Reklama

Reklama

Only Fools and Horses....

(seriál)
Velká Británie, (1981–2001), 47 h (Minutáž: 30–88 min)

Tvůrci:

John Sullivan

Scénář:

John Sullivan

Kamera:

John Rhodes

Hrají:

David Jason, Nicholas Lyndhurst, Jim Broadbent, Roger Lloyd Pack, Jamie Smith, Sue Holderness, Douglas Hodge, Wanda Ventham, Carol Cleveland, Gina Bellman (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(64)

Obsahy(1)

Velmi úspěšná britská situační komedie zachycující eskapády dvou bratrů žijcích v londýnském podnájmu. Derek "Del Boy" (David Jason) je vychytralý obchodník na černém trhu s vidinou snadného zbohatnutí, který se často díky nerozvážnosti svého mladšího bratra Rodneyho (Nicholas Lyndhurst) ocitá v absurdních situacích. Byt s nimi sdílí jejich stárnoucí dědeček (Lennard Pearce, který je po smrti herce nahrazen strýcem Albertem - Buster Merryfield).
Seriál napsaný Johnem Sullivanem má sedm sérií vysílaných v období let 1981 - 1991 a s dalšími vánočními speciály až do roku 2003. V roce 2004 získal ocenění ,,nejlepšího britského sitcomu" v anketě televize BBC. (M4rkl4r)

(více)

Recenze (11)

Ixbalanke 

všechny recenze uživatele

Zatím jsem viděla první díl a popravdě mě to moc nepobavilo. Jakože je to takový oldschoolový pravý anglický seriál, ale už jsem viděla jiné (Father Ted, Young Ones), které mě zaujaly víc. Ale uvidím až kápnu na další díly... Ten první mi připadal, že se tam furt někdo jen hádá a ani to není vtipný. ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

Aneb jak by to vypadalo, kdyby Pat a Mat uměli mluvit ... anglicky. Ne, vážně. Kultovní status Only Fools and Horses chápu a bez většího odmlouvání akceptuju; ostatně mám za to, že je docela evidentní, kde se Graham Linehan inspiroval při skládání konceptu Father Ted. Zároveň se OFAH vskutku nedá upřít ani zvláštní optika britský společnosti, optimistickej průvodce živořenim a trendy určující, nadčasová postava Del Boye. Jeho si jakožto rádoby polyglota (And I'm a black belt in origami), dějepisce-amatéra a majitele nejhoršího instinktu pod sluncem snad ani nelze nezamilovat. --- Nicméně po první sérii ten dojem zkrátka neni stoprocentní. Vkládání dramatických scén je ještě potřeba vypilovat, děda mě absolutně nebaví a pointy na jedno brdo se malinko ohrávají. Ale dobře (Alright! Alright!), jsem ochotnej těm dvěma podnikavcum zasvětit i další měsíce svýho života.. :) ()

Reklama

Splasher 

všechny recenze uživatele

Bread and butter britského humoru. Pomocí OFaH si John Sullivan a David Jason vystavěli pomník, který je větší než hrobka rodiny Trotterů. To nenucené přelévání komedie a dramatu se jen tak nevidí. Samozřejmě, že svojí inflací na tv obrazovkách vyvolával u britského publika i hodně negativních reakcí, ale tomu se u populárních věcí nedá vyhnout. Důležité je, že si udržel vysokou kvalitu až do posledního speciálu z roku 2003. Nejvíce zvykat jsem si musel na mořského vlka Alberta, ale i jemu jsem brzo přišel na chuť (miserable old git). Postava Del Boye - ředitele TITs - je opravdu jedna z nejlépe napsaných a zahraných postav v dějinách sitkomu. ()

isabellac 

všechny recenze uživatele

Tento brilantní britský sitcom se věnuje dobrodružstvím jednoho lehce nepoctivého prodejce z chudé londýnské čtvrti Peckham a věčného optimisty Dereka (Dela) Trottera a jeho naivního skeptického bratra Rodneyho, kteří se během celého seriálu pokoušejí zbohatnout, což většinou končí nějakým fiaskem. Seriál je postaven na typickém britském humoru, Cockney rhyming slangu a vůbec vyjadřování londýnské nižší třídy – trojkombinace, která ho činí právě tak neskutečně autentickým a bohužel pro české diváky bez velmi pokročilé znalosti angličtiny a akcentů velmi obtížným pro pochopení a překlad vůbec – v mnoha nejkomičtějších situacích dokonce nemožným (asi proto nebyl ještě přeložen a upřímně doufám, že nebude). Poprvé byl sitcom vysílán 8.9.1981 a ač byl přijat celkem vlažně, jeho popularita postupně rostla a dá se říct, že zrál jako víno (jeho pozdější díly bývají preferovány). Na závěr je třeba vyzdvihnout herecké umění Davida Jasona, za které byl právem nesčíslněkrát oceněn, mimo jiné jeho excelentní metamorfóza' do Cockney prodejce - s jeho normálně perfektní ‚královskou' angličtinou to muselo být opravdu náročné přecházet do tohoto akcentu (podobně, jako Audrey Hepburn v My fair lady). Jako bonus doporučuji dokument o natáčení sitcomu – třešnička na dortu. ()

Callas 

všechny recenze uživatele

9/10 Tento seriál nemá tak nabitý a intenzivní rozjezd jako jiné britcomy, ale o to lépe a méně násilně si dokáže postupem času vykreslit své hlavní postavy a celkově svůj jedinečný pohled na svět. Moc se mi líbí jak realisticky a nenuceně rozvíjí zápletky a vůbec celé etapy života svých hlavních hrdinů Rodneyho a Dereka. Autoři se nesnaží za každou cenu rozesmát, ale sázejí spíše na empatii s hlavními charaktery a celkově domáckou atmosféru. Mimo to mě bavila i angličtina, kterou se jednotlivé postavy dorozumívají... spousta originálních nadávek a průpovídek pěkně dokresluje jednotlivé osobnosti. Za všechny Derekovo vždy v nevhodnou chvíli, ale vždy velmi pravdivé: "He who dares wins." ()

Zajímavosti (5)

  • Scénárista John Sullivan napsal všechny díly. (Pumiiix)
  • Seriál v se v diváckém žebříčku BBC 100 nejlepších britských sitcomů umístil na 1. pozici. (ComicBookGuy)
  • Triggerovo pravé jméno v seriálu je Colin Ball. (Ruuzha)

Reklama

Reklama