Dark (TV seriál)

• Německo

Dark

Dark

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi

Německo, 2017–2020, 21 h 55 min (Minutáž: 45–61 min)

Baran bo Odar

Ben Frost

Oliver Masucci, Karoline Eichhorn, Jördis Triebel, Louis Hofmann, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Daan Lennard Liebrenz, Andreas Pietschmann, Deborah Kaufmann, Tatja Seibt, Lisa Vicari, Hermann Beyer, Moritz Jahn, Walter Kreye, Peter Benedict, Christian Steyer, Leopold Hornung, Ella Lee, Ludger Bökelmann, Christian Pätzold, Anne Ratte-Polle, Nele Trebs, Angela Winkler, Peter Schneider, Mark Waschke, Carlotta von Falkenhayn, Stephanie Amarell, Sebastian Hülk, Julika Jenkins, Arnd Klawitter, Anna König, Sebastian Rudolph, Anatole Taubman, Felix Kramer, Cordelia Wege, Luise Heyer, Mieke Schymura, Lena Dörrie, Florian Panzner, Anton Rubtsov, Lisa Kreuzer, Barbara Philipp, Gwendolyn Göbel, Michael Mendl, Joshio Marlon, Lena Urzendowsky, Nils Brunkhorst, Tom Jahn, Denis Schmidt, Tara Fischer, Harald Effenberg, Cornelia Lippert, Jennipher Antoni, Lea van Acken, Thomas Arnold, Nino Böhlau, Luc Feit, Franz Hartwig, Eva Maria Jost, Henning Peker, Sammy Scheuritzel, Hannes Wegener, Nina Weniger, Roland Wolf, Paul Lux, Gina Stiebitz, Antje Traue, Béla Gabor Lenz, Valentin Oppermann, Leon Lukas Blaschke, Lydia Maria Makrides, Shani Atias, Arne Fiedler, Max Schimmelpfennig, Roman Knižka, Sylvester Groth, Sandra Borgmann, Dietrich Hollinderbäumer, Carina N. Wiese, Andreas Schröders, Christian Kuchenbuch, Frédéric Vonhof, Winfried Glatzeder, Katharina Spiering

Scénografie:

Udo Kramer

"Letíc časem a prostorem jsme se probudili ze sna..." Němčouři se ve spolupráci s Netflixem vycajchnovali. Tohle je jeden z mých seriálových svatých grálů - prostě věc natočená přímo pro mě, kterou jsem si od prvního dílu zamiloval. Zprvu až zoufale neoriginální, protože poskládaná ze samých notně okoukaných komponent - máme tu twinpeaksácké maloměsto skrývající pod úhlednou fasádou nejedno tajemství včetně jednoho opravdu velkého a fatálního, seversky ponuré pátrání po zmizelých dětech, děti mizející nějakým portálem do jiného světa... Speciálně to připomene nedávné STRANGER THINGS a to i nepřehlédnutelnou podobností/odkazováním na Kingovo To (cca třicetiletý cyklus mizení dětí na maloměstě, hrdina ve žluté pláštěnce) a hraním na nostalgii po osmdesátkách. Narozdíl od ST ale DARK netlačí na sympatické (dětské) postavy, ale na mnohem zamotanější a důmyslnější příběh postavený na o dost zajímavějším motivu než je jen nějaká v zásadě nudná temná dimenze s monstrem - na cestování v čase. Sotva se jakžtakž zorientujete v hromadě postav a vztahů uvnitř čtyř rodin z maloměstského mikrokosmu, začnete postavy dostávat v až trojím různém balení - z roku 2019, 1986 a 1953. A to už je slušný fičák a co až se začnou osvětlovat ty časové paradoxy a ve finále hrdinové pronášejí věty jako "Manžel mé babičky, který spí s mou mámou, pátrá po svém synovi který je můj otec!"... Přiznám se, že v obojím jsem se poněkud ztrácel a ztrácím, ale moc rád si to vše ujasním při brzkém druhém zhlédnutí. Vedle zamotaného mysteriózního děje napínavě postupně odhalujícím celou skládačku tu hraje prim pochmurná, depresivní atmosféra. I když ty neustálé letecké záběry na tajemné lesy a hučivá hudba začnou brzy působit trochu úsměvně, funguje to, obzvlášť v kombinaci s těmi německými xichty a melancholickou, znepokojivou znělkou. A Irgendwie Irgendwo Irgendwann od Neny vám už nikdy nebude znít stejně ;) Nejen kvůli kvalitám seriálu, ale i kvůli konci, který víc otázek klade než zodpovídá, se nemůžu dočkat další řady!(13.2.2018)

Rozhodně překvapivý a nadstandardní počin německých ručiček, který by neměl uniknout nikomu, koho baví mysteriózní atmosféra a hrátky s cestování v časem. Nemůžu říct, že bych si v tom přeskakování z letopočtu x do roku y nějak liboval, ale rád se kouknu, co dalšího z hlav scénáristů vyleze. Abych přešel konkrétněji k tomuto Netflixovskému hitu, musím hned zmínit jednu velkou myšlenku, která se mi nechce dostat z hlavy a jen čas ukáže, jak správná byl - tohle měl být příběh na jednu sérii!!! Proč? Seriál má perfektních několik úvodních dílů, fakt mě chytl a nepustil. Mírné zádrhely přišly na konci, kde se přesunul děj právě k onomu cestování časem. To samozřejmě bylo logické, ale potenciál některých postav byl kvůli tomu nevyužit. Problém vidím v tom, že stačilo velice málo k tomu, aby se dějová linka uzavřela. Spoustu charakterů mělo více či méně ukončený svůj příběh a stačilo podle mého natočit 2 či 3 díly navíc, abychom všichni mohli spokojeně vypnout obrazovky a sledovat, co se to kurnik vlastně dělo... Jediná výtka tedy vede k tomu, že se bojím o budoucnost (haha, takovej joke na závěr...) Tmy jako takové.(3.6.2018)

Absolutně nečekaně skvělý německý seriál, který je možná jeden z nejmysterioznějších a nejnapínavějších, co jsem z tohohle žánru viděl. První polovina série má úplně vtahující mystickou atmosféru, kdy má divák desítky otázek a hltá každý další díl. Ve druhé polovině série se to sice trochu vytratilo, ale zato se hodně rozvíjí děj a stávají se jedny situace za druhými, takže to vůbec neztráci na tempu, právě naopak to vrcholí do samého konce. Posledních pár dílů bylo trochu mindblowing, kdy jsem musel hodně zapojit mozek, abych si uvědomil, kdo je kdo a co se vlastně děje, ale to vidím na seriálu jako velký plus. Samotný závěr série je úplně dechberoucí a má to luxusní náběh na druhou řadu, na kterou se díky posledním 3 minutám hrozně těším. Velkým pozitivem je solidní, tajemná hudba a něměčtí herci, od kterých jsem nečekal tak dobré a přesvědčivé výkony. Celkové zpracování, nápad a víceméně jeden zvrat za druhým, který seriál divákovi odkrývá seriálu akorát dodávají na originalitě.(9.3.2019)

Občas to klopýtne, ale ve výsledku jsem z Dark nadšený. Stylově to míchá Stranger Things, Twin Peaks a ponurou Pustinu až by se člověk bál, že to vůbec nebude "svoje." Ale je a jak moc. Je to pořádný guláš to zaprvé, fakt si zvykejte, že některé scény si přetočíte a bude tápat, co se tedy děje, ale nakonec se to hezky sejde dohromady. První série mě dostala výbornými herci a temnotemným vizuálem. Doufám v druhou.(8.12.2017)

Abych si zkrátil čekáni na třetí řadu Stranger Thing , tak jsem se pustil do seriálu Dark, který je také z produkce Netflix. Jedná se o první seriál v němčině na Netflixu. A musím říct, jsem ho slupl za tři dny a fakt je super. Malé městečko pohlcené lesem a jadernou elektrárnou. Seriál má temnou atmosféru lesa, kde neustále prší a nic moc pěkného se neděje. U tohohle seriálu si nepamatuji, že bych se zasmál spíše jsem se rozčiloval nad některými charaktery a jejich chováním. Díl od dílu atmosféra houstla a já hltal díl po dílu a chtěl jsme vědět víc. Super je to, že seriál je hodně zamotaný a nutí to fakt vše sledovat. Dlouho se mi nestalo, že by seriál udržoval takhle ve střehu a já nad tím takhle přemýšlel. Dokonce jsme se u toho i pohádali s přítelkyní ohledně některých teorií. Zajímavé herecké výkony a neznámí lidé i ta němčina dodávají tomuto seriálu svoje kouzlo. Vše bylo zamotané do posledního dílu. Má to 10 dílů po 50ti minutách, takže vřele doporučuji. Při deštivé neděli to ráno pustíte a večer máte hotovo. Má být druhá řada a já jsem zvědavý co přinese. Za mě 80%(1.3.2018)

• - Natáčeno na kameru ARRI ALEXA 65. (Jas3)

• - Vždy při úvodních titulcích epizody můžeme slyšet hudbu od německých Apparat, konkrétně skladbu „Goodbay“ z alba „Devil's Walk“ vydané společností Mute records v roce 2011. (mart71)

• - V několika epizodách lze vidět videohru „The Surge“ od německých DECK13 Interactive. Pro potřeby seriálu zobrazují falešný split-screen multiplayer, který se ve hře ve skutečnosti nevyskytuje. (FritoleXx)