Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

LuciusWlk

Stár Trek je záležitost mého dětství a nedávno jsem zatoužil kouknout na všechny celovečerní filmy pěkně popořadě. Sci-fi z roku 1979 jsem už moc šancí nedával. Nicméně, jsem si to náramně užíval. bylo trochu sentimentálně k smíchu jak jsme jako malí jásali nad dokonalostí tohoto filmu. A i přes prehistorickou animaci, nebo spíš spec. efekty, filmu který byl natočen 2 roky před mým narozením, jsem jej musel obdivovat. Tenhle film nestratil nic ze svého kouzla a soundtrack to celé završuje jako úžasný kousek zlatého fondu kinematografie. Věřím, že nemalou zásluhu na úspěchu ma i Isaac Asimov. Tohle byla skvělá volba a náramně mě to natěšilo na další kousky jednoho fenoménu jménem Star Trek. ()

vitekpe

V ramci doplneni vzdelani, jsem se rozhodl pomalu prozkoumat i ST filmy. Zacinam timhle uvodnim a je hezky, umelecky, pomaly, scifi a s peknou hudbou. Spis meditacni nez akcni. ()

Han22

První filmový Star Trek a splněný sen všech fandů seriálu. Ti museli být asi zklamáni z absence bitek a dobrodružných akcí, ale já byl nadmíru spokojen. Cesta za odhalením tajemství V´Geru je natočená pomaličku, polehoučku a je lemována úžasnými efekty. Díky tomu je člověk napnutý, co ho vlastně na konci čeká. EDIT 2023: Wise se pustil od odvážné hry, jeho film prakticky opustil ducha seriálu. Jiné (otřesné) uniformy, prakticky nová loď, žádné lodní souboje, výsadky, rvačky, přestřelky. A ještě na palubu umístil dva lidi navíc. Je to možná špatný odkaz seriálu, ale výborný sci-fi film. Zůstalo to podstatné - osobnosti posádky, která tu navíc +/- vypadá ještě docela mladě. Přibyly fascinující efekty lodí a celá smršť světelných efektů. A přibyl fantastický, neakční příběh o pomalém odhalování mysteriozní entity V´Ger, která ohrožuje Zemi se skvělým vyústěním. Ani tyhle příběhy nebyly původnímu seriálu cizí. Výsledek? Je to pomalé, mysteriozní putování, vyžívající se v krásných vesmírných záběrech, které spíše než Star Trek připomíná Vesmírnou odyseu, ale mě to nikdy nevadilo a vždycky se mi ten přístup líbil. 4* ponechávám. ()

iXtr3m3

Bez zbytočného komentára a vysvetľovania dôvodov prečo také hodnotenie, nikoho nepresviedčam o správnosti môjho názoru, ale patrí to do jednoducho do tématiky mojich naj seriálov a tým je povedané všetko... ()

DonQ

Na celém filmu byla nejlepší hudba, opravdu hodně vyčnívala. Bohužel jsem prozatím Star Treku nedotčený, tak nemám srovnání se seriálem či dalšími filmy, ale v rámci žánru scifi mi to přišlo spíše jako horší průměr. Efekty úměrné době, ale herci poměrně zklamání. Příběh nevyjímaje. ()

Prcek008

Zhýčkaný Abramsovými dvěma filmy jsem se rozhodl objevit počátek tohoto fenoménu. Hned zezačátku mě překvapilo jak staří jsou představitelé hlavních rolí v porovnání s restartem a jak se tam "nic" neděje. Ale po přivyknutí jinému způsobu vyprávění (podstatně méně explozivnímu) si mě příběh podmanil a mě nezbývá než uznat, že i stará banda má něco do sebe. ()

Hopper

Týmto sa to celé začalo, pre niekoho to môže byť pomerne nudná záležitosť, ale inak ide o klasiku žánru. ()

