Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

RedDuck

Od začátku třenice, nakonec ale si všichni padli kolem krku. Muselo být strašně fajn vidět po takové době ty herce, ale z dnešního pohledu tomu chybí větší tempo nebo kratší stopáž. ()

helloween93

Takovéhle sci-fi dneska nikoho nemůže přeci bavit. Mám rád sci-fi všeho druhu, včetně těch starých a tak jsem si řekl, že projedu všechny filmy Star Trek (část z nich v rámci throwbacků), ale hned první díl jsem dokoukal na hranici sebezapření. Film by se dal shrnout jako 2 hodinové kecání na lodi, protkané dlouhými záběry do kosmu. Příběh je o tom, že strojový život na úrovni ChatGPT se rozhodl zničit Zemi. Jestli takhle utahané budou i další díly, tak celou sérii asi nezkouknu. Jak mohl Robert Wise přijít s takhle nudným sci-fi 2 roky po Star Wars: A New Hope. ()

panvasik

Spontánně jsem se rozhodl, že si konečně zkouknu celou sérii Star Trek a jsem docela spokojený. Nejsem žádný fanoušek šel jsem do toho bez jakéhokoliv očekávání nic jsem o tom nevěděl a to mi možná i stačilo. Jediné co mě fakt trhalo od dobrého pocitu, byla délka, která se mi fakt táhla a o to víc se mi to táhlo, když jsem moc nevěděl o co jde. 6,5/10 ()

Vali007

Nemůžu než nesouhlasit s některými ostatními uživateli, je to prostě první star trek film od kterého se odvíjely další a další díly a žádné chyby bych prostě nehledal-je to jednoduše klasika!Btw:zdlouhavé přelety enterprise mi absolutně vubec nevadily:-) ()

Dimo

Chápu, že se jedná o první film a je jasné, že v době kdy vznikal, se nedaly tvořit kdejaké efektní zázraky, avšak něco šlo udělat i záživněji. Vešlo by se to do jednoho dílu seriálu, potom by měl snímek slušný spád, tady je ovšem tolik balastu, zejména na začátku ve vznešených pohledech na Enterprise (ty ovšem chápu a jsou akceptovatelné), superdlouhé záběry na posádku, která hledí na obrazovku, kde se taktéž superdlouze promítá obraz vesmíru a různých struktur, které lecky působí jako kýčovitá omalovánka. To mi vadilo nejvíce... Ovšem některé záběry na Enterprise nepůsobily kupodivu nijak uměle a příběh, až na svou pekelnou protaženost není zlý. Obrovský vliv má dozajista fascinace vesmírem v době vzniku filmu a zejména ještě dříve seriálu, což se projeví i v obsahu filmu (co se vyklube z V' Ger). 50% ()

Barak

S kultovním seriálem nejsem vůbec obeznámen, ale přesto jsem se rozhodl si vychutnat aspoň těch deset dobrodružných výprav do vesmíru. To první je velmi nudná záležitost, kde se hraje především na výbornou trikovou stránku a atmosféru doprovázenou velmi povedenou hudbou Jerryho Goldsmithe. Na druhou stranu je to hrozně nudné, protože se tam odehrává jen minimum, které sice vyústí v solidní konec, ale rozhodně neuspokojí diváka, který čeká spíše akční podívanou, než konverzačku s neskutečně dlouhými záběry na Enterprise a vesmír.... 50% ()

Al44...

Je jasné, že nám tento film značně "zestárl" a některé scény nebo triky dnes působí směšně, ale co je stále skvělé i po tolika letech je hudba a hlavně i celková atmosféra snímku. Dobré je to, že téměř po celou dobu snímku vlastně nevíme, kdo je hlavním nepřítelem a i proto je celý film napínavý téměř až do konce. Konec však zas tak úžasný bohužel není... ()

pouler

Super zážitek. První z řady filmů podle kultovního seriálu Star Trek. Trochu preciznější než v TV, setkáme se se známými postavami ale hlavně je to sci-fi žánr ve své nejčistší formě (uměrně k roku vzniku 1979). Inspirace hvězdnými válkami ale pro mě mnohem temnější atmosféra, nádherné záběry a industriální (!) zvuky, děj nemá hluchá místa (proč zatím tak nízké hodnocení?). Opravdu mě to potěšilo, ano přiznávám jsem fanoušek hvězdné federace. Námět, děj i zápletka u mě fungovala a navíc funguje logický konec. Už se těším na pokračování, které je hodnoceno trochu lépe. Žíjte dlouho a blaze 5* ()

Kingjiri

První ST film si určitě užijou trekkies, takže lidi, který viděli seriál uplně od začátku. Já, jakožto mainstreamovějc laděnej divák, musim konstatovat, že zub času se nejvíc podepsal na příběhu s velice pomalym tempem vyprávění umocněnym neúměrně dlouhou stopáží (ta by se dala klidně zkrátit na nějakejch 90 minut). Přiznám se, že jsem v druhý půlce zažíval podobný pocity jako Mr. Bean při sledování šachů a občas jsem si dáchnul. Ale co se týče filmařiny, musim se snímku zastat, protože třeba efekty nebyly vzhledem k roku výroby nijak tragický, jak mnozí naznačujou. Ač mám rád scifi, tak tuhle scifi klasiku znova vidět nemusim, dvě silnější hvězdy. ()

Kremik

První film a hned velmi povedený. Pro fandy seriálu je to počáteční shánění známé posádky blahem. Souhlasím s tím, že se film hodně podobá Kubrickově Odysee, ale myslím, že ji nekopíruje, jen se snaží o podobné vyznění. Pro nefanoušky to může být málo akční a moc dlouhé. Ale já jsem si to užil :) ()

chernobyl

První ST film zraje jako víno. Ještě před sedmi lety sem mu tady vlepil 3* a od té doby s každým dalším zhlédnutím zvedám. Dnes si celkově myslím, že ten pomalý flow je pro film to největší požehnání, i když ve své době (tj. době prvních Star Wars) to muselo ve studiové peněžence hodně zabolet. Koho by taky dvě hodiny bavilo koukat na rozlitou barvu ve vodě a odlesky zrcadel, před kterýma poletuje modýlek Enterprise. Naštěstí je tenhle modýlek plný postav, které mají sakra důvod se tvářit téměř beznadějně a bezhlavě páchat věci, které bych si na jejich místě desetkrát rozmyslel. Zemi totiž hrozí strašlivá zkáza, protože lidstvo nekomunikuje. Nebo zapomnělo jak na to. A protože je lepší obětovat jednotlivce než vše, tak to dostanou na starost právě Kirk a spol. (asi proto, že Kirk je starej známej sebevrah a zlobí). Tohle je esence étosu univerza Star Trek a důvod proč se k dílku vracet. Vlastně nevadí, že pozdější díly už nakoupily lasery, podžánry, humor a kanonické závity, pro ten "pure feel" bohatě stačí STTMP (nic proti dalším dílům). PS: Když Enterprise vylétá z doku, tak se vždy snažím představit, jak se tenkrát asi cítili trekkies, když tohle viděli poprvé. Nadsvětelně dojemné, imaginace je mocná! ()

tranquill

Tenhle kult mne naprosto minul (kromě první série zhlédnuté dávno před revolucí na některém z rakouských programů). Byl jsem zvědavý na film, ale jak jsem zjistil, o nic jsem nepřišel. Pokusím se podívat i na následující filmy, třeba se můj názor změní, každopádně tohle byla totální nuda (a to beru v úvahu rok vzniku). ()

Mikule

Hlavně první půlka filmu mě přijde až moc zdlouhavá. Na seriál osobně nekoukám, ten mě skoro vůbec nebaví. Jenomže film mě příjemně překvapil. Výborná hudba, na svou dobu fakt skvělé triky (když jsem na to koukal v HD, tak jsem si ty záběry fakt vychutnal). Sice akce moc neuvidíte, ale to si myslím, že vůbec nevadí. Herci svoje role zvládli na výbornou a pointa filmu je taky báječná. ()

pyverrn

Začal jsem sjíždět komplet Star Trek a musím říct, že si dovedu živě představit, jak tohle muselo fanoušky uzemnit. Velmi dobra hudba, velmi dobre (na tu dobu) efekty a scenar take stoji za to... ano, to je dustojny prvni film... ()

Psycho.R

Goldsmithův skvostný koncert, hudba doprovázející celý film je vážně procítěná. Samotný film pak je skutečně, oproti seriálu, filosofický. Po zkouknutí jsem chtěl dát jen tři hvězdy, ale na hodnocení je nutno si dát čas, po něm dávám 4*. ()

RajAthen

V souvislosti s počiny J.J.Abramse a jeho akčnímu tempu, které Star Treku přisoudil, jsem se rozhodl pro Odysseu do minulosti, tak minulé, že jsem ani nebyl na světě, a zjistit, co stálo na počátku. Star Trek: Film (aneb nejvýstižnější přídomek všech dob) je cítit nadšením pro věc, jakkoli je v zásadě naivní. Spíše mě mile překvapilo, že jde o nadnesené dobrodružství "pro celou rodinu" (závorky uváděny, protože přeci jen pro malé to včelikeré tlachání nebude), aniž by padalo do přeakčnělého žánru nebo pitomoučkého děje pro opravdu, ale opravdu každého. Rozhodně bych podtrhl skvělou hudbu, bez které by některé závěry neměly zdaleka zamýšlený dopad. ()

diodoros

Prvý celovečerný Star Trek film s na tú dobu pomerne kvalitnými efektmi, výbornou hudbou a zaujímavým scenárom. Veľkou slabinou filmu je jeho pomalé tempo - film sa veľmi vlečie a "niečo" sa tam začne diať prakticky až pri konci. Nič to však neuberá na jeho zaujímavosti a možnosti rozmýšľať nad otázkami, ktoré film nastoľuje - otázky úlohy človeka vo vesmíre, zmyslu jeho existencie a vzťahu "stroja" s jeho "tvorcom". Herecké výkony ujdú, najvýznamnejším prvkom filmu je však hudba Jerry Goldsmitha, konkrétne slávna hlavná melódia. Zaujímavé filozofické dielo, ktoré nemusí byť pre každého, ale zároveň má čím zaujať. ()

BigBang

Koukatelné, ale ne dobré. Nevím, jestli je to mnou, ale ve většině scén jsem se cítil na samé hranici parodie. Čekal jsem, kdy se stane něco ve stylu Galaxy Questu. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull