The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Slarque

Stejně jako byli The Doors ve stínu svého frontmana, i tady celý film stojí a padá s výkonem Vala Kilmera. Ten je naštěstí jeho výkonem životním a ostatní zastiňuje tak dokonale, že s výjimkou Meg Ryan nemají takřka žádný prostor. Oliver Stone celou tuhle pouštním prachem zavátou, psychedelickou show natočil zcela brilantním stylem a já, ač od The Doors znám jen jejich největší hit, nemůžu jinak, než dát maximum. ()

WANDRWALL

Někdo je měl rád. Vyslovoval přede mnou název jejich kapely s velkou úctou, takže jsem neříkal při takových milovnících této kapely nic, když jsem viděl tu jejich úctu. Osobně jsem si k jejich hudbě žádný vztah nezískal, jak se říká - není to můj šálek kávy. Ale příběhy jejich životů, to mě u tohoto filmu (a dvou, tří dokumentů) zaujalo. ()

Arsenal83

Dlho mi trvalo, než som sa dokopal k filmu k legendárnej skupine the Doors a autobiografii dnes už úspešného člena klubu 27 Jimiho Morrisona. Stoneov pohľad je nešetrný, nerobí z neho hrdinu ani legendu. Skôr vidíme hudobníka utápajúceho sa v tých najhorších nerestiach, alkohole a drogách. Ďalší človek, ktorý mal všetko a nevedel si to vážiť. Talent, ktorý sa síce dostal na piedestal, ale bol príliš skoro zahodený. To nie je nič obdivuhodné a preto nemôžem ísť s hodnotením vyššie. Najlepšia na celom filme bola, kto by sa divil, hudba, ktorá bola atmosferická a urobila atmosféru aj celým viac ako dvom hodinám tohto snímku. ()

Rocky62

The Doors je nepochybně považováno fanoušky i kritiky za cenný klenot Stoneovy tvorby, leč já nemohu sdílet stejný názor. Se stydlivým výrazem na xichtu zklamaně prohlašuji, že jsem se prostě nudil. O skupině The Doors jsem vůbec nevěděl, že existuje, jejich písně mě do srdce nezasáhly a Jim Morrison byl vymaštěnec. Pro mě zkrátka nudná a nic moc neříkající záležitost. Stoneovu režijní invenci mám hodně rád a doufám, že takovýto "zážitek" se už nebude opakovat. ()

eLeR

Pamätám si, že ľudia odchádzali z kina, ja som ale bola nadšená. A ten zážitok si neustále pripomínam fantastickým soundtrackom, ktorý som počula snáď miliónkrát. Mám rada muziku The Doors a Val Kilmer sa týmto výkonom zapísal natrvalo v mojom srdci. 4,5* ()

Chrustyn

Výborný biografický snímek se skvělým Valem Kilmerem o divokém životě legendárního Jima Morrisona ze známé skupiny The Doors. Jeden z nejlepších Stoneových filmů. ()

MiiRA

Chlast, drogy, ženský a zpěv ... tj Morrison !!! THE DOORS !!!! Come on baby, light my fire ... Kilmer vynikající 5* ()

korbitch22

fascinující,strhující,dech beroucí!val kilmer ve své životní roli,v životopisném hudebním dramatu olivera stonea.pro milovníky the doors povinost,pro oko nezasvěceného nutnost.nejlépe zvládnutý životopisný film všech dob.goood!!! ()

