Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

Rozjimatel

"It's asking questions: "Is this all that I am?" "Is there nothing more?""     Svet Star Treku mi bol vždy sympatickejší než dosť infantilný svet Star Wars, plný kadejakých plyšákov. Dokázal totiž vo mne vyvolať vzrušujúci pocit z objavovania veľkolepého a ohromne tajuplného vesmíru. Započúvanie sa do tónov familiárne známej melódie (výborný Jerry Goldsmith) znamenalo pre mňa po dlhej dobe veľmi príjemný navrat do tohto sveta. Aj napriek istej dávke naivity jednoznačne prevažujú pozitívne pocity (tá nostalgia je tu poriadne silná). Prvý celovečerný diel má veľmi nápaditú zápletku (hoci ten nápad je miestami trochu nedotiahnutý, ale pripíšme to na účet záhadnosti). Posádka vesmírnej lode Enterprise tu čelí neznámej hrozbe z vesmíru ohromnej sily ("I sense no emotion. Only pure logic."). Dobrodružne ladený kapitán Kirk, ako je jeho dobrým zvykom (myslím pre nás divákov), sa bezhlavo vrhá do nebezpečenstva a čisto racionálne uvažujúci Spock má potom čo robiť, aby ich dostal z tej beznádejne vyzerajúcej situácie (existencia celej posádky (a nielen jej) je tu až príliš závislá od Spocka, a to vnímam ako mierne negatívum). Postava Spocka sa mi inak veľmi páčila ("Spock, you haven't changed a bit. You're just as warm and sociable as ever."), tou jeho maskou mi trochu pripomínala Bustera Keatona. Vo filme je cítiť pevná ruka veľmi schopného režiséra Roberta Wisea.     "Heading, sir?" "Out there. Thataway." ()

willis

Vrchol Star Treku s Kirkovou posádkou, a jeden z nejlepších ST vůbec. Námět je sice jednoduchý a vystačil by na jednu 50. min epizodu, ale scény jsou pojaty hodně monumentálně (někdo může říct zdlouhavě), hlavě přílet k Vgerovi připomíná tempem Odyseu 2001. Když jsem film viděl poprvé tak mi pointa vyrazila dech(pravda bylo to před x lety), ale i dnes se film řadí společně s SW a Vetřelcem k nejlepším sf z konce 70. let. ()

efko

Možno je tento film pre niekoho príliš zdĺhavý, príliš nudný... No pre mňa je to proste Star Trek s Kirkom, Spockom a všetkým tým, čo k tomu patrí. ()

Mikino00

Na jednu stranu dobrý příběh, někteří herci dokonce i hráli, hudba celkem ujde, ale na druhou stranu vypadá to jako film z 50. let, všichni všechno hned vyřeší a na všechno přijdou a po vizuální stránce je to vykradená Vesmírná odysea. Dám na konec za 3*, protože oni vlastně za celou dobu neopustí řídící místnost, takže to celé působí jako seriál. ()

Movie Gourmet

Pravděpodobně první Star Trek ze série s římskými čísly (II - X) a tedy první celovečerní film o ST před rokem 1980 nás uchvátí především výpravným dějem a epickou hudbou Jerryho Goldsmithe, která dává ze začátku filmu ráz ne nepodobný Kubrickově 2001: Vesmírné odysey pokud hovoříme o dlouhých záběrech beze slov v doprovodu této epické hudby, tak je to přesně to, co mám na mysli. Děj je velmi poutavý a napínavý a i co se týče vizuálních efektů, tak na svou dobu se nemá film za co stydět. Tento film si člověk, a Trekkie pak zvláště, může vychutnat i dnes v roce 2011 stejně jako před 32 lety. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Martin_W

"THE HUMAN ADVENTURE IS JUST BEGINNING" Rozhodl jsem se podívat na originální film před tím, než se podívám na remake. Z filmu mám smíšené pocity. Zpracování je hezké, herci jsou dobří, ale i přesto mě film neskutečně nudil a ničím mě nepřekvapil. Pokud bych měl hodnotit jen to, jak se mi film líbil dal bych dvě hvězdy, takhle i se zpracováním dávám tři. 58% ()

aLPaC

První ST film přináší pomalé tempo, shledávání se staré posádky a docela i temnou atmosféru. Oproti Star Wars jsou zde horší triky, i když ani tak nejsou špatné. Hlavně ale film obsahuje naprosto kultovní a fantastickou hudbu pana Goldsmitha a především pak Enterprise theme, to by člověk mohl poslouchat do nekonečna. ()

rsimonyi

První filmový Star Trek je velice zvláštní a poněkud zdlouhavý film (hlavně závěr se neuvěřitelně táhne). Staré známé postavy z kultovního seriálu Star trek, posádka vesmírné lodi Enterprise (Kirk, Spock a další) se tu setkávají se zvláštním stvořením, které přináší šokující rozuzlení. První Star Trek je slušným sci-fi, ale mezi nejlepší Star Treky určitě nepatří. ()

JK-Stinger

Je fakt, že už v dnešní době asi nemám šanci plně docenit kvality snímku, se kterými přišel v době kdy byl natočen a tak se nevyhnu ani nižšímu hodnocení. Efektům ani hudbě namám co vytknout, ústřední melodie je notoricky známá a vizuelně film pravděpodobně vyždímal všechny v té době dostupné technologie. Vše tak kazí příšerně nudná zápletka a příběh. Komentář píšu po několika měsících od shlédnutí a prakticky už si ani nepamatuju žádné detaily děje, pouze základní kostru, která vskutku vydá asi na jeden epizodní díl. Co si však vzpomínám, že jsem u filmu usnul během prolétávání nepřátelskou lodí, až tak to bylo bohužel nudné. Kdybych měl porovnávat se 4. epizodou Hvězdných válek, které vznikla o dva roky dříve, mám jasného favorita v podobě George Lucase. ()

Lilloos

O Star Treku jsem dosud věděla jen to, že ho zbožňuje partička z Teorie velkého třesku, teď už chápu proč. Pomalé tempo bylo sice zpočátku pro nicnetušícího diváka 21. století zvyklého na ryzí akci trochu zdlouhavé, brzy jsem si však zvykla a dokonce i pochvalovala. Nejeden současný režisér by se tu mohl naučit, jak budovat napětí a akci - stačí trpělivost a hudební motiv od Jerryho Goldsmitha. Jak už jsem ale zmínila v úvodu, ve světě Star Treku jsem nováček a tak mi první setkání se svéráznými postavičkami tohoto univerza místy připadalo přeci jen trochu moc absurdní a komické. Avšak ve srovnání s původními Star Wars jasně vítězí. ()

pend

Slabší děj, bombastické efekty a hudba. Fanoušci se konečně dočkali filmu. Ve srovnání se Star Wars je ale hodně pomalý. ()

sirien

Srovnání s Vesmírnou Odyseou tu nejspíš není vůbec od věci. A ač za to asi budu kamenován... ten Star trek je lepší (a než někdo začne řvát, tak poznamenám, že já tu Odyseu i četl). Samozřejmě zdlouhavější tempo starého filmu (moderní film by měl třičetvrtěhodinový úvod hotový v deseti minutách), ale to se dá jen těžko vyčítat takhle zpětně. Opět je sympatické, jak vypadají dobové vizuály a ještě sympatičtější, že ten film oproti novým Star Trekům umí být i hodně o něčem jiném než o zběsilém pobíhání a diskotéce nesmyslných vesmírných bitev. ()

Lucretius

Očekával jsem zastaralost technické stránky, ale promyšlený příběh. Výsledek je překvapivě opak. Vizuálně film zestárl velmi dobře, ale děj by šel bez zredukování odvyprávět za půl hodiny a je banálně přímočarý. Trvá třetinu filmu, než se vůbec Enterprise pohne, a v této třetině se neděje nic, Kirk přijíždí k lodi a prochází se po ní. Ani následně se hustota událostí nezvýší. Film je tak pomalý, že ve dvou třetinách nudou uhodnete pointu a poslední třetina je jen čekání, až konečně dojde i postavám. Moc nechápu dramaturgickou strukturu, tím jak jsou v závěru přidávány hinty jakoby se snímek snažil aby i ten nejpomalejší divák pochopil dřív než posádka. Qatlh? V komentářích se zde objevuje, že je tento díl Star Treku filozofický. To není pravda (pokud to slovo nechápete jen jako synonymum "pomalý"). Nedotýká se žádné obecné úvahy, nevzbuzuje žádné otázky, mimo jediné provařené a do jedné věty shrunutelné sci-fi myšlenky neukáže nic. Nehledě na to, že na podobné věci je to celé příliš naivní. Pro člověka co má rád Star Trek to ztracený čas není, ale čekal jsem mnohem víc. ()

Akana

Ve srovnání s původními sériemi velký krok kupředu, hlavně co se týče vizuální stránky. Tempem se film očividně inspiroval spíše u Kubrickovy Odyssey než u aktuálně hitových Star Wars. Všechno je tu tak nějak dospělejší včetně chování známých postav, zmizelo hlavně neustálé vzájemné popichování trojice Kirk - McCoy - Spock, které už mi v seriálu lezlo trochu na nervy. Velmi solidní sci-fi s atmosférou. Skutečný začátek kultu. ()

Rannveig

Říká vám něco průlet hvězdokupou? Hudba a poutavé interiéry (kterých se, Bůh ví proč, v dalších dílech zbavili a navrátili k ubohým kulisám) nevykompenzují dvouhodinový spořič obrazovky s občasným prostřihem na posádku, pózující pro fotografy... ()

char_t

Na rozdíl od původního seriálu, tenhle kus je koukatelný i po letech. A Goldsmithova hudba je k nezaplacení. ()

MickeyStuma

Po úspěchu Kubrickovo vizuálního počinu '2001: Vesmírná odyssea' (1968) bylo jen otázkou času, kdy bude natočen i celovečerní snímek Tv seriálu 'Star trek'. Kubrick udal směr, kterým se později vydalo mnoho tvůrců. I zde je to ve vesmírných scénách značně znát. I hlavní hudební motiv se divákům vryl do paměti stejně dobře, jako u Vesmírné odyssey. Vyprávění je komorní, což znamená, že se veškeré dějství odehrává na palubě lodi Enterprise. I u akčních scén se pouze ukazuje počínání posádky. Vše je poklidné a přesto dramatické. Chvílemi dějství ztrácí tempo a tak na dnešní dobu takovéto sekvence můžou působit krapet nudně, ale to všechno vyrovnává vcelku silný příběh. Jedná se o fenomenální počin, který se v žánru sci-fi také zapsal do filmové historie. ()

Ydrosten

Koncem 70. let minulého století nastala mánie po uvedení prvních (resp. čtvrtých) Hvězdných válek, což se projevilo v množství natočených filmů se sci-fi tématikou. K nim patří i první Star Trek. Je vlastně jednou velikou efektní televizní epizodou. Producenti však očekávali větší výdělky po vzoru hvězdných válek a i přes úctyhodně vydělaných 80 milionů dolarů to považovali za propadák. Myslím, že to zapříčinily tyto faktory. Jednak se film pohybuje kupředu poněkud pomalejším tempem. Zejména ve scénách plných propracovaných vizuálních efektů, jako například při příletu modulu k Enterprise a nebo průletu V´gerem, které měly původně za cíl diváka prostě ohromit rozlehlostí plavidel. Tyto scény jsou opravdu zbytečné dlouhé. A jednak uvedení do kin bylo špatně načasováno, protože ještě neodezněly pompézní Hvězdné války a už se do kin vřítilo „Impérium vrací úder“ a diváci jim zákonitě dali přednost. Plusem filmu je hudba Jerryho Goldsmitha. Původní seriálová sestava osazenstva Enterprise je kompletní, a to že jsou všichni o několik let starší vůbec nevadí. ()

Rathalos

Tak konecne som si pozrel vsetkych desat filmov starsej generacie Star Treku,je tazke hodnotit kazdu cast jednotlivo,no cela seria sa mi pacila,myslim,ze sa podarila,je to uz klasika,na ktoru sa dobre pozera,hlavne prvy film z roku 1979 na mna najviac zaposobil,na tie roky slusne triky,atmosfera a hlavne herci,nezabudnutelna partia na cele s Williamom Shatnerom a Leonardom Nimoyom,jednoducho je to super...:-) ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull