Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

kviczala

Nebyla jsem si moc jistá, co mám od filmu čekat... A musím upřímně přiznat, že až do třetí čtvrtiny filmu jsem litovala toho, že jsme s přítelem do kina na Shutter Island vyrazili... Ale! Poslední čtvrtina filmu mi otevřela oči a došlo mi, že jsem se stala obětí režisérova záměru... Monumentální konec mi při zpětné rekapitulaci filmu nedal možnost přemýšlet o filmu jinak, než že je hoden pěti hvězdiček.... A DiCaprio mi konečně dokázal, že není žádný tuctový herec! Díky za to! ()

kenny79

Na Prokletý Ostrov jsou vysláni dva vyšetřovatelé, kvůli útěku jedné pacientky z léčebny. Postupem času vyplouvají na povrch šokující informace. ()

Milda.

137 minut uteklo jako voda a s jistotou můžu říct, že se Shutter Island do mé sbírky oblíbených filmů. Exceluje ve všech směrech - herecké obsazení (bojím se napsat one man show DiCapria, výborně zahráli i Kingsley a Ruffalo), hutná atmosféra (prostředí psychiatrické léčebny, ostrova), tajemná hudba, příběh a mnohokrát omílaná závěrečná pointa. Scorsese je zárukou kvality a ve filmu nechal vyniknout DiCapria, který je film od filmu lepší a lepší. Vytknul bych jen občasnou zmatenost (halucinace) a zbytečné scény z války. Scorseseho dílo se rozhodně vyplatí zhlédnout, kvalitních mysteriózních thrillerů není nikdy dost. ()

Kaffewelwet

I když mi bylo skoro celý film jasné o co tam půjde a když opomenu že se některé scény a věci ve filmu hádají s konečným vysvětlením, film rozhodně doporučuji. DiCaprio není zrovna můj favorite mezi herci, ale myslím že zde nepodal špatný herecký výkon, i když ostatní herci ve filmu se taky nemají za co stydět. Skvělé téma se snoubí se skvělým provedením. No co víc si přát. ()

GNTRS

To, že půjdu do plnejch, jsem věděl cca po 5ti minutách. Příjezd na ostrov za doprovodu schizoidní hudby, temnej a mrazivej jako prut. A pak se na scéně objevila totálně psycho pani s řetězy na nohou, několika vlasy na pleši, očividně po lobotomii s úchylným šklebem. Tak to mi přeběhnul mráz po zádech....a to byl teprve začátek. ()

elCarda

Pro mě jedno z největších překvapení letošního roku. Přeci jenom jsem jenom člověk, i mě ovládly předsudky a při vstupu do kina jsem očekával další tuctový film o masakru na ostrove. V tomto předsudku mě samotný děj ještě více utvrzoval a proto finální překvapivý zvrat (který pro mě zpravidla nebývá překvapivý) překvapil o to výrazněji. Přiznávám padl jsem na lep a jsem tomu rád. Díky tomu jsem si odnesl velmi silný zážitek, který se mě držel tak dlouho, dokud jsem si ho nekoupil coby svůj první film na Blu-ray. Od té doby jsem to viděl již čtyřikrát a proto jsem (oproštěn od vtažení do děje) mohl docenit i neobyčejné ztvárnění, které povyšuje film na umělecké dílo. V závěru bych se chtěl speciálně pozastavit u Leonarda. Popravdě jsem ho nikdy nepovažoval za výjimečného herce, avšak při přímém porovnání s Aviatorem, kde podle mě výrazně přehrával nyní smekám klobouk. Hold si musím zvyknout, že Leonardo dozrál do prvotřídního herce. ()

Inusa

Jak jsem tady tak četla všechny ty komentáře, tak jich je mnoho stylem - poenta byla hned jasná, atd. Patřím do skupiny lidí. kt. se málokdy splete v úsudku. Ono už je to fakt tím, že jsme vším přesyceni a mnohdy si nedokážeme vychutnávat film a první na co se zaměříme, tak předpovědí jak to dopadne, U tohohle filmu jsme na větu- hned jsem to věděl háklivá... Někdo tady vzpomenul Šestý smysl, to je vtip? Je to dlouho co jsem to viděla, ale v momentě kdy ten kluk řekl Willisovi - vidím mrtvé lidi..., bylo jasné, že je Willis mrtvý. A film končil tím, co člověk věděl...Musím se prostě Shutter Island zastat. Je laciné u ňho machrovat, jak to každý neodhadl. Tady o to vůbec nejde. Nejen, že Scorsese ( aspoň se mnou), dokázal udělat to, že i když jsem si řekla to je on..., tak zároveň mně nechával na pochybách a zamítla svůj úsudek, neboť mé předtuchy byly dokonale vysvětleny a tím je zahnal, vše tak pěkně zapadalo. Úplně mně to pohltilo. No a hlavně ano, pak se nám potvrdilo tušení- vaše poenta... a tady by přesně končil ten Šestý smysl. Jenže pak Leo seděl na schodech a já se robrečela, ptž. dřív než promluvil, tak jsem věděla, že nastala recidiva... a bylo mi ho strašně líto. Vžila jsem se do jeho postavy a nepřestávala brečet. Takže ano, i tady se pak dala předpovědět co bude následovat... ale pak přišla ta poslední věta a poslední pohled a já byla v prdeli. A není pravda, že Scorsese tam dal svoji třešničku, ale tím nic nezachránil. Tohle přece nebyla žádná nesmyslná jobovka, jak u jiných filmů..., jakože celý film chuja a na konci máme udělat wao. Leova věta a rozhodnutí přece logicky odpovídalo charakteru jeho postavy. Dlouho jsem to rozdýchávala. Je dobré si to pustit ještě jednou a s úsměvem si to vychutnávat, jak to všechno zapadá, vnímat líp kdejaký pohled, gesto, význam slova atd. Taky jsem zjistila, že plno lidí to ani nepochopilo a taky plno lidí tu třešničku ani nepostřehla, tím to nepochopili už vůbec. Leo byl jako vždy skvělej, nevzpomínám si, kdy naposledy hrál v nějaké capině. Shutter Island je pro mně dokonce lepší než Inception, a to proto, že jsem ho viděla jako první a já prostě v Inception viděla podobnost, i když to bylo o něčem jiném...Leo má v posledních filmech pořád problematické manželky, jako třeba i Nouzový východ :-). Takže Shutter Island - pro mně film roku ! A je neuvěřitelné, že v dnešní době při tolika filmech., kde byla ztvárněna tématika postavy jakou hrál i Leo, mně to takhle dostalo. ()

Muff

Vpravdě depresivní thriller začínající jako rutinní vyšetřování na poněkud podivném ostrově. S podivnými postavami, s podivnými vzpomínkami. Nejsem asi tak bystrý, jako ostatní, takže pointu jsem začal tušit poměrně pozdě, ale o to víc mě donutila přemýšlet nad předchozím dějem. A něž jsem tak stačil učinit, byla tu závěrečná scéna, u které jsem zůstal s otevřenou pusou, protože něco tak nelogického a zároveň zcela logického jsem teda nečekal. Žádný poslední dobou populární twist. Jen ... Caprio hraje čím dál líp. Za tu atmoséfu, nápad, pocit, bych dal něco mezi 4,5*. ()

chrustie

3* za zcela průměrné místy až nudné vyprávění, 1* za naprosto skvělý a překvapivý konec, protože už kvůli tomu konci stálo za to se hodinu a půl nudit ;) ()

papuchalk

Skvěle zahuštěná atmosféra ostrova, zejména potom při bouři. Hned od prvních minut lze tušit, že nic není jak vypadá. Pomáhají k tomu opravdu skělé herecké výkony, hudba, kamera a režie. Dlouhé dialogy nechávají vystavět silné a nezapomenutelné postavy, což je uplný základ k dobrému psychologickému filmu (a co chybí filmům jako je např Počátek). Indicie se pomalu odkrývají, napětí vzrůstá. Přestože Teddyho halucinace ztěžují orientaci v tom, co je vlastně skutečnost, kdekdo může poměrně brzy odhalit v čem bude vězet klíč k rozluštění záhadného chování lidí. Jenže pořád to není úplné a všichni si musí počkat až na závěrečných 20 minut, a zejména na poslední větu a poslední Teddyho pohled do očí svého kolegy (ten pohled prozradí mnoho). Tohle se prostě musí vidět víckrát, aby si člověk vychutnal všechna chování lidí, když zná pointu filmu. Ty pointy jsou vlastně tři. Obvykle není nutné psát pointu, ale tento film končí trochu nejednoznačně a proto je napíšu podle sebe. SPOILER SPOILER SPOILER 1)Teddy je Andrew, pacient ústavu, 2) je podruhé uzdraven a přijímá realitu, 3) po uzdravení předstírá návrat choroby a volí raději lobotomii. Jen mě po prvním shlédnutí vrtalo hlavou několik maličkostí, proto jen 4 hvězdy. Třeba proč napsala ta vyslýchaná pacientka Teddymu do notýsku RUN, to byla vyloženě účelová záležitost filmu pro zvýšení napětí a tajemna. Nebo proč ho všichni považovali za nejhoršího a nejnebezpečnějšího trestance a násilníka. Zabil pouze svou manželku, která si o to navíc dost říkala svou šíleností - smrt pro ni byla vysvobozením. Vím o daleko horších monstrech, kteří mají nasvědomí daleko víc životů. Proto ta poslední věta, ".. To live as a monster, or to die as a good man???", Teddymu do pusy tak nějak nepatřila. On žádná zrůda vlastně nebyl. Celou dobu na mě působil jako citlivý, charakterní a racionálně uvažující člověk, s tohou konat dobro. Ale to je možná další pointa filmu, že do jeho situace se můžeme dostat všichni. KONEC SPOILERU. $$$ Po druhém shlédnutí jsem ocenil spoustu detailů, které lze vidět až když znáte pointu. Např. Teddyho parťák neumí ani vytáhnout zbraň z kalhot při vstupu do ústavu, zato je odměněn káravým a posměvačným pohledem hlavního dozorce. Vše je samozřejmě skryto před Teddym (ten nesmí nic poznat) a zároveň i před divkem. Těch skrytých indicií je tam skutečně spousta, druhé shlédnutí jsem si vychutnal snad víc než první. Dokonalá filmařská práce ()

Reapper

Výborný film od Martina Scorseseho, který nepostrádá kvalitu. Tajuplná atmosféra střídaná momenty překvapení, DiCaprio s oscarovým scenářem vynáší tenhle film do oscarových končin. Scorseseho genialní atmosferické prvky, které měli pořádnou esenci a k tomu bouřlivá atmosféra a vynikající konec.. ()

katvond

Na úvod - jeden veľký obdiv pre Leonarda DiCapria, ktorý si tento rok vybral náročné filmové úlohy a zahral ich na 5*. Tento film ma tak pohltil, že po jeho skončení som mala pocit, že konečne po mňa prišiel spomímaný trajekt a privezie ma opäť do reality. Z klopkania nohou počas celého filmu budem mať svalovicu :) Originálny scenár, bezchybná kamera, pôsobivý strih a topclass réžia - nemám čo dodať- profesionálne odvedená práca za ktorú rada zaplatím znova keď si kúpim DVD. Pre mňa zatiaľ najlepší film tohto roka. ()

moviepill

Chrochtám blahom nad totálne "hustou" atmosférou, ktorú som už dlho v nejakom filme očakával. Leo je rok od roka lepší, odrovnal ma svojím príbehom a hoci v tom mám celkom jasno, jeden môj kámoš mi v tom opäť urobil bordel keď zahlásil: "On to aj tak urobil preto, aby ho nenechal vyhrať..." ()

Harrick

DiCaprio si podruhé (v krátké době - + Počátek) zahrává s časem a opět je to bravůrní dílo. Letos jehe velice silný rok! Jen tak dál! ()

honzic

Kvalitní film, nicméně dějově kulhající, herecky mírně nadprůměrný, Caprio se zjevně snaží, ale není to jeho nejlepší výkon, podle mne mu sedí více jiné role. Pointa na závěr je zajímavá, ale možná i čekaná. Děj celkově docela nudný, nic moc se neděje, napětí z něj necítím a moc se do děje člověk nevžije. Přesto chválím. Hodnocení: 65 % ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013