Battle Royale

• Japonsko

バトル・ロワイアル

Battle Royale

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller / Romantický

Japonsko, 2000, 114 min (Director's cut: 122 min)

Nádherne šokujúca vyvražďovačka, nad ktorej absurdnosťou je potreba sa s úsmevom (a na zaopár miestach hlasitých smiechom) pozvniesť. Skvelo nakrútené aj zostrihané, lokáciami pripomínajúce BAD TASTE a RINGU zároveň. :) Ale fanúšikom filmu nie som. Nápad za milión je nedotiahnutý. Prvotná dekadentná zábava sa v závere snaží tváriť ako niečo viacej, čo sa jej darí iba z polovice. Dôležitý motív drámy Kitanovej postavy, ktorá pre lásku k jednej z "hráčok" zradila celý systém a pravidlá "hry", takmer vôbec nefunguje a záverečné myšlienky, ktoré z neho vyúsťujú, pôsobia v kontexte s predošlou šou príliš našróbovane a samoúčelne.(11.8.2005)

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// +námět, myšlenka ten námět zfilmovat, Takeshi Kitano a někteří další herci, většinou hodně brutální až škoující smrti, nápad přibalit každému jinou zbraň -hudba mi tolik nesedla, některé postavy jdou až moc rychle z cesty, a řekl bych složitější závěr/// Takto má vypadat pořádná Teenagerská vyvražďovačka. Jen houšť takových filmů. Přesto mi pokračování (i když je úplně jiné a ponechává si jen základní koncept) sedlo více. V každém ohledu na tento snímek se ale těším na americkou verzi. Přeci jen tady i podle přiložené příručky k DVD byl trošku problém poznat kdo je kdo, hlavně ty jména chce trošku nastudovat. Když však pominu tuhle drobnost, která navíc může být překážkou jen někomu, tak tvrdím, že tento film se stal kultem. Jen dodám, že některé scény bych prodloužil. A rozhodně by nebylo na škodu ještě více promíchat vztahy. Ale i tak je to solidní, včetně základního příběhu. Možná jsem ve výsledku vypíchl nějakou kritiku, ale nenechte se zmást je to parádní film, hodně originální a u mě se bude DVDéčko pěkně dlouho vyhřívat na poličce. "Nanaharo co mám dělat s tím šípem v krku" Dívka s číslem 9 "Umí kořenit špagety a skákat z výšky" atd./// Celkem 80%///(23.6.2007)

Těžko říct, jestli je námět tak neskutečně originální, spíš se ho dlouho nikdo nedvážil ( nemohl ) zfilmovat :). Expozice je rychlá, hlavní část filmu je věnována boji o přežití. Chování studentů na začátku řežby není úplně uvěřitelné ( rozhodně bych si nevyskakoval na učitele Kitana ). Uvítal bych větší prostor pro vztahy postav a jejich uvažování nad situací, ale na to vzhledem k jejich počtu není dostatečný prostor, hodně "masa" musí proto jít brzy na porážku. Myšlenkově to není nic nového pod Sluncem, ale to mi vůbec nevadí. Nádherným kontrapunktickým způsobem je využita hudba ( u mě vede Bachovo "Air" ). Japonský holky občas k nakousnutí. Batle Royale předchází vynikajicí pověst a tak jsem vypíchl spíše zápory. Ale v zásadě jsem spokojen.(3.3.2006)

Totalni masakr. Takle jsem se u vyvrazdovacky uz dlouho nebavil. Je fajn, ze to neni ciste bezducha vyvrazdovacka, ale ma nejaky pribeh, ktery pusobil dost realisticky a originalne, ale pochybuju, ze zakon BR by nekde prosel. Navic absolutne netusite kdo prezije az do konce. Nektere postavy zname jen jmenem a cislem a nektere maj i trochu vic prokreslenej charakter, vetsinou nejakej flashback, vztah k jinemu studentovi atd, coz ovsem neznamena, ze nechcipnou. Kdyz se film blizil k zaveru, zacinal jsem trochu tusit, ale film me zvlad jeste dvakrat prekvapit. Co se studentu tyce, tak nijak neprehravali, i kdyz nektery vypjaty sceny na 100% nezvladli. Kitano byl perfektni, zadnej krutak, ale spis unavenej ucitel a zacatek, kdy vysvetloval pravidla byl naprosto bombastickej. Film ma dve hodiny, ale kazda smrt (hezky krvava) byla nejak originalni, film se nikde nezadrhaval a do toho hrala pekna hudba. Jasnejch 5*.(6.4.2006)

Kitanove filmi mám rád,aj keď ich ešte u nás veľa nevyšlo,ale sem tam to zachráni ČT2,ktoré odvisielalo pár jeho filmov v pôvodnom znení.Na moje prekvapenie Kitano tam odohral 5 minút aj s trošku trápnym koncom ,keď s desiatimi guľkami v tele sa postaví akoby nič a ide telefonovať.Poviem na rovinu ,že film ani zďaleka nenaplnil moje očakávania.Ako akčný film - vyvražďovačka môže byť ale do poslednej minúty som čakal nejaký zvrat alebo pointu,no zbytočne.Nemohol som prekusnúť nereálne prestrelky,kde dievčatá prevrtane guľkami tancujú po stoloch a ešte dokážu strieľať.Čo ma zarazilo najviac je,že celý film je postavený na tak stupidnom zákone,ktorý by neschválila ani tá najzaostalejšia krajina na zemeguli.Prečo kvôli dvom grázlom v triede musí zomrieť 40 nevinných? Kde sú rodičia a blízky nevvinných,nikto neprotestuje?.....Myslím,že stačilo málo aby to bolo lepšie.Vybrať na ostrov práve tých nepolepšiteľných a vierohodnejšie prestrelky...Potom by som tomu uveril.60%.(10.2.2009)

• - Film je natočen podle knihy o vražedné hře. Jednalo se o bestseller, kterého se prodalo 420 000 výtisků. (virus10)

• - Ani jeden z herců neměl za sebe dubléra. (Kulmon)

• - Obraz na konci filmu bol zrejme naozaj namaľovaný Takeshi Kitanom, jeho rukopis je očividný. Jeho maľby sa objavili aj vo viacerých filmoch, ktoré režíroval. (ZOUi)