Napoleon

Francie / Německo / Itálie / Kanada, 2002, 6 h (Minutáž: 90 min)

Režie:

Yves Simoneau

Předloha:

Max Gallo (kniha)

Scénář:

Max Gallo, Didier Decoin

Kamera:

Guy Dufaux

Christian Clavier, Isabella Rossellini, Gérard Depardieu, John Malkovich, Anouk Aimée, Heino Ferch, Sebastian Koch, Ennio Fantastichini (více)

Epizody(4)

Napoleon je ryze francouzský hrdina, ale jeho sláva, činy a rozhodnutí mnohokrát "překročily" francouzské hranice a pod jeho kroky se doslova otřásala celá Evropa. Na filmový projekt, který měl popsat Napoleonovu cestu nehynoucí slávy až po samý konec, však nestačily jen francouzské finance. Čtyřdílná minisérie byla natočena v koprodukci dalších sedmi států: Německa, Itálie, Kanady, USA, Velké Británie a Španělska. Oficiální rozpočet zní na 41 milionů eur, natáčelo se ve Francii, Rakousku, v Maďarsku se točily velké bitevní scény za účasti tisíců statistů, naši diváci samozřejmě poznají mnohé české exteriéry. Producenti plánovali tento projekt již několik let, měnil se režisér a samozřejmě se dlouho spekulovalo o hlavní postavě. Mnohé překvapilo jméno Christiana Claviera, který ve filmech uplatňuje především svůj komediální talent (Operace Corned Beef, Návštěvníci I, II, filmové zpracování známého komiksu o Asterixovi). Současný francouzský velkofilm se neobejde bez Gérarda Depardieua, který zde zahrál roli nepopulárního šéfa tajné policie Josepha Fouchého. Stejně jako v Bídnících získali producenti účast americké hvězdy Johna Malkoviche, který svým výrazným minimalistickým herectvím uchopil postavu Napoleonova diplomata Charlese Talleyranda. Z výrazných ženských postav jmenujme Isabellu Rosselliniovou jako Josefínu a Anouk Aiméeovou jako Napoleonovu matku. Velká historická dobrodružství velkého muže se otvírají roku 1816 na ostrově Svaté Heleny, kde má Napoleon dost času na to, aby ve své duši znovu prožil svůj život... (Česká televize)

vla_kor

Pár filmů o Napoleonovi jsem už viděla, ale tenhle televizní miniseriál je jednoznačně nejlepší. Nevadí mi, že si občas scénáristé spojili dvě bitvy dohromady, sem tam šoupli s daty atd. Především geniálně obsadili Christiana Claviera jako Napoleona. To byl od Depardieua šťastný nápad oslovit právě jeho (při natáčení Bídníků). Možná by se dal sehnat někdo velkému císaři víc podobný, ale Clavierův Napoleon je kousavý, vtipný, inteligentní, sexuálně přitažlivý, geniální, smutný, zoufalý, dojemný, prostě neobyčejný. Clavierovi věřím, že se někdo takový stal v pětadvaceti generálem a v pětatřiceti císařem. Rosselliniová mu zdatně sekunduje jako Josephine. Nikdo další už nemá zdaleka tolik prostoru, ale řada menších postav je obsazená (podle mě docela zbytečně - ale byznys je byznys) známými herci. ()

Joski

Rozhodne nejde o najlepší film-seriál o malom velikánovi. Obsadením komika Christiana Claviera do historickej drámy ma zároveň prekvapivo i potešilo. Konečne sa našla charizmatická podoba Napoleóna, ktorá má svoje ikonografické kvality. Na druhej strane zastanci faktograficky presných vojnových filmov budú určite sklamaný a zrejme nový pokus o rekonštrukciu života nekompromisne zmetú zo stola. Na okraj si ale myslím, že populárno-historicky ladené TV série treba brať len z veľkou rezervou. Pre mňa osobne je táto koprodukčná verzia (podobne ako Červený Bedrník) celkom chválitebná tak na 80% ()

