Vivat Beňovský (TV seriál)

• Maďarsko

Vivát Benyovszky!

Dobrodružný / Historický

Československo / Maďarsko, 1975, 12 h 20 min (Alternativní: 7x85 min)

Předloha:

Móric Beňovský (kniha), Jožo Nižnánsky (kniha)

Pavol Sobota

Jozef Adamovič, Jácint Juhász, Emília Vášáryová, Ivan Mistrík, Božidara Turzonovová, Karol Machata, Libuše Šafránková, Dušan Jamrich, Ivan Palúch, Igor Čillík, Viliam Záborský, Dušan Blaškovič, František Velecký, František Desset, Zuzana Kronerová, Daniel Michaelli, Ferenc Zenthe, Štefan Figura, Elena Latečková-Rampáková, Ľudovít Ozábal, Ľudovít Greššo, Mikuláš Huba, Ladislav Chudík, Tibor Bogdan, Anton Korenči, Vladimír Petruška, Jozef Čierny, István Bujtor, Mária Markovičová, Anton Mrvečka, Jan Tříska, Dušan Tarageľ, Erika Szegedi, Mária Kráľovičová, Ján Kramár, Ivan Rajniak, Milan Kiš, Jozef Kroner, Anton Ďuriník, Gabriella Borbás, Rudolf Latečka, Emil Adamík, Ferenc Némethy, Zoltán Greguss, Miklós Gábor, Géza Tordy, Karol Skovay, Mária Medgyesi, Samuel Adamčík, Károly Kovács, Daniel Králik, Gabriel Surdus, Dagmar Kákošová, Mikuláš Franko, Ladislav Halama st., Igor Hrabinský, Anton Januš, Antal Páger, František Laca, Elena Galanová, Krisztina Ferenczy, Anton Gýmerský, Dušan Skokan, Ľubomír Záhon, Gyula Bay, Erzsébet Kopácsi, Sándor Horváth, Lajos Őze, Jozef Cút, František Kovár, Gellért Raksányi, József S. Tóth, György Simon, Jozef Šimonovič st., István Szatmári, Jozef Sorok, Andrej Mojžiš, Ivan Giač, Štefan Mišovic, Alžbeta Bárthová-Pietorová, Zoltán Várkonyi, Vera Szemere, György Miklósy, József Máriáss, Igor Galanda, Jozef Dóczy, Milan Fiabáne, Ján Mistrík, Lotár Radványi, Ľudovít Reiter, Štefan Winkler, Péter Balázs, Oldo Hlaváček, István Velenczey, Nóra Káldi, Ilona Petényi, Anton Šulík st., Iván Darvas, Mária Gór Nagy, Imrich Petyko, Branislav Koreň, Ján Kováčik, Endre Petzkay, Andrej Rimko, Vladimír Lakota, László Sinkó, Ladislav Fecko, Nora Kuželová, Dušan Lenci, Ján Mildner

Scénografie:

Ladislav Hupka

Masky:

Juraj Steiner

Kostýmy:

Milan Čorba

Móric Beňovský si zaslúžil svoj vlastný seriál a tento sa vydaril skvelo zmapovať jeho život. Nikdy som nebol fanúšik Adamoviča ani jeho údajného sexappealu, ale dávať dobrému seriálu, kde hrajú takí páni ako Mistrík, Machata, Jamrich, Záborský, Chudík, Rajniak, Dóczy a také pani herečky s prirodzenou krásou ako Šafránková, Vášáryová, či Turzonovová, pod 4 hviezdy by bol hriech. A tom v tej plejáde pravých hereckých osobností určite na niekoho zabudol.(7.1.2019)

Ako dieťa som tento seriál videla viackrát. No dnes už nie je veľmi o čo stáť. Adamovič prehráva ostošesť a komunistickej kinematografii sa nikdy nedarilo vytvoriť pre mladšiu generáciu adekvátnych hrdinov, s ktorými by sa boli mohli stotožniť alebo ich aspoň obdivovať. U mňa sa už vtedy dávno prejavila túžba po antihrdinoch, pretože najkrajší sa mi zdal uhrančivý pohľad záporáka Omachela :-)(1.5.2005)

Slovenská televízia v koprodukcii s maďarskou televíziou natočili asi najvýpravnejší seriál o Móricovi Beňovskom. V hlavnej postave si zahral Jozef Adamovič. Ešte po rokoch sa ho pýtali, kde má Omachela. Dej seriálu nás zavedie na Sibír a aj na Madagaskar. Herci sa snažili dostať čo sa dalo, ale niektoré postavy sa nepodarili , ako obsadenie jednej televíznej hlásatelky, ktorá hovorila tak rýchlo, že ste ani nevedeli čo hovorí??? Ja hodnotím seriál ako priemerný a dávam 60%. Zabudol som na peknú úvodnú melódiu, ktorú nahral F.Slováček....(9.11.2010)

Neuveriteľne prekrásna výprava seriálu Vivat Beňovský, zápletka, zvrat, emócie, Jozef Adamovič - pre ktorého sa jedná o životné dielo a každý si ho bude pamätať práve ako Mórica Beňovského. Možno jediné čo by sa mohlo dať vytknúť, že to nebolo zaznamenané dnešnou kamerovou technikou - modlili by sa k Beňovskému ešte ďaľšie generácie filmárov.(16.6.2016)

Po prvej časti celkom príjemné prekvapenie na to, že som očakával zdĺhavejšie podanie. Seriál trpí neduhmi vtedajšej doby, ako zromantizovaná predstava stredoveku a šľachty, ale vývoj postáv aj akčné scény fungujú. A to hlavné, Emília Vášáryová sa na konci prvej časti konečne prvý krát objavila. – No ako sa objavila, tak rýchlo v ďalšej časti aj zmizla, Móric bol typický námorník, v každom prístave iná láska. – Zážitky na Kamčatke boli ešte celkom uveriteľne podané, ale na Madagaskare sa celý film zdal už ako paródia. Herci premaľovaní tmavou farbou na černochov, ktorá sa im pri dotyku rozmazávala a zmývala, to neurobilo veľký dojem. Napriek tomu seriál má svoj význam, oživuje legendu kráľa Madagaskaru a mať aspoň takéto filmové spracovanie je lepšie ako žiadne.(15.1.2016)

• - Filmovalo se v kostele Brunovice, Bratislavě, Liptovské Štiavnici, v Praze na Malé straně, obci Zuberec, Diviakách, Svatý Jur a u skrytého vodopádu Studená dolina. (M.B)

• - Když točil Adamovič jednu dost nebezpečnou scénu na koni, na kterého měl v dešti seskočit z balkónu, kameraman si omylem dal do přístroje cívku s již naexponovaným filmem. (Robbi)

• - Jácinta Juhásza (Omalech) nahovoril v slovenskej verzii Leopold Haverl. (dyfur)