classic

Na svoj 1000. KOMENTÁR mi vyšiel snímok od kontroverzného režiséra Olivera Stonea - THE DOORS, o spevákovi, frontmanovi JIMOVI MORRISONOVI, ktorý sa zaradil do prestížneho KLUBU 27, kam patria výnimoční hudobníci, ktorí skonali predčasne, pred dovŕšením 27. roku života. Deštruktívny človek s kurevskou POVAHOU, ktorý HOLDOVAL drogám a ALKOHOLU, ale aj brilantne SPIEVAL, čím sa zaradil do HUDOBNEJ SIENE SLÁVY. STONE sa rozhodol nakrútiť snímok, jednak v dobe roku 1991, ktorý pripadal na 20. výročie od jeho SMRTI, či popri tom sa ešte venoval jednému zásadnému PROJEKTU, a to film J. F. K , ktorý riešil príčiny okolo atentátu na 35. amerického prezidenta J. F. KENNEDYHO. Skrátka, Oliver je brilantný filmár, ktorý sa nebojí ísť na koreň veci !!! FILM The Doors má velikánsku výhodu v tom, ako sa ho chopil hlavný predstaviteľ VAL KILMER, ktorý speváka stelesnil natoľko presvedčivo, realisticky, fenomenálne, že som si myslel, že snáď Jim nevstal z mŕtvych ? Našťastie, nie ! Nechcem sa rúhať, len to nie. To len Val hrá celým svojim telom a dušou, je fantastický, a to ani nomináciu na Oscara nezískal, tí starí dedovia v Akadémii, sa môžu hanbiť, vy psiská ! Najlepší výkon jeho celej, celučičkej kariéry, ktorá v súčasnosti nestojí ani za fajku dymu ! Ďalšiu vec, ktorú filmári výborne zvládli, je samotná štylizácia príbehu, koncerty, šialené EXCESY, ktoré si neberú servítku pred ústa ! Atmosféra a výprava je dokonalá ! A to ani nehovorím o KAMERE BOBA RICHARDSONA, opäť krása ! Tento snímok má občas EXPLICITNE veľmi silné zábery, ktoré sa divákovi dostanú pod kožu ! Stone sa snažil zachytiť speváka, takého, aký v skutočnosti bol. Bez zbytočného prikrášľovania, bez fabulácie, doplnené o náruživú MUZIKU, ktorá mi je známa, napríklad úvod : APOCALYPSE NOW, FRANCISA FORDA COPPOLU... Aj mimo tohto brilantného vietnamského snímku, viem, o čom je reč. ()

marhoul

Kilmer senzační, ale nemůžu napsat, že by film patřil mezi mé tzv. stálé filmy, ke kterým se ráda vracím. Jednou mi to stačilo. ()

poz3n

V podstatě skvělej film, kterej ale díky Morrisonovi působil tak psychedelicky, až jsem měl pocit, že by to na jeho sledování chtělo nějaký letní kino v poušti a okolo šamany. V podstatě se divim, že to Morrison vlastně dotáh až na 27 Club. Jinak hudba samozřejmě skvělá a jak už jsem řek, i film je výbornej. ()

Roman.Ticka

Je těžké napsat něčí životopis, ještě těžší jej zfilmovat. Nikdo nevidí do cizí ložnice, natož do něčí hlavy, jak je to doopravdy. Kdo jiný může přenést předem prohraný boj s démony na plátno, než Oliver Stone? A podařilo se. Bylo to především o hudbě a estetice, i přes zdánlivé temno a pojetí smrti, jako nejčastějšího ekvivalentu. (ví někdo živý jaká je smrt, kdo má tu zkušenost?!) Vše podstatné ve filmu byli The Doors (tři mušketýři) - Jim Morrison (Dionýsos) - Val Kilmer (kvalitní klon). Zvláštní doba revolty, boje za svobodu, volnou lásku ve smyslu davového šílenství a nekonečných orgií. Mimo nádherný hit "Light My Fire", mi stále víc hořkne v ústech pocit, že velkohubá americká jízda na tripu dosud neskončila. ()

anderson

V roku 1992 existovali na Slovensku dva opozičné tábory pubertiakov. Tí čo "uznávali" BEVERLY HILLS 902 10 - nástroj komerčnej to popkultúry, a "nezávisláci" počúvajúci a zbožňujúci THE DOORS. Aspoň tak to prebiehalo v oblastiach západného Slovenska kde žijem :-). No a potom prišiel Oliver Stone a zhmotnil naše pubertálne idoly v tomto kultovom filme s životnou a nikdy neprekonanou úlohou Vala Kilmera. Dnes som už mimo týchto nálad a na THE DOORS by som takmer zabudol, ale BONTONovské 2DVD s DTS zvukom oživilo moje nostalgické spomienky. Milý užívateľ rln: Na DVD sa síce pôvodný český dabing od GUILD HOME VIDEO nenachádza, rozhodne však nepatrí k najhorším, práve naopak. Michal Dlouhý je vynikajúci Kilmer ergo Morrison. Technická poznámka: Film vznikol na základe biografie NO ONE HERE GETS OUT ALIVE (v češtine pod názvom: NIKDO TO TADY NEPŘEŽIJE). (30.5.2005) --- "Pošetková" distribúcia dala česko - slovenskému DVD svetu ďalší skvost. Na bonusové (podľa mňa ale shitové) DVD síce zabudnite. Ale, k DTS stope pridali okrem komentára aj pôvodný dabing. COOL. (18.6.2008) ()

Ivoshek

Hodně kladů, něco málo negativ, ale celkově vynikající film. Co stojí za vypíchnutí - skvělý Val "Iceman" Kilmer, který zpívá (!!!) stejně dobře jako hraje, hvězdně obsazení herci ve vedlejších rolích jsou také velmi dobří (Kyle Mc Lachlan, Michael Madsen, a překvapivě i Billy Idol a Meg Ryan). Stone dal filmu výbornou režii i hodně zajímavou vizuální stylizaci, takže to celé působí, jako by byl divák "sjetej". Mám dvě osobní výhrady, za které ale tvůrci nemohou, protože jsou dány každé biografii hudebníka. Jednak film nemá klasickou dějovou stavbu (protože ji holt Morrisonův život neměl) a je hodně založený na hudbě. A mně Doors až tak moc neberou. Rozhodně ale jeden z nejpovědenějších hudebních filmů. Pokud máte navíc pro Doors slabost, je tohle téměř povinnost vidět. ()

Othello

Ukazuje se, že rozhodne-li se jedna egocentrická smažka natočit film o jiné egocentrické smažce, která má za sebou navíc obrovský mýtus, dokáže zachránit biografii, která by jinak mohla úplně jednoduše sklouznout do oslavného památníku krásného rozevlátého umělce. Sice se zpočátku dočkáme otravných sekvencí o tom, jak vznikaly nejzásadnější písně kapely (tyhle scény byly nutné k získání práv), ale brzy poté již jen padáme spirálou sebezkázy natáčené sugestivně subjektivní formou. Stone ukazuje Morrisona jako na realitu naprosto neaplikovatelného sobeckého fracka, který ničí všechno a všechny kolem něj. A přitom to vše sleduje jeho očima a má k němu očividné sympatie. Val Kilmer podle mě dluží za tenhle film Stonovi hodně, protože půlka jeho výkonu vyniká v tom, jak s jeho fyziognomií dokáže režisér pracovat v komplikovaných, přelidněných záběrech. Neříkejte mi, že když Pecorini s Gilliamem natáčeli Fear & Loathing, tak neměli permanentně Richardsona na telefonu. Malý bonus pro fajnšmekry - ve filmu se celou dobu potuluje samotný Tödesking. ()

Janek

Jasně pro mě nejlepší Stone a jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Velmi se mě dotýká fakt, že film nezískal ani jednu oscarovou nominaci a to ani za Kilmera, který toho oscara měl prostě dostat. A je mi fyzicky nevolno, když koukám, že film má na IMDb 67%. Jde bezpochyby o nedoceněný film, ale škoda slov. 100% ()

eraserhead666

Ještě, že jsem Doors nikdy neposlouchal a zřejmě asi ani poslouchat nebudu. V podstatě další film o někom, kdo se stal slavným svými rádoby "spirituálními" bláboly, ale hlavně svou vlastní sebedestrukcí - ale i tak může vypadat svoboda. Ty 3* patří Oliveru Stoneovi za to, že ty dvě hodiny dokázal natočit tak, že jsem u toho vydržel až do konce. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix