poster

Holocaust (TV seriál)

 • USA

  Holocaust

Drama / Romantický

USA, 1978, 6 h 59 min (Minutáž: 89–135 min)

Tvůrci:

Gerald Green

Scénář:

Gerald Green

Kamera:

Brian West

Hudba:

Morton Gould

Hrají:

James Woods, Meryl Streep, Michael Moriarty, Joseph Bottoms, Tovah Feldshuh, Tom Bell, Rosemary Harris, Ian Holm, Sam Wanamaker, David Warner, Charles Korvin, Michael Beck, Jiří Pravda, Edward Hardwicke, Nigel Hawthorne, T.P. McKenna, Vernon Dobtcheff, Jeremy Levy, Hans Meyer, Erwin Steinhauer, Marius Goring, Robert Stephens, Blanche Baker, Isolde Barth, Bob Sherman, Fritz Weaver, Helmut Janatsch, Lee Montague, Tony Haygarth, Stephan Paryla, Peter Capell, Harry Hornisch, Ernst Hausknost, Wolfgang Lesowsky, Rudolf Melichar, Götz von Langheim, Miriam Mahler, Nora Minor, Käte Jaenicke, Nina Sandt, Otto Clemens, Vera Borek, Sean Arnold, George Rose, Jeffrey Zach, Llewellyn Rees, John Rees, David Daker, Irene Prador, Cyril Shaps, John Collin, Peter Vogel, Oscar Quitak, Bruno Thost, John Bailey, Walter Scheuer, Joe Trummer, Karl Hoess, Karl Schulz, Peter Weihs, Bernd Hall, Peter Garell, Peter Neusser, Julius Schaub (a.z.), Fritz Schilgen (a.z.), Elvira Neustaedtl, Hubert Berger, Werner Kreindl, Stanley Lebor, Martin Brandt, Adolf Hitler (a.z.), Edward Winter
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Subjektiv
  ***

  Seriál Holocaust pojednává o útrapách židovské rodiny Weissů, již scénárista záměrně sestavil tak, aby na ní mohl demonstrovat většinu odporností, jichž se nacistický režim na potomcích Abrahámových dopouštěl. Jelikož těch zrůdností nebylo zrovna málo, působí scénář v některých chvílích poněkud vykonstruovaně. Jako protipól nabízí postavu Erika Dorfa, nevýrazného, byť chytrého pravníka, jehož důslednost, iniciativnost a karierní postup postupně proměňují v bestii. Mimochodem, jde asi o nejzajímavější, byť nejméně sympatickou postavu. +++++ Neumím posoudit, jaký skýtá téma holocaustu dramatický potenciál, tipuji, že obrovský. Na druhou stranu se mi nezdá, že lze vystavět "velký, epický příběh" kolem postav, jež jsou jen zřídkakdy původci děje. Zejména první dvě třetiny seriálu tak působí jako seznam zločinů, jež národní socialismus spáchal na židech a jiných jím nenáviděných lidech. Zdálo by se, že dík divákovu sžití s postavami na něj osudy zapůsobí bezprostředněji, osobněji. +++++ Opak je pravdou - jediná autentická fotografie bezejmených obětí holocaustu, ba i těch přeživších, byť zmučených, má v sobě větší sílu, než celý seriál. Ten zobrazuje všechny špinavosti, ale nečiní tak důsledně, spíše unyle. Vězni umírají v plynových komorách, ale my to nevidíme, dusí se spalinami, ale my to nevidíme, jsou stříleni, ale my je jen vidíme bezhlesně klesnout... Smrt se zdá být tak sterilní a čisťounká, jak si ji mnozí nacističtí pohlaváři přáli. Skutečnost jakoby skrytá za vynalézavými slovy Erika Dorfa: zvláštní zacházení, autonomní židovská oblast apod. Nebudí diváckou citlivost, byť ji ani neničí. Na smrt si v tomto seriálu zvykl již jeho názvem a jen párkrát si Holocaust dovolí jej vytrhnout z letargie vycvičené diváckou zkušeností let minulých. A má snad seriál o Holocaustu nechat člověka v letargii? Jen neustálé připomínání: "Stalo se to, stalo se to, stalo se to," mi umožnilo nějak to prožít, seriál mi v tom mnoho nepomáhal. +++++ Jen občas se v tvůrcích nesměle probouzí umělec a ten pak nechá metaforicky zalít rodokmen jednoho německého vrahouna krví (není to ovšem zrovna vrchol originality), vybere z historie neočekávaný detail jako komorní kvartet hrající těm (zprofanovaný - v roce 78 možná ne, nevím), kteří kráčí ke zplynování, popravovaní se drží za ruce a mučení malíři si dodávají odvahu plány návštěvy Itálie. Jindy se ale vrací dialogy, jež se hemží větami, které by byly hodny historika, jenž hodnotí dobu, ale ne postavy, která v ní musí žít. Chápu všechny ty Emmy a Zlaté glóby. Téma je téma, některé téma je témovatější než jiné a Holocaust je nejtémovatější, neneocenitelný.(14.4.2013)

 • sulimo
  *****

  Neuvěřitelně silný filmový/seriálový zážitek nabízející holocaust z několika propojených úhlů pohledu ovšem se stejnym záměrem a výsledkem. Těžko tomu cokoli vytýkat, jelikož i ty sebevětší nedostatky zaniknou pod výslednou tíhou, která na vás jako na diváka nevyhnutelně padne po 475 minutách intenzivního zoufalství. Určitě by to šlo natočit líp, méně sentimentálně, někdy méně strojeně a naopak více naturalisticky, nicméně neodvážím se tu kvůli tomu snižovat hodnocení, a to nejen proto, že ve finále je vám všechen ten sentiment putna a výsledek vás semele obsahem a ne formou, ale zejména proto, že chci, aby tu těch 81% v budoucnu rostlo a ne stagnovalo nebo se dokonce snižovalo. Tohle si rostě pozoronost zaslouží jako máloco. Navíc, když budu brát v potaz rok výroby, jedná se o sakra povedenou záležitost, u které tak trochu pochybuji, že bych ji v osmasedmdesátym vnímala jako nedokonale odvedenou práci, je fakt, že některé dějové line a zejména postavy byly skutečně na zabití a to ne zrovna proto, že se jednalo o nácka, ale o herecké oživlé dřevo nejhoršího druhu a asi by mě slušně štvaly i v oné době výroby. Nicméně jak píšu, ani náhodou kvůli tomu nehodlám nic snižovat, každopádně co by si tahle zjevně hanebně neobjevená či opomíjená záležitost zasloužila je remake, tedy přiblížení dnešním standardům a tedy i nové zasvěcení do krutosti a reálií doby tak, aby to působilo přirozeněji i pro další generace.(14.6.2012)

 • jondzavid
  ****

  málo známa štvordielna tv mini séria Holocaust zobrazuje židovské prenasledovanie počas nacistického režimu na príbehu rodiny Weissových. Komplexný príbeh začína v Berlíne v období pred Krištáľovou nocou a postupne prechádza od Warszawského ghetta, cez Ukrajinu a tábory v Buchenwalde a Terezíne, až po Auschwitz. Pri hodnotení tohto filmu sa natíska otázka či je možné takéto vážne téma spracovať ako tv soap operu. Odpoveď je áno, napriek zjednodušeniam a občasnej nerealistickosti až povrchnosti je film veľmi pôsobivý a tieto nedostatky sa mu dajú odpustiť vďaka pútavému príbehu a kvalitným hereckým výkonom. Najvýraznejší je Michael Moriarty v druhej hlavnej postave príbehu - Erika Dorfa, nacistického karieristu, ktorý sa z nezamestnaného právnika vypracováva až na Heydrichovu pravú ruku. Moriartyho mrazivý herecký výkon zatieňuje aj ďalšie zaujímavé obsadenie z Nemcov trebárs Iana Holma. Rodina Weissových je tiež dobre typovo obsadená, zaujmú aj známy herci ako James Woods či Meryl Streep. Celkovo je tento televízny míľnik vydareným pokusom balancovania na hrane prispôsobenia sa tv divákovi a realistickosti. 4 diely gradujú až do smutného záveru a sú dalším dôležitým svedectvom jedného z najtemnejších období histórie.(28.1.2005)

 • Streeper
  *****

  Přečetla jsem i předlohu k seriálu a myslím si, že jsou se seriálem na stejné úrovni. Seriál byl naprosto báječný. Dokázal objasnit vše, co se dělo při 2.sv.v. Nejdříve je celá rodina pohromadě, pak se po příchodů němců rozpadne a tím se příběh rozdělí na různé příběhy. Příběh Rudiho, jak utíká, příběh jeho rodičů, jak stále žijí v lásce, příběh Ingy, která si musela projít peklem, aby viděla svého manžela. Příběh Karla, který se touží vidět s Ingou a ostatní. Silný seriál a velice obsáhlý. Řekne vše.(2.6.2012)

 • sullafelix
  ***

  ,,,situacne miestami absolutne nezvladnute ....kauzalna fatalita stretnuti hlavnych protagonistov teritorialne vymedzena okruhom polovice zemegule prebieha tak, akoby sa pohybovali len niekde v malom priestore obory pre diviaciu zver alebo vacsieho nakupneho centra /takze zarucene sa tu bez problemu nahodne stretne kazdy s kazdym/, podpriemerny komparz, akcelerovany odflaknuty zaver / Sobibor vyznel ako parodia in concreto/ .... *** z milosti(12.1.2013)

 • - Všechny fotografie a diapozitivy zobrazené v této mini-sérii (s výjimkou fotografií členů hereckého obsazení) byly pořízené v době nacistického vlády a ukazovaly oběti nacistických zločinů proti lidskosti. (jezurka42)

 • - Role Heinricha Palitze byla nabídnuta Trevorovi Howardovi. Ten však odmítl. (jezurka42)

 • - Meryl Streep přijala roli pouze kvůli pěnezům, které potřebovala na zaplacení léčby rakoviny svého tehdejšího přítele, herce Johna Cazala. (jezurka42)