Watchmen

• USA Watchmen
Akční / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2019, 8 h 43 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvůrci:

Damon Lindelof

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Regina King, Yahya Abdul-Mateen II, Frances Fisher, Louis Gossett Jr., Andrew Howard, Jeremy Irons, Don Johnson, Jacob Ming-Trent, Tom Mison (více)

Epizody(9)

Seriál Watchmen od výkonného producenta Damona Lindelofa (Ztraceni, Pozůstalí z produkce HBO), zasazený do alternativní historie, v níž jsou maskovaní strážci postaveni mimo zákon, vyvolává nostalgické vzpomínky na původní stejnojmennou komiksovou klasiku. Přesto se v tradici díla, které ho inspirovalo, snaží jít zcela originální cestou. V čele hereckého obsazení stojí Regina Kingová, představitelka Angely Abarové, nositelky dvou masek – hlavní vyšetřovatelky policejního sboru v Tulse a také matky tří dětí. V seriálu se dále představují Jeremy Irons v roli stárnoucího a panovačného lorda z britského panství, Don Johnson jako Judd Crawford, náčelník policie v Tulse, Jean Smartová coby federální agentka Laurie Blakeová a Tim Blake Nelson v roli detektiva jménem Looking Glass. (HBO Europe)

vnimatkrasu

Komiksovky hrdě ignoruju už bůhví kolik let, a jestli mě chcete fyzicky týrat, zavřete mě do pokoje a pusťte mi maraton Marvelu. Watchmen je proto přesně ta látka, kterou bych normálně hlásil. O to víc ale obdivuju, jak se devíti epizodám seriálu Watchmen podařilo připoutat mě k obrazovce. A může za to Damon Lindelof. Osmá epizoda je asi nejlepší hodinka ze všech seriálů v žebříčku, soundtrack Reznora a Rosse letos už nepřekoná nikdo a Jeremy Irons se mi takhle líbil naposled v Příliš dokonalé podobě. Bejt fanda, tasím šestku. ()

Triple H

Lindelofov opus magnum. Tak sa mu konečne podarilo nielen nadhodiť zaujímavé nápady bez toho, aby sa rozumne uzavreli, tu konečne všetko do seba aj zapadne a na konci divák má pocit, že to bolo o niečom. Fakt, že sa podarilo vytvoriť plne funkčné a v zásade adekvátne pokračovanie tak silného materiálu akým je pôvodný komiks...klobúk dole. Nie všetko je tip top, ale ak človek má k látke vzťah, nedá sa neoceniť, že ambícia nadviazať na Mooreov komplexný príbeh nielenže neskončila blamážou, ona dokonca vyšla dobre. V tomto konkrétnom prípade sa jedná o malý zázrak a je vidno, že sa k veci pristupovalo s veľkým rešpektom k predlohe a so snahou ju nesprzniť lacným parazitovaním (ako napríklad nové Star Wars). Bez jej znalosti a obľuby to ale IMO nemá zmysel pozerať. ()

filmmovier

Obrovské překvapení, obzvlášť po prvním dílu, který mně moc nepřesvědčil a spíš mně po něm zajímalo, co to vlastně je. Předloha Alana Moora je to nejgeniálnější mistrovské dílo, filmová adaptace je jen geniální, a tohle... tohle bude nejspíš geniální do třetice. Ale definitvní soud vynesu... až někdy jindy. Tenhle seriál je něco, co se opravdu jenom tak nevidí. Má geniálního podivně se chovajícího Jeremyho Ironse a v podstatě šestidílný úvod a třídilné finále. Nové postavy jsou dostatečně zajímavé, stejně jako řešená témata a pokládané otázky, kterých je opravdu, opravdu mnoho. Epizody zaměřené na jednotlivé postavy jsou přímo mistrovská díla, stejně jako černobílá epizoda a zejména, zejména osmá epizoda s navrátivším se Dr. Manhattanem, Bohem, který vešel do baru a odvyprávěl svůj příběh, patří definitivně k úplně nejlepší seriálové epizodě, kterou jsem letos viděl. Tenhle seriál je skvost. Ovšem není to malý skvost, je to obrovský skvost a poslední tři díly to jasně dokazují. Chápu, proč se to Moorovi nelíbí, ale chápu taky, proč všem ostatním ano (protože to jsou vlastně v obou případech stejné důvody). Já obrovsky doporučuji jak znalcům předlohy (těm zejména), tak i těm neznalým (ale radši až poté, co si přečrou předlohu). Za druhou sérii bych se ani trošku nezlobil. Těsně pod hranicí pěti hvězd. ()

Mrkvič

Watchmeni stojí z počátku na sprosté černošce, později na ještě sprostší a otravnější bělošce. Sice zajímavý svět, ale tyto dvě postavy jsou hodně moooc otravné. První zvrat přijde při sledování minulosti s Lesklounem. Skvělý a zajímavý díl bez vysíracích postav. Dál už se to víc a víc zamotává, ale současně i vyjasňuje. Náznaků je spousta a protřelý divák by mohl mít dávno jasno. Já se nechávám vést filmem a jsem rád za postupná odhalení, která gradují v posledních dvou dílech. Předposlední obsahuje famózní dialogy a poslední zase krásně vygraduje, všichni prozřou, všichni se odhalí. Dojem mám absolutní, ale za těch pár otravných dílů maximálně hodnotit nemohu. ()

noriaki

Možná je to tím, že v jsou celém seriálu přesně dvě sympatické postavy, možná tím, že se čekání na pointu strašlivě vleče, ale seriálem jsem se pronudil. Nepatřím k odpůrcům Damona Lindelofa. Filmy s jeho scénářem jsem si většinou užil a Leftovers se mi hodně líbili. Tohle ale nemůže myslet vážně. Ústřední konflikt je absurdně přehrocený. Pokud se Vám znelíbí hlavní hrdinka - a usilovně pracuje aby se tak stalo, máte smůlu. Protistrana jsou smyslu zbavení rasisté bez tváře a bez jakékoliv kladné stránky. Jsou šílení až k sebezničení a i když jsem se z trucu snažil přimět abych jim fandil, nenabídli mi žádnou příležitost. Takhle se dobrá zápletka nepíše. V celém seriálu je přesně jedna zajímavá epizoda - ta pátá a přesně dvě slušné - ty které ji předcházejí. Zbytek je čekání na závěr. Za scénu těsně před koncem - ránu klíčem do hlavy, jsem umazal jednu hvězdičku z hodnocení. Upřímně, za to jak seriál popřel drtivou pointu Snyderova filmu, by si zasloužil odpad. ()

mickyreed

Asi bych tomu vytknul, že dvě hlavní ženský postavy Angela, která se musí poprat snad s každou tragédií na světě, a zaprděná rádoby badass agentka FBI Silk Spectre, které bych nevěřil dřívější sex-appeal ani za mák, mě moc netáhly. Naproti tomu nejzajímavější postavy Hooded Justice a Looking Glass (novej Rorschach) by si zasloužily víc pozornosti. Jejich originy byly top díly. Asi to tak ale muselo být, aby příběh šlapal. A tím se dostáváme k tomu nejlepšímu, což je skvělé budování napětí po celou dobu seriálu. V prvních epizodách dostáváme postupně víc a víc otazníků místo odpovědí a pak se nám servírují postupná odhalení tajemství a vše do sebe krásně zapadá. A právě to dělá kvalitní seriál. ()

Wayne

Tak jo, proč tolik povyku? Popořadě. Seriál vyšel a plno internetových yt kritiků jej okamžitě odsoudila na základě témat založených na rasismu apod. To byl jednou na internetu zase shitstorm jako když lidé typu "nejsem rasista, ale..." viděli poprvé černého stormtroopera. K tomu přispělo to, že příznivci Rorschacha jsou zde alternativní neonáckové a seriál spoléhá víc na komiks než na film. Tím pádem spousta filmových fanoušků, co si idealizovala Snyderovu verzi Rorschacha, nebyla moc spokojená. Že samotný autor komiksu řekl, jak ho děsí, kolik lidí se s Rorschachem ztotožňuje, když jej napsal jako člověka, co nesnáší ženy, liberály atd. nějak tito sledující nevzali v potaz. A obecně - Watchmen je jeden z nejvíce politicky laděných úspěšných komiksů vůbec, místy až silně levicový, přičemž klade skutečně důraz na témata, která seriál podchytil. A film se jim nevěnoval. Chápu, že pokud jste fanoušky filmu, asi budete trochu zmateni, seriál počítá se znalostí komiksu a leccos nevysvětluje. Ovšem v rámci toho, jak pracuje s tématy traumatu, zakořeněného vzteku, ideách nosit masku atd., je to naprosto skvělá práce. A ano, hodí se trochu znát i historický kontext, protože například ten masakr v Tulse na začátku série je opravdová událost a v kontextu Watchmen funguje velmi dobře. V ohledu historického kontextu a rasismu mimo jiné vyniká hlavně díl This Extraordinary Being. Sledujeme tolik seriálů o hrůzách různých ideologií, válek, nespravedlnosti, ale když jde o skutečné rasové problémy, skutečné způsoby lynčování a přístupu k jiné rase i v dobách po civil rights movement, tak je seriál označen za woke shit. Ach jo. Nejen že je to nefér a hloupost, předně je to škoda, protože scénář, kinematografie obecně, herectví a celková atmosféra je perfektní. Dobrá práce je znát i s výběrem hudby, ta je takovým motivem sama o sobě. V konečném důsledku tedy Watchmen trpí především díky oblibě značky Watchmen... ale předně mezi lidmi, kteří nikdy nepoznali politické myšlenky v původní verzi. A tak teď mají pocit, že jim seriál něco cpe. A přitom jim cpe jen skvělou podívanou. Jo a všimněte si, prosím, že tady některé účty úplně v pohodě komentují slovy "seriál o neg..." - zaprvé to více vypovídá o nich než o seriálu, ale může mi někdo vysvětlit, proč se tady tolerují tyhle projevy rasové nenávisti... kór u seriálu poukazující na traumata rasistických událostí? ()

hroubek

Nadšení. Jako fanoušek komiksu a filmu z tohoto seriálu slintám blahem. Damon Lindelof rozjel epický příběh ze světa Watchmenů, který krásně ctí a dokáže koexistovat vedle komiksů. Lindelof skládá poctu jednomu nejlepšímu komiksu a rozšiřuje jeho svět. Nebyla to snadná cesta, ale to co nám Lindelof se svým tvůrčím týmem nadělil, je neskutečně působivé, nádherné, elegantní, dojemné, osudové a místy i geniální. Je potřeba jen nahlédnout "pod kápi". V seriálu funguje všechno. Od vizuální stránky plné odkazů a drobných narážek, skvělé atmosféry, perfektních herců, výborně vystavěný a vygradovaný příběh až po úžasně napsané postavy. A samozřejmě boží hudbu. Moc děkuji HBO, že měly obrovské, ne-ly gigantické koule, jít do tohoto projektu a nechat ho udělat, tak jak ho vidíme ve finální podobě. A všechny mé pocity nejlépe vystihuje komentář Davies182 - "Myslím, že jestli se tohle božský dílo Alanu Mooreovi nelíbí, tak už je konečně na čase, aby spolknul svý nechutně velký ego, dal si pořádnou facku, a napsal pochvalnej dopis HBO. A pozval Lindelofa na večeři." Seriál Watchmen je velká pecka, a každý kdo ho neviděl by ho měl vidět. ()

SamVimes

Lindelofovo seriálové pokračování Watchmen se mi hodnotí velmi těžko. Rozhodně se mu nedá upřít vynikající formální stránka, ať už u soundtracku a celkově práce s hudbou, u střihu a kamery, barev nebo struktury některých epizod. A dobří až výborní jsou i herci, především Jeremy Irons. Problém je, že Lindelof si po sedm epizod točí v podstatě další Pozůstalé, spoustu času tráví s novými postavami, které nejsou ani zdaleka tak zajímavé jako ty staré (a vlastně nejlépe fungují právě jen ve chvílích, kdy přihrávají těm starým), pokládá spousty otázek a občas odkazuje na původní Watchmen, s jejichž odkazem se moc nepáře. Lindelof snad ani neumí vyprávět jinak než pomocí vrstvení záhad prokládaných příležitostnými bizarnostmi. Jenže tohle funguje úplně jinak, když si staví od počátku vlastní svět mysteriózního ostrova či populace poznamenané nevysvětlitelnou ztrátou a jinak, když navazuje na již existující svět a charaktery jiného autora. A u té druhé možnosti to bohužel dost skřípe. Jenže pak v posledních dvou epizodách, jako kdyby si Lindelof vzpomněl, že přeci jen točí Watchmen a ne Leftovers 2, přeostří na ty správné postavy a dovede svůj příběh k výbornému finále, jež hýří stylovými momenty i nápady a fungují v něm emoce. Hádám, že jako maraton by mohli seriáloví Watchmen fungovat lépe, byť pak zase bez pauzy na zamyšlení možná něco tolik nevyzní. Koncovka se povedla skvěle, jen bych si přál, aby tvůrci zvolili rozumnější model než sedmidílný prolog (kde jsem se s Lindelofem mnohdy trápil), z něhož pak vzejdou dvě skvelé epizody. ()

ZeroCZ1233

Komiksový opus Watchmen je právoplatnou modlou komiksového média. Moorovi se v letech, kdy superhrdinové povětšinou byli povážování za komiks pro nevycválaná děcka (jako ostatně komiksové médium jako celek), podařilo přijít s dílem literárně hodnotnějším, než kdejaká próza a s něčím, co debaklovalo kladnost superhrdinů jako takových. O pokračování tohoto drahokamu se přes 30 let nikdo nepokoušel, nebylo třeba, příběh byl perfektně ukončen a nikdo na posvátné spisy sahat nechtěl. Jenže pak DC pustilo do světa komiksovou sérii Doomsday Clock, propojení DC světa s tím Watchmenovským. Série o 12 sešitech si držela kladná hodnocení a povětšinové nadšení, není ani divu, Geoff Johns si s ní dával na čas a je to dobře, protože i za sebe mohu řict, že tato dva roky trvájící série se opravdu povedla a ostudu svému geniálnímu základu rozhodně nedělá. No, ale ani televizní produkce nepřišla zkrátka a opulentní HBO přišlo s vlastním pokračováním. Z prvních trailerů jsem byl nadšený, jež se ještě zvýšilo zjištěním, že moji miláčci z tandemu Reznor a Ross vytvoří licencovaný hudební doprovod. A pak přišel první díl, po jehož zhlédnutí se na mě nalepil pocit znepokojení. Téma rasové segregace je tahoun celé nynější kultury a jeho radikálnost se rok co rok zvětšuje. Proto mě celkem rozesmutnilo, že se tento rozmach dostal i do seriálu, jehož základ je spjatý s úplně jinou filozofií, než tento nadějný nástupce prezentuje. Snaha o odlišnější postavení k tématu, skvělá hudba a Jeremy Irons mě přesvědčili o setrvání a tak jsem koukal dál a dál. A každou epizodou se měnil struhující eskalací ke geniálnu a provázanosti s předlohou (postavy a další) až k výšinám vlastní propracovanosti. Tato eskalace trvala až do posledního dílu, kdy se ukázala skrytá scénaristkická genialita a konečné dosazení koleček do jednotného celku mi přineslo duševní vyvrcholení. Tento seriál je jeden z těch, jenž nelze hodnotit epizodně, ale jako celek, protože celý příběhový oblouk je až moc provázaný skrz celý seriál. Watchmenům se podařilo zase přenastavit zavedené superhrdinské vzorce A to odlišně, než v The Boys a jejich dekadentí surovost, či v Jokerovi a jeho společensko-sociální kritikou. V hereckém zastoupení je nutno vypíchnout skvělého Jeremyho Ironse a Frances Fisher, ti dva pro důvěrně známé postavy přidali uplně jinou a skvělou vášeň a rozsah. Hudebně se mi to naprosto trefilo do vkusu. Reznor a Ross kloužou po svém klasickém zvuku, jenž charakterizuje jejich soundtracky napříč jinými díly. Ale díky seriálové rozsáhlosti si mohli dovolit přidat i další nápady, proto některé songy zněly jak instrumentálky nevydaného NIN materiálu, či si díky stylizaci mohli zkusit jazz a soul, tedy žánry pro ně dosud neokuseny. Jako top celého hudebínho katalogu musím vypíchnout vynikající poctu Davidu Bowiemu, instrumentální variace na klasické Life on Mars? je skvost a takové poslední rozloučení Bowieho a Reznorova přátelství. Watchmeni jsou jednou z top záležitostí minulého roku s krásnou schopností rozředit už tak monotonní žánr. 9 a nějaká vajíčka z 10. I'm the Walrus! () (méně) (více)

VanTom

Seriál plynně (tedy po 30 letech) navazuje na mistrovský komiks Alana Moorea (tady pozor, nikoliv na Snyderův film, který má odlišný konec!) a osobitě rozvíjí jeho alternativní svět i hlavní žijící postavy. Dokonale vycizelovaným, netriviálním vyprávěním (proplétání / ignorace / kolize nejasných a/nebo bizarních linek, flashbacky), brilantní filmařskou stránkou a povědomou výtvarnou stylizací ovšem zdárně zakrývá fakt, že se tváří sofistikovaněji a významněji, než ve skutečnosti je. Nakonec totiž zápletka uhýbá k ryze padoušské / superhrdinské komiksovosti, přičemž do té doby stěžejní témata rasismu či maskované policie odsouvá bez vyjádření do pozadí jako historický, kontroverzní kolorit rozdělené Ameriky – a v nich si žádná (zázračná) řešení nenárokuje. Sebe nicméně uzavírá šikovně a promyšleně. ()

Eleanor05

Vítejte ve světě, kde z nebe tu a tam prší olihně, kde Americe vládne Robert Redford, kde padouši vozí na korbách náklaďáčků hlávkové zelí, a kde musí policisté povinně nosit masky přes obličeje. Vítejte v tak trochu "Lynchovském" světě Watchmenů, kde ovšem výstřelky a výstřednosti nejsou samoúčelností, a kde jen málo věcí zůstane nezodpovězených... Famózně odvyprávěno, to především. Základem úspěchu Watchmenů není úžasný příběh, nejsou to nezapomenutelné postavy, ani herci, kteří by podávali Oscarové výkony, nic z toho v tom seriálu ani nehledejte. Esencí všeho kvalitního je v tomto případě skvělý scénář a výborná režie, díky nimž se divák i přes zdánlivě nesouvislé vyprávění, a případně i přes úplnou neznalost světa Watchmenů, dokáže v ději dobře zorientovat a pochopit jej, (na rozdíl třeba od nedávno odvysílaného Zaklínače), ba co víc, dokáže být napjatý a dokáže být překvapený pečlivostí a originalitou jeho tvůrců. Svým tempem, stylem, propracovaností, kreativitou a hravostí nemají Watchmeni mezi současnými seriály žádnou konkurenci, a domnívám se, že se s nimi v tomto ohledu nemůže srovnávat ani žádný seriál z minulosti. Je to drzé, občas vulgární, je to nekompromisní, nesmlouvavé a ostré, ale především je to většinu času velmi zábavné. Neříkám, že si všechny díly drží stejnou úroveň, najdou se i podprůměrné epizody (s01e07, s01e08), které ovšem vyvažuje vysoká úroveň jiných epizod (s01e03, s01e05), takže ve výsledku jsou Watchmen rozhodně nadprůměrným počinem. Jenom škoda, že se neuvažuje o dalších sériích. Pěkné 3*. ()

nevermore

Já tam mám všechno. Super příběh, super záběry, kamera, herecký výkony, top hudba by Trent! spád, žádná nuda. Tenhle seriál měl bejt v ještě o 10% lepších číslech. ()

Gurtha

Za mě správný poměr šílenosti, příběhu a podivna. Druhá půlka nemusela být tak popisná, trochu tajemna bych snesla, ale zase se to krásně uzavřelo, takže katarze je dokonána. Nechávám 4* - prostě nezastávám názor, že je nutné v každém díle někomu rozmlátit lebku. ()

Jaro.Krafcik

Film od Zacka Snydera o strážcov sa mi páčil viac. Watchmen je miestami fakt priemerný seriál, ktorý má ale perfektnú hudbu. Či už Careles Whisper od Georga Micheala alebo Theme of New York od Franka Sinatry nemalo chybu, keď tieto legendy pustili. Samozrejme zase od produkcie HBO nič extra. Homosexualita, rasizmus nesmeli chýbať. Škoda. Btw, ten Matovičov lockdown ma nahneval preto až teraz dorazenie seriálu. 3* ()

LizianShaw

Proč až teď zjišťuju, že je nějaká hlubší pointa v tom obsadit Yahyu do role unaveného manžela hlavní superhrdinky... a zároveň mi připadá jako fakt ubohý vtip konec s Jeremy Ironsem? :D Podívejte se na to znovu, zítra ráno. A zkuste se trochu vcítit do hlavy rasisty, když zjistíte, že Alan Moore se na to nepodíval kvůli dopisu. ()

regressiv

Je super, že seriál sa odvíja od komiksovej predlohy a nie toho Snyderovho paškvilu (ten človek zmrvil snáď každý komiks, ktorý sa rozhodol sfilmovať). Lindelof sa úplne odtrhol z reťaze a po dokonalých Leftovers nám naservíroval jeho zatiaľ asi najlepší chod. Pôvodný komiks považujem za najlepší grafický román všetkých čias a sledovať tých 9 častí bol skutočný zážitok. Je až neuveriteľné, kam sa seriál vydá - po úvodných dvoch častiach by to človek ani nepovedal. Jedna WTF scéna strieda ďalšiu, do toho nádherné odkazy na predlohu, či rovno origin jedného z pôvodných členov Minutemen (a ako originálne spracovaný!). Ako je to už u Lindelofa zvykom - otázky sa vynárajú, a uspokojivé odpovede nedostávame, nakoniec však všetko krásne zapadne do seba. Geniálna vec, ale určite nie pre každého. Ja som si to však nesmierne užil. 9/10 ()

Ondra16

Absurdní úkaz, obrovský risk a sázka na nejistotu, která se ale vyplatila. Ano, některé pasáže jsou slabší, ale způsob, kterým drží ta hromada postav, motivací, šílených motivů a scén pohromadě, je virtuózní. Vážně nechápu, jak tohleto zvládli relativně neznámí tvůrci skrz promyšlené vyprávění obrazem, navazování na původní příběh, které ale zároveň zůstává extrémně aktuální (pravicový extrémisté jako užiteční idioti, krádež a převracení symbolů, ztráta důvěry a rozmazání hranice mezi dobrem a zlem, rozředění hloubky a závažnosti věcí skrze komerci a populární kulturu). Ne každému a ne všechno v nových Watchmen sedne, ale už jen za suverénní způsob, jakým je to celé odvyprávěné a za absolutní badass hlavní hrdinku, která by mohla být dávána za vzor ve škole, si to zaslouží plnou palbu. ()

iXtr3m3

Dal som si načas s týmto dielkom napriek tomu, že pôvodných Watchmenov doslova zbožňujem. Ale stále to za to. Seriál je to spočiatku rozporuplný, nudný a pomaly odrádzajúci od sledovania, ale ako sa to rozbehne postupne s rozplietaním dejových liniek, prepojenia na film či komix, tak to som nečakal. Jasné, chcelo by to možno aj trochu viac tej akcie, ale to spracovanie sa stalo postupom častí tak podmanivé, že som to prekusol. Casting vyšiel asi na jednotku, absurdnosti a totálna inakosť voči bežnej známej tvorbe, toto všetko podtrhnuté temnou Reznorovou hudbou a hlavne ústretným motívom, jednoducho krása. Nedávam plný počet preto, že revolučné to nebolo a hlavne som po dopozeraní zostal "nenajedený" a chcel by som viac, aj napriek tomu, že viac nedostanem. A linka s Dr. sa mi kvôli svojmu koncu nepáčila, ale s tým nič nenarobím. Jeho myšlienkové pochody, jeho monológy resp. dialógy, to bola doslova čerešnička na torte, podobne ako Ozymandiasova linka. ()

Marvel našel nového superhrdinu

17.03.2022

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

20.06.2021

Přestože studio Sony Pictures uzavřelo nedávno distribuční spolupráci se streamovacími službami Disney+ a Netflix, svůj nejnovější spidermanovský spin-off pošle údajně na Amazon Prime Video. Silk –… (více)

Filmový Blade má novou scenáristku

Filmový Blade má novou scenáristku

06.02.2021

Marvel zase jednou přepisuje historické tabulky. Vůbec poprvé totiž najal pro jeden ze svých filmů – konkrétně filmového Bladea – černou scenáristku. Stacy Osei-Kuffour má na kontě několik velice… (více)