Napo_Leon

Hodiny dějepisu mi vždy utekly, pač mě tenhle předmět bavil a nyní se snažím rozšířit si obzory aspoň takto. Při prvním puštění jsem očekával, že to bude Napoleon jako válečník, stratég a že to bude příběh prcka z Korsiky se slámou v nose ze kterýho měly plné kalhoty všechny národy tehdejší Evropy. Ajta krajta, já se spletl. Je to příběh prcka z Korsiky se slámou v nose, ale ne jako válečníka ale jako politika. Ukazuje to jeho honbu za mocí a jak dokázal porazit figurky na pomyslné šachovnici, ale také jak dostal v roce 1815 svůj šachmat. Nevyzdvihoval bych tu nějak herecké výkony, protože to je o Napoleonovi a ten slízne všechnu smetanu, zbytek je křoví. Nenudil jsem se, ale ta absence Napoleona jako vojáka mě mrzela. Takže za čtyři Vaše veličenstvo. ()

pribina

Vydarená miniséria. Napoleon zobrazený snáď vo všetkých jeho podobách - veliteľa, panovníka, vizionára ale aj manžela. Historicky celkom presné a vynikajúci aj výber hercov. ()

sigf07

Jeden z nejlepších televizních filmů, co kdy vznikly a asi nejpovedenější Napoleonova filmová biografie vůbec. Projekt, který nezamířil do kin z toho prostého důvodu, že má něco málo přes šest hodin a to by asi vydržel jen málokdo – na druhou stranu, hluchá místa byste tady hledali jen stěží, film uteče jako voda a pokud mě něco mrzelo, tak jedině to, že nemá ještě o hodinu navíc – bitevní scény by mohly být o chlup delší a je zde také pár míst, která by si zasloužila více rozvést a postavy, kterým by mohlo být dáno více prostoru – jeden příklad za všechny – během bitvy u Napoleon zavítá to lazaretu a srdceryvně se zde loučí s umírajícím . Generál e objevuje v této jediné scéně, přitom to byl Napoleonův dávný přítel a jeden z mála lidí, kteří mohli jeho rozhodnutí otevřeně kritizovat. Přesto to není žádná závažná vada na kráse spíše jen doplnění – je zřejmé, že se při natáčení nešetřilo – uniformy, šaty a interiéry vypadají úžasně, natáčelo se z velké části na autentických lokacích a člověk se tak opravdu může kochat krásou a Napoleonova paláce. Třešničkou na tomto filmovém skvostu jsou herecké výkony – i když jsem měl nejprve obavy ohledně obsazení komika Christiana Claviera do hlavní role, je v ní prostě úžasný a nedělá svým hereckým kolegům (Depardieu, Rosselliniová, Malkowich…) ostudu ani v nejmenším. Vřele tento film všem doporučuji – šest hodin plných intrik a bitev opravdu není tak moc – a po zhlédnutí byste měli mít poměrně slušnou představu o jedné historické epoše. ()

porky93

Velice povedený čtyřdílný film o Napoleonském impériu. Člověk, který se navíc zajímá o historii, musí tuto mini-sérii ocenit dvojnásob, protože se jedná o prakticky o jediné kvalitní dílo s touto tématikou. Přestože jde o TV produkci, film oplývá velkolepou výpravou a povedenou hudbou. I herecké obsazení je vcelku povedené, i když někteří herci si vůbec nejsou podobní s postavami, které mají ztvárnit (např. John Malkovich v roli Talleyranda, jenž ho ovšem hraje úžasně). Zvláštní pozornost pak budí hlavní role, kam tvůrci odvážně obsadili komika Claviera (podle mě předvedl celkem povedený výkon). Jinak oceňuji také to, že se tvůrci nezaměřují jen na postavu Napoleona, ale objevuje se zde spousta vedlejších osobností z Napoleonských válek. Jediné, co toto dílo poněkud v mých očích sráží, jsou některé přihlouplé a naivní scény (např. Napoleon běžící v čele vojska s vlajkou v ruce, přičemž se mu vyhne asi tisíc kulek..). Občas to také vypadá, jako kdyby se jednalo o nějakou učebnici pro základní školy - některé dialogy jsou opravdu směšné (např. rozhovor Napoleona s ruským carem: "a pročpak jste si v Rusku ještě nezrušili nevolnictví?"). Ale když se to vezme kolem a kolem, tak je to opravdu kvalitní francouzské dílo, co si zaslouží pozornost, obzvláště pokud vás toto téma alespoň trochu zajímá. ()

