Chirurgové

USA, (2005–2024), 306 h 53 min (Minutáž: 40–86 min)

Tvůrci:

Shonda Rhimes

Režie:

John David Coles, Adam Davidson, Sarah Pia Anderson, Tony Goldwyn (více)

Scénář:

Marti Noxon, Gabrielle G. Stanton, Debora Cahn, Krista Vernoff (více)

Hudba:

Danny Lux

Ellen Pompeo, Chandra Wilson, James Pickens Jr., Kevin McKidd, Caterina Scorsone, Patrick Dempsey, Camilla Luddington, Kelly McCreary, Kim Raver, Kate Walsh (více)

Série(20) / Epizody(429)

Tihle doktoři musí denně činit rozhodnutí, která znamenají rozdíl mezi životem a smrtí. Velmi napínavé drama z lékařského prostředí sleduje Meredith Greyovou a tým doktorů z nemocnice Grey Sloan Memorial, kteří musí denně činit rozhodnutí znamenající rozdíl mezi životem a smrtí. Oporu při tom hledají jeden ve druhém – a někdy jde o víc než jen o přátelství. Společně přicházejí na to, že medicína ani vztahy nejsou černobílé. (Disney+)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (105)

Sněžná slepota (2020) (S16E15)

„Shepherdová by si měla brát víc dovolené. Vypadá pak jako my ostatní smrtelníci,” reaguje Koracick na zničeného Linka, kterému Amelia nezvedá telefon. Ostatně Koracick má ještě jeden milý moment někde v druhé polovině epizody. Ten chlap je úžasnej, ač ho drtivá většina nemocnice nemůže vystát. Richard si na případu jedné „ztracené“ pacientky, které se opakovaně vrací rakovina a ničí její sen stát se lékařkou, uvědomuje, že možná jeho dny chirurga jsou sečteny. Především ale venku mrzne a přívaly sněhu nezprůjezdnily všechny silnice v Seattlu. A Andrew zase udělá zvláštní krok. Zdá se, že se brzy dozvíme, co se děje s Alexem. ()

Nech svítit (2020) (S16E16)

Asi nebudu hodnotit způsob, jakým se tvůrci rozloučili s postavou, která s námi byla od samého začátku. Jen prostě řeknu, že to není fér. Alex Karev se nevrátí. Prostě neuzavřel jednu veledůležitou kapitolu, navíc se dozvěděl o jedné zásadní skutečnosti, a tak napsal čtyři dopisy: Meredith, Jo, Mirandě a Richardovi. A asi nadobro zmizel. Když odcházeli jiní, dojímalo mě to. Teď ne, a to jsem ho měl hodně rád. Důstojný konec? Kdo ví. Ale obávám se, že s odchodem Alexe vymizí i poslední zbytky kouzla prvních sérií. ()

Život na Marsu? (2020) (S16E17)

Ta nemluví s tím, ten se vyhýbá tamtomu, ta odstrkává toho, a tak nějak to působí utahaně. Chybí nosná linie, i když to má své drobné zajímavosti. Je tady snad pět partnerských vztahů, u kterých dotyční neví, na čem jsou. A to prostě (už) nebaví. Většina postav kdesi uvízla a motá se ve stále stejných kruzích, aspoň něco se v závěru posune. A Richard si znovu (a důrazně) vyhodnotí, že jeho dny chirurga jsou asi sečteny. ()

Dej mi trochu (2020) (S16E18)

Všeobecní chirurgové na plac. Je den pro bono operací a pacienti čekají. Zase nám tvůrci připomenou svůj názor, že cosi v systému se zvrtlo a ze „zdravotní péče se stalo spíš zboží prodávané těm, kdo na to mají” (to už tady bylo). Amelia se svým těhotenstvím několik postav znejistila, ale teď se všichni můžou posunout zase dál. Tedy, kdo ví, jestli. A pak tu máme mariňáka s posttraumatickou stresovou poruchou (to už tady taky bylo). DeLuca má vážné podezření (bude mít ovšem asi dohru), které ovšem jen dokazuje, že sám není chlapec úplně v pořádku. ()

Láska mého života (2020) (S16E19)

Richard jede na konferenci odprezentovat své inovativní patologické pero a na hotelový pokoj mu zaklepe Catherine, která se chce usmířit a zvrátit rozvod. A ostatní doktoři na konferenci potkají své staré známé nebo si připomenou kus svého života (jako třeba tu nepříjemnou Dr. Cormac Hayes nebo překvapivou v případě Teddy). A pak jde Richard na plac se svým několikrát přepisovaným projevem. ()

Zazpívej to znovu (2020) (S16E20)

A dnes se, milí přátelé, podíváme trochu pod pokličku Toma Koracicka, který má operovat syna své exmanželky. Je ovšem zatraceně podobný jejich společnému mrtvému synkovi. Nemocnice je sice plná čekajících pacientů, ale většina nadřízených dělá na Richardovi, respektive zjišťuje, co mu je. Jsme těsně před finišem, protože (jak asi víte) sezonu uzavře epizoda s pořadovým číslem dvacet jedna. Čtyř dalších se nedočkáme, protože koronavirová krize dolehla i na seriálový svět. ()

Usměj se (2020) (S16E21)

Richardovi cosi ničí nervy a po týdnech ležení v knihách a testech je tady přeci jenom nějaký posun. A na úplný průlom přijde nakonec Dr. DeLuca. Teddy se s Owenem chystají na spontánní svatbu, teda, moc to na to nevypadá. Předčasné finále, protože koronavirová krize dolehla i na seriálový svět. Natáčí se průběžně, televizní stanice mívají náskok jen několika týdnů. Takže šestnáctá série je uzavřená, platí však, že většina postav kdesi uvízla a motá se ve stále stejných kruzích. ()

Série 17 (2020) (S17)

Pandemie stále neutichá ani v seriálové podobě. Amerika nad koronavirem zdaleka nevítězí a zdravotnický personál sám kolabuje pod náporem nemocných. Venku před nemocnicí se lékařům tleská, uvnitř jsou rádi, že umožní příbuzným se s pacientem alespoň rozloučit. Zase je tu moc postav a nakonec neklaplo, že by si někdo užil návrat na vrchol a jen se netočil v kruhu. Ze zajímavých postav v posledních sériích přibyl jen kouzelný cynik Tom Koracick, nikdo víc. Hlavní linie se točí okolo Meredith, která zase leží na smrtelné posteli (ano, krapet ohraná písnička). Nicméně ty „návraty na pláži“ byly vesměs povedené a velmi milé. Druhou velkou linií jsou otázky rasové rovnosti. A zakousneme se teda pořádně. Být Afroameričanem ve Spojených státech je sakra těžké a tým okolo matky seriálu Shondy Rhimes nám to neustále podsouvá. A nejen tím, že půlka covidových pacientů není bílé pleti. Přednášek bude dost. Zhruba v polovině se budeme věnovat odchodu jedné z poměrně důležitých postav. A zase v tom měl prsty řádně hrdinský čin. Takže slzíme, vzpomínáme, bilancujeme. Holt postupně zmizely divácky přitažlivé postavy a tvůrci je „nahradili“ při vší úctě zaměnitelným Winstonem (snoubenec Maggie), Helmovou nebo párečkem gayů. A to ještě další důležité články hodlají tenhle mizerný zapáchající svět měnit k lepšímu. Hallelujah. Tohle neúnavné přesvědčování široké veřejnosti o kultovnosti něčeho, co se už pár sezon zajídá a opakuje, už mě přestalo bavit. Je správný čas na definitivní rozloučení. Bohužel. ()

Všechny zítřejší večírky (2020) (S17E01)

Koronavirová krize dolehla i na seriálový svět. Šestnáctá série tak musela oželet čtyři epizody, nicméně v závěru se řešilo, co je Richardovi, co je DeLucovi a jak dopadne svatba Teddy s Owenem. Pandemie stále neutichá ani v seriálové podobě. Amerika nad koronavirem zdaleka nevítězí a zdravotnický personál sám kolabuje pod náporem nemocných. Venku před nemocnicí se lékařům tleská, uvnitř jsou rádi, že umožní příbuzným se s pacientem alespoň rozloučit. Jen je to celé krapet „umělé“. Do toho se porvou dva otcové a Jo nehledá komplexní a plnohodnotné partnerství, ale prstíčkem požádá kamaráda o „drobné“ upuštění páry. ()

Požár (2020) (S17E02)

Podle Meredith marný boj. Pokouší se o nemožné, a nakonec si oddechne jen tehdy, když shání rodinu na poslední rozloučení. U dalších linií se vracíme o nějaký ten pátek zpět, abychom pochopili, jak to má/měli Teddy s Owenem, Richard s panovačnou Catherine anebo jak těžké rodičovské začátky zažívají Amelia s Linkem. Zase je tu moc postav a zatím to nevypadá, že by si někdo užil návrat na vrchol a jen se netočil v kruhu. Uvidím, jak dlouho ještě zvládnu sledovat (přitom jsem kdysi hltal každou druhou epizodu) tohle neúnavné přesvědčování široké veřejnosti o kultovnosti něčeho, co se už pár sezon zajídá a opakuje. ()

Můj šťastný konec (2020) (S17E03)

Emoce fungují, dialogy baví, herci jsou přesní. Tohle platilo deset sezón zpět. Nyní už jen s odřenýma ušima. Tudíž se zas a znovu nabízí otázka, jestli opravdu nepřišel čas na definitivní rozloučení se. Šíření nákazy nového typu koronaviru se zdaleka nezastavilo, situace je naopak horší. V Grey Sloan Memorial Hospital bojují s nedostatkem ochranných pomůcek, s personálem, s měnícími se pravidly, se stále přibývajícím množstvím nemocných. A mrtvých. Přicházejí nováčci, ovšem kdo ví, zda mají hrát vůbec nějaké housle, když spousta „vedlejších“ postav absolutně nedostává adekvátní prostor. A do toho se objeví pacientka, která je těhotná, pak zase není a pak se plod vyvíjí mimo dělohu – v játrech. ()

Nikdy nejsi sám (2020) (S17E04)

Tohle bude asi opravdu výhradně COVID season, což mě teda zrovna dvakrát netěší (nicméně moje chyba, že sezonu sleduju s drobným zpožděním, takže už mnohé možná až tak nedoléhá). Zase nakousneme rasismus, zase se sype Amelie, Maggie nebo Levi, zase se motáme u stejných témat a zase si tak trochu potvrzujeme, že tvůrci už všechno, co mohli odvyprávět, odvyprávěli. Nicméně návrat T.R. Knighta je povedený a velmi milý. Na druhou stranu, jestli se máme už podesáté bát o Meredith, která zase leží na smrtelné posteli… už hodně ohraná písnička. Ale souvisí to vlastně s tím, co jsem psal výše. Každopádně za ten návrat někdejšího silného charakteru hvězda nahoru. ()

Boj s mocí (2020) (S17E05)

Být Afroameričanem ve Spojených státech je sakra těžké a tým okolo jedenapadesátileté matky seriálu Shondy Rhimes, samozřejmě Afroameričanky, nám to neustále podsouvá. A už je to pár sezon docela otravné. To si takhle vypláčou slzné kanálky Maggie s Mirandou, pak zase Richard s Jacksonem. Pochopitelně Afroameričané, protože ačkoliv populaci v Seattlu tvoří jen 7 % černochů, půlka pacientů není bílé pleti. I když umírají, nejsou anonymní. Nejsou bezejmenní. A nejsou jen číslem do rostoucích statistik. Hip Hip Hurá. Tak či onak onemocnění COVID-19 dál drtí personál i blízké našich hrdinů: Tom, Meredith, matka Mirandy. Každopádně v řadě druhý povedený díl. ()

Na zoufalství není čas (2020) (S17E06)

„Je fakt k popukání, že ten nejlepší a druhý nejlepší chirurg v téhle nemocnici se nakazili,“ vtipkuje Tom. Onemocnění COVID-19 dál drtí personál i blízké našich hrdinů: právě Tom, matka Mirandy, Meredith. Ta prospala hodně uplynulých dnů, nicméně její stav se zlepšuje. Do té doby, než nám (opět) dokáže, jak zarputilou lékařkou je. A pak nás Shonda Rhimes prostřednictvím Maggie zase začne „mlátit“ otázkami rasismu. Páč už v Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických se psalo, že „pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni“. Jenže otroctví bylo za oceánem legální ještě sto let poté, černoši to prý dosud mají špatné v médiích, v justici, s policií, zažívají nerovnosti v práci a ve škole, jsou málo zastoupení v politice. Ale přesto mnohé tak bravurně zvládají. Tak děkujeme za přednášku. A bacha, v nemocnici je údajný obchodník s bílým masem. ()

Beznadějná naděje (2021) (S17E07)

Hypotenze, tachykardie. Začneme vlastně překvapivě, skončíme (se stejnou linií) smutně. Téma obchodnice s lidmi mělo dohru. A přijdeme o další z důležitých postav. Zatímco ještě nedávno se točili ve vztahovém kruhu Maggie a Jackson, teď otěže přebrala Teddy s Owenem a Tomem. Ledová sprcha, kterou nám obstarala předchozí série, se ale zatím naštěstí neopakuje. Každopádně díl prostoupený hodně ukňouranými cajdáky, obávám se, že příště to bude s ohledem na události ještě „horší“. ()

Čeho je moc, toho je příliš (2021) (S17E08)

Vzdali se na dlouhý čas svých životů, sotva spí, sotva stihnou oběd nebo sprchu, ksichty mají odřené od respirátorů, své rodiny vidí jen přes obrazovku. Miranda chce přesto posouzení toho, co se stalo. Covid tu sice stále ve velkém straší, ale předchozí a tenhle díl je věnovaný odchodu jedné z poměrně důležitých postav. A zase v tom měl prsty řádně hrdinský čin. Takže slzíme, vzpomínáme, bilancujeme. Pokud to Meredith zvládne, její kolegové přejdou ke zkoušce spontánního dýchání. Jenže ta má pořád mnohé nevyřešené na prosluněné pláži. ()

V mém životě (2021) (S17E09)

Bolest k životu patří. Přepracovaná, unavená, navíc přišla o kolegu a Meredith musela znovu napojit na plicní ventilaci. A v životě i o další blízké. Teď jen nehybně leží, nemluví, nejí a dokonce nevnímá vlastní malou dcerku. Owen naposledy takový stav viděl u vojáků. A stále opakuje, že mu Teddy celou dobu jen a jen lhala. A co takhle odpuštění? Snové sekvence fajn, ale bylo jich krapet moc. Vlastně hodně moc. Zatraceně, a nechybí všichni ti lékaři v nemocnici? Kevin McKidd znovu na režijní židli, z herců je za kamerou rozhodně nejaktivnější. ()

Dýchej (2021) (S17E10)

„Živý a zdravý. Omlouvám se za zklamání.“ Lexie, moje Lexie. A vedle ní další velký návrat. Jen ten písek na pláži není skutečný. Skutečné je ale to, že zoufale ubývá plicních ventilátorů. A Richard bude muset zavřít trauma oddělení. Trošku víc se podíváme pod pokličku šéfovi dětské chirurgie Cormacu Hayesovi, ale pořád je to v jeho případě (v minulé sérii to vypadalo na slušný potenciál) jen takové klouzání po povrchu. Zmiňované Lexie a dalšímu milému návratu bych věnoval víc prostoru. Trestuhodně jim ho krade Meredith. ()

Omluva někdy nestačí (2021) (S17E11)

Pandemická osvěta z Grey Sloan směrem k nám tupcům pokračuje, protože pan pokladní je zodpovědný, tudíž odměnou mu bude, že výsledek testu mu oznámí za půl hodinky. A ještě dostane zdarma hotel. Jenže dočasná řešení problémů pomocí plné kreditky, ač v dobrém úmyslu, se nedostanou k jejich kořenům. Nezlomná (ale pořád spící) Meredith je na tom lépe a Jo dál přemýšlí nad změnou specializace. Koracick je (naštěstí) zpět a už zase perlí.  Je to sice celkově vydařenější než 16. série, ale přesto se lehce potvrzují předchozí rozpaky, že není moc kde brát. ()

Znamení doby (2021) (S17E12)

Okamžitou rovnoprávnost. Tak nějak (asi jsem byl nepozorný) jsem nepobral, co rozdmýchalo emoce a vyslalo (covidová opatření?) nespokojené Američany do ulic. Samozřejmě tým okolo Shondy Rhimes tomu chtěl, aby se při demonstracích pořádkové složky střetly s nespokojenými lidmi a v Grey Sloan mají hned plné ruce práce. Jenže Rhimes k nám okamžitě vysílá další bolístky v otázkách rasismu, a nakonec je celý díl hlavně o něm, názorně ukázaném na zastavení přítele Maggie bílými dopravními policisty kdesi uprostřed pouště. Protože podle statistik prý mají černoši menší šanci, že je soudce propustí na kauci, že k nim budou policisté jinak přistupovat, když je zastaví ve velkém černém bouráku, zažívají nerovnosti v práci a ve škole… prostě pořád něco. Holt děkujeme za další přednášku. ()

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty