Battle Royale II: Requiem

• Japonsko

バトル・ロワイアル II~鎮魂歌

Battle Royale II: Requiem

Akční / Drama / Thriller

Japonsko, 2003, 134 min (Director's cut: 155 min)

O dost horší než famózní jednička. Ale přestože film obsahuje spoustu logických nesmyslů (banda dětí vyhodí do vzduchu několik mrakodrapů, početná jednotka vycvičených vojáků dostane od děcek na zadek, ostrov je bombardován, až když jsou skoro všichni "teroristé" mrtví, hlášení o mrtvých stále probíhá, i když už děcka na sobě nemají obojky atd.), teroristické bláboly, reklamu na Kalašnikova a neoplývá tou pohlcující atmosférou prvního dílu, tak mě docela bavil. Asi díky tomu, že jsem čekal pěknou slabotu a ono to zase špatné nebylo. Sice se ve filmu pořád jen tupě střílí, ale pár akcí je hodně povedených, instruktor je celkem zábavný magor (charismatu Kitana však zdaleka nedosahuje) a byla mi strašně sympatická ta malá dívenka, co hraje Kitanovu dceru. Takže pod 3 hvězdy nepůjdu.(22.8.2005)

O dost jine nez prvni dil, ale presto opet masakr. Ucitele tu tentokrat dela nejakej psychopat, ale je ultra vostrej. Vsechno zacina opet nejakym tim info o programu BR, studentum se to samozrejme nelibi a zacne tect krev. Pak se ale nepresunem na ostrov, kde by se studenti pozabijeli, misto toho se z nich udela zasahova jednotka a jde sejmout teroristu, vyherce z prvniho dilu. Napad rozhodne slusnej. Prvni hodina je naprosto totalni ultra masakr, kde behem 40 minut pochcipa vic nez polovina z 42 zaku, vsude samy vybuchy, atmosfera strachu a litry krve. Pak bohuzel dojde na 30 minut kecu, kde neni nouze o hrdinske projevy, dojemne sceny a zivotni moudra, ale aspon, ze to moc nenudi. No a pak pribehne na prezivsi studenty vojsko a zacne dalsi ultra masakr. Herci jsou vcelku v pohode, obcas sice rvou vic nez je nutne, ale nic extremniho. Do toho naprosto perfektni hudba. Sice slabsi nez prvni dil, ale nemuzu si pomoct a i pres tech slabsich 30 minut musim dat 5*.(11.5.2007)

• genetique

Zmysel a pointa brutálne dobrej a nemilosrdne brutálnej jednotky sa vytratili už na začiatku ako jarný vánok v strede jesene. Opäť sa potvrdila neopakovateľnosť nápadu, tvorcovia boli však bohužiaľ neopakovateľne dutí na to, aby si to uvedomili. Stačilo trošku pozmeniť scenár (iná lokalita, slabší protivník, odlišné pravidlá hry) a razom sa divák pozerá na úplne iný snímok, ktorý s jednotkou nemá prakticky nič spoločné. Stredná pasáž zbytočných dialógov a monológov mi takmer rozožrala nervy. Vlastne jediné, pri čom som si spomenul, že vlastne pozerám pokračovanie skvostného 'Battle Royle', boli poznámky štatistu ohľadom počtu mŕtvych študentov a skutočne (zachraňujúco) dobrá akcia (doprevádzaná strhujúcou hudbou a prekvapujúco dobrým strihom), ktorá mala dostatok razancie nato, aby pozdvihla hodnotenie na slabší priemer. Keby to však bolo naopak, nápad by ostal nepozmenený a všetko by ostalo tak, ako to bolo, bolo by to zas len bezúčelné vykrádanie pointy a myslím, že moje hodnotenie by sa tým nijak nezmenilo. A tak s radosťou vymažem z mojej pamäte spomienky na tento film a ponechám si len tie pôvodné. 50%.(18.3.2009)

• Triple H

Teda. Ja naozaj čumím. BR 2 by mohol poslúžiť každému ako dôkaz toho, že sračkové pokračovania sa netočia len v USA. Jednotka je výborným filmom a na pokračovanie som bol dosť zvedavý. Je známe, že Kinji Fukasaku zomrel tesne po začiatku nakrúcania dvojky a kormidlo po ňom prebral jeho syn Kenta, ktorý film dokončil aj kvôli pamiatke svojho otca. A že mu teda vysekol sakra čudnú poctu! Prvý BR vychádzal z knihy, zatiaľ čo pokračovanie vychádza len z prvého filmu. Dochádza k zmene pravidiel BR, čo by sa aj dalo pochopiť, pretože inak by de facto išlo len o druhú variáciu na tú istú tému. Ale toto...Zmeniť celý systém BR na vojenskú výpravu študentov za jedným teroristom (preživší chalan z jednotky) je nápad, ktorý filmu vytvára také neskutočné diery (čo diery- kaňony) v logike, že zostáva rozum stáť nad tým prečo sa tvorcovia vydali touto cestou. Film je o dosť inak ladený ako jednotka a zjavne ašpiruje o nejaké hlboké myšlienkové posolstvo. To by ani nebolo na škodu, keby myšlienky neboli podávané formou, z ktorej človeku len zostane visieť gamba. Máte radi prehnaný pátos? Ak áno, tak sa pripravte na jeho poriadne štedrú dávku, pretože ten tu tryská na všetky strany s takou intenzitou, že Pearl Harbor vedľa BR 2 vyzerá ako civilný, komorný film. Ja viem, že Aziati majú tendenciu podávať emócie niekedy o dosť explicitnejšie ako my, ale toto už je ozaj príliš. Hlboké filozofické úvahy bojujúcich študentov vyzerajú asi takto- hrá dramatická, sentimentálna hudba, študáci sedia v rozstrieľanej budove, jeden si zapáli svoje prvé žváro a jedna dievčina to okomentuje: "Vidíte? To je jeho prvá cigareta. Toľko toho máme pred sebou. A my tu bojujeme. Prečo vlastne?" Videl som už cca 30 ázijských filmov, ale takýto šialený a blbo podaný pátos som nevidel ani v jednom z nich. Wow. A herci tomu všetkému len dodávajú zhnitú čerešničku na poriadne smradľavej torte. Všetci prehrávajú tak neskutočne šialeným spôsobom, že je skrátka nemožné si ich predstaviť ako reálne charaktery. To platí obzvlášť pre učiteľa a hlavného bloňdáka, ktorí sú tak šialene zlí, že vedľa nich vyzerá Van Damme ako Al Pacino. Skutočne som už videl všelijaké výkony v ázijskych filmoch, ale toto bola fakt sila. Body film tiež stráca aj za príbeh, ktorý v podstate funguje ako taký náborový magazín pre perspektívneho teroristu. Film vyznieva dosť protiamericky (čo mi je jedno), ale ten záber s padajúcimi "dvojičkami" si už páni tvorcovia naozaj mohli odpustiť. Skrátka a dobre- všetci k teroristom, lebo sú to správni chlapíci bojujúci čestne ako levy za svoje vznešené ideály. No dobre...Za čo tie dve hviezdičky? Za celkom slušnú výpravu, bojové scény (ktoré však vykrádajú všetko možné- Vojakom Ryanom počnúc a Skalou končiac) a...do riti, to je vlastne všetko. Dám tam len jednu a seriem na to. Exemplárne spackaný film.(9.11.2007)

Trochu pokles z extratřídy, ale rozhodně ne sestup do vod odpadních. Děj se posunul o pár led dopředu, takže v Requiemu sledujeme co způsobil konec jedničky a doslova se tu dějí věci. Svět se zbláznil ještě více než v předešlém dílu a tentokrát se zde více masakrují starší lidé než žáci, což je podle mě další rozumný posun. Rozhodne jde o film, který si je vědom kvality svého předchůdce a budoucí srovnávání s ním, ale snaží se posunout vše co se stalo v prvním díle dopředu a dovést do důsledku, což z něj dělá takový dodatek, který nahrazuje nápis " a žily spolu šťastně až do smrti ...". Pro někoho bude odklon od prvního dílu,v kterém se vraždilo jak na běžícím páse, velký, ale na výsledné kvalitě to nic nemění. Opět jde o velmi kvalitní film, kterému chybí lepší uchopení a domyšlení do detailu.(2.9.2007)

• - Quentinu Tarantinovi byla také nabídnuta role, ale neměl na ni v té době čas. Údajně měl ztvárnit prezidenta USA. (hot_spot)

• - Film se natáčel na opuštěném ostrově Hashima v Japonsku. (Blacker94)

• - O natáčení filmu bylo rozhodnuto po úspěchu prvního dílu. Kinji Fukasaku cítil, že dokáže postavy a zápletku rozvést za hranici původní knihy a také cítil potřebu reflektovat ve svém filmu tragické události z 11. září. (JARDAHONDA)