Battle Royale

• Japonsko

バトル・ロワイアル

Battle Royale

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller / Romantický

Japonsko, 2000, 114 min (Director's cut: 122 min)

BR - Brutálne Rko! To, čo natočili Japonci, a niečo podobné sa dá očakávať len od nich, sa nedá nazvať inak, ako zvrhlosť. Krutá zvrhlosť, ktorú som si dokonale užil. A zvrhlosť keď už, tak do posledného vyžmýkania originality. A po zhliadnutí ihneď odoberám filmu The Condemned značné percentá. 85%.(17.3.2009)

Vyhranený príbeh, silné emócie, nekompromisná brutalita, ostrá kritika školského systému ukrytá medzi riadkami, ale hlavne psychologickým nákresom vnútra postáv vyslaná otázka "Ako ďaleko môžme zájsť a čo všetko sme schopní spraviť?", zďaleka však nepokladaná len v kontexte prežitia. Zvrátenosť systému a prehnaná surovosť navodzujú dojem až nepríjemnej reálnosti (a zároveň aktuálnosti problému), vďaka ktorej mi z rovnice vychádza výsledok kričiaci - Sem speje táto spoločnosť! Sem speje amorálnosť, neuznávanie autority, mladícka nerozvážnosť, ignorancia, arogancia a množiace sa "drobné" zločiny. A hlave absurdnosť a nezmyselnosť aktu zabitia, bezmyšlienkovité konanie a zákony, ktoré zakazujú niečo robiť tým jediným, ktorí s tým niečo spraviť môžu. No a k tomu Fukasakuove nečiernobiele postavy, s ktorými som nútený súcitiť (hlavne Nonaharua a Noriko mi bolo skutočne ľúto a držal som im po celý čas palce), skvelí herci (Kitano samozrejme kraľuje) a nádherná hudba, ktorá občas vyvoláva v kontexte deja dojem čierneho humoru. Nabudúce si dám verziu s pôvodným dabingom a možno ešte prihodím. 85%(22.5.2014)

• Skejpr

S tímhle filmem mám podobný problém, jako s filmem SAW. Battle Royal je pro mne neakceptovatelný už prvotní myšlenkou, kterýá mi přijde zcela odporná a notabene absolutně nereálná a tudíž nemá ani cenu něco takového točit. Je to prostě film, který není hnusný ani tak konkrétními věcmi, jako spíše obecně. Takže ne! Ne a ne a ne! (Ano, jsem pacifista a mám lidi rád)(8.8.2007)

Kitanove filmi mám rád,aj keď ich ešte u nás veľa nevyšlo,ale sem tam to zachráni ČT2,ktoré odvisielalo pár jeho filmov v pôvodnom znení.Na moje prekvapenie Kitano tam odohral 5 minút aj s trošku trápnym koncom ,keď s desiatimi guľkami v tele sa postaví akoby nič a ide telefonovať.Poviem na rovinu ,že film ani zďaleka nenaplnil moje očakávania.Ako akčný film - vyvražďovačka môže byť ale do poslednej minúty som čakal nejaký zvrat alebo pointu,no zbytočne.Nemohol som prekusnúť nereálne prestrelky,kde dievčatá prevrtane guľkami tancujú po stoloch a ešte dokážu strieľať.Čo ma zarazilo najviac je,že celý film je postavený na tak stupidnom zákone,ktorý by neschválila ani tá najzaostalejšia krajina na zemeguli.Prečo kvôli dvom grázlom v triede musí zomrieť 40 nevinných? Kde sú rodičia a blízky nevvinných,nikto neprotestuje?.....Myslím,že stačilo málo aby to bolo lepšie.Vybrať na ostrov práve tých nepolepšiteľných a vierohodnejšie prestrelky...Potom by som tomu uveril.60%.(10.2.2009)

Čingo Čongi a Čongi Čingo se jednoho dne rozhodli, že odstraní celou svou třídu, která se záhadně probudila na pustém ostrově. Všechny ty buzeranty ze střední bych pomlátil hasákem a francouzským klíčem do jednoho a nedej bože, že by třeba Okolokomína z druháku chtěl práskat. Na stará kolena bych to měl zkusit zavést v domově důchodců jako kolektivní hru pro 6-15 důchodců. Jen se bojím, že mě Božka trefí protézou do krční tepny a Josef mě umlátí hrncem od Zepteru. Pokud se vrátíme k bambusákům, tak musím uznat, že takovou morbidní komedii jsem si už dlouho neužil. Po 4 letech jsem byl schopen si to pustit, to asi tou návštěvou v místní Pandě, a jsem rád, že už to mám za sebou. Vícekrát bych si to asi nepustil. Jedině, kdyby Alois vytáhl flašku červeného a štangli salámu za 18kč ze středečních slev. Kvalitně natočené, podané, zahrané (ťamani umí jen jeden výraz, takže pohoda). Tentokrát prostě Fučiminani, Čumizgumy, Kolenakaši nezklamali.(18.10.2013)

• - Obraz na konci filmu bol zrejme naozaj namaľovaný Takeshi Kitanom, jeho rukopis je očividný. Jeho maľby sa objavili aj vo viacerých filmoch, ktoré režíroval. (ZOUi)

• - V roce 2010 byl film znovu promítán v Japonských kinech. Tentokrát ve 3D. (Terva)

• -
    Odkazy na snímek se objevily v mnoha filmech. Příkladem je Soumrak mrtvých (2004), Juno (2007) nebo Děkujeme, že kouříte (2005). (Hans.)