Šmoulové

• USA The Smurfs (více)
Animovaný / Rodinný / Fantasy
USA / Belgie, (1981–1989), 90 h 10 min (Minutáž: 12–23 min)

Tvůrci:

Peyo

Předloha:

Peyo (komiks)

Don Messick, Danny Goldman, Lucille Bliss, Frank Welker, Michael Bell, June Foray, Hamilton Camp, William Callaway, Alan Oppenheimer, Alan Young (více)

Série(9) / Epizody(256)

Veselé příběhy malých, ale modrou barvou nápadných skřítků - šmoulů. Šmoulové si žijí svým bezstarostným životem, který jim věčně kazí zlý černokněžník Gargamel a jeho kocour Azrael, kteří jsou posedlí touhou pochytat všechny šmouly a sníst je... (wader)

Kri-kri

Nejstarší seriál mého dětství. V letech 1988-92, kdy ČST v Magionu a Studiu Kamarád odvysílala 50 vybraných dílů z prvních 5-ti řad, jsem snad do ničeho jiného nebyl tak zažraný, jako právě do Šmoulů. Měl jsem tehdy nahrané skoro všechny díly a nedělalo mi sebemenší problém je odříkávat zpaměti. Zvlášť musím pochválit vynikající český dabing v brilantním podání předních herců/dabérů. A i teď, když se mi po víc jak 15-ti letech poštěstilo všechny staré díly znovu sehnat, jsem se opět dostal do šmoulí euforie a cítím se, jako bych znovu prožíval své dětství. Ale neodpustím si ještě menší kritiku na pozdější epizody, které byly v letech 1997-98 odvysílány na Nově. Tehdy jsem se těšil, že po nějaké době znovu shlédnu ty staré kvalitní díly z ČT, ovšem jaké bylo mé zklamání, že to jsou zcela jiné díly z pozdějších řad, s novými postavami, infantilnějšími dialogy i dějovými zápletkami a i sestava dabérů byla z větší části jiná. Takže i když pozdější díly z 6. - 8. řady, vysílané na Nově, byly po všech stránkách znatelně horší, za ty vynikající staré díly z ČT nemohu jinak, než dát plný počet 5 *. 90%. ()

A.L.E.S.

Tenhle šmoulí kutil mi připomíná MacGyvera, kocour Izrael (pardon Azrael) mi vždycky s Gargamelem pili krev..., zábavu jsem si užil v dětství, ale připomněl bych si ho rád i nyní. Dabing byl úžasný, hlavně nyní zesnulý pan Cisler. Vyšmouloval jsem to na pět hvězdiček. ()

DJ Rocco iNc

Keď som bol malý,tak som tento seriál zbožňoval. Najviac sa mi páčil Gargamel stou jeho prašivou mačkou,ktorú vždy nakonci potrestal. Prešlo už veľa rokov ale Šmolkov si pozriem s chuťou aj dnes. ()

Lachtaan

Třebaže bylo spousta dílů dost repetetivních, tak si už jen kvůli enormně chytlavé písni (která mi v hlavě hraje občas i NYNÍ) na Šmouly nemůžu stěžovat ani v nejmenším. Ze všech dětských seriálů, které vznikly mimo naši republiku, tvoří modří Belgičané jeden z nejpoutavějších. ()

Zdeňka

Umí se smát i prát a každý má je rád, i vy je račte znát - Šmouly! Mívala jsem radši písničky od nich než seriál o nich. ()

Nihlathak

Dokázal jsem se dívat na jeden díl dokola a dokola. Můj favorit byl ale nezvykle Gargamel. Ještě dneska bych jistě našel několik kilo kazet ve svých šuplících. Pro mně samozřejmě kult. ()

anli

Jasná,dětská klasika,po kteréré občas pomrkávají i dospělí.Jaký malý jsem si nenechal ujít žádný díl a všude bylo modro.Je to roztomile animované,patřičně dobrodružné s fantasy prvky a Gargamel je superpadouch,včetně svého kocoura Azraela.A jejich chuť spapat všechny modré skřítky je až paranoidní.Ano,místy je to trochu infantilní(je to také určeno především dětem)a nějaké extra nápady tu také nejsou,ale je to příjemná a vtipná podívaná.Musím ještě vyzdvihnout skvělý český dabing,kterému vévodí geniální Jiří Císler.Dávám modrých 80%,protože myslím,že modrá je přece dobrá,no ne? ()

pytlik...

Dobrý jako ukázka, jak vypadá předávkování viagrou (zmodrání, zblbnutí, na žádný růst se netěšte, všechno vám zůstane mrňavé). Už v dětství jsem si k šmoulům nevytvořil kladný vztah, neb mi seriál přišel nesmírně hloupý. Chápu, že šmoulové mají malé hlavičky, do kterých se moc nevejde, ale tak snad by každý mohl mít vlastností víc než jen jednu, nemuseli by vést stále stejné hovory a taky třeba na neměnný Šprýmařův vtip by snad tak vytrvale skákat nemuseli. Nezbývá než spolu s Gargamelem zvolat "šmouly nechci ani vidět" a litovat, že Vulkán Hrádek nevyráběl před lety své produkty i ve vysoce podměrných velikostech, to by jich pak taťka nenafrkal tolik. Dalším mínusem bylo pro mě zasazení příběhů do středověku. Naopak jediné plus představuje hudba, zejména ta Griegova. ()

Tomesh

Gargamel má svůj hrad, zkouší tam čarovat.. V šesti letech jsem u toho seděl se sestrou a považoval jsem Šmouli za absolutní vrchol. Ach, ta nostalgie.. ()

dANo

Ako dieťa som na poľskej TV pozerával "Smerfov" a veľmi sa mi páčili... Slovenskí "Šmolkovia" mi už až tak nešmakovali (asi to bolo aj vekom:). Akokoľvek je to dosť kultová záležitosť pre deti. ()

Brain-D

nostalgie jak cip, na tom jsem odkojenej až do slovo, hned po seriálu se začli prodávat fruka a já je kupoval jak blázen :D ()

CGI Šmolkovia

CGI Šmolkovia

20.07.2005

Malí modrí škriatkovia s nápadnými bielými čiapkami zabávajú deti aj dospelých už od roku 1958, kedy začal Beligčan "Peyo" Culliford uverejnovať svoje krátke komixové stripy. Na popularite Šmolkov má… (více)