Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

campix

Oliver Stone se dokáže bez problémů zhostit velkých témat, ale zrovna u Alexandra Velikého si nejsem jistý, zda by to nešlo ještě lépe. Stone to samozřejmě pojal svým způsobem a samozřejmě velkolepě. Což není u megalomanských bitev a vojenských střetů rozhodně na škodu. Ty bych hodnotil jako asi největší klad snímku. Stone si vybral látku, která je tak obsáhlá, co do různých milníků a důležitých událostí a nepovedlo se mu ji stlačit pod 167. Díky tomu jsem měl prostor se nudit, když už se zrovna neválčilo. Potěšilo mě samozřejmě hvězdné herecké obsazení. Bohužel ovšem až moc Stone propagoval Anthonyho Hopkinse, který bych řekl, že je ve filmu zhruba takových 10 min. To samé Val Kilmer a Angelina Jolie. Suma sumárum jeden z těch slabších filmu Stonea, kterým se do té super elity režisérů opět zpátky nedostal. ()

Juto

Tento film sa určite radí k jedným z najpriamejších hollywoodskych historických megafilmov. Divákom bez ohľadu na pozadie aristotelovskej drámy a gréckeho eposu okamžite vyjde najavo, že Stone sa usilovne snažil napodobniť epickú formu a zároveň do svojho filmu integroval kultúru gréckej tragédie. Je tu veľa strachu a zľutovania a veľa tragických prvkov. 7/10 ()

emo

Celý film pôsobí rovnako nevyrovnaným dojmom ako titulná postava. Po celú dobu sa hľadá a nie a nie sa nájsť. Rovnako ako Alexandrova pošetilá honba za slávou a snaha o prekonanie samotného Hérakla, sa zdá byť aj Stoneov pokus skĺbiť historickú megaprodukciu s intímnou hĺbkovou štúdiou mysle nevyrovnaného a zakomplexovaného dobyvateľa (rozumej tyrana) ktorý sa nechal oklamať legendou o vlastnej nepremožiteľnosti... Herecké obsadenie je skvelé. Hudba na mňa pôsobila trochu rušivým dojmom. Soundtrack sa mi páči, ale do filmu sa mi to veľmi nehodilo. Každopádne by si to mal ísť pozrieť každý kto sa aspoň trochu zaujíma o film ako taký. ()

Hermione

Tento film jsem opravdu poprvý nedokoukala až do konce. Tak jsem ho konečně viděla od začátku až do konce, ale asi na 5 částí. 3* za hudbu a blonďatýho Colina Farrella:-) ()

mortak

Vlastně intimní snímek o jednom rodiném prokletí, které vyvolalo jednu z největších kulturně-ekonomických vln (Sir Karl Popper by možná promluvil o přechodu z uzavřené společnosti k otevřené). Pro průměrně vzdělaného Evropana je scénář v určitých chvílích až moc polopatistický, ale pro průměrného Američana je tu až moc kontroverze (homosexualita, nejdnoznačné postavy, takže se nedá vést ostrá hranice dobro-zlo - možná pro to vše je tu závěrečný odkaz na Největšího Alexandra ze všech sídlícího tam nahoře). Takže nelze ani tak kritizovat film, protože Stone prokazuje zručnost (obě bitevní scény jsou špičkové) a Vangelis ho skvěle doplňuje, jako spíš americké pojetí kultury, které nemá rádo nic složitého a nejednoznačného. I výsledný kompromis stojí za to. ()

dr.fish

Oliver Stone nám vylíčil Alexadra jako magora ženoucího se za slávou a zároveň co nejdál od své matky. Na útěku před tím vším dojde až na konec světa a pak umře. Bohužel film nedokáže navodit atmosféru hrdinských skutků (asi ani nechce), hrdina není hrdinou, ale napůl pomateným chudákem, který se chce dostat z klece svých tužeb a přeludů. K tomu mu nestačí ani 40000 vojáků. Zajímavé pojetí, ale já bych přesto přivítal raději klasický hrdinský epos a ne rozbor Alexandrovy psychiky. Zklamání vyrovnává pouze božský Anthony Hopkins a obraz, který přeci jen stojí za to. 60% ()

WolfR

Velkofilm Alexander Veliký vypráví příběh stejnojmenného muže, který otřásl světovými dějinami. Vypráví dechberoucí životní cestu Makedonského vladaře, který vládl ve 4. století před naším letopočtem. Tento vysokorozpočtový velkofilm natočil skvělý režisér Oliver Stone, ovšem zase takové excelentní dílo, jak jsem čekal, z toho nevzniklo. Film je poměrně solidní, ale podle mě nesplňuje podmínky úchvatného velkofilmu. Ale jak říkám, je to poměrně slušné. Film nahlíží do Alexandrovy duše a mysli, přestože i tak, nechal pár věcí nevyřknutých, ale jinak se docela věrně drží historie, ikdyž vynechal jednu veledůležitou událost v životě Alexandra, a to je přetnutí Gordického uzlu a to i přesto, že film má 3 hodiny. Ale tohleto vynahrazují skvěle, monumentálně natočené bitvy u Gaugamel a v Indii. Celému tomu dodává šmrnc ještě nádherná výprava. Jinak, co se týče hereckých výkonů tak si myslím, že Colin Farrell toho Alexandera celkem zvládl, stejně tak jako Val Kilmer a Angelina Jolie zvládli role jeho rodičů nebo si výborný Jared Leto střihl postavu Hefaistiona. Jinak, nejlepší ženskou roli, si střihla Rosario Dawson, coby Alexandrova první manželka, a dokonce se ve filmu i svlékla. Kdo mě ovšem zklamal, byl Anthony Hopkins, který celý příběh vyprávěl, coby Alexandrův bývalý pobočník a současný faraón, Ptolemaios. Celý film je prostě naplněný mnoha scénami, které se snaží být velkolepé a smysluplné. Některé velkolepé a smysluplné opravdu jsou a nemůžete se jich nabažit, jiné jsou zase nepovedené nebo nudné. Přesto ty krásné scény převažují, takže si životní drama Alexandra Velikého zaslouží 4 hvězdy. Jinak upozorňuji, že film není vůbec lehké úplně pochopit, ale myslím, že mnozí z vás poznají, že jedním z témat filmu, je určitě ožehavá bisexualita Alexandera. ()

pufina

Blond Colin Farrell (-), Angelina Jolie (+), Anthony Hopkins (+), historie a Oliver Stone (-), Jared Leto (+), scéna se slony (-). Alexander & Hephaistion (++). Film pro mě má klady i zápory, nicméně většinu času je to furt to samé a je to zbytečně zdlouhavééé.. ()

Flyer

Alexander rozhodně není špatný film. Kamera a atmosféra skvělá, herci výborní, dále krásně vykreslená psychologie postav a pěkná Vangelisova hudba dodávajíící filmu správný "šmrnc." Nyní k záporům. Za největší z nich považuji přílišnou zdlouhavost, která ne že by mě vyloženě nudila, ale moc adrenalinu mi opravdiu nedodala.Co se bitev týče, ty jsou zde prakticky jen dvě. První z nich mi přišla velice působivě zpracovaná, druhá bitva se ale zvrhla v nepřehledné střihové orgie. Takže: Nebýt až přílišné utahanosti, dal bych tomuto filmu čtyři, možná i pět hvězdiček, takhle musím bohužel hodnotit tak, jak hodnotím. ()

AGO

Rozporuplný. Najlepšia charakterizácia Alexandra. Premakaná vizuálna show, hudba a herci. Bohužial je aj druhá strana, za ktorú vytrvalo bojuje prehnaná stopáž, prehnaná stopáž, zle umiestnený flashback a podľa mňa aj prehnaná stopáž. Už chápem zlé zisky v USA. Pre ľudí, ktorí majú odpor k dejepisu, (Amíci majú európsku históriu na šunkách) to musia byť mučivé tri hodiny. Ale stačí si spomenúť napr. na Alexandrovu jazdu na koni umocnenú Vangelisom a už ma mrazí. ()

otík

Je vidět, že Oliver Stone umí točit na oko pěkné filmy. Tento opus je slušným historickým velkofilmem, kterému nechybí napětí, slušné bojové scény i suprové obrazy. Ale přeci jen na tu svou délku je to ke konci už docela nudné. Historický pohled hodnotit nechci, ale po filmařské stránce je tento životopis velikána své doby podán určitě lépe, než dopadl Král Artuš nebo Království nebeské. ()

SoolenJV

Solidní historický velkofilm, který Oliver Stone pojal po svém - s drsnými výjevy z bitevních scén, ale i s důrazem na Alexandrovo přirovnávání se k řeckým hrdinům a jeho velkou ovlivnitelnost matkou (divná Angelina Jolie). Herecké výkony jsou velmi dobré (až na výše uvedenou Angelinu), zaujmou zejména Jared Leto a Val Kilmer ve velmi výrazné kreaci Filipa, Alexandrova otce. ()

bartias

Tenhle film nemá prakticky nic společného s Gladiátorem ani s Pánem prstenů. Je výrazně politický. Když se přenesete přes to, že vám někdo nenápadně vnucuje vlastní názor, zůstane technicky skvěle natočený snímek s velmi dobrými výkony některých herců a nadprůměrnou, i když ne úplně originální, hudbou od Vangelise. Ach ano, a obnažené půvaby Rosarie Dawson, které díky razantnímu střihu vyráží dech. ()

Nivenx

Alexandra Velikého jsem viděl několikrát. Tento film, kdyby byl o polovinu kratší, tak by to vůbec neuškodilo na výsledku. Spousta dialogů a blbinek mezi postavama, ale akce skoro žádná. Tento příběh si myslím, že mohl být stvárněn mnohem lépe, jak tato hořká káva. 55% ()

E=mc2

Bolo to veľmi dlhé, málo dramatické, ale myslím že to bolo podané zaujímavo gýčovo plytkou optikou. Napriek tomu film má svoju silu i keď mnohých odradí jeho dĺžka. ()

Radiq

Nejdřív mě rozhodilo, že Anthony Hopkins chodí mezi jakejmasi kulisama a vypráví si sám pro sebe. Hm, no nic. A pak přišel Colin Farrell - toho chlapa mám rád, ale do této role se mi vůbec nehodil. Ta mezera mezi krásnou tvářičkou a hrdinným bojovníkem byla asi moc velká. Kontroverznosti okolo homosexuality (to je typickej O. Stone) a vztah s otcem/matkou, mě v podstatě nezajímaly a raději bych viděl Alexandra vykresleného jako větší svini (a svině musel určitě někdy být, když vyvražďoval, plenil, trestal atd.) a co všechno dokázal, více dokumentujícím způsobem. Takhle jsem dostal 3,5h převážně nudy a zorientovat se ve jménech a postavách a jejích funkcích, to jsme asi měli hádat z koule. Když tam byly ty nudné pasáže, většinou to bylo plný planejch a nesmyslnejch keců. Taky těch bitev tam mohlo být více a hlavně - zorientovat se v nich, to nešlo!!! Ano, to byly snad nejhůř natočené bitvy od dob nevímkdy, a to nepomohly ani popisky, že se jedná o makedonské pravé/levé křídlo/střed. Bitva v Indii se sice blýskla zobrazením použití bojových slonů, ale celý to vždy rozcupoval rejža nebo střihač. No prostě Oliver Stone se pokusil zabrousit do historickýho filmu a to mu podle mě nejde. Taky se nepovedl hodně nezáživnej styl vyprávění a můžu říct, že to nestojí za to ještě někdy vidět... ()

Columbus

Oliver opet nezklamal. Nedejte na hovada, kteri vypocitavaji, kolik jich je a jak dlouhe jsou zde bitevni sceny. Tento skvost je navysost komplexni a hluboky. Kdokoliv se tu pta, kde je tech 150mil.dolaru, at jde hodnotit spektakly pane Baye. Tohle je konecne nekomercni perla od americana o neamerickem tematu. ()

Decker

Je to nekde mezi 3 a 4 *, ale dam spise 4 protoze si myslim ze pres vsechny rozporuplnosti a divnosti se jedna o vyborny film se skvelou vypravou a zajimavou hudbou od Vangelise. Herecke vykony trochu pokulhavaji (zvlaste Angelina tam podle me nemela absolutne co delat), ale nastesti to celkem zdatne zachranuje Colin Farrell. Veta na zaver: kdyby byl film o hodinu kratsi s mensimi vystrednostmi a trochou prepracovanym scenarem jednalo by se o vynikajici historickou podivanou. ()

hans500

Oliver Stone tentokrát natočil film v pro něj netypickém žánru a povedlo se mu to skvěle. Na dlouhé stopáži předvedl výbornou dobovou atmosféru, scénář byl veskrze kvalitní, film působil realisticky. Jako tradičně ve filmech Olivera Stonea i tentokrá vynikající casting a bezchybné herecké výkony od hlavní role až po ty bezvýznamné. A ani minimální množství bitevních scén není na škodu. Hudební doprovod slušný. Ač již nejde o režijně tak vybroušený klenot jako v případě starších Stoneových filmů, stále si režie drží vysokou úroveň. 4* si zcela jistě Alexander Veliký zaslouží. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)