Only Fools and Horses.... (TV seriál)

Komedie

Velká Británie, 1981, 65x30 min

David Jason, Nicholas Lyndhurst, Jim Broadbent, Roger Lloyd-Pack, Jamie Smith, Sue Holderness, Douglas Hodge, Wanda Ventham, Carol Cleveland, Gina Bellman, Andrée Bernard, Robert Glenister, Antoni Corone, Walter Sparrow, Robin Driscoll, Dan Clark, Howard Goorney, Gail Harrison, Steve Alder, Rosalind Knight, Christopher Ryan, Paul Barber, Richenda Carey, Lee Richards, Treva Etienne, Phil Cornwell, Jill Baker, Mark Colleano, Anthony Morton, Richard Branson, Takashi Kawahara, Colin Jeavons, Peter Blythe, Nayef Rashed, Eva Mottley, Ian Barritt, Nicholas Courtney, Michael Jayston, Angus Mackay, Angela Morant, Gordon Salkilld, Michael Attwell, Nick Stringer, Patrick Murray, Angela Bruce, Beryl Cooke, Tessa Peake-Jones, Robert Vahey, Roy Heather, John Challis, Gerry Cowper, Rosalind Lloyd, Ann Lynn, Derek Martin, Gwyneth Strong, Sheree Murphy, Richard Braine, Diane Langton, Graham Cole (a.z.), Derek Newark, Denis Lill, Desmond Mcnamara, Garard Green, Donald Bisset, Rex Robinson, Rachel Bell, Roy Evans, David Daker, Seymour Matthews, Del Baker, Constance Chapman, Roger Brierley, Nora Connolly, Jeanne Mockford, Jim McManus, James Ellis, William Thomas, Johnny Allan, John Bardon, Lennard Pearce (herec, a.z.), Peter Tuddenham, Gilly Flower, Elizabeth Benson, Renee Roberts, Annie Leake, Toni Palmer, Derek Benfield, Philip Bond, John Bryans, Frank Coda, Katharine Page, John Pierce Jones, Daniel Hill, Mike Kemp

Výborný britcom, kterému by jistě slušelo odvysílání v ČT, o čemž ale pochybuji, protože jejich vkus je v poslední době docela tragický. Bohužel mě zatím nedostává jako moje oblíbené britské seriály. Nicméně mám za sebou teprve první sérii a jsem zvědavý jak kvalitní bude zbytek, protože například seriály Black books nebo IT crowd ke konci dost ztrácely - třetí respektive druhá série.(17.7.2008)

Tento brilantní britský sitcom se věnuje dobrodružstvím jednoho lehce nepoctivého prodejce z chudé londýnské čtvrti Peckham a věčného optimisty Dereka (Dela) Trottera a jeho naivního skeptického bratra Rodneyho, kteří se během celého seriálu pokoušejí zbohatnout, což většinou končí nějakým fiaskem. Seriál je postaven na typickém britském humoru, Cockney rhyming slangu a vůbec vyjadřování londýnské nižší třídy – trojkombinace, která ho činí právě tak neskutečně autentickým a bohužel pro české diváky bez velmi pokročilé znalosti angličtiny a akcentů velmi obtížným pro pochopení a překlad vůbec – v mnoha nejkomičtějších situacích dokonce nemožným (asi proto nebyl ještě přeložen a upřímně doufám, že nebude). Poprvé byl sitcom vysílán 8.9.1981 a ač byl přijat celkem vlažně, jeho popularita postupně rostla a dá se říct, že zrál jako víno (jeho pozdější díly bývají preferovány). Na závěr je třeba vyzdvihnout herecké umění Davida Jasona, za které byl právem nesčíslněkrát oceněn, mimo jiné jeho excelentní metamorfóza' do Cockney prodejce - s jeho normálně perfektní ‚královskou' angličtinou to muselo být opravdu náročné přecházet do tohoto akcentu (podobně, jako Audrey Hepburn v My fair lady). Jako bonus doporučuji dokument o natáčení sitcomu – třešnička na dortu.(13.8.2013)

9/10 Tento seriál nemá tak nabitý a intenzivní rozjezd jako jiné britcomy, ale o to lépe a méně násilně si dokáže postupem času vykreslit své hlavní postavy a celkově svůj jedinečný pohled na svět. Moc se mi líbí jak realisticky a nenuceně rozvíjí zápletky a vůbec celé etapy života svých hlavních hrdinů Rodneyho a Dereka. Autoři se nesnaží za každou cenu rozesmát, ale sázejí spíše na empatii s hlavními charaktery a celkově domáckou atmosféru. Mimo to mě bavila i angličtina, kterou se jednotlivé postavy dorozumívají... spousta originálních nadávek a průpovídek pěkně dokresluje jednotlivé osobnosti. Za všechny Derekovo vždy v nevhodnou chvíli, ale vždy velmi pravdivé: "He who dares wins."(2.5.2008)

Zatím jsem viděla první díl a popravdě mě to moc nepobavilo. Jakože je to takový oldschoolový pravý anglický seriál, ale už jsem viděla jiné (Father Ted, Young Ones), které mě zaujaly víc. Ale uvidím až kápnu na další díly... Ten první mi připadal, že se tam furt někdo jen hádá a ani to není vtipný.(18.6.2012)

Bread and butter britského humoru. Pomocí OFaH si John Sullivan a David Jason vystavěli pomník, který je větší než hrobka rodiny Trotterů. To nenucené přelévání komedie a dramatu se jen tak nevidí. Samozřejmě, že svojí inflací na tv obrazovkách vyvolával u britského publika i hodně negativních reakcí, ale tomu se u populárních věcí nedá vyhnout. Důležité je, že si udržel vysokou kvalitu až do posledního speciálu z roku 2003. Nejvíce zvykat jsem si musel na mořského vlka Alberta, ale i jemu jsem brzo přišel na chuť (miserable old git). Postava Del Boye - ředitele TITs - je opravdu jedna z nejlépe napsaných a zahraných postav v dějinách sitkomu.(15.1.2011)

• - Triggerovo pravé jméno v seriálu je Colin Ball. (Ruuzha)

• - Scénárista John Sullivan napsal všechny díly. (Pumiiix)

• - Seriál v se v diváckém žebříčku BBC 100 nejlepších britských sitcomů umístil na 1. pozici. (ComicBookGuy)