Shakeus

Pro sci-fi 70. a 80. let mám obzvlášť slabost a tento film je jeden z těch nejlepších. Ještě než se v nich staly akční, přeplácané a nudné břečky, byly kdysi sci-fi filmy točeny s citem a nadšením a na rozdíl od dnešní doby, nebyly brány za něco míň. První Startrek je o cestě tam, kam se dosud nikdo nevydal, jak zní motto celé ságy. Je o zkoumání nových možností, o překonávání hranic neznámého, o naději, tajemnu a lidskosti. Krom výborného scénáře, herců a hudby jsou k vidění i vynikající triky, převyšující cokoliv, co bylo v té době natočeno, vč. StarWars. Toto je vlajková loď StarTreku a sci-fi vůbec. ()

DocBrown

Kdyz byl predcasne ukoncen puvodni serial TOS, vyvolalo to v cetnych radach fanousku velke zklamani a asi byla jen otazka casu, kdy se Star Trek vrati. Dlouhe cekani mohla zkratit animovana serie TAS, ale plnohodnotny navrat se planoval az 10 let po skonceni TOSky. Serial Star Trek - Phase II byl ale behem produkce ukoncen, kdyz planovany projekt televizni spolecnosti Paramount (pro ktery byl novy Star Trek urcen) byl zrusen. Pilotni film tohoto serialu byl preveden do filmove podoby a vznikl prave tento film - Star Trek : The Motion Picture. Nakonec se poradilo shromazdit kompletni posadku a to i vcetne mensich roli, jako sestry Chapel a pobocnika Rand. Ziskani treba Leonarda Nimoye bylo velmi obtizne, a musim rict, ze mi Spock tady ne uplne sedl, ve srovnani se serialem. Kdyz prisel na Enterprise, tak to vypadalo jako "tak tady me mate, ale ja o to vubec nestojim". Vedle stare posadky se pak objevuji nove postavy prave z pripravovane Phase II (kde prave Spock chybel) - kapitan Decker (v serialu komander) a porucik Ilia. Pro oba je ale ucinkovani v tomto filmu zaroven posledni (v pripade nesympatickeho Deckera nastesti, vsak si vemte, jako prisernou hlavni roli predstavuje jeho herec Collins v jednom nejmenovanem odpadnim serialu). Nicmene v serialu TNG urcite nikomu neunikne podobnost s Rikerem a Troi. Zpet ale k deji - na filmu se dost podepisuje, ze je to jedna roztahnuta epizoda. Navic namet je temer kopii stareho dilu The Changeling. Zde se vraci sonda Nomad, puvodne vyslana ze zeme, ale spojena po havarii s jinou sondou a nicici vse nedokonale (tedy vse zive). "Creator", "Unit", "Probe" - tyhle klicova slova se objevuji jak pres kopirak. Kazdopande, filmove zpracovani je nesrovnatelne dokonalejsi a daleko vice propracovane. Vulkanci i Klingoni dostali svuj jazyk, Klingoni navic svuj vzhled (ackoli ne jeste finalni). Jednim zaporem jsou hrozne uniformy, ktere poprve a nastesti naposled ve Star Treku odhaluji penisy. Vizualni efekty jsou minimalne o dve tridy lepsi (vsak serial mel takrka nulovy rozpocet), rekl bych prekonane teprv az sestym dilem. No a ta Goldsmithova hudba, to je opravdu kapitola sama pro sebe, absolutni skvost, ktery vyrovnava pouze Williams ve Star Wars (viz Dan9k). Vsechny ty pomale prulety za jeho hudby, to je symbol celeho filmu. Kdyz jsem film videl poprve kdysi davno, tak jsem se dost nudil, ale po shlednti serialu jsem se v tom vyzival. Z pohledu dnesnich konzumentu akcnich patlancu asi tezko stravitelne. Tezko rict, jak by to se Star Trekem bez Goldsmithe dopadlo, film mel ale slusny uspech a fenomen Star Treku byl zachranen. To nejlepsi mela Kirkova posadka jeste pred sebou. 80 % ()

dopita

Zbytečně moc natahovanej film. U Paramountu možná chtěli konkurovat Star Wars (nebo na jejich úspěchu aspoň parazitovat), ale režisér Robert Wise natočil film spíš ve stylu Kubrickovi Vesmírné odysey. Jenže na Kubricka nemá ani omylem. Film se pomalu plácá od něčeho k něčemu, ale všudypřítomná nuda jinak celkem zajímavému příběhu podtrhává nohy, takže divák se buď nudí, nebo trpí a nebo spí. Mimochodem, já jsem málem usnul a to sem na to koukal dopoledne a rozhodně jsem nebyl nevyspalej. Přesto špatnej film to není, jen by potřeboval razantně zkrátit. ()

Paity

Je vidět, že Star Trek: The Motion Picture je trikově někde zcela jinde než třeba taková Klec. Tudíž hodnotím vcelku pozitivně. ()

kwoky

Tak tady to mame. Po vsech tech "modernich" serialech se dostavam k "praotci" vsech Star Treku. No to se podivejme, jaky je ten Kirk hajzlik. A Spock suchar. A ze se o tom da natocit film? Jiste, jen je vse neskutecne natahovane a prvnich 20 minut jsem malem umrel nudou. A kdyz se to da cele jakz takz dohromady, tak ma lidstvo v celem okoli Zeme jen jedinou lod. A hele, cirou nahodou je to zrovna Enterprise! No to jsou veci... Cely film zachranuje napeti z neznameho a problemy s lodi i s posadkou. V druhe polovine jako by zacal jiny film a najednou to zacne byt zajimave a napinave. Podstata ciziho telesa me nadchla a uplny zaver zklamal :) Za to vsechno davam 3 hvezdy. A musim slozit poklonu vizualnim efektum (i kdyz Lucas mel lepsi) :) ()

Abiosis

*LET WARPOM 3* Ťažko preťažko sa pozerá na film starý tridsať rokov a je takmer nemožné ho zhodnotiť objektívne. Dva roky pred prvým Star Trekom vzniklo aj prvé Star Wars a je až neuveriteľné, aký obrovský rozdiel je v hereckom prejave. Herci-neherci zo Star Treku sa akosi nedokážu odpútať ani vo filme od teatrálneho seriálového prejavu, prehnane reagujú, prehnane intonujú, prehnane gestikulujú a v porovnaní s nimi je Mark Hamill hereckým machrom. Mnohé scény sú príliš dlhé a za iných okolností by mi nevadili, ale nie sú natoľko vizuálne dokonalé, aby ich dĺžka bola pre diváka potešením. Zvláštne je, že rozpočet Star Wars bol niekoľkonásobne nižší ako rozpočet Star Treku a na vizuálnych efektoch sa to veru neodrazilo. P.S.: Horšie ako mučivo dlhé zábery boli pre mňa mučivé zábery na "vymleté" tváre protagonistov počas týchto mučivo dlhých záberov, ktoré mali vyjadrovať úžas, hrôzu, prekvapenie. Verdikt v 1 vete: Seriálové, s príliš dlhou minutážou, s dôverne známymi postavami, z ktorých mnohé sa tu objavujú len preto, že sa objavili aj v seriály. 18.08.2010 ()

TERRORDROME

Natočiť prvý filmový Star Trek ako filozofickú scifáreň v štýle Vesmírnej Odysey nebol z komerčného hľadiska dobrý nápad. Určite nie v dobe keď svet valcovali hviezdne vojny oproti ktorým bol tento Star Trek len predlhou epickou nudou v ktorej sa miesto svetelných mečov švihalo len dialógmi v obrích kulisách. Ani kapitán Kirk tu už nie je ten blonďatý švihák ale kučeravý bucľoško čo sa posledných 10 rokov prejedal replikovanými šiškami v kancli. Napriek tomu si myslím že prvý film má jeden z najlepších scenárov a naozaj poctivú atmosféru objavovania neznáma, navyše s podarenou záverečnou pointou a to všetko podporené poriadnym rozpočtom takže ani veliteľský mostík Enterprise už nevyzerá ako hračkárska kuchynka. Tento film určite nenadchne milovníkov akcie, ale kto má rád klasické sci-fi môže si to v pohode užiť. ()

peetriss

Poctivé sci-fi dobře podané, jak trikově, tak atmosféricky. Dílo, které stálo na začátku dlouholeté filmové série, která však již nikdy nedokázala překročit laťku nastavenou tímto filmem. Star Trek: Film svým nábojem i atraktivností s přehledem překonává původní seriál ze šedesátých let, dokáže pobavit i vtáhnout do inteligentní zábavy. Výborně zapůsobila perfektní hudba Jerryho Goldsmithe, a tím nemyslím pouze ústřední melodii. Star Trek se stal dospěláčtějším a přemýšlivějším protipólem Lucasovy pohádky Star Wars, a především výrazným pilířem celého sci-fi žánru. ()

IvoB

Neviděl jsem ani jednu řadu seriálu a celkově jsem nebyl se Star Trekem nijak výrazně seznámen. A tak na mě film tedy nepůsobil tak, jak na případné fanoušky. Film se mi tak zdál (hlavně ze začátku) poměrně rozvleklý. Ani zápletka moc nezaujala. Prostě takové ničím nevynikající, tradiční sci-fi. Hodnotím tedy průměrně 3* (5/10). ()

derryl

Star Trek jak jej mám rád a dobře znám, ale v tomto případě to byla spíše filozofie než akce. Ale také předzvěst dalších dobrodružství v širém vesmíru a ještě dál. Nejvíc mě dojala (v dobrém) scéna, kdy přichází Spock na U.S.S. Enterprise a jeho přivítání kapitánem a celou posádkou. To je scéna snů. Musím i dodat, jak tu uživatelé zmiňují, úžasně zkomponovanou, propracovanou a dech beroucí hudbu Jerry Goldsmitha. Bez ní by tento film a celá série filmů nebyla tak dokonalá. ()

Rozjimatel

"It's asking questions: "Is this all that I am?" "Is there nothing more?""     Svet Star Treku mi bol vždy sympatickejší než dosť infantilný svet Star Wars, plný kadejakých plyšákov. Dokázal totiž vo mne vyvolať vzrušujúci pocit z objavovania veľkolepého a ohromne tajuplného vesmíru. Započúvanie sa do tónov familiárne známej melódie (výborný Jerry Goldsmith) znamenalo pre mňa po dlhej dobe veľmi príjemný navrat do tohto sveta. Aj napriek istej dávke naivity jednoznačne prevažujú pozitívne pocity (tá nostalgia je tu poriadne silná). Prvý celovečerný diel má veľmi nápaditú zápletku (hoci ten nápad je miestami trochu nedotiahnutý, ale pripíšme to na účet záhadnosti). Posádka vesmírnej lode Enterprise tu čelí neznámej hrozbe z vesmíru ohromnej sily ("I sense no emotion. Only pure logic."). Dobrodružne ladený kapitán Kirk, ako je jeho dobrým zvykom (myslím pre nás divákov), sa bezhlavo vrhá do nebezpečenstva a čisto racionálne uvažujúci Spock má potom čo robiť, aby ich dostal z tej beznádejne vyzerajúcej situácie (existencia celej posádky (a nielen jej) je tu až príliš závislá od Spocka, a to vnímam ako mierne negatívum). Postava Spocka sa mi inak veľmi páčila ("Spock, you haven't changed a bit. You're just as warm and sociable as ever."), tou jeho maskou mi trochu pripomínala Bustera Keatona. Vo filme je cítiť pevná ruka veľmi schopného režiséra Roberta Wisea.     "Heading, sir?" "Out there. Thataway." ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull