Battle Royale

• Japonsko

バトル・ロワイアル

Battle Royale

Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller / Romantický

Japonsko, 2000, 114 min (Director's cut: 122 min)

Naprosto fascinující japonská vyvražďovačka, nad jejíž originalitou blednou hollywoodští scénaristé závistí.(19.5.2003)

Je to zábavný film, to už je vidět na tom, že jsem se na něj dokoukal, místo abych šel do posilky, kterou jsem si kvůli němu přesunul na osmou večer. Prvotní nápad je hezky originelní, konečně opravdovej důvod pro vyvražďování mladistvých. Ne jen nějakej švihlej hromotluk v masce a s motorovkou místo vycházkové hole. No, jenže pak se tam objevují pro mě trochu zbytečné a neuvěřitelné milostné a láskyplné vsuvky. Kčertu, já taky chodil na gympl, ale že by se všech patnáct párů lidí navzájem milovalo? To jsem si nevšiml. Pak taky nechápu pár drobností, jako jaktože ten jejich učitel byl tak velký zvíře při samotným vybíjení, jak se ti dva náhle přibraní dozvěděli, na kterou školu mají jít, když se do BR chtěli vrátit, jaktože ti mladí nevěděli vůbec nic o BR, když na začátku bylo pár prostřihů do té televizní reportáže atp. Možná jsou to na první pohled zbytečnosti, ale kazí to výsledný efekt a přeci jen to ukazuje, že to až tak moc propracovaný snímek není. Další věc je, jak se občas "hráči" vyvražďovali. Ne, logiku v tom nehledám, tak naivní nejsem. Ale přeci jen, občas mi to přišlo až hodně hloupý. Někteří ostřejší se takříkajíc objevovali doslova všude, měli proti sobě i víc než jednoho protivníka a vždycky z toho vyšli bez většího zranění. Tedy až do chvíle, než se setkali s našimi hlavními hrdiny. A výběr zbraní? No, poklička od kastrolu se s kulometem asi dá srovnat jen velice těžko. Pak se mi taky nelíbil konec, kterej, nic ve zlým, byl absolutně mimo ostatek filmu. Jako kdyby patřil někam jinam. Nějaký pseudokydy, pár zachráněných hrdinů, "záporák" zabit a znovu oživlý a pak opět mrtvý. Nevím, ale konec mě nenadchl. Vlastně nejlepší je asi tak první hodina a pak už je hodně cítit, že většina smrtí je spíš jen proto, aby se do konce filmu stihla kvóta. Ono zabít čtyřicet lidí za dvě hodiny asi dá docela fušku. S Isherwoodem souhlasím málokdy, ale tentokrát má v jedné věci pravdu. Nebyl tam nikdo, komu bych opravdu fandil. Žádná postava mi k srdci nepřirostla ani co by se za nehet vešlo. Možná ještě tak ta vražedná Mitsuke byla celkem fajn osůbka (v mezích možností mi připomínala nejvíc normálního člověka), ale jinak všechno spíš jen (a že nesnáším americký slovíčka v češtině, tak ho přepíšu česky) lúzři! Celkově zábava a docela příjemně uběhnutý dvě hodinky, ale nic jinýho to není. A kontroverzní to je jen pro profesionální kritiky, kteří to musí hlásat, aby neztrratili tvář. Jo, ty obojky doslova (i vzhled) opsali z filmu s Rutgerem Hauerem Obojek(27.7.2006)

"Battle Royale" je zajímavý film. Už jen z toho důvodu, že za jeho morbidně zvrhlou atmosférou plnou krve, stojí určité poselství...Bohužel, musíte být VELMI ochotní ho hledat - "Battle Royale" je v mých očích jen letmo nahozeným nápadem s nejasně ukotvenou představou, o tom, co nám chce sdělit. Snaží se pokládat poměrně závažné otázky, sdělovat odpovědi, ale v globálu nakonec neřeší nic. A co je nejhorší, film vás emočně neangažuje, nedonutí vás cítit s jedinou (!) z postav - ve výsledku působí jen jako poloprázdná sklenice experimentálního drinku. "Battle Royale" proto popíjejte s příslibem exotického zážitku, ale nečekejte uspokojení svých filmových chuťových pohárků.(25.9.2006)

„Čo je zlé na zabíjaní? Každý má svoj dôvod.“ Šialené, haluz ako sa patrí. Tínedžeri sú banda nevycválaných chuligánov a nič lepšie, ako je brutálna, bolestivá a nechutná smrť, si ani nezaslúžia. No a teraz trocha vážnejšie. Mimoriadne drastická, šokujúca záležitosť. Aj keď to vyzerá jednoducho, chcelo veľkú fantáziu vymyslieť to. Obojok, ostrov, reality šou, Pán Múch, posledný úsmev, sušienky...(13.2.2006)

Cesta do hlubin študákovy duše pomocí střelných zbraní a nožů aneb kultovní dílo japonské kinematografie o trochu extrémnější škole života. Přežít může jen jeden! - více v recenzi na Rejže.cz.(5.4.2011)

• - V roce 2010 byl film znovu promítán v Japonských kinech. Tentokrát ve 3D. (Terva)

• - Obraz na konci filmu bol zrejme naozaj namaľovaný Takeshi Kitanom, jeho rukopis je očividný. Jeho maľby sa objavili aj vo viacerých filmoch, ktoré režíroval. (ZOUi)

• - Ani jeden z herců neměl za sebe dubléra. (Kulmon)