PaRi

Naprosto souhlasím s komentářem Jeanne. Dodal bych jen, že to jsou naprosto vyhozené miliony Eur. Jak je možné, že takováto látka je svěřena do rukou takového neumětela. Nebyl jsem schopen tuhle minisérii shlédnout do konce a zhnuseně jsem se přestal dívat od poloviny druhého dílu. Ach jo, kde je skvělý Bondarčuk a jeho Waterloo? To se nemohl pan režisér, packal jeden, podívat, jak se má točit film o Napoleonovi a jak má vypadat jeho ztvárnění! Nechal bych mu ty miliony uhradit! Komika vybrat na roli Napoleona. To by mě nenapadlo ani v deliriu. Tu jednu hvězdičku dávám za hvězdné obsazení, které ovšem pod špatnou režií nemohlo nic zachránit. Měl by za tento kus režisérovi někdo nafackovat, nebo by ho měl Napoleon chodit strašit. ()

Tormentor665

Řekl bych, že se tvůrci snaží do filmů zakomponovat politiku, romantiku, bitvy a filosofické zamýšlení, ovšem v takové kombinaci, kdy není ani jedno pořádně. Z politiky zazní jen něco, romantika nemá příliš podbarvení, bitva trvají krátce a komparzu moc neni, zamyšlení je celkem povrchní (bez urážky). Ale na televizní produkci více než slušné a celkem přehledná interaktivní šestihodinovka dějepisu:-) ()

karlee

Celkem povedené, ovšem představiteli hlavního hrdiny trochu chybí charisma. Taky bych uvítal větší zaměření na veřejný a vojenský život, než na ty milostné románky. ()

brzozin

I přes rozporuplné hodnocení považuji tuto televizní sérii za jednu z nejzdařilejších, jaké jsem doposud viděl. Film má dvě roviny, přičemž je nutné oddělit technickou stránku a stránku dramaturgickou. Techniky je film spíše průměrem. Je to typická televizní kvalita, kde se vyskytují všechny neduhy (statická kamera, relativně omezená výprava, málo nápaditá hudba). Na druhou stranu tvůrci příliš nešetřili na davových scénách, které bychom u filmu o největším diktátoru a vojevůdci moderní doby čekali. A těch je zde opravdu relativně dost, což u TV filmu celkem překvapí. Druhou rovinou je scénáristická a herecká rovina. Zde mně film velice potěšil. Překvapivě dobře se povedlo vykreslit Napoleona jako komplikovanou a velice inspirativní osobnost. Znalce historie však občas zvedne ze židle evidentní nepřesnost v líčení Napoleona jako mírotvůrce (Francouzi prostě točili film o svém národním hrdinovi, co k tomu dodat). Charaktery postav jsou pěkně vykreslené a zejména konzistentní. Christian Clavier mně zcela přesvědčil a jasně ukázal, že není jen tuctovým ukřičeným komikem a la Jacquouille z Návštěvníků, ale zvládne i role charismatických vůdců. Talleyrand v podání Johna Malkoviche je zase ukázkou toho, jak geniální herec dokáže na malém prostoru téměř zastínit hlavní postavy. I přes řadu faktografických nedostatků a opravdu televizní kvalitu považuji film za jeden z nejsugestivnějších, jaké znám, protože mně skutečně pohltil a vtáhl do doby Napoleonských válek. ()

Budisovie

Pamätám si krásne prostredie, avšak chýbalo mi tam vcelku väčšia rozpracovanosť bitiek. Na minisériu, ale slušné. ()

helrohir

Vydarený TV film/seriál o jednom z najvýznamnejších vojvodcov a štátnikov v dejinách. Aj keď je nutné povedať, že ide trochu o jednostrannú, či dokonca o mierne skreslenú predstavu tohto človeka, ktorý vzhľadom k svojim dobyvačným chúťkam určite nebol také neviniatko, ako ho tvorcovia vykreslili. Odhliadnuc od tohto sa mi jeho stvárnenie prevažne komediálnym hercom Christianom Clavierom veľmi páčilo, pretože už len kvôli jeho fyzickému vzhľadu som mu tú postavu proste veril. Ani zvyšok hviezdneho osadenstva nemôžem veľmi karhať, keďže svoj štandard odohrajú. Krásna výprava a kostýmy sú taktiež veľmi silnou devízou tohto projektu, aj keď trocha ma sklamali bojové scény, ktoré sú nakrútené dosť amatérsky, hoci od TV produkcie zas nemôžem očakávať ktovieaké zázraky. 70%. ()

ostravak30

Sérii o Napoleonovi lze brát jak výsostně pozitivně, tak negativně. A obojí docela pochopím. Už úvod totiž není valný. Laciná znělka s grafikou odkazují na opravdu běžný seriál televizního typu. Vzhledem k tomu, že tento projekt nebyl nejlevnější, mohli si dát tvůrci s úvodem větší práci. Co se týče výběru hlavního herce, další nesmírně kritizované veličiny, já nesouhlasím s většinou. Christian Clavier zahrál slavného císaře vcelku dobře a i když ho většina zná jako komediálního herce, docela se na roli hodil a podle mě ji zvládl. Vystříhal se i všech pokusů o přeci jen nějaký ten vtípek nebo náznak komediálnosti. Filmaři se rozhodli uchopit seriál dvěmi způsoby. Prvním byl výklad známých i neznámých historických událostí a faktů důležitých pro Francii a Napoleona samotného. Druhý je snaha o polidštění císaře, který na konci soucítí s vojáky, generály a neustále připomíná, že chtěl pouze zajistit mír pro svou zemi a není to netvor. To se mu však těžko věří, kdyžněkteré války byly hodně zbytečné. Filmaři samozřejmě nechtěli, aby se z této série stalo něco, co honem zapadne. Proto si pozvali slavné herce, i když šlo často o menší úlohy a dali si záležet na výpravě. Ta se projevuje především v bojových scénách. A tu se dostáváme k další rozporuplné věci. Některé bitvy jsou vyjeveny docela reálně a velkolepě, u jiných jde hlavně o ukázání počtu mrtvých a možná celkového počtu lidí vůbec. Stejně rozporuplné je i ztvárnění hořící Moskvy nebo mapa se šipkou, která nám ukazuje, kam si to zrovna vojevůdce namířil. Napoleon tak celkově sice profesorským způsobem nezapomíná na nic důležitého v Napoleonově životě, v závěru se letmo podíváme i do jeho mládí, na druhé straně seriál má místa, kde filmaři nepřekročí televizní stín. Později jsem se totiž dočetl kolika omylů a historických nepřesností se tvůrci dopustili. A pokud tvoříte takovýto seriál a navíc tak nákladný, docela bych čekal, že si minimálně budou listovat v učebnicích a ne že nám představí dílo plné nesmyslů a omylů. To dost snižuje celkovou kvalitu. ()

seba

Vážný problém mám se scénářem. Napoleonův životopis se nedá nacpat do ani 20ti dílného seriálu, natož 4dílného. Přesto však mi přijdou jednotlivé obrazy hodně zkratkovité a špatně pospojované, i když jakoby nechybí nic důležitého. Ale v tomto případě více je někdy méně. Poprvé vidím Claviera ve vážné roli - celkem příjemné překvapení. Potěší i české exteriéry. Samozřejmě jistá televiznost a omezený rozpočet se nedá zakrýt. ()

cunicekb

Nádherně zpracovaný "seriál" o velkém člověku. Christian Clavier je opravdu dokonalý Napoleon zobrazován ze všech úhlů. Konec minisérie je velmi srdceryvný a dojímá, Clavier to zahrál dokonale. ()

warpcore

Nebudem tu rozoberať historickú presnosť či nepresnosť, aj keď uznávam, že film má dosť veľa hluchých miest. Podstatné je pre mňa to, že ma sledovanie Claviera ako Bonaparta náramne bavilo a vôbec som sa nenudil. Taká príjemná oddychovka, ktorá neurazí. A slovenský dabing taktiež neurazí, hlavne to krásne označenie Napoleona : Uzurpátor :-) ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno