Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

subic

Na druhé straně galaxie na planetě strojů (asi na planetě Transformers) je zachycena lidská sonda Voyager 6. Stroje ji zdokonalí a postaví kolem ní velmi vyspělou loď, ve které vyšlou sondu zpět hledat stvořitele. A kdo jiný je stvořitelem než uhlíková forma života. A to admirál James T. Kirk už nebyl 2 roky ve vesmíru. Viděl jsem to poprvé jako děcko někdy po roce 90, když to u nás dávali poprvé a krom počáteční scény, kdy Kirk a Scotty připlouvají na Enterprice, si to vůbec nepamatuju. Je to první Star Trekovký film a nasadil laťku. ()

mrclTV

Star Trek ako dovtedy nevidený, v modernom a na tú dobu úchvatnom kabáte. Posádka Enterprise čelí dosiaľ najväčšiemu (nielen rozmerovo) tajomstvu z hlbín vesmíru. Spomeniem hneď tú posádku - je miernym šokom ako sa na pôvodnej zostave podpísal zub času, z prvého seriálu už ubehla pekná dávka rokov. Pri prvom sledovaní som bol z filmu nadšený. Pri druhom sledovaní ale divák zistí, že film je viacmenej postihnutý počtom menších alebo väčších medzier a nedotiahnutostí, no ten veľkolepý zážitok (na pomery ST) a zimomriavky sú tu naďalej. Film by sa dal rozdeliť do dvoch polovíc, v prvej vidíme návrat posádky a zoznamovanie sa s vynovenou E v pomaly fetišistickom zobrazovaní lode v podobnosti s Vesmírnou odyseou od Kubricka. V druhej, menšej polovici dostávame takmer filozofické ponímanie problému s jeho epickým rozlúštením. Vynikajúca orchestrálna hudba robí tiež svoje zázraky. Najlepší Star Trek z dovtedy nakrútených. PS: Škoda, že sme prišli o slušivé dámske uniformy zo 60tych rokov :D ()

tomalakis

Slušelo by se vysvětlit, proč dávám tak nízké hodnocení. A není to proto, že je tenhle film považován za nejnudnější počin ze světa Star Treku...vlastně je to kvůli tomu, ale trochu jinak. Star Trek: The Motion Picture, též známý jako The (e)Motion-less Picture nebo Slow-motion Picture, je film, za který by každý skalní fanoušek frenčízy měl být vděčný a zvlášť dnes v přehršeli akčních sci-fi titulů a vesmírných bitev bychom měli ocenit, že Enterprise vystřelí za celý film jedinkrát - aby zničila asteroid. Nestěžuju si na (rádoby) intelektualitu filmu ani na pomalé tempo, už vůbec ne na skvělou výpravu (70tkové sci-fi, kdo by to nežral) a rozhodně ne na hudbu (Goldsmith! (a nemyslím jen obehrané hlavní téma)) (trochu si stěžuju na přehrávání herců, u Shatnera se to ale těžko pozná) ... jenže problém je, že navzdory tomuhle všemu a mnoha silným momentům i celkové atmosféře, tenhle film zkrátka nemá žádný scénář a nic z toho, co se tu odehraje, ani nikam nevyústí: dusno mezi Kirkem a Deckerem nehraje ve výsledku žádnou roli, milostná zápletka taky, Spockův přerušený kolinahr stejně a McCoy je tradičně páté kolo u tříkolky - jenže tady není ani vtipný. Všechno je jen sled ikonických epizod a záběrů, které ale samy o sobě koherentní příběh s tažnou silou nevytvoří, a jednu (a lepší) Vesmírnou odyseu už máme. ()

kubas369

3,5/10. Jak mě baví nová generace tak ta stará posádka mi prostě vadí. Ústřední myšlenka filmu je zajímavá ale je to zbytečně zdlouhavé, nezáživné a posádka silně nesympatická. Upřímně i celkový vizuál a efekty mi i na rok 1979 přijdou dost slabé. ()

Tominni

Ke Star Treku: Film jsem se vrátil po dlouhé době a ač skalní fanda Star Wars, tak musím uznat, že ta jednička vlastně není špatná a nudná. Kapitán Kirk si přebere Enterprise celkem drsně a vydá se identifikovat nepřítele, který chce odpovědi na své otázky. ()

Max Q.

Fenomén Star Trek obecně nemusím vůbec, seriály jsou slabé a plné 'startrekovských keců', jak by řekl Lister. Ale tenhle film se mi opravdu hodně líbil. Snad i proto, že jsem to vůbec nečekal. ()

JasonV

Pomalá a magická atmosféra s nádhernou vizuálnou stránkou, tak trochu odlišný Star Trek na aký sme zvyknutý so seriálu. ()

DooFooS

Překvapivě pohodový i když značně roztahaný film, kde jsem chvílemi ztrácel pozornost, ale celkovým výsledkem jsem mile překvapen. Rozhodně jsem čekal naivnější zápletku a ta trocha filosofování, co se tu nachází, mi celou tu představu sympaticky rozbila. ()

huhulalka

Perfektní, efekty při průletu vetřelcem, robo-žena, která se učí citům, mega vytuněný satelit, který kdysi opustil Zemi a Kirk, jak jinak, s nejzaujtějším pohledem ze všech kapitánů geniálně vyřeší hrozící hrozbu těsně před zničením Země :-) Takže vzhůru do neznáma a ještě dál! ()

Weirdman

Prečo ten skvelý nápad a vlastne scenár ako taký museli byť utopené v neskonale pomalom tempe (často som mal pocit, že sa tu neúspešne hraje na poetickosť Vesmírnej odysey )? Prečo tam všetci behajú v lacných teplákoch od číňana? Prečo, dva roky po Novej nádeji, sú modely vesmírnych lodí tak desivo okaté a umelohmotné? A prečo tam kurňa občas len tak poletoval ten žltý kozmonaut? ... (▲) ()

Plague.

První ST film má pro mne dva hlavní neduhy. Uniformy vypadají strašně a tím se celé barevné kouzlo původní série hodně vytrácí. Zbytek vizuální prezentace už je výborný, ale bohužel kromě ní ve filmu není skoro žádný děj, ten by se vlezl do 25 minut animovaného dílu (ostatně podobný děj již byl v některém díle TOS nebo TAS). ()

Metal.God

Skvělé odhalení toho, kdo je V'Ger. Po skvělém průletu vesmírem doprovázeném skvělou hudbou Jerryho Goldsmithe se nám velmi pomalu rozebíhá děj. Film předpokládá, že divák, který se na tento film dívá, sleduje zároveň i seriál. Proto se nedočkáme žádného představení postav. Já naštěstí všechny postavy alespoň okrajově znal. Nejlepší postava, která ale nedostala dostatečný prostor, je Dr. McCoy zvaný Kostra. Když se Enterprise poprvé setká s V'Gerem a ještě ani neví, že se to jmenuje V'Ger, jde poznat, že to bude něco speciálního. Postupem se z něčeho co dokáže vytvořit ohromné množství energie stává obrovský lodní komplex, myslící stroj, dítě hledající svého tvůrce a nakonec nová forma života. To nejlepší na V'Gerovi ale je, že je to bytost, která všechno ví. Dalo by se to nazvat archivem vesmíru. ()

Stanmi

Ačkoli se nepovažuji za bůhvijakého fanouška Star Treku, tak jsem už několikrát viděl všechny Star Trek filmy od Prvního kontaktu dále, což znamená, že jsem si především oblíbil posádku Nové generace. Nicméně, když se naskytla příležitost vidět ten úplně první film, tak jsem neváhal a kouknul na něj, výsledný dojem však byl poněkud rozpačitý. Vzhledem k faktu, že jsem neviděl ani jeden díl TOSu, tak jsem si návrat postarších hrdinů a modernější Enterprise asi neužil tolik jako pravý fanoušek, který má šanci znovu vidět své hrdiny "o deset let později. Nícméně jako (takřka) nezaujatý divák a fanoušek sci-fi musím konstatovat, že souboj posádky Enterprise v čele s admirálem Jamesem T. Kirkem (William Shatner) s vesmírným mrakem, mi nepřijde jako to nejlepší téma na samostatný film, nehledě na to, že film nemá ani pořádného záporáka. Ale čert vem téma, pokud se to dobře a poutavě natočí a tady je právě ta chyba. Chápu, že rozpočet na film nebyl nafukovací, koneckonců se psal rok 1979, ale problém je, že film dokáže (a nejenom jednou) regulérně nudit a člověk tak má pocit, že tvůrci vzali jednu hodinovou epizodu a nafoukli ji na dvojnásobnou délku. Nicméně záverečné rozuzlení má smysl i hloubku, nehlédě na skvělou hudbu Jerryho Goldsmithe, takže Film nemůžu úplně poslat do pekel, ale doufám, že Khanův hněv dopadne podstatně lépe. ()

ESNYR

Musím hlavně ocenit to, že konečně někoho napadlo že sci-fi, by se mělo odehrávat v době, kdy nebodu tyhle příběhy nikomu pro smích. Mám tím na mysly dobu která je hodně vzdálená tomu co dnes bereme jako "za dveřmi už je možnost kosmických letů na delší vzdálenosti" V podstatě i doba vzdálená 200 - 300 let, mi přijde jako docela odvážné vykreslení kam se můžeme ve vývoji dostat, ale je to pořád lepší než když si scénaristé a režiséři myslely že za pár let budeme mít základny na nějakých měsících, nebo nedejbože poletíme rovnou mimo naši sluneční soustavu. Taková Vesmírná odyssea, dnes vypadá jako směšný pokus předpovědět dobu vzdálenou jen pár desítek let, a takový Blade Runer ujel o celé století nejmíň. Star Trek je v tomto jiný a i když si myslím že i těch 200 let je hdoně přiatažených za vlasy, přece jen si dokážu představit že za tu dobu už budeme jen krůček od podobných cest vesmírem. Za první film bych udělil 3 slušné hvězdy. Víc bych nedával hlavně z důvodu celkově nudných pasáží a zdlouhavých scén. Jinak se musí pochválit triková stránka, na které je vidět že se k látce přistupovalo z nějakými znalostmi tématu a prostředí ( nevím kolik existuje verzí tohoto filmu, ale to co jsem viděl začínalo 4 minutovým pohledem na ubíhající hvězdy a pak 4 minutovými titulky, aby se v zápětí dalších asi 5 minut kapitán Kirk a inženžr Scotty, plížily malým raketoplánem k lodi. Tyto zdlouhavé a nudné scény mi prostě vadily a navíc jich je ve filmu ještě pár dalších ) Takže za 3. ()

blondboss

Všetci nadšenci akčnej sci-fi by mali trošku pribrzdiť a vychutnať si toto atmosferické sci-fi, ktoré sa stalo kultom práve kvôli tomu unikátnemu prevedeniu príbehov Enterprise. Akcia v štýle Star Wars je tu dokonale nahradená monumentálnou a upokojujúcou "prechádzkou" vesmírom a jeho zákutiami. Na tomto filme sa mi páčil najmä ten návrat postáv z pôvodného seriálu a taktiež celková myšlienka. A Goldsmithova hudba tento film povýšila do nezabudnutia. Bolo to síce miestami až dosť pomalé a preto aj slabšie štyri hviezdy, ale určite nesklamalo. 70 % ()

Víteček

Vykradená Vesmírná Odyssea, velmi podobné dílu z původního seriálu, dlouhé, v podstatě nezajímavé záběry, minimální role Pavla Chekova a přesto všechno mě to nějak bavilo. 70% EDIT: 22.4. Dobře, po zhlédnutí Khanova Hněvu musím objektivně říct, že tohle zase tak dobré nebylo. Snižuji na 65%. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull