Dobrodružství začíná, když neidentifikovaný mimozemský vetřelec zničí flotilu klingonských křižníků. Kapitán James T. Kirk se hrdinně vrací do čela nově ztransformované lodi U.S.S. Enterprise, kde převezme velení. Toto dobrodružství odstartovalo jednu z nejdéle běžících filmových franšíz všech dob s hereckým obsazením původní série Star Trek, včetně Williama Shatnera, Leonarda Nimoye, DeForesta Kelleyho, George Takeie, Nichelle Nichols, Waltera Koeniga a Jamese Doohana. (Magic Box)

higuain

Já dokážu ocenit "pomalejší" sci-fi, ale všechno má své meze a první Star Trek film se bohužel až příliš utápí v neopodstatněně dlouhých záběrech, ve kterých se vůbec nic neděje. Ještě bych pochopil nostalgické záběry na Enterprise s Goldsmithovou hudbou, nekonečné proplouvání neznámou entitou prokládané komickými záběry na vykulené oči posádky se ale mělo zásadně zkrátit. Zápletka sama o sobě zajímavá, ale v rozumném tempu by vystačila sotva na 90 minut. 65%. ()

Kuzlo

Príliš rozťahané, nudné. Hlavná zápletka je fajn, ale nie je to nič čo by potrebovalo viac ako dve hodiny filmového času. Nebyť priaznivcom sci-fi žánru, tak asi film nezíska odo mňa ani jednu hviezdu. Osobne som sklamaný a zároveň zvedavý na ďalšie filmy z kolekcie ST (podobné komentáre: brutale, Dimo) ()

maverick10

Poctivy star trek s myslenkou. Obcas takovy pribeh neuskodi, jen kdyz vidime pohromade onu znamou skvadru, pak se da lecos odpustit. Mirny odklon od zabehlych serialovych pribehu, neni vubec na skodu, ba naopak me nadchnul a ony nazory, ze je to nuda a zdlouhave, jsou neopravnene (snad az na 15 minutovou prohlidku Enterprise v doku). Naopak neni to zdlouhave, jen dava divakovi moznost premyslet, zatimco lod kapitana Kirka proletava onou neznamou "lodi" ci inteligenci nebo jak to vlastne presne nazvat. ()

StrYke

Po Star Wars hned na Star Trek se moc nevyplatilo, protože je hodně vidět ten rozdíl kvality. Pro upřesnění, tohle je horší. Ačkoli mě první díl navazující na seriál Star Treku docela bavil, nedokázal vůbec udržet mojí pozornost, s čímž jsem se upřímně skoro nikdy takhle silně nesetkal, protože tady jsem prostě koukal do obrazovky.. A při tom jsem myslel úplně na něco jiného a co se děje ve filmu jsem moc nevnímal. I přes to se ale do děje potom šlo docela lehce dostat. Herecké výkony byly sice na dobré úrovni, ale stejně jsem se musel smát při každém zjevu Leonarda Nimoye v roli Spoka - nevím proč, možná to je tím že mi ho dost zesměšnila Futurama, protože jinak podává ze všech nejlepší vykon. Dalším neutrálním postřehem bylo, že celý film vyznívá jako "pouhá" dlouhá epizoda seriálu, protože - ruku na srdce - takhle jednoduchý děj roztáhnutý na dvě hodiny se jen tak nevidí. Speciální efekty mě docela hodně zklamaly, naproti Star Wars to bylo hodně zlé a i když přihlížím na dobu vzniku, přece jen to nebylo zrovna nic nejlepšího. Prostě lehký film, ale při jeho sledování si radši vemte nějaké prášky na soustředění. ()

Pirabin

Ono by to bylo fakt skvělý, ale ten příběh je pro seriál. Nikdo to pořádně neupravil a tak je tam hromada záběrů na vesmír, protože nikdo nevěděl jak ten zbývající čas vyplnit. Ale příběh je fajn, když přistoupíte na to, že je to retro. ()

easaque

3* po shlédnutí Star Treků s nejnovější posádkou (z roků 2009-2016) jsem se rozhodnul, že bych měl v rámci objektivity zkouknout i ostatní starší filmy. Tento pilotní film, který přenesl seriál na filmové plátno, není z dnešního pohledu už nikterak výrazný. V dětství jsem hltal příhody vesmírné lodi Enterprise na rakouském ORF, ale ty doby jsou už dávno pryč a nostalgické vzpomínky mají silnější váhu než co jsem viděl dnes. Stejně jak v seriálu, tak i v tomto filmu na mě působí výprava, triky i modely spíš směšně. A bohužel jsem se nad to nedokázal pořádně povznést a ani příběh mi s tím nepomohl a spíš působil epicky utahaně v rozsahu 2 a čtvrthodiny. Myslím si, že si ho užije hlavně skalní fanoušek, kterému se při poslechu Goldsmithovi melodie už ježí chlupy;-) Proto není důvod se vracet a dávat repete, ale tři hvězdičky si ještě zaslouží. PS: Tohle všechno hezky dokázal vystihnout Galaxy Quest. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 0 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 0AB /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: 0 (3*MAX) ] ()

balba

První se série celovečerních filmů, který navazuje na jeden z nejpopulárnějších televizních seriálů.Velice zdlouhavé scény , nepříliš svižné tempo a převršeno speciálními efekty.Hudba k filmu je pěkná.Jinak je to průměrný díl, který si divák moc nevychutná. ()

Meridius

3* za film, který je sice už zastaralý, ale stále má dobrou atmosféru a ta čtvrtá hvězda je za hudbu Jerryho Goldsmithe, který zde předvedl svoje mistrovství a je to ostuda, že byl za svůj život pouze jednou oceněn Oscarem. Smekám a děkuji za nevídaný hudební zážitek. ()

M.i.k.e

první filmový Star Trek sem buď nikdy neviděl a nebo sem ho viděl před tak dlouhou dobou, že sem na něj úspěšně zapomněl. Tak jako tak sem se rozhodl dát si všechny filmy hezky za sebou a hned ten první mě docela příjemně překvapil. Ano, tempo je dost pomalé a triky nejsou kdovíco (tím spíš když vezmeme v potaz že první Star Wars jsou ještě o dva roky starší), ale jinak jde o velmi slušnou sci-fi s dobrým příběhem, která má ve výsledku blíž spíš k Vesmírné Odysee (zní to trochu jako rouhání, ale na tom filmu je dost vidět kde se Wise a spol. inspirovali) než ke Hvězdným válkám se kterými bude vždy chtě nechtě soupeřit...70% ()

Nautila

Oproti původnímu seriálu několikrát lepší, i když tady už chybí ta lehkost a vtip, kterým seriál jen srší. Avšak nevadí to, tady je místo toho skvělý nápad, v druhé půli jsem byla velice překvapena, protože takový dobrý nápad se ani v dnešních sci-fi neobjevil (i když je to rozvinutější námět z jednoho dílu seriálu). První polovina je trochu zdlouhavá, hlavně kvůli pomalým záběrům na loď a vesmír, což má způsobit radost hlavně skalním fanouškům seriálu. Triky jsou velmi obstojné a neruší a ani nepůsobí směšně v dnešní době našich 3D megalomanských kousků. Dokonce jsem se místy doslova kochala přelety přes obrovského V'Gera v modravé záři. Monumentální. Vlastně, celkově bych jen vytkla několik hrozných účesů a kostýmů, měli nechat ty ze seriálu. Jinak jsem nadšena, povedlo se. ()

cariada

Úvodní film předlouhé série, který nás vrhne do hlubokého vesmíru na cestu poznání. V dnešní době to působí trochu zastarale, ale i tak to má pořád své kouzlo. Zvlášť pak samotný děj a jeho pointa. ()

campix

Často o mě někdo říká, že jsem filmový geek, blázen či nadšenec, ale co bych to byl za filmového geeka, když jsem neviděl žádný z dílů dlouhatánské filmové série Star Trek. A jedno je jasné už teď. Trekie ze mě asi nikdy nebude. Jelikož na Star treku se zub času podepsal opravdu zásadně a po trikové stránce nedosahuje kvalit Vesmírné Odysei nebo Star Wars. Nudný děj, nudné dialogy, nudný konec. Chápu, že to je rok 1979, ale nic zásadního jsem bohužel neviděl. ()

pakobylka

Star Trek ... první celovečení film nepřináší do vesmírného prostoru žádnou velkolepou adrenalinovou akci, ale téměř komorní příběh o hledání identity - nicméně možná právě proto mě svého času vzal za srdce. Při troše snahy by se mu dalo leccos vytknout, ale mám k němu příliš vřelý vztah na to, abych ho tady a teď kriticky rozebírala. Po letech jsem se prostě jen nechala unášet na vlně vzpomínek ... a musím říct, že to bylo fajn ... zase se potkat s původní posádkou legendární vesmírné lodi Enterprise. ()

Juto

Star Trek je v podstate pasívny dobrodružný film, ktorý ešte viac podporila neschopnosť režiséra Roberta Wiseho zabrániť zdĺhavým efektovým sekvenciám, ktoré spomaľujú tempo. 6/10 ()

Martrix

Tedy málokdy se mi stane, abych tak moc podcenil nějaký film, jako v tomto případě. Čekal jsem další kosmopohádku v podobném stylu, jako ostatní celovečeráky se starou gardou a místo toho jsem dostal audiovizuální pecku a nejdospěleji působící ST s parádní atmosférou. Obrovský podíl na celkovém vyznění má hudba; vlastně si teď nevybavím žádné sci-fi, kde bych slyšel něco lepšího. Shodou okolností jsem se dnes dočetl, že by měl Denis Villeneuve, můj osobní plnič sci-fi přání, natáčet Setkání s Rámou. Určitě to bude skvělá podívaná, ale kdyby to pojmul stejně jako Robert Wise tento film...byla by to pecka. Co si budeme povídat, sci-fi filmy většinou stárnou díky efektům rychleji, ale podobně jako Vetřelec, ani tohoto Star Treku se to netýká a dokonce bych mu dal přednost i před (podle mě) přeceňovanou Vesmírnou Odyseou. Jediná vada na kráse je v tom, že jsem před tímto filmem viděl parodii ve Futuramě...velmi zdařilou, mimochodem, takže mi velmi brzy (po vyslovené jména) naskočilo oč půjde. ()

Šimpy

První star trekovský posun na stříbrné plátno. Škoda, že jsem ho poprvé viděl až celkem nedávno, ale jako trekkie jsem si ho vychutnal. Jednu hvězdičku ztratil jen kvůli větší délce některých scén, i když jsem si také určitým způsobem užíval. A vemte si, že ve Vesmírné odysee nikomu nevadily.:-) ()

Plangi

První film ze série Star Trek exceluje hlavně dechberoucí hudbou a úžasnými triky, vzhledem k roku výroby. Srdce trekkieho plesá - Kirk je s posádkou a rekonstruovanou Enterprise opět tady a hned mají před sebou těžkou zkoušku, kterou jim připravuje oprovský mrak s rezivým překvapením uvnitř, šinoucí si to přímo na Zemi. Dobrý námět, ale zpracování by si zasloužilo méně tlachů a trochu warpu do tempa. Takhle "jednička" doplácí na krutě přestřelenou stopáž, místy prakticky bez děje. ()

WolfR

Zarytým trekkies jsem se nikdy nestal a nikdy mě ani úplně nesemlelo kouzlo seriálů. A první film z této dlouhé série je toho důkazem. Jsou tu sice výborné výrazné postavy kapitána Kirka či Vulkánce Spocka, ale jinak je to celkově nudné a ne zrovna záživné. Prakticky se na to ani nejde pořádně soustředit. Triky také nejsou zrovna úchvatné, film je sice z roku 1979, ale pro porovnání se podívejme, jak na tom byli v té době Star Wars. První filmové cesty lodě ENTERPRISE prostě nejsou to pravého mně. Suma sumárum na více než 2 hvězdy to není. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull