenom u filmů, ale i v hudbě (viz třeba vynikajicí skotská kapelka CHVRCHES). Stranger Things nepostrádá klíčové prvky seriálu jako jsou sympatičtí hrdinové ke kterým si vybudujete vztah už od pilotního dílu a jejich počínání sledujete jedním dechem. K dokonalosti je třeba mít vybroušený každý detail, což nebylo samozřejmě tvůrci vůbec podceněno. No smekám, pro mě osobně se jedná o novou kultovku, kterou jsem si velmi rychle zamiloval a hodlám ji sledovat i nadále! ()

Sykii

Takových kvalitních miniseriálů chci opravdu víc. Slyšel jsem jen samou chválu a jak vidím že to nebude zas tak velký žrout času ihned se mi zalíbil a mrknul jsem na to. Za tři večery jsem stihl všech osm epizod. Vypovídá to o kvalitách jednotlivých dílů, které jednoduše nenudí. Každý díl končí napínavým zvratem, který donutí dívat se dále. Tento seriál je prostě naprosté a nečekané zjevení musíte vidět :) ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu