Spiderman

USA, (1994–1998), 22 h 41 min (Minutáž: 20–21 min)

Tvůrci:

John Semper

Předloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Christopher Daniel Barnes, Sara Ballantine, Edward Asner, Roscoe Lee Browne, Jennifer Hale, Hank Azaria, Maxwell Caulfield, Jim Cummings, Gregg Berger (více)

Série(5) / Epizody(65)

Pavúčí muž v noci bojuje ako superhrdina proti najväčším zločincom New Yorku, zlieza steny mrakodrapov a vrhá na zloduchov siete, aby sa ráno premenil na plachého študenta Petera Parkera, ktorého trápia bežné ľudské problémy. Ďalšia séria amerického animovaného akčného seriálu z roku 1995 s jednou z najslávnejších postáv histórie komiksu Spider-Manom. Keď na výstave vedeckých noviniek zmutovaný rádioaktívny pavúk uhryzne stredoškoláka Petera Parkera, navždy mu zmení život vďaka jeho jedu získa nadľudské schopnosti. Plachý a inteligentný chlapec, ktorý nepatrí medzi obľúbených žiakov, nie je krásny, silný a má problémy s dievčatami, sa zrazu premení na superhrdinu. Zo zápästia dokáže vystreľovať pavúčie vlákna a siete na unikajúcich zločincov, lepkavé dlane mu umožňujú liezť po stenách a vďaka pružnosti a ohybnosti tela môže skákať na stometrové vzdialenosti po strechách newyorských mrakodrapov či svišťať ponad hlavy davu v uliciach. Po smrti svojho strýka Uncle Bena sa Peter rozhodne využiť svoje schopnosti na ochranu ľudí pred zločinom a nešťastnými nehodami. A súčasne sa stretáva so svojimi veľkými a mocnými protivníkmi, rovnako nadľudskými, ako je on sám. Dávajú mu na výber buď sa k nim pridá na stranu zla, alebo bude trpieť pre bolesť, ktorú spôsobí svojim najbližším. Pavúčí cit umožňuje Peterovi predvídať včas hroziace nebezpečenstvo. A to mu pomáha v boji proti početným nepriateľom, ktorých musí zastaviť všetkými prostriedkami, aby nezničili svet. Nemilosrdný a mocný Kingpin je neobmedzeným pánom celého zločineckého podsvetia a plánuje rozšíriť svoj obrovský skazonosný vplyv na celé mesto. Dr. Octopus využíva svoje početné chápadlá namiesto ramien, aby sa zmocnil čohokoľvek, čo sa vyskytne v jeho blízkosti. Zákerný mimozemšťan Venom a šialený Hobgoblin neustále konšpirujú, aby zničili Spider-Mana, ktorý ohrozuje ich plány. V noci má superhrdina stále plno práce, aby zastavil činorodých zloduchov. Nočný bojovník proti zločinu mení sa však ráno mení na Petera Parkera, plachého, hanblivého a ostýchavého študenta, ktorého trápia bežné ľudské problémy. Žije so svojou ovdovelou tetou May a snaží sa imponovať svojej vyvolenej priateľke Felicii Hardyovej. Hoci jeho mocné pavúčie alter-ego v noci zachraňuje celý svet, cez deň sa mladý muž učí pravidlám zodpovednosti voči priateľom a vlastnej rodine. V originálnej verzii nahovorili postavy známi americkí herci Matin Landau, Ed Asner, Mark Hamill, Nell Carter a Hank Azaria. Postavy J. JONAH JAMESON je riaditeľ vydavateľstva novín, kde Peter pracuje ako fotograf na voľnej nohe. Petrov šéf považuje Spider-Mana za nebezpečného tvora a diskredituje ho vo svojom denníku. Dr. OCTOPUSSY bol pôvodne šialeným vedcom, ktorý pracoval na vývine robotických rúk, ale nešťastie v laboratóriu spôsobilo spojenie jeho tela so štyrmi dlhými kybernetickými končatinami. Dr. Chobotnica kombinuje svoje brilantné vedecké myslenie so zločinnými plánmi, ktoré realizuje pomocou svojich umelých chápadiel. Bohatý a mocný KINGPIN ovláda a riadi zločinecké podsvetie a plánuje zmocniť sa vlády nad celým mestom. Jedinou nádejou pre všetkých obyvateľov je Spider-Man. Kingpin má intelekt finančného génia a obrovskú silu zápasníka sumo. Sám môže spôsobiť obrovské škody, ale zamestnáva celé šíky ďalších zloduchov, aby špinavú prácu urobili zaňho. Zloduch HOBGOBLIN zastrašuje svoje obete démonickou maskou šoumena a vrhá navôkol malé bomby v podobe lampiónov. Spaľovaný chamtivosťou a vlastným superegom chce Spider-Mana zabiť. ŠKORPIÓN je superzločinec ukrytý v mechanickom obrnenom skelete, ktorý znásobuje jeho silu a úder jedovatým žihadlom na chvoste. VENOM je vtelenie mimozemskej entity do pozemšťana, v tele ktorého realizuje svoje zákerné plány proti ľudstvu na Zemi. Ako čierna lepkavá hmota sa chcel pôvodne nalepiť priamo na Spider-Mana a prevteliť sa do neho, ale Spider-Manovi sa ho podarilo ešte včas zbaviť. Za túto potupu sa mu chce votrelec pomstiť všetkými prostriedkami. JAŠTER THE LIZARD bol kedysi vedcom jemných mravov, ale nešťastná nehoda v laboratóriu ho premenila na humanoidného jaštera s nadľudskou silou a vysoko vyvinutou inteligenciou zločinca. (oficiální text distributora)

Han22

Po nasledování všech 65 dílů musím uznat, že tohle je nejlepší zfilmovaný Spiderman. I když každý z dílů má necelých 20 minut a většina je nabitá akcí, poznáme v seriálu neuvěřetilené spektrum postav. Nechybí tu kromě Sandmana snad žádný známější záporák z komixů, je tu většina vedlejších postav a všichni jsou do posledního detailů propracovaní. Kromě toho seriál slouží skvěle jako kdo je kdo v Marvel světě a potkáme tu mimo jiné X-Meny, Bladea, Punishera, Daredevila, Iron Mana, Captaina Americu i Fantastic Four. Každá postava má svoji minulost, spousta z nich mění v průběhu seriálu strany i přesvědčení a žádná z nich tu není navíc. Navíc na rozdíl od mnoha seriálů kvalita dílů s dalšími řadami spíše roste než aby klesala a mhohodílové story-arcy patří k tomu nejlepšímu co jsem na poli kreslených seriálů viděl. Spidermanovi není moc co vytknout, snad je mírnou nesmyslnost toho že přes monumentální akci nikdo v seriálu neumírá. ()

Revolver

Kvůli tomuhle seriálu jsem si vždy přivstával na šestou hodinu a žádnou epizodu sem nevynechal(to o něčem vypovídá). ()

Ilhan

Po opětovném zkouknutí všech pěti sérií musím konstatovat, že jde podle mne o nejlepší animovaný seriál všech dob. Kdykoliv na něj vzpomenu, připadají mi Raimiho filmy jako amatérská fušeřina. Seriál skvěle buduje jednotlivé linie, než se pustí do další, připraví pro ni velmi kvalitní základy. Není to takové skákání mezi jednotlivými příběhy jako ve filmech, které na sebe téměř nenavazují. Tady má všechno svůj čas a svůj účel. Kvalita se stupňuje s každou další sérií. Když už si říkáte, že nic lepšího být nemůže, další série vás přesvědčí o opaku až po vrcholný skvost v podobě té páté. Seriál skvěle řeší celý život Petera Parkera. Jak se jeho život a život jeho alterega propojují a jeden ovlivňuje druhý. Kolikrát si Spiderman říká, že by měl superhrdinskou dráhu pověsit na hřebík, protože ta vede k utrpení jeho blízkých. Naprosto skvělé, propracované a kontinuální příběhy ještě vylepšené tím, že se zde objeví mnoho ostatních komiksových hrdinů a díly s nimi patří k vrcholům. Jen namátkou: Fantastická čtyřka, X-Men, kapitán Amerika, Iron-man, Punisher, Blade, Daredevil a určitě jsem někoho ještě zapomněl. Opravdu vrcholný kousek zakončený neuvěřitelnou pátou sérií. Všem vřele doporučuji. 1. série: 80 %, 2. série: 90 %, 3. série: 90 %, 4. série: 100 %, 5. série: 110 % ()

jakeer

Geniálne prevedený animák. Najlepšie stvárnenie Spidermana, možno aj preto, že sa scenáristicky podieľal sám Stan Lee. Nie je mi to trápne sledovať ani v súčasnosti, v mojom veku. Nevadí mi ani zastaralá grafika. ()

VIPerson

Asi nejcharakterističtější spiderman ze všech.Jaký byl v komiksech (rádoby vtipný za jakýchkoliv situací,hláškující,v civilnim životě nemotora a hroznej emo...) tak tady je řekl bych dvakrát takový se zřetelem na mladší publikum,ale s tím člověk prostě musí počítat,když se v 25-ti letech kouká na pohádky.Pro mě především jako kvalitní a snadno stravitelný informační materiál pro Marvel a spidermanova universa. ()

spiderakhero

Spolu s X-Meny je tohle vrchol všeho dobrého ( animovaného ) od Marvelu. Na seriálu se sice najde pár stereotypů ( např. neustálé hádky mezi Peterem a MJ, překlad jmen hrdinů, atd.. ), ale jinak je tento seriál vážně ( Spolu s X-Meny ) mé dětství :) ()

Paity

Jeden z nejlepších animovaných seriálů. A to hlavně příběhově, kdy si nezadá s lecjakým jiným. Pro mě rozhodně zábava na hodiny a hodiny. ()

Dohaja

Tento seriál som pozerával ako malý u starkej mal som ho rád a preto som si povedal, že si pozriem všetko ešte raz. A dopadlo to tak, že som sa cítil ako dieťa, mal som tie isté pocity a tak isto som to prežíval, preto sa to prejavilo aj na hodnotení ktoré je vysoké. ()

Jeza07

Pro mě je to velká nostalgie. Spidermanovi nepřátelé... uplně bombastický. Prostě starej ale skvělej 90kovej séroš. ()

Daae

Tak na tomto seriálu jsem vyrůstala. A když se mi nyní podaří ho chytit v TV, s radostí se dívám. Tento Spidey ve mně vlastně probudil lásku ke komiksovým postavám a sám je podle mého názoru nejlepší superhrdinou vůbec. Je docela fascinující pozorovat jeho vývoj: frajerský kluk v 1. díle, který překypuje hlody a stížnostmi, se mění v sebeuvědomělého, vnitřně rozpolceného a na duši zraněného muže, který přišel o svou životní lásku vlastní vinou. Ve filmu Green Goblin nestojí za moc, ale tady skutečně věřím, že je jednou z nejsilnějších postav, se kterými se Spidey musel utkat. Sezóna 3. - "Hříchy otců" - skvělým způsobem interpretuje "daddy issues" a přidávám se k těm, co dávají bod Černé kočce. Proč jen musela za Morbiem? :-) Skvělá akce, hlášky, postavy a zábava. Jasně, jsou tu i slabší díly (např. díl s X-Meny), ale já mám k tomuto seriálu silné citové pouto, a proto mu nemůžu dát pod *****. ()

blues

nejlepsi zpracovani Marvelovskych komiksu, Spuidermana jsem sledoval vzdycky a i ted se jeste rad podivam, pokud to na jetix vidim... ()

MulaNula

Toto bylo mé mládí, když jsem usedl k televizi s velkou miskou corn-flakes a záviděl, jak si tam ten Peter skáče. Určitě to má chyby, ale ty jsem nehledal. ()

Xavi6

Zde jsem se opravdu poprvé potkal se Spidermanem. Všechno mě na něm bavilo. Úvodní znělka, děje, i to, že v podstatě nikdy nikoho neporazil. Vždy jsem byl absolutně napnut, když už ho někde těsně odhalil, ale vždycky to dopadlo dobře, velice dobrá podívaná. ()

Varan

Jedna z věcí která mě na tomto seriálu udivila je to, že Peter vypadá jako namakanec (mimo kostým) ve filmech nebo ostatních seriálech tak nevypadá. Jinak byl tento seriál docela dobrý myslím, že se 3 hvězdy hodí. ()

Spacecore

The Amazing Spider-Man je dlouhá skoro pěti set číselná série započnutá geniálním mistrem komiksového žánru Stan Leem a dnes se řadí mezi klenoty světové populární kultury, protože dala vzniknout jednomu z nejnadčasovějších hrdinů - Spider-Manovi a dalším tunám postav. Tento seriál vznikl v roce 1994 a i když je původně dělán jako dětský, má svoje kouzlo i pro starší, stejně jako pro fanoušky komiksu. Seriál je inspirován původními příběhy z 60. až 90. let, které se objevily právě v The Amazing Spider-Man a je převyprávěn téměř identicky, až na některé detaily a celkově je to pojato moderně a velmi inovativně. Např. zde úplně chybí Gwen Stacy, ale toho si ani nevšimnete, protože jinak se seriál pevně drží původní mytologie a přináší v pěti řadách kvantum záporáků (Venom, Carnage, Green Goblin, Dr. Octopus, Lizard, Morbius...), vedlejších postav (MJ, Tetička May, JJJ, Madame Web, Black Cat) a jiných hostujících hrdinů (Punisher, Blade, Daredevil, Dr. Strange, Iron Man, War Machine, X-Meni, F4...). Seriál má mnoho zvratů, vedlejších dějů a celkově od začátku spěje kupředu. Velmi povedené jsou uzavřené minisérie během samotných řad, např. Neogenetická noční můra, kde během asi 13ti dílů vznikne sága, která vystaví Spider-Mana opravdovému problému, jeho vlastní přeměně na monstrum a ke všemu po něm půjde několik lovců a bude obviněn z činů spáchaných upírem - Morbiem. Dávám pět hvězdiček, protože tento seriál jsem si zamiloval jako malé dítě a všechny díly jsem si dokola protáčel na VHS. Mimoto šlo o mojí první zkušenost s "komiksem" a jeho odvětími, což mi zůstalo až do dospělosti, kdy jsem ve svých dvaceti letech pořád fanouškem komiksu jako takového. Z nostalgie jsem si nedávno tento seriál projel znovu a čekal jsem, že se budu nudit a bude to naivní, ale kdepak.. Ono to má docela grády i když nejste dítě. Akorát si všímáte jiných věcí než hi-tech udělátek a pavoučích schopností. ()

Emzet

Seriál mého dětství. Díky němu budu do smrti číst komiksy a zbožňovat toho červenomodrého stěnoskoka. ()

JM87

Tohle sem měl moc rád, je to zpracovaný tak, že to nevyzní až tak děcky, zároveň ani dospěle a prostě to má nějakej šmrnc i teď, ve 